Лисиця і ворониТВОРЧА ЛАБОРАТОРІЯ
 
Тема. Складання розповіді за серією малюнків «Лисиця і ворони»
Мета: формувати в учнів уміння складати розповідь за серією малюнків; вправляти дітей у побудові причинно-наслідкових зв'язків; формувати вміння за дією визначати мету героя, фіксувати результат досягнення цієї мети; розвивати мовлення, увагу, пам'ять; виховувати почуття обережності, спостережливості.
Обладнання: серія малюнків і таблиця зі схемою, як складати розповідь, вивіска-назва агентства, малюнок сокола.
 
Хід уроку

І. Організація класу до уроку
Психоемоційне налаштування
 
 ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Оголошення теми та завдань уроку
(На дошці прикріплена вивіска «Детективне агентство „Сокіл"» та малюнок птаха.)
Учитель. Ми знову працюємо в офісі детективного агентства «Сокіл».
Сьогодні в нас нова серія малюнків, за якими потрібно скласти розповідь. Давайте пригадаємо, що для цього потрібно (завдання прикріплюються до дошки послідовно):

- знайти спільних героїв на малюнках;
- знайти місце, у якому відбуваються події;
- визначити час подій;
- назвати дії героїв;
- скласти розповідь;
- дати назву розповіді.
Молодці! Розпочинаємо свою роботу.
 
 ІІІ. Мовленнєво-теоретична підготовка до складання зв'язного висловлювання
(Опорні слова, дібрані дітьми, варто записувати на дошці.)
Завдання. Знайдіть спільних героїв на малюнках.
Учитель. Розгляньте малюнки (додаток) послідовно. (Діти розглядають малюнки.)
- Назвіть спільних героїв. (Учитель записує на дошці запитання «Хто?».)
(Лисиця, ворони.)
- Зверніть увагу на зміни (переміщення), що відбуваються з головними героями на малюнках.
(Лисиця причаїлася, лежить, прикинулася мертвою, вхопила.
Ворони полетіли, сидять, опустилися на землю, злетіли.)
 
Завдання. Знайдіть місце, у якому відбуваються події.
Учитель. Розгляньте уважно перший малюнок. Як ви думаєте, де відбуваються події?
(Учитель записує на дошці запитання «Де?».)
(На лузі, на галявині).
- Розгляньте уважно другий малюнок. Де тепер відбуваються події? (Там же.)
- Чи змінилося місце події на третьому, четвертому малюнках? (Ні, не змінилося.)
 
Завдання. Визначте час подій.
(Учитель записує на дошці запитання «Коли?».)
- Скажіть, яка пора року зображена на малюнках? (Осінь.) Хто думає по-іншому?
- Доведіть. (У природі переважає жовтий колір, дерево без листя.)
- Як ви думаєте, чи змінюється час доби на всіх малюнках? (Ні, не змінюється. Це день.)
Учитель. Поєднайте два слова осінь та день у словосполучення та скажіть, коли відбуваються події на малюнках. (Осіннього дня.)
 
Фізкультхвилинка
 
Завдання. Назвіть дії героїв.
Учитель. Спробуємо встановити логічний ланцюжок на кожному малюнку за схемою:
(Об'єкт ? Дія ? Мета дії.)
?  ?!  ?
«Хто?» ? «Що робить?» ? «Навіщо?».
(Учитель записує схему на дошці.)
Учитель. Розгляньте перший малюнок. Хто на ньому зображений? Що робить? Навіщо робить?
(Лисиця причаїлася, щоб спіймати ворону. Ворони відчули небезпеку та злетіли.)

Учитель. Назвіть дії героїв на другому малюнку. Навіщо вони це роблять?
(Лисиця прикинулася мертвою, щоб усе-таки спіймати ворону та з'їсти. Ворони прилетіли та сіли на дереві.)
- Розкажіть, що роблять герої на третьому малюнку.
(Ворони спустилися з дерева та ходять по землі, приглядаючись до начебто мертвої ворони. Найбільш цікава та довірлива пташка вилізла лисиці на спину.)
- Назвіть дії героїв на останньому малюнку.
(Лисиця впіймала ворону. Вона досягла своєї мети.)

Виведення головної думки розповіді
Учитель. Часто неуважну людину порівнюють із вороною. Чи є цей малюнок підтвердженням тому? Який висновок для себе ви зробили? (Не бути занадто довірливими, особливо з людьми, які відзначаються хитрістю.)
 
IV. Створення тексту зв'язного висловлювання. Розв'язання мовленнєвої ситуації
Учитель. Зверніть увагу на схему, записану на дошці.
Одного ____________ («Коли?») __________ («Де?») __________ («Хто?») _________ («Що робив?») __________, щоб (?!) ___________
Потім цей же герой (розповідь за другим малюнком, третім) робив (дія й мета дії)?! ___________
У результаті («Що вийшло?») __________, тому можна сказати, що цей герой («Який?») ___________
- Під час побудови розповіді уникайте повторів, добирайте слова, близькі за значенням.
(Учитель вивішує слова, близькі за значенням.)
(Лисиця, руда, хижак, тварина.
Ворони, птахи, пернаті.)
- Під час побудови нашого звіту-розповіді будьте точними у висловлюваннях, не додумуйте дії, яких немає на малюнках.
- Тепер, мої спостережливі детективи, складемо усну розповідь за малюнками, використовуючи схему.
(Розповідь можна складати у групах. Кожна група презентує свою роботу.)
 
Варіант розповіді за серією малюнків
Одного осіннього дня на лузі причаїлася лисиця, бо хотіла спіймати ворону. Та птахи відчули небезпеку і полетіли. Потім руда хижачка прикинулася мертвою та лягла під деревом. Через деякий час ворони прилетіли до дерева. Вони спустилися з дерева та стали ходити по землі, приглядаючись до начебто мертвої тварини. Найбільш цікавий та довірливий птах виліз лисиці на спину. У результаті лисиця спіймала його. Тому можна сказати, що вона була хитра та підступна, а ворона занадто цікава та довірлива.

V. Удосконалення творчих робіт за рахунок колективного досвіду
Бесіда
- Хто хотів би уточнити?
- Хто з вас думає по-іншому?
- Ось тут наші детективи сформулювали свої думки... (Ось так.) А як інакше можна було б сказати? Скажіть про це по-своєму.

Завдання. Дайте назву розповіді.
(Лисиця і ворони. Підступна хижачка. Плата за цікавість та довірливість.)

VI. Підбиття підсумків мовленнєвої діяльності учнів за результатами уроку
Завдання. Згадайте, як ми грали з малюнками.
Учитель. Заплющте очі та спробуйте пригадати послідовність роботи за малюнками.
(Учитель прибирає завдання уроку з дошки.)
Розплющте оченята та назвіть цю послідовність.
- Чи сподобалося складати розповідь за цією серією малюнків?
- Що видалося найцікавішим?

Додаток
 
05.11.2014-1
 
(Продовження буде)
 
 
 
Алла НІКОЛАЙЧУК,
учитель початкових класів Шепетівського НВК № 3
«Загальноосвітня школа І-III ст. ім. Н. Рибака та ліцей з
посиленою військово-фізичною підготовкою», Хмельницька обл.
Всеукраїнська газета для вчителів початкових
класів «Початкова освіта» № 15 (735), серпень 2014