Біологічна вікторина. Зелений розмай України
Мета: виявити знання учнів про рослинний світ України і показати незвичайну красу і чарівність природи рідної батьківщини; розкрити таємниці унікальних рослин української флори; виховувати любов і бережливе ставлення до природи.
Вступне слово ведучого
Велика і прекрасна наша Україна! І де б не бував дослідник — у заболоченому Поліссі чи сухому степу, на зелених полонинах Карпат чи на Південному березі Криму, його всюди чарують, викликають захоплення незвичайні, рідкісні або й звичайні рослини. Їх можна вивчати у різні пори року — навесні, влітку, восени, взимку. Бо кожен куточок нашого краю будь-якої пори року по-своєму привабливий, сповнений новими проявами життя рідної природи.
Часом, читаючи в книжках про дивовижних і химерних представників рослинного світу далеких екзотичних країн, ми майже не звертаємо уваги або й зовсім забуваємо про силу-силенну рослин, які оточують нас. І нерідко дуже мало знаємо про них. А тим часом у кожній рослині б'ється пульс біосфери — того природного середовища, в якому ми всі живемо і від якого залежить не лише нинішнє, а й майбутнє існування людства, його здоров'я, настрій, благополуччя, добробут.
Тож не будемо забувати, що кожна рослина, будь-яке інше живе створіння відіграють певну роль у житті рідної природи, в одвічному процесі оновлення. І тому всім нам треба з більшою повагою, любов'ю, бережливістю ставитися до всього живого, що оточує нас, намагатися краще і глибше зрозуміти цей багатий, розмаїтий світ, який утворює оболонку життя нашої планети. У ньому, в цьому світі, усе цікаве, все потрібне — і темно-зелені кремезні велетні-дуби, які живуть по кілька сотень років, і срібнокоса ковила, що красується на невеличких клаптиках цілини у наших південноукраїнських степах, і тендітні ніжно-білі підсніжники, що розквітають напровесні, й оспівана червона рута.
Тож познайомимося з ними ближче.
Ведучий. Майже в усіх народів є улюблені рослини-символи, про які співають пісні, складають легенди, розповідають бувальщини. І ці рослини настільки входять у життя людей, що іноді неможливо уявити якийсь народ без його зеленої покровительки. Так, неможливо уявити канадців без клена, росіян — без білокорої берізки, молдован — без виноградної лози тощо.
А яка рослина стала символом краси і кохання для українців ? (Калина.)
Учень. Ясна, красна, червона... Скільки прекрасних поетичних образів створено в народних піснях, скільки визначних українських поетів оспівували її у своїх творах! Народна легенда про походження калини розповідає так. Турки і татари забирали молодих дівчат і хлопців у полон. Одного разу вони помітили дуже гарну дівчину. Тікаючи, вона зачепилася за кущ своїм червоним намистом. Воно розірвалось, а червоні намистинки розкотилися по землі. Загинула дівчина на чужині, а з намистинок виросли прекрасні кущі з червоними кетягами. Назвали їх люди червоною калиною.
(Лунає українська народна пісня «Червона калина».)
Ведучий. Цю рослину любовно називають шовковою косицею. В Україні її можна побачити на високих схилах Карпат і Криму. Вона — символ кохання, мужності і відваги, тому що лише сильні почуття і сміливість змушували долати гірські висоти у пошуках цієї квітки.
Що це за диво-квітка, бажання знайти яку варте життя ?(Едельвейс.)
Учень. Білотку альпійську занесено до Червоної книги України, адже за останні 20 років її майже знищено. Нині на Свідовецькому хребті в Карпатах кілька десятків екземплярів збереглися лише в найнедоступніших місцях.
Ведучий. Колись на землі легендарної Еллади жив юнак небаченої краси, улюбленець богині кохання, — розповідається в одному з давньогрецьких міфів. — Сильний і хоробрий був він, але не вберігся під час полювання і загинув від гострих сікачів розлюченого вепра. Афродіта, аби назавжди зберегти пам'ять про красеня-юнака, звеліла, щоб із краплин його крові виросли чудові яскраво-червоні квіти... Коли навесні, у квітні-травні, розквітає ця рослина, то, здається, схили пагорбів загоряються золотистим сяйвом від безлічі гарних великих квіток.
Мабуть, саме тому народ назвав цю рослину... (Горицвіт весняний, адоніс.)
Учень. Горицвіт — чудова декоративна рослина і гарний медонос. Її занесено до Червоної книги України.
Ведучий. По берегах річок, на болотистих луках часто трапляється рослина-легенда історичного минулого нашої країни. Ця рослина залишилася згадкою про сумні часи татарської навали. Але, незважаючи на це, в Україні її люблять і шанують. Її пахучим листям стелять долівки в хатах, а кореневище використовують для лікування різних хвороб.
