ФОРМУВАННЯ ЛІТЕРАТУРНОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ  УЧНІВ ПОЧАТКОВИХ КЛАСІВФОРМУВАННЯ ЛІТЕРАТУРНОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ
УЧНІВ ПОЧАТКОВИХ КЛАСІВ.
ДОДАТОК
 
Мета: ознайомити учнів із казкою; учити аналізувати її зміст, давати характеристику героям; формувати монологічного та діалогічного мовлення першокласників; розвивати творче мислення, навички взаємодопомоги та взаємоперевірки; виховувати щедрість у стосунках з іншими людьми.

Обладнання: презентація; ілюстрації до казки; предметні малюнки лисиці та вовка; завдання до уроку.
 
Тип уроку: опрацювання нового матеріалу.

Хід уроку

І. Організаційний момент. Привітання
 
Отже, сідайте зручніше, будь ласка!
Сьогодні на гостину прийшла до нас казка.
 
ІІ. Мотивація навчальної діяльності

1. Демонстрування виставки казок

- Пригадайте назви казок, що вам найбільше подобалися в дитинстві. (Відповіді учнів.)

2. Слухання вірша про казку
 
Світ чарівного дитинства
Посміхається казками,
Пригортає, ніби ненька,
Лагідно руками.
 
3. Проблемне запитання

- Навіщо дітям читають казки? Чого вони навчають? (Відповіді учнів.)

ІІІ. Фізкультхвилинка

Учні грають одне з одним долоньками у парах.
 
Казка в гості завітала,
В коло друзів всіх зібрала.
Будем вірно ми дружити,
Буде вічно казка жити.
 
- Чого вас навчає цей вірш про казку? (Дружити)

IV. Повідомлення теми і мети уроку

- Сьогодні ми ознайомимося із казкою, у якій головні герої не змогли подружитися. Ми будемо вчитися аналізувати зміст казки та характер головних героїв, щоб допомогти їм помиритися.

V. Опрацювання нового матеріалу

1. Мотивація.

- Відгадайте головних героїв казки.
 
В темнім лісі проживає,
Довгий хвіст пухнастий має.
Хитра і руда дівиця,
А зовуть її... (лисиця).
 
?? Етимологія слова

Слово лис походить від слова лисий, що означає «рудий». У давнину казали: «У нього лисе волосся».

?? «Цікаво знати!»

Лисиця біжить строго по прямій лінії, вона може стрибати до 4 м, плавати, залазити на дерева від ворогів (вовків, собак, орлів).
 
Ходить хмуро між дубами,
Хижо клацає зубами.
Зачаївся (рос. затаился) ось, примовк.
Грізний звір цей, звісно ж... (вовк).
 
?? Етимологія слова

Слово вовк утворилося від звуків, що видає тварина: воу-у-у.

?? «Цікаво знати!»

Вовки полюють (рос. охотятся) зграями по 10-15 осіб, ставлячи лапи слід у слід. Вовк може почути здобич (рос. добычу) за 2 км.

?? Висновок

- Хто є головними герої казки? (Лисиця та вовк)
- Наша казка так і називається — «Лисиця та вовк».

2. Словничок

- Щоб підготуватися до слухання цієї казки, запам'ятаймо словничок (е — наголошений голосний).

? Згорнулась
? не ворухнеться
? розвиднятися
? лупцювати
? знахідка
? комір
? ополонка
? навтьоки

Учні повторюють за вчителем переклад і значення слів.

3. Гра «Перекладач»

Учні «ланцюжком» перекладають слова зі словничка, якщо хтось не впорається із завданням, йому допомагають решта.

4. Слухання казки

Учитель розповідає казку, періодично зупиняючись там, де необхідно обрати відповідну ілюстрацію із підручника.

11.03.2015-1c3          11.03.2015-1c2
№ 3, с. 62
№ 1, с. 62
№ 3, с. 63
№ 2, с. 62
№ 2, с. 63
№ 1, с. 63
       11.03.2015-1c          11.03.2015-1ccc

5. Аудіювання тексту

- Оберіть правильну відповідь.

1. Дід бабі наказав пекти:

а) пироги;
б) пиріжки.

2. Дідусь поїхав:

а) на возі;
б) на санях.

3. Вовк побажав лисичці:

а) смачного;
б) хліб та сіль.

4. Як ви розумієте значення слова навтьоки?

а) Хтось від когось тікає;
б) щось швидко тече.

Взаємоперевірка.

6. Перевірка сприймання

- Чи були лисиця та вовк друзями у казці? Чому? (Лисичка не поділилася із вовком рибкою.)
- Як можна було б подружити наших героїв?
- Хто із вас ділиться із друзями?
- Кого вам найбільше шкода (рос. жаль) у казці — діда, бабу чи вовка?
- Чому? (Вовк постраждав найбільше.)

VI. Закріплення та осмислення знань

1. Аналіз казки

1. За автором:

а) народна;
б) літературна.

2. За змістом:

а) про тварин;
б) побутова;
в) чарівна.

Учні коментують свій вибір.

