ФОРМУВАННЯ ЛІТЕРАТУРНОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ
УЧНІВ ПОЧАТКОВИХ КЛАСІВ.
ДОДАТОК
УЧНІВ ПОЧАТКОВИХ КЛАСІВ.
ДОДАТОК
Мета: учити дітей аналізувати зміст тексту; формувати навички діалогічного та монологічного мовлення; літературної діяльності; ознайомити із правилами поводження в природі; розвивати критичне мислення, пам'ять; виховувати бережливе ставлення до природи.
Обладнання: фотографії дуба, берези, сосни, ялини; фотографії білки, куниці, ведмедя, вовка, лисиці, їжака; інструкція правил поводження у лісі; яблуко; презентація до уроку.
Тип уроку: урок-мандрівка.
Хід уроку
І. Організаційний момент. Початок подорожі
У дорогу вирушаємо,
Тож багато нового взнаємо.
Ми до лісу помандруємо,
З його мешканцями подружимо.
Тож багато нового взнаємо.
Ми до лісу помандруємо,
З його мешканцями подружимо.
ІІ. Бесіда про правила поведінки в парку, лісі
1. Слухання й аналіз змісту вірша Лариси Фесюкової «Бережіть ліси» (с. 98-99)
1) Слухання вірша.
Люди, бережіть ліси —
Джерело добра й краси!
Щоб росли по всіх долинах
Сосни, в'язи та ялини.
Бережіть ліси!
Білці, куниці та ведмежаті
Ліс — це родина й житло.
Кожній родині хочеться мати
Дім, де є мир і тепло.
Лариса Фесюкова
Джерело добра й краси!
Щоб росли по всіх долинах
Сосни, в'язи та ялини.
Бережіть ліси!
Білці, куниці та ведмежаті
Ліс — це родина й житло.
Кожній родині хочеться мати
Дім, де є мир і тепло.
Лариса Фесюкова
2) Аналіз змісту вірша.
- Чому люди мають берегти ліси?
- Про які дерева згадує авторка у вірші?
- Назвіть дерева, що ми можемо побачити у лісі.
- На які групи поділяються ліси? Від чого це залежить? (Листяні, хвойні, змішані)
2. «Пригадайте назву дерева». Робота в парах (за картками)
- Розгляньте фотографії та підпишіть назви дерев, поділіть їх на 2 групи. Потім з'єднайте дерево із його середнім віком.
На які дві групи можна розподілити ці дерева? Поясніть. (Листяні, хвойні)
- Який середній вік дерев ви визначили?
Перевірка виконання.
Висновок. Якщо ми берегтимемо ліси, то вони радуватимуть людей багато років.
3. Дидактичні ігри (фронтально або за рядами)
1) «Назви багато».
У мене дерево, а в лісі... (дерева).
У мене лист, а на дереві... (листя).
У мене гілка, а на дереві... (гілки).
У мене стовбур, а у дерев... (стовбури).
У мене корінь, а у дерев... (коріння).
У мене ялинка, а в лісі... (ялинки).
2) «Де ростуть?».
Дерева — ... (дерева ростуть на землі).
Гілочки — ... (гілочки ростуть на дереві).
Листочки — ... (листочки ростуть на гілочках).
3) «Назви листя» (можна підготувати зразки листочків різних дерев).
У клена — ... (кленовий) у дуба — ... (дубовий)
У берези — ... (березовий) у тополі — ... (тополиний)
- Виконавши ці завдання, ми можемо продовжити мандрівку.
4. «Екологічні заборони». Формування критичного мислення
- На нашій планеті дуже багато людей, які люблять природу і віддають усі свої сили на її захист. Вони називають себе «зеленими» , адже це колір трави, листя, колір життя. Найвідоміша міжнародна організація «зелених» — «Грінпіс».
- Запам'ятайте екологічні заборони (завдання провести у вигляді постановки проблемних запитань: чому не слід так чинити?).
1) Не ламай гілки дерев і кущів!
Щоб згубити молоде дерево — потрібна хвилина, а виростити — роки.
2) Не топчи, не рви лісові рослини даремно!
Кожен зелений листочок, кожна травинка виділяє в повітря кисень. Без нього немає життя.
3) Не губи і не рви квіти!
Найгарніша квітка та, що цвіте там, де зросла. Вона потрібна рослинам.
4) Не лови диких тварин і не забирай їх додому !
Дикі тварини не можуть жити у неволі, вони загинуть.
5) Не вбивай живе!
Комахи запилюють рослини; павуки, жаби, змії, мурахи знищують шкідливих комах.
6) Не руйнуй пташиних гнізд!
Порушені гнізда птахи залишають. Із яєць, що там були, уже не вилупляться пташенята.
7) Не розводь багаття в лісі чи на луках!
