Мета: повторити й узагальнити знання учнів з вивчених тем; розвивати вміння виділяти головне, порівнювати, аналізувати, самостійно робити висновки; виховувати спостережливість, кмітливість, естетичні смаки.
Хід уроку
Учитель. У нас сьогодні незвичайний урок, урок-свято. А без чого не обходиться жодне свято?
Учні. Без гостей, квітів, ігор, музики, подарунків.
Учитель. Усе це буде на нашому святі. Ми запросили на урок старшокласників, членів фізико-математичного клубу, які знають і люблять фізику.
А почнемо урок з легенди. Слухайте уважно.
Колись дуже давно в тридев'ятому царстві жили-були собі люди. Називалося те царство Природа, а королевою в царстві Природи була, незважаючи на свій поважний вік, горда, мудра красуня Фізика. Із століття в століття вчилася вона орієнтуватися у своєму господарстві, керувати ним. Не одразу люди визнали владу королеви. Був час, коли ними володів страх перед природою, а страх ще ніколи не був ні добрим другом, ні порадником у житті. Спалахували блискавки, гуркотів грім, сковував землю мороз, бушували бурі і шторми ,а люди не знали, чому все це відбувається і часто гинули. І це дуже засмучувало королеву. Тоді вона почала збирати своє військо з найдопитливіших, найтерплячіших людей і радила їм помічати повторюваність явищ, їх взаємозв'язок, не боятися вітру і блискавки, а пробувати використати їх на користь собі.
Армія королеви все збільшувалася, в ній з'явилися свої сержанти і полководці, а також генерали — учені, які зробили найбільший внесок у скарбницю знань королеви. Імена деяких з них вам уже відомі: Архімед, Галілей, Леонардо да Вінчі, Ньютон, Ейнштейн.
(Учні-старшокласники розповідають про видатних учених.)
На цьому можна було б закінчувати легенду, але в царстві Природи є багато нерозгаданих таємниць. І, хто знає, можливо, комусь із вас випаде честь їх розкрити.
Як молоді воїни, збагнувши ази військової науки, складають присягу, так і ви, ознайомившись із першими поняттями, законами, термінами фізики, сьогодні повинні довести, що можете стати вірними солдатами армії королеви Фізики.
Отже, тема нашого уроку « Посвята у фізику». Перевіримо ваші знання з вивчених тем. Щоб цікавіше проходив наш урок, ви розділилися на три команди: «Атом», «Молекула», «Кристал», обрали командирів. Як і в кожному змаганні, в нас є журі: учні-старшокласники, вчитель фізики.
Наприкінці уроку за підсумками гри визначимо команду-переможницю і кращих гравців.
Завдання І. Фізичний диктант.
Виконують усі учні. Правильна відповідь на кожне запитання оцінюється в 1 бал.
1. Якими літерами позначаються фізичні величини:
а) швидкість,
б) шлях,
в) час,
г) маса,
д) густина речовини.
2. Напишіть формули для визначення:
а) швидкості рівномірного руху,
б) середньої швидкості нерівномірного руху,
в) густини речовини.
3. Назвіть одиниці вимірювання фізичних величин: швидкості, маси, густини.
4. Якими приладами можна виміряти: довжину шляху, час, масу тіла.
Завдання 2. Гра «Хто перший?».
А зараз перевіримо розуміння вами фізичних явищ. Запитання ставляться всім командам. Право на відповідь отримує та команда, яка перша знайде розв'язок. У разі неправильної відповіді право на відповідь переходить до іншої команди. Оцінювання за п'ятибальною системою: враховується повнота відповіді, активність усіх членів команди, дотримання дисципліни під час обговорення відповіді, доброзичливе ставлення до команди-суперниці.
1. На яке найменше значення можна змінити (теоретично) дану масу води?
2. Чим пояснюється поширення в повітрі запахів бензину, диму, нафталіну та інших пахучих речовин?
3. Молекули газу рухаються зі швидкостями кілька сот метрів за секунду. Чому в повітрі запах пролитого біля нас ефіру чи бензину ми не відчуваємо відразу?
4. Чому розламати чавунний стержень важче, ніж скляну паличку таких самих діаметра й довжини?
5. М'яч, що спокійно лежав на столі вагона під час рівномірного руху потяга, покотився вперед у напрямі руху потяга. Яка зміна сталася в русі потяга?
6. Чому під час пострілу снаряд і гармата отримують різні швидкості?
Завдання 3. Експериментатор
Важливу роль у вивченні фізичних явищ відіграє експеримент. Попрошу кожну команду виділити по 2 експериментатори. На картках написані завдання. Виконавши їх, ви повинні доповісти про результати.
1. Визначити товщину аркуша книжки, користуючись лінійкою.
2. Визначити масу тіла за допомогою динамометра.
3. Визначити середню довжину свого кроку.
Поки експериментатори проводять вимірювання й обчислення, ми заслухаємо оповідання на тему «Світ без інерції». Це було домашнім завданням для команд. Журі під час оцінювання зверне увагу на науковість та художні якості твору.
(«Лірики» з кожної команди читають оповідання.)
Завдання 4. Розв’язуванна задач.
Неможливо уявити фізику без красиво розв'язаної задачі. Капітанам команд пропонується розв'язати завдання на дошці, а члени команд виконують індивідуальні завдання — розв'язують розрахункові задачі, їх умови написані на зворотному боці пелюсток великої паперової ромашки (для кожної команди своя ромашка). Кожен учень відриває пелюстку, розв'язує задачу на пелюстці і здає журі.
Завдання 5. „ Вірю-не вірю”.
Поки журі підбиває підсумки змагання, пограємо в гру «Вірю — не вірю» (із сигнальними картками). Учитель зачитує вголос правильні й неправильні твердження. Якщо учні згодні з ними («вірять»), то піднімають зелені картки, якщо «не вірять» — червоні. Конкурс перевіряє вміння знаходити помилки в чужих твердженнях.
1. Спіткнувшись об перешкоду, бігун падає назад.
2. Молекули води, льоду і водяної пари однакові.
3. Об'єм твердого тіла дорівнює сумі об'ємів усіх його молекул.
4. Речовини в рідкому стані зберігають об'єм і форму.
5. Під час взаємодії тіло більшої маси менше змінює свою швидкість.
Журі підбиває підсумки, нагороджує команду-переможницю, найактивнішим учням вручаються запрошення на засідання фізико-математичного клубу .
Учитель. Сьогодні ви довели, що справді можете бути солдатами армії королеви Фізики. Попереду вас чекають нові відкриття. Якщо ви уважно придивитеся, то зможете побачити прояви фізичних законів у всьому, що вас оточує. Пам'ятайте, що багато відкриттів зроблено саме завдяки спостережливості, наполегливості, терпінню, допитливості.
Бажаю вам успіхів, цікавих знахідок, нових відкриттів у вивченні однієї з найважливіших наук — фізики!