2. Визначення характеру героїв

10.03.2015-1-1вв
Діти доводять свою думку: кому із героїв притаманна певна якість характеру.

- Кого перехитрила лисичка?
- Кому довірився вовк?
- Які слова доводять вихованість вовка?
- У чому полягає винахідливість лисички?
- Чому ми не можемо лисичку назвати щедрою?
- Чи був злим вовк у казці?

3. Фізкультхвилинка-лічилка «Лисичка» К. Перелісної
 
Тірі-тірі-тірі-тірі!
Маю лапок аж чотири.
Хвостик довгий і як пух,
Ще й рудесенький кожух.
Тірі-тірі-тірі-річки!
Бистрі очі у лисички.
Зубки гострі, як шпички.
Ух, бояться малючки.
 
4. Опис лисички

- Пригадайте опис лисички за цією лічилочкою.

Лапки...
Кожух (хутро)...
Грудка...
Хвостик...
Мордочка...
Вушка...
Зубки...
Їсть... (мишей, гризунів, а влітку ягоди та плоди різних рослин).

5. Інсценізація діалогу лисиці та вовка

- Спочатку слова лисички промовлятимуть дівчатка, а за вовка — хлопчики.
- Добрий день, кумонько, хліб та сіль!
- Я їм свій, а ти подалі стій.
- Дай мені рибки!
- Налови сам та їж.
- Та я не вмію.
- Я ж наловила! Ти, кумцю, піди на річку опусти хвіст в ополонку, сиди і примовляй: «Ловись, рибко, і велика, і мала! Ловись, рибко, і велика, і мала!»
- Що повинен сказати наприкінці вихований вовк? (Подякувати за пораду та попрощатися.)

Ще одна пара розігрує діалог лисиці та вовка.

- Чого можна навчитися у вовка? (Увічливості, адже він попросив у лисички рибку, а не забрав.)

6. Вправа «Скажи лагідно»

- Зараз ми попрацюємо над текстом казки, скажемо підкреслені в реченнях слова лагідно.

Жили собі дід та баба. От якось дід і каже бабі:

- Ти, бабо, печи пироги, а я запряжу сани та поїду по рибку.
(Дідусенько, бабусенька, пиріжечки, саночки, рибоньку)

7. Доповнення речень казки

- Тепер завдання дещо складніше: вставлятимемо в тексті пропущені слова.

Узяв дід ... і поклав на ..., а сам пішов попереду.
А ... вибрала хвилинку та й почала викидати з саней ... за ...
Усю ... повикидала, а тоді й сама зіскочила з ... і втекла.

VII. Узагальнення й систематизація знань

1. Установлення порядку подій

- У якому порядку відбувалися події у казці?
На возі — порожньо.                                    3
«Знахідка» дідуся на дорозі.                         2
Дід їде на риболовлю.                                   1
Вовчик біля ополонки.                                  5
Без хвоста і риби.                                          6
Зустріч лисиці з вовком.                               4

(Необхідно працювати із пунктами плану, поділивши їх на дві групи, адже першокласникам іще складно одразу проаналізувати зміст шести речень.)

2. Творче завдання «Співавтори»

- Придумайте іншу назву казці.

Слухання варіантів назв казки, обирання найкращих.

- Де можна сказати «стоп», щоб вовчик не постраждав?
- Змініть пору року так, щоб вовк не залишився без хвоста.
- Як можна було б помирити героїв?
- Чи можуть вони стати друзями?

3. Гра «Пантоміма»

- Покажіть загадане вам словосполучення тільки за допомогою рухів.

? Викидала рибку за рибкою ...
? Згорнулася калачиком...
? Ловись, рибко, і велика, і мала...
? Схотів підвестись — не може...

VIII. Підсумок уроку

- Якби ви зустріли цю лисичку, то яку пораду (рос. совет) їй дали б? (Не обманювати інших, бути щедрою.)
- А вовкові? (Не бути таким довірливим.)
- Яке прислів'я найбільше підходить до нашої казки?

ІХ. Прощання

- Хто зможе, нехай придумає варіант цієї казки із новим героєм. Решта дітей пригадають казку, де головними героями є або лисиця, або вовк, після цього намалюють до неї ілюстрацію. Ми спробуємо відгадати назву загаданої казки.

Додаток до уроку
 
?? Скоромовка

Котик Лапанчик муркоче на лаві,
Клава на лаві, і котик на лаві —
Лагідно казку розказує Клаві.
 
?? Усе про лисицю

1. Дика тварина

Лисиця — хижий ссавець із родини собачих середнього розміру. Довжина тіла 60-90 см, хвоста — 40-60 см, маса самців 6-10 кг, самок — 5-6 кг.
Ноги не дуже довгі, пухнастий хвіст, витягнута мордочка, вуха високі, гострі. Грудка та кінчик хвоста — білі. Уникає хащ у лісі. Біжить строго по прямій лінії, може стрибати до 4 м. Полює на мишей, гризунів. Улітку харчується комахами, ягодами, плодами різних рослин.