Пожежа, що може виникнути, знищить рослини та тварини, спричиняючи іноді стихійні лиха.
8) Не залишай після себе сміття на природі!
Пам'ятай: природа — окраса твого краю!
Учні повторюють основні екологічні заборони.
5. Висновок
- Запам'ятаймо ці правила і будемо їх виконувати. Тоді природа нам подякує своєю чарівною красою.
ІІІ. Фізкультхвилинка
Коли ми ходимо лісом — (Діти крокують на місці.)
Дивимось угору. (Дивляться вгору.)
Яке голубе небо! (Розводять угорі руками.)
Які гарні дерева! (Повертають голову ліворуч і праворуч.)
Помилуємось квітами. (Розводять руками перед собою.)
А чи пахнуть вони? (Вдихають глибоко.)
Он у небі полетіли птахи. (Махають руками птахам, ніби вітаючись.)
VI. Мотивація навчальної діяльності
1. Робота над загадкою
На «я» починається, на «я» кінчається.
В саду цвіте, на ній плоди є. (Яблуня)
2. «Хвилинка-цікавинка» (розповідають підготовлені учні)
? Яблуня є символом життя та миру.
? Яблуневі сади займають на Землі майже 5 млн гектарів, практично кожне друге плодове дерево — це яблуня.
? 7500 сортів яблук вирощують у всьому світі.
? Деякі яблуні живуть понад сто років. Зазвичай ці дерева виростають заввишки 3-6 м (рідко до 14 м).
? Середнє дерево може заповнити яблуками 20 коробок.
? 25 відсотків від обсягу яблука — повітря. Саме тому вони плавають.
? Найважче яблуко в світі важило 1,3 кг.
V. Повідомлення теми і мети уроку
- Сьогодні на уроці ми прочитаємо та проаналізуємо дуже повчальний текст «Зламана яблунька», що написав Василь Сухомлинський. Удосконалюватимемо навички виразного читання, а також розвиватимемо ваші творчі здібності.
VII. Робота над оповіданням Василя Сухомлинського «Зламана яблунька» (с. 99-100)
1. Розповідь учителя про письменника
Сухомлинський Василь Олександрович (1918-1970) — педагог, публіцист, письменник. Закінчив Полтавський педагогічний інститут (1939). 1935 року розпочав педагогічну діяльність. Працював учителем і завучем у середній школі. Упродовж 1947—1970 рр. працював директор Павлиської середньої школи. Кандидат педагогічних наук (з 1955), автор багатьох книг, брошур і статей, художніх творів для дітей. Книга В. О. Сухомлинського «Серце віддаю дітям» (1969) здобула Державну премію УРСР 1974 року.
2. Біографічна замальовка (виступ «юних літераторів»)
У ч н і (по черзі)
1. Народився Василь Сухомлинський у селі Василівна Кіровоградського району в незаможній сім'ї. Батько працював теслярем, майстрував колеса та музичні інструменти. Мама, Оксана Юдівна, працювала у колгоспі, а зимовими вечорами сиділа над своїм шитвом і розказувала дітям казки. У цій родині, крім Василя, було ще троє дітей — Іван, Сергій і Меланія. Батьки ніколи не карали дітей. Можливо, тому всі вони вибрали професію педагога.
2. Василь ріс жвавим і допитливим. Змалку любив малювати. Але зошити, фарби і пензлі можна було придбати тільки за лікарські рослини. Та бажання малювати було таким сильним, що хлопець цілими днями пропадав у лісі. За склянку насіння акації одержував два зошити. Одного разу Василь із товаришами пішки здолали 45 кілометрів, щоб купити фарби.
3. Під час Другої світової війни був на фронті. Двічі пережив поранення. Особливо постраждала рука. Хірурги боялися, що її доведеться ампутувати. Перед операцією повідомили про це Василя Олександровича. «Ой ні, руку будь що треба залишити!». «Навіщо тобі рука? Ти що, артист?» — запитав старенький хірург. «Ні, я вчитель». Операція була складною, хірурги зробили все можливе. Рука залишилася, але після операції стала на шість сантиметрів коротшою. Важким було й поранення в груди, але вчитель усе одно повернувся до школи.
4. 32 роки Василь Сухомлинський вів педагогічний щоденник, у якому записував свої спостереження за поведінкою учнів. А потім ці розповіді виливалися на папір і ставали книгами. Для молодших школярів він написав майже 1500 художніх мініатюр — оповідань, казок, легенд, притч, новел.
5. Уже перебуваючи у лікарні, важкохворий, Василь Сухомлинський не припиняв думати про школу. Коли діти з квітами прийшли до нього в палату, він підвівся на руки, поглянув у вікно, промовив: «Діти йдуть до школи, а я йду із життя...» Помер Василь Сухомлинський 2 вересня 1970 року. Похований на кладовищі всього за 300 метрів від школи, якій віддав усе своє життя.
