Трудове навчання (обслуговуюча праця)
5 клас
Тема. Процес прядіння. Види конструкційних матеріалів
Мета:
- ознайомлення з видами конструкційних матеріалів; формування знань про процес прядіння; розширення та систематизація знань про будову тканини (основа, піткання, пруг), лицьовий та виворітний бік;
- розвиток спостережливості, уваги;
- виховання працелюбності, посидючості, наполегливості, позитивного ставлення до трудової діяльності.
Обладнання,матеріали, інструменти: ножиці, кольоровий папір, клей.
Дидактичний матеріал: зразки текстильних матеріалів, картки, презентація «Процес прядіння»
Тип уроку: комбінований.
Структура уроку
- 1.Організаційна частина (…хв..).
- 2.Актуалізація опорних знань та життєвого досвіду учнів (або повторення раніше вивченого матеріалу)(…хв..).
- 3.Повідомлення теми, мети та завдань уроку (очікуваних результатів)(…хв..).
- 4.Мотивація навчально-трудової діяльності учнів(…хв..).
- 5.Вивчення нового матеріалу(…хв..).
- 6.Закріплення вивченого матеріалу(…хв..).
- 7.Практична робота (…хв..).
- 8.Заключна частина(…хв..).
Хід уроку
1. Організаційна частина.
Доброго дня! Сьогодні я буду вести у вас урок трудового навчання, хто ще не запам'ятав мене звати Юлія Олегівна. Скажіть хто сьогодні черговий (якщо немає то призначити). Будь ласка, назвіть відсутніх (відмітка в журналі).
2.Актуалізація опорних знань учнів.
Давайте разом пригадаємо з якими конструкційними матеріалами ви працювали в минулому семестрі та в початковій школі (нитки,папір,тканина,фольга, дріт, пластилін, природні матеріали). Як ви важаєте з яких матеріалів можна виготовити аплікацію (папір, тканина, природні матеріали).
3.Повідомлення теми, мети і завдань уроку.
Тема нашого уроку: Процес прядіння. Види конструкційних матерілів. На сьогоднішньому уроці ми ознайомимося з видами конструкційних матеріалів, процесом прядіння та будовою тканини.
4.Мотивація навчальної діяльності учнів.
Ця тема для вас дуже важлива,тому що виготовлення будь-якого виробу починається з вибору матеріалів. Щоб виготовлений вашими руками той чи інший виріб був функціональним та привабливим, ви повинні вміти правильно вибирати конструкційні матеріали.
5.Вивчення нового матеріалу.
Бесіда про текстильні матеріали,прядіння,ткацтво, будову тканини.
Як ви вважаєте що таке тканина? (тканина – це виріб, виготовлений шляхом переплітання ниток у процесі ткання на ткацькому верстаті)
Якщо із тканини висмикнути нитку, розпушити її, то можна побачити, що вона складається з великої кількості тоненьких гнучких ворсинок - волокон. Волокна бувають натуральні і хімічні. Натуральні волокна створені природою, а хімічні отримують штучним шляхом із різних матеріалів - продуктів переробки нафти, газу, вугілля тощо.
Натуральні волокна бувають рослинного походження (з льону, бавовни, конопель та ін.), тваринного (шерсть, шовк) і мінерального (гірський мінерал, азбест) (мал. 1).
Мал.1
Процес створення пряжі з волокнистої маси називають прядінням. Упродовж багатьох століть люди пряли руками без будь-яких інструментів. Потім почали використовувати ручні веретена (мал. 2).
Мал. 2.
Прядіння було надзвичайно важкою і кропіткою працею. Пізніше, коли з’явилася прядка з ножним приводом (мал. 3), роботу виконували значно швидше, а пряжа виходила рівною і міцною. Прядку приводили в рух за допомогою ножної педалі.
Мал.3.
А як виготовляють тканину в наші часи? (на прядильних підприємствах за допомогою складних машин в кілька послідовних етапів. Волокна спочатку розпушують, очищають від сміття, перемішують і розчісують. Потім волокна витягують в тоненьку рівну стрічку, ледь перекручують її і на прядильних машинах виробляють пряжу. Готова пряжа (нитки) йде на виготовлення тканин (із пряжі виробляють також нитки для шиття, в’язання, вишивання).
З чого ж складається тканина? (тканина складається із поздовжніх і поперечних ниток, які переплітаються між собою). Нитки, що йдуть уздовж тканини, називають основою, а ті, що впоперек тканини утоком (мал. 4). З обох боків по краю тканини проходить пруг, в якому нитки розміщені щільніше. Завдяки пругові краї тканини не обсипаються.
Мал. 4.
Процес виготовлення тканини називають ткацтвом. Ткацтво було відоме дуже давно – ще в 4 ст. до нашої ери. На малюнку 5 зображена стародавня ткацька рама, на якій виготовляли тканину. Нитку утоку протягували між натягнутими нитками основи. Спочатку це робили вручну загостреною паличкою. Пізніше нитку утоку почали закладати у спеціальну коробочку, що мала форму човника.
Мал. 5
На малюнку 6 зображена схема роботи найпростішого ткацького верстата на сучасному підприємстві. Процес утворення тканини відбувається наступним чином. Нитки основи натягують на вали. Частина ниток основи (наприклад, через одну нитку) періодично піднімається, а інша в цей час опускається. Між ними утворюється проміжок, крізь який пролітає човник і прокладає за собою нитку утоку. Нитка утоку прибивається до тканини за допомогою берда. Потім нитки основи міняються місцями, знову утворюючи проміжок. Човник пролітає у зворотному напрямку. Таким чином нитки основи і утоку переплітаються між собою. Цей процес повторюється до того часу, поки не закінчаться нитки основи, які натягнуті на вали.
Мал.6.
Ткацькі верстати постійно удосконалюються. Усі основні операції на сучасних верстатах виконуються автоматично, без участі людини.
На ткацькому виробництві основною професією є ткач. Ткачі повинні добре знати вимоги до якості тканини, уміти розпізнавати дефекти тканини, знаходити причини їх виникнення. Під час виготовлення тканини вони стежать за роботою ткацьких верстатів.
Працюючи з тканиною, треба вміти визначити її лицьовий і виворітний бік.
Ознаки лицьового і виворітного боків тканини:демонстрація
- 1.У тканини з вибійним малюнком малюнок на лицьового боці тканини яскравіший і чіткіший.
- 2.У гладко фарбованих тканин лицьовий бік більш гладенький, а виворітний – більш ворсистий.
- 3.Кількість вузликів, петельок, кінців обірваних ниток па лицьовому боці менша, ніж з вивороту.
- 4.У тканин з гладкою поверхнею (атлас, сатин) лицьовий бік блискучий, а з виворітного боку – матовий.
- 5.
Якщо уважно подивитися на поверхню різних тканин, то можна побачити, що нитки основи і утоку в них переплітаються по-різному. Найпростіший і найпоширеніший вид ткацького переплетення ниток тканин – полотняне переплетення. У полотняному переплетенні нитки основи й утоку чергуються через одну – на лицьовий бік тканини почергово виходить то основа, то утокова нитка (мал. 8).
Мал. 8.
- 6.Закріплення нового матеріалу.
Метод:фронтальне опитування
1. Як називаються нитки, які йдуть уздовж тканини (нитки основи), впоперек тканини (утоком