Тема: Технологія виконання шва «козлик» та оксамитового шва.
Мета: навчальна:ознайомити учнів із оксамитовим швом та швом «козлик», формувати вміння та навички їх виконувати.
  виховна: виховувати бережливість, любов до праці, охайність;
розвиваюча: розвивати пам’ять, мислення, точність рухів, окомір.

Обладнання, матеріали, інструменти: вишивальна тканина чи тканина бязь, шерстяні нитки або нитки муліне, голка вишивальна, ножиці великі (для відрізання тканини) та малі з гострими кінцями (для підрізання ниток), наперсток.
Наочність: зразки швів, інструкційні картки, підручник Денисенко Л.І. «Трудове навчання» 5 клас. 
Тип уроку: комбінований
Час: 45 хвилин

План уроку
1. Організаційна частина 2 хв.
2. Повторення раніше вивченого матеріалу 4 хв.
3. Повідомлення теми, мети та завдань уроку 2 хв.
4. Мотивація трудової діяльності 1 хв. 
5. Вивчення нового матеріалу 10 хв.
6. Закріплення вивченого матеріалу 2 хв.
7. Практична частина
7.1 Вступний інструктаж
7.2 Поточний інструктаж
7.3 Заключний інструктаж 19 хв.
8. Заключна частина 5 хв.
  ∑=45 хв.
1. Організаційна частина:
- Привітання з класом;
- Призначення чергових;
- Перевірка присутності на занятті (повідомлення черговими);
- Перевірка наявності спец. одягу (фартуха, косинки)

2. Повторення раніше вивченого матеріалу: (фронтальне опитування)
Три учні працюють на картках, решта – з вчителем.
Для повторення вивченого матеріалу учням пропонується картки з запитаннями та картки з прізвищами учнів, які мають давати відповідь.
Завдання:
1. Яким чином можна перенести малюнок з паперу на тканину? (за допомогою копіювального паперу або якщо тканина прозора – обвести олівцем)
2. В якому напрямку виконують шов вперед голку? (справа на ліво)
3. Що таке вишивка? (процес прикрашання виробу за допомогою стібків)
4. Де найчастіше застосовують стебловий шов? (для вишивання стебел у рослинному орнаменті)
5. В якому напрямку виконується стебловий шов?(зліва на право)
6. Що являє собою тамбурний шов? (ряд петель, що виходить одна із одної)
7. Де зазвичай розміщують малюнок на тканині? (уздовж країв виробу, в кутиках або в центрі)
8. В якому напрямку виконують шов «назад голку»? (справа на ліво)
9. Де використовують тамбурний шов? (для обшивання контуру малюнка) 

3. Мотивація навчально-трудової діяльності учнів.
Дівчата, сьогодні на уроці ми познайомимося ще з двома видами швів. Ці знання та навички вам знадобляться в подальшій ваші роботі для виготовлення чудових вишивок.
4. Повідомлення теми, мети та завдань уроку.
Тема, сьогоднішнього уроку: «Технологія виготовлення шва «козлик » та оксамитового шва». На цьому занятті ми маємо ознайомитися та навчитися виконувати ці шви.

5. Вивчення нового матеріалу.
У вишивці шов «козлик» використовують для оздоблення одягу та різних побутових виробів. Він може бути самостійним елементом вишивки – декоративною смужкою або частиною рослинного мотиву. Свою назву шов «козлик» дістав через схожість із пристроєм для розпилювання дров – козли (демонстрація мал. 1)
На лицьовому боці шов утворює ряд похилих стібків, що перехрещуються вгорі і внизу.(запис) На зворотному боці тканини – дві пунктирні лінії з дрібних стібків. Відкрийте підручник на сторінці 69 та подивіться на малюнок 58.


Шов вишивають зліва на право, але голка завжди дивиться ліворуч.(запис) Шов може виглядати по-різному залежно від ширини шва, нахилу стібків та відстані між стібками. Це показано в підручнику на сторінці 69, мал. 59. 
Вимоги до шва: Висота усіх стібків повинна бути однаковою, так щоб верхні і нижні проколи голок утворювали дві паралельні лінії; стібки мають бути виконані на однаковій відстані.
На основі шва «козлик» існує багато інших декоративних швів. Одним з таких є оксамитовий шов. Якщо поверх шва «козлик» вишити ще один, два ряди таких самих швів, змістивши їх на кілька ниток праворуч, то отримаємо оксамитовий шов.(демонстрація)
 
6. Закріплення вивченого матеріалу.
Фронтальне опитування:
1. Чому шов «козлик» дістав саме цю назву?
2. Що утворюється на лицьовому та виворітному боці при вишиванні швом «козлик»?
3. В якому напрямку виконується даний шов?
4. Як утворюється оксамитовий шов?
7. Практична робота.
На практичній частині нашого уроку, ми маємо навчитися виконувати шов «козлик» та оксамитовий шов. 
7.1 Вступний інструктаж.
Для цього нам знадобляться інструкційні картки, тканина, нитки, ножиці, голка для вишивання, наперсток.(роздаються інструкційні картки, пояснення виконання швів). При цьому звертаємо увагу на основні вимоги. А зараз давайте повторимо правила техніки безпеки.(кожен учень по черзі називає по одному правилу). За цей урок ви маєте виконати два зразки швів.
7.2 Поточний інструктаж.
І-й обхід: перевірка правильності організації робочого місця та початку роботи;
ІІ-й обхід: перевірка правильності виконання трудових прийомів, дій рухів і якості виробів;
ІІІ-й обхід: перевірка правильності проведення самоконтролю;
ІV-й обхід: перевірка правильності дотримання технічних вимог. Постійна перевірка виконання учнями правил безпеки праці виробничої санітарії;
7.3 Заключний інструктаж
- Аналіз практичної роботи;
- Повідомлення оцінок учня;
- Відзначення кращих робіт і їх демонстрація;
- Аналіз найхарактерніших помилок і недоліків при роботі учнів.


8. Заключна частина 
- Загальна характеристика заняття;
- Аналіз діяльності учнів;
- Визначення рівня навчальних досягнень учнів на занятті;
- Прибирання робочих місць і приміщення майстерні
- Завдання додому: параграф 16, стор. 68 - 69, виконати тренувальні вправи (вишити по два зразки довжиною 10 см шви «козлик» та «оксамитовий», вишити малюнок тамбурним та стебловим швами)