3. Читання тексту «Зламана яблунька» вчителем (с. 99-100)
- Зараз ми потрапимо до саду. Послухайте уважно текст Василя Сухомлинського «Зламана яблунька».
4. Перевірка сприймання
- Коли відбувалися описані події? (Навесні)
- Які дерева зростали у шкільному саду? (Яблуньки, груші, вишні)
- Чому зламалася яблунька? (Мишко послизнувся й упав на неї.)
5. Підготовка до читання
1) Словникова робота.
? Послизнувся — подскользнулся;
? докоряла — упрекала;
? мовчазний — молчаливый.
2) «Розпитування». Тренінг пам'яті.
Спочатку діти повторюють слова за вчителем (стежити за правильною вимовою та наголошуванням). Потім читають словник за різними варіантами: дівчатка, хлопчики, у різному порядку слів за показом учителя.
Мишко бі-га-ю-чи
зламав по-слиз-нув-ся
задовго стир-ча-ти-ме
вишень за-дум-ли-вий
поллю яб-лу-не-во-го
- Скільки слів ми опрацювали?
- Пригадайте перше й останнє слово.
- Назвіть двоскладові слова.
- Пригадайте перше й останнє слово.
- Назвіть двоскладові слова.
6. Читання та аналіз тексту учнями
1) Робота за таблицями виразності читання (темп, тон, сила голосу).
2) Мовчазне читання тексту.
3) Читання вголос («ланцюжком», «дощиком», «доганялки» тощо).
4) Фізкультхвилинка для очей. Вірш Людмили Савчук «Літо-літечко».
В небі сонечко яскраве, (Діти підводять оці вгору.)
В травах — коники, (Опускають очі вниз.)
А у лісі кучерявім (Колові рухи очима.)
Дзвонять дзвоники.
(Рухають очима праворуч-ліворуч у такт складів.)
5) Вибіркове читання.
- Чи навмисно Мишко зламав деревце?
- Чому вчителька докоряла хлопчикові?
- Як вплинув цей випадок на Михайлика?
- Чи загинуло деревце?
7. Визначення теми і мети тексту
1) Повторення правила про тему і головну думку тексту.
Тема — це те, про що повідомляється у тексті.
Головна думка — це те головне, про що хотів сказати автор (повчальний зміст).
2) Визначення дітьми.
Тема — як Мишко необережно зламав яблуньку в шкільному саду. Головна думка — потрібно бережливо ставитися до природи.
8. Деформований малюнковий план (с. 100)
- Розгляньте малюнки та розташуйте їх у правильній послідовності. Свою думку доведіть.
Перевірка.
9. Висновок
- Чого вас навчив учинок Мишка?
- Хто із вас уже посадив хоча б одне деревце? А хто хотів би посадити? (Відповіді дітей.)
VII. Фізкультхвилинка «Помічники»
Щоб город перекопати,
Що беруть до рук? (Лопати)
Потім з рук у м'яку грядку
Висівають що? (Зернятко)
Щоб зернятко ожило
Треба сонце і... (тепло).
А чому рослина сходить?
Бо корінчики п'ють... (воду).
Що беруть до рук? (Лопати)
Потім з рук у м'яку грядку
Висівають що? (Зернятко)
Щоб зернятко ожило
Треба сонце і... (тепло).
А чому рослина сходить?
Бо корінчики п'ють... (воду).
VIII. Формування монологічного та діалогічного мовлення.
Робота в групах (дівчатка, хлопчики)
- Хлопчики мають описати яблучко за опорною таблицею, а дівчатка підготують діалог «Прохання».
Команда хлопчиків
Опис предмета
1. Показати предмет.
2. Назвати його.
3. Дати характеристику, визначити приналежність до певної групи.
4. Описати його форму, колір, смак.
5. Чим корисний?
Зразок відповіді
Яблуко росте у саду (піднімають плавно руки та опускають у різні сторони, показуючи дерева). Це фрукт. Воно кругленьке, червоне, солодке і смачне. З нього чавлять соки, варять компоти тощо.
Команда дівчаток
Діалог «Прохання»
На парті у дівчат є справжні яблука та груші.
1-й н о м е р. Добрий ранок... (ім'я)
2-й номер. Привіт (здрастуй)!
3-й н о м е р. Вибач (пробач, перепрошую), дай мені, будь ласка, поласувати яблучко.
2-й н о м е р. Візьми, прошу! Смачного.
1-й н о м е р. Дякую! А я тебе пригощу грушкою.
3-й н о м е р. Спасибі!
Коментування вчителем відповідей команд.
IX. Розвиток писемного мовлення
1. «Лісова школа»
- Ми потрапили до «Лісової школи». Вам потрібно відгадати загадки про тварин та записати назви членів їх сімейки. Працюйте за зразком.