Лисиці живуть усюди — від полюса до тропіків. Колір хутра:

? сірувато-рудий (у нас);
? білий (полярна або песець);
? рудувато-піщаний (степова або корсак);
? піщаний (африканська або фенек).

За характером — лукава, хитра, розумна. Швидко бігає, може плавати, залазити на дерева від ворогів (вовків, собак, орлів).

Полюючи, удає із себе мертву, а коли пташки злітаються, то лисиця швидко їх ловить.

Нори лисиці мають декілька виходів.

На хвості (за 1 см від кореня хвоста) знаходиться залоза, що має запах фіалки, тому її називають «фіалковою залозою». Завдяки їй лисиця помічає місця, щоб її знайшов наречений.

2. Спільнокореневі слова

Лис — лисиця, лисичка, лисонька, лисенятко, лисеня, лисий, лисячий, по-лисячому.

3. Опис лисиці

У лисички пухнасте руде хутро. Тіло в неї дуже рухливе. Ноги гнучкі та тонкі. Лапки вкриті шерстю, тому не мерзнуть навіть у люті морози. Їжа лисиць різноманітна: миші, птахи, ягоди, насіння. Узимку ці звірі ховаються в густих заростях чагарнику, бур'янів.

4. Вірші про лисицю
 
             ЛИС
Обережно хитрий лис
До нори вечерю ніс.
Біг додому лісом лис,
Шелестів над лисом ліс.
                               Л. Андрієнко
 
      ЛИС МИКИТА
Лис Микита в лісі жив.
Лис Микита ліс любив.
Лиш прокинеться він рано —
Ліс шумить йому гілками.
Лише сонечко зійде —
Лис Микита лісом йде.
                                      Г.Чубач
 
5. Скоромовки
 
? Їхав лис через ліс, поламав п'ять коліс.

? Лис просив маленьку лиску:
- Лиско, погойдав колиску.
Погойдай колиску, лиско,
Там в колисці менша лиска.
 
6. Фразеологізми

Крутити хвостом — хитрувати, лукавити.

Старий лис, стара лисиця — хитра людина, яка зазнала в житті багато незгод, нестатків і набула життєвої мудрості, досвіду, знань.

Кожна лисиця свій хвостик хвалить — кожен хвалить те, що йому дороге.

7. Прислів'я та приказки про лисицю

? Дивиться лисичкою, а думає вовком.
? Лисиця спить, а курей бачить.
? Старого лиса важко зловити.
? У вічі як лис, а поза очі, як біс.
? І на хитру лисицю капкан знайдеться.
? Кожен лис свою нору любить.
? Лис лиса не кусає.

?? Все про вовка

1. Дика тварина

Вовк — це крупний звір із сильними ногами, морда витягнута, вуха гострі.

Тіло завдовжки 105-160 см, хвіст — 35-50 см, маса тварини досягає 32-50 кг. Окрас сірий, з рудим відтінком.

Живе у лісі, полює на кабана, лося, свійських тварин, зайця, птахів, гризунів.

Зграя вовків у кількості 10-15 осіб робить добові переходи до 50 км, ставлячи лапи слід у слід.

Схожий на собаку: розумний, хитрий, мужній, хоробрий, кмітливий, обережний.

Має гострий слух, нюх, зір, може почути здобич за 2 км. Розвиває швидкість до 60 км/год.

Зустрічаються білі вовки (степ), чорні (у горах).

Коли виє вовк, то чути за 9-10 км: так вони радіють після вдалого полювання, погрожують чужинцям, які порушили їхнє володіння.

Вовк дуже сильний: несе здобич, більшу за себе, не опускаючи її до землі, біжить так швидко, що людина наздогнати його не зможе.

2. Спільнокореневі слова

Вовк — вовчик, вовчище, вовчиха, вовченя, вовчий, по-вовчому, вовкуватий, вовкулака (нелюдимый).

3. Вірш про вовка
 
Вітер в лісі повіває,
Він стару вербу гойдає.
Вибіг вовчик на поляну,
І на вітер косо глянув.
Вітер вовчика злякався
І в дупло верби сховався.
 
4. Скоромовка
 
Вовк до школи не ходив.
Вовк уроків не учив.
Не читав і не писав,
І по нотах не співав,
Так й нічого він не знав.
                                  Грицько Бойко
 
5. Фразеологізми

Вовком вити — скаржитися на біду, страждання.

І вовки ситі, й кози цілі — про становище в результаті прагнення догодити людям із різними поглядами, інтересами тощо.

Вовка ноги годують, а зайця ноги носять — про роботящу людину.

6. Прислів'я та приказки про вовка

? Великій череді вовк не страшний.
? Вовка як не годуй, він все в ліс дивиться.
? Вовк змінює шкуру, але ніколи свою натуру.
? 3 вовком дружи, а камінь за пазухою держи.
? Вовк старіє, та не добріє.
 
 
Навчальне видання «Формування літературної
компетентності учнів початкових класів» / Скоблікова О. В. –
Х. : Вид. група «Основа», 2014. – 112 с. – (Б-ка журн. «Початкове
навчання та виховання»; Вип. 12 (132)).