«Грибне свято» ТВОРЧА ЛАБОРАТОРІЯ
 
Тема. Складання розповіді за серією малюнків «Грибне свято» (за підручником М. Д. Захарійчук «Українська мова. 2 клас». Урок 32, с. 46)
Мета: формувати в учнів уміння складати розповідь за серією малюнків; вправляти дітей у побудові причинно-наслідкових зв'язків; формувати вміння за дією визначати мету героя, фіксувати результат досягнення цієї мети; розвивати мовлення, увагу, пам'ять; виховувати почуття обережності, спостережливості.
Обладнання: серія малюнків (підручник «Українська мова. 2 клас», автор М. Д. Захарійчук) та таблиця зі схемою, як складати розповідь, вивіска-назва агентства, малюнок сокола.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку
Психоемоційне налаштування

ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Оголошення теми та завдань уроку
(На дошці прикріплена вивіска «Детективне агентство „Сокіл"» та малюнок птаха.)
Учитель. Ми знову працюємо в офісі детективного агентства „Сокіл".

Сьогодні у нас нова серія малюнків, за якими потрібно скласти розповідь. Давайте пригадаємо, що для цього потрібно (завдання прикріплюються до дошки послідовно, їх прикріплює один з учнів):
- знайти спільних героїв на малюнках;
- знайти місце, у якому відбуваються події;
- визначити час подій;
- назвати дії героїв;
- скласти розповідь;
- дати назву розповіді.
Молодці! Розпочинаємо свою роботу.
 
ІІІ. Мовленнєво-теоретична підготовка до складання зв'язного висловлювання
(Опорні слова, дібрані дітьми, варто записувати вчителю або помічнику вчителя на дошці.)
Учитель. Сьогодні, як і надалі, у роботі нам допомагатиме підручник.
- Розгорніть підручник (с. 46).

Завдання. Знайдіть спільних героїв на малюнках.
Учитель. Розгляньте малюнки послідовно.
(Діти розглядають малюнки.)
- Назвіть спільних героїв. (Учитель записує на дошці запитання «Хто?».)
(Гриби, діти, дорослі.)
- Зверніть увагу на зміни (переміщення), що відбуваються з головними героями на малюнках.
(Гриби спілкуються, радіють, розмовляють, біжать, завмирають.)

Завдання. Знайдіть місце, у якому відбуваються події.
Учитель. Розгляньте уважно перший малюнок. Як ви думаєте, де відбуваються події?
(Учитель записує на дошці запитання «Де?».)
(У лісі на галявині.)
- Розгляньте уважно другий малюнок. Де тепер відбуваються події? (Там же.)
- Чи змінилося місце події на третьому, четвертому малюнках? (Ні, не змінилося.)
 
Завдання. Визначте час подій.
(Учитель записує на дошці запитання «Коли?».)
Учитель. Скажіть, яка пора року зображена на малюнках? (Осінь.) Хто думає по-іншому?
- Доведіть. (У природі переважає жовтий колір, травичка не яскраво зелена, повна галявина грибів.)
- Як ви думаєте, чи змінюється час доби на всіх малюнках? (Ні, не змінюється. Це день.)
Учитель. Поєднайте два слова осінь та день у словосполучення та скажіть, коли відбуваються події на малюнках. (Осіннього дня.)
 
Фізкультхвилинка
 
Завдання. Назвіть дії героїв.
Учитель. Спробуємо встановити логічний ланцюжок на кожному малюнку за «схемою детектива»:
(Об'єкт ? Дія ? Мета дії.)
?   ?!   ?
«Хто?» ? «Що робить?» ? «Навіщо?».
(У кожної дитини індивідуальна схема.)
- Розгляньте перший малюнок. Хто на ньому зображений? Що робить? Навіщо робить?
(На галявині зібралися гриби: підберезники, печериці, опеньки, лисички, сироїжки, маслюки. Вони вирішили влаштувати собі свято.)
- Які гриби їстівні, а які отруйні?
Учитель. Найотрутніший гриб — це бліда поганка. (Учитель показує малюнок.) її гриби на свято не запросили. А мухомор красується червоною шапкою. З цього гриба роблять ліки, але в їжу не вживають.
- Назвіть дії героїв на другому малюнку. Навіщо вони це роблять?
(Гриби веселяться, тому що веселі розваги поліпшують настрій, зміцнюють здоров'я.)
- Розкажіть, що роблять герої на третьому малюнку.
(До лісу прийшли дорослі та діти, щоб назбирати повні кошики грибів. Вони спілкуються між собою.)
Учитель. Що роблять грибочки, наші герої, на наступному малюнку?
(Вони біжать, утікають, хочуть заховатися від людей, щоб не потрапити в кошик.)
Учитель. Які дії героїв зображені на наступному малюнку?
(Вони завмерли, поховалися: опеньки під пеньочок, маслюки під ялинки, під осикою завмерли підосичники. Лише шапку мухомора ніде не сховаєш.)
 
Виведення головної думки розповіді
Учитель. Ліс — це домівка грибочків. Кожен має своє місце. Чи є цей малюнок підтвердженням тому? Який висновок ви зробили для себе? (Гриби в лісі потрібно шукати за їх улюбленим місцем. Як би грибочки не ховалися, а уважні та спостережливі грибники з лісу обов'язково принесуть повні кошики грибів.)
 
IV. Створення тексту зв'язного висловлювання. Розв'язання мовленнєвої ситуації
Завдання. Складіть розповідь.
Зверніть увагу на схему, яка є в кожній групі.
Одного ___________ («Коли?») __________ («Де?») __________ («Хто?») _________ («Що робив?») __________, щоб (?!) ___________
Потім цей же герой (розповідь за другим малюнком, третім) робив (дія й мета дії)?! ___________
У результаті («Що вийшло?») __________, тому можна сказати, що цей герой («Який?») ___________

- Під час побудови розповіді уникайте повторів, добирайте слова, близькі за значенням.
(Учитель вивішує слова, близькі за значенням.)
(Гриби, лісові мешканці.)
Учитель. Під час побудови нашого звіту-розповіді будьте точними у висловлюваннях, не додумуйте дії, яких немає на малюнках. Для краси висловлювання можете додати образні характеристики.
- Тепер, мої спостережливі детективи, складемо усну розповідь за малюнками, використовуючи схему.
(Діти складають розповідь у групах. Кожна група презентує свою роботу.)

Варіант розповіді за серією малюнків
Одного осіннього дня на лісовій галявині зібралися гриби: печериці, сироїжки, опеньки, підберезники, маслюки та навіть мухомор, щоб улаштувати собі свято. Лісові мешканці танцювали та співали. Аж раптом почули голоси дітей та дорослих, які прийшли до лісу по гриби. Учасники свята кинулися ховатися, щоб не потрапити в кошики. Опеньки притулилися біля пенька, підберезники — біля берези, маслюки сховалися під ялинки. Лише мухомор не зміг ніде заховати свою шапку.
Та як би грибочки не ховалися, а уважні та спостережливі грибники з лісу обов'язково принесуть повні кошики.

V. Удосконалення творчих робіт за рахунок колективного досвіду
Бесіда
- Хто хотів би уточнити?
- Хто з вас думає по-іншому?
- Ось тут наші детективи сформулювали свої думки... (Ось так.) А як інакше можна було б сказати? Скажіть про це по-своєму.
 
Завдання. Дайте назву розповіді.
(Грибне свято. Осінні веселощі.)
Зіставлення розповідей із казкою Ірини Прокопенко (підручник, с. 46—47)
(Учитель звертає увагу на образні вислови, які прикрашають мову.)
 
VI. Підбиття підсумків мовленнєвої діяльності учнів за результатами уроку
Завдання. Згадайте, як ми грали з малюнками.
- Чи сподобалося складати розповідь за цією серією малюнків?
- Що видалося найцікавішим?
 
(Продовження буде)
 
 
 
Алла НІКОЛАЙЧУК,
учитель початкових класів Шепетівського НВК № 3
«Загальноосвітня школа І-III ст. ім. Н. Рибака та ліцей з
посиленою військово-фізичною підготовкою», Хмельницька обл.
Всеукраїнська газета для вчителів початкових
класів «Початкова освіта» № 15 (735), серпень 2014