Я шукаю мед, малину, рибку сам собі ловлю,
Влітку й миті не спочину, а прийде зима, то сплю.
(Ведмідь)
Влітку й миті не спочину, а прийде зима, то сплю.
(Ведмідь)
тато (він) — мама (вона) — маля (воно) —
ведмідь — ведмедиця — ведмежа —
ведмідь — ведмедиця — ведмежа —
? Я руда, низького зросту, хитра я і довгохвоста,
До курей я вельми ласа, в них таке смачненьке м'ясо.
Вовку-брату — я сестриця, а зовуть мене... (лисиця).
? Влітку сіренький, взимку біленький,
Довгі вуха має, швидко в ліс стрибає. (Заєць)
? Лісовий звірок, круглий, мов клубок,
Голки стирчать, спробуй узять! Хто це? (Їжак)
тато (він) |
мама (вона) |
маля (воно) |
ведмідь |
ведмедиця |
ведмежа |
2. Дидактична гра «Один — багато»
Один |
Багато |
білка |
білки |
лось |
|
олень |
|
тигр |
Взаємоперевірка.
3. Вправа «Доповни речення»
? Піднялося вище... (сонечко).
? Повіває теплий... (вітерець).
? На деревах набубнявіли... (бруньки).
? На лісових галявинах зацвіли... (перші весняні квіти).
? Зеленіє молода... (травичка).
? Прокидаються від зимового сну... (комахи, їжаки, ведмеді).
? Прилітають з теплих країв... (птахи).
? Яка чудова пора! Це настала... (весна).
? Повіває теплий... (вітерець).
? На деревах набубнявіли... (бруньки).
? На лісових галявинах зацвіли... (перші весняні квіти).
? Зеленіє молода... (травичка).
? Прокидаються від зимового сну... (комахи, їжаки, ведмеді).
? Прилітають з теплих країв... (птахи).
? Яка чудова пора! Це настала... (весна).
X. Розвиток літературної діяльності
1. «Доповни віршик». Рівень А (9 б.)
- Спробуйте себе у ролі літераторів. Прочитайте уважно вірш і додавайте пропущені слова.
До нас _________________ поспішає, (весна)
Яскраві _________________розкидає, (квіти)
Дощем __________________їх поливає, (тепленьким)
Тихо з вітром _______________. (розмовляє)
2. «Римування». Рівень В (12 б.)
- Придумайте рядки вірша відповідно до запропонованих рим.
_____________________________________ сонечко
_____________________________________ віконечко.
_____________________________________ віти,
_____________________________________ квіти.
Наприклад:
Весняне й тепле сонечко
Заглядає у віконечко.
Зеленіють у лісі віти,
Розцвітають перші квіти.
Заглядає у віконечко.
Зеленіють у лісі віти,
Розцвітають перші квіти.
Зачитування учнями складених віршів, редагування.
ХІ. Повідомлення домашнього завдання
Переказувати оповідання «Зламана яблунька» за малюнковим планом на с. 100.
Списати вірш Надії Григор'євої «Добрий світ» (с. 100).
Учитель коментує значення та написання окремих слів, а також правила списування віршованих рядків.
ХІІ. Підсумок уроку
У дорозі ми стомились,
Але добре потрудились.
Лісом й садом мандрували,
Як оберігати природу взнали.
Правила охорони нам потрібно повторити
Та правильні відповіді визначити.
?? Гра «Можна — не можна»
Дидактичне завдання: закріпити правила поведінки в природному середовищі.
Хід гри
Дитина має, плеснувши в долоньки, правильно обрати правильну відповідь щодо того, як можна і заборонено поводиться в природі.
Можна
? Саджати квіти, рослини.
? Охороняти первоцвіти й рідкісні рослини.
? Берегти молоді рослини.
? Обгороджувати мурашники.
? Милуватися красою природи.
? Підгодовувати птахів.
? Прибирати місця відпочинку в лісі, на березі річки.
Не можна
? Ламати гілочки дерев, кущів.
? Рвати квіти.
? Збивати гриби ногами.
? Руйнувати павутиння.
? Збивати павуків.
? Ловити метеликів і жаб.
- Молодці, діти, ви сьогодні дуже плідно попрацювали та багато нового дізналися. Як ми можемо зберегти нашу прекрасну природу?
Навчальне видання «Формування літературної
компетентності учнів початкових класів» / Скоблікова О. В. –
Х. : Вид. група «Основа», 2014. – 112 с. – (Б-ка журн. «Початкове
навчання та виховання»; Вип. 12 (132)).
компетентності учнів початкових класів» / Скоблікова О. В. –
Х. : Вид. група «Основа», 2014. – 112 с. – (Б-ка журн. «Початкове
навчання та виховання»; Вип. 12 (132)).