Як називається ця легендарна рослина? (Татарське зілля, аїр тростинний.)
Учень. Татари вважали, що аїр очищує водойми. І там, де він росте, можна пити воду і напувати коней. Тож вони повсюдно возили із собою кореневища аїру. Перепливаючи річку на конях, кидали кореневища у воду, де вони швидко вкорінювалися і давали життя новим рослинам.
Ведучий. «Негний-дерево», «негниючка», «червоне дерево» — ось далеко не всі народні назви цього вічнозеленого хвойного дерева. За античних часів воно вважалося деревом смутку та журби. Його присвячували богам підземного царства, і гілки були звичайною річчю на жалобних церемоніях. У саркофагах, зроблених з його деревини, ховали єгипетських фараонів. Хвоя, паростки і насіння дерева дуже отруйні.
Що ж це за «дерево смерті», як влучно нарекли його наші предки? (Тис ягідний.)
Учень. Деревина тису надзвичайно міцна, тверда, тому її часто порівнюють із залізом. Із тису в давнину робили цвяхи, навіть виготовляли гарматні ядра. Тепер його деревину застосовують у машино-гірничобудуванні, меблевій промисловості. В Україні росте найбільший масив тису — в Княждвірському урочищі Івано-Франківські області. Там на площі близько 70 га росте понад 15 тисяч дерев. Зберігається він і в інших заповідних місцях — Карпатському заповіднику в резерваті Тисовий Грунь, трапляються насадження тису і в Криму. Тис ягідний занесений до Червоної книги України.
Ведучий. У далекій міфічній країні Беотіїжив вродливий гордий юнак, який нехтував великим даром золоточолої Афродіти — коханням. І за це був покараний: побачивши своє відображення в лісовому струмочку, юнак закохався сам у себе і від любові помер. Там, де він востаннє схилив свою гарну голову, виросла квітка із сніжно-білими пелюстками. Цю горду і холодну квітку нарекли ім'ям нещасного.
Як називається дивна квітка, котра так полюбилася українцям, що вони відвели для неї 256га у Карпатському заповіднику? (Нарцис вузьколистий.)
(Лунає пісня «Білі нарциси» у виконанні Софії Ротору.)
Красива пісня про чудові квіти, без яких наш квітник ранньою весною здавався б непривабливим.
Ведучий. У Поліссі та північній частині Лісостепу росте рослина-комахоїд. Варто якійсь комасі лише торкнутися хоч до однієї з її численних ворсинок, як спрацьовує природна пастка. Жертва вгрузає в липкий слиз, а сусідні ворсинки, ніби за командою, дружно хапають її за лапки, хвіст, крильця і незабаром топлять у клейкій речовині. В такий спосіб добуває собі їжу ця кровожерлива рослина.
Що ж це за незвичайний «мисливець» ? (Росичка.) Учень. Чутливість ворсинок росички просто неймовірна. Мікроскопічна волосинка завдовжки 0,2 мм, покладена на листок, спричиняє нахилення ворсинок. Кінчик язика людини — найчутливіша частина нашого тіла — навіть не відчув би такої пилинки. Липка речовина, яку виділяє рослина, за своїм складом нагадує наш шлунковий сік. Не дивно, що такі рослини-хижаки можуть перетравлювати м'ясо, сир, кров, насіння, шматочки кісток.
Ведучий. Краса природи відображена у творах багатьох вітчизняних поетів. Уважно послухайте уривок з вірша самобутнього українського поета Михайла Доленго (літературний псевдонім відомого вченого М. В. Клокова) і вставте пропущені назви рослин, які згадує автор вірша, описуючи весняний подільський ліс.
В подільський ліс веде мене стежинка. Старі дерева втомлено шумлять. А вже цвіте... сніжинка, Блакитні очі ...не сплять. (підсніжника, проліски)
Послухайте продовження цього вірша:
Коли б то вміти так весні радіти, Так довіряти, як вони, малі
Що будять землю, наче матір діти. Коли б то вміти жити на Землі!
Кожне слово автора свідчить про велику любов до рідної землі, до її беззахисних маленьких діток-рослин. «Коли б то вміти жити на Землі!» Таке філософське закінчення змушує замислитися над сенсом нашого життя, над великим призначенням у природі — бути Людиною.
І нехай кожен з вас перш ніж зірвати квітку підсніжника чи проліски, лісової лілії чи крокуса замислиться: «А яка користь від зірваної квітки? Адже через деякий час вона зів'яне, і більше ніхто не зможе помилуватися її незайманою красою, ніхто не зможе висловити своє захоплення чудовим витвором природи».
Місія людини на Землі — творити добро і примножувати багатства природи. Якщо ми візьмемо це за основу свого життя, збудуться пророчі слова Максима Рильського:
Той, хто любить паростки кленові, Хто діброви молоді ростить, Сам достоїн людської любові, Бо живе й працює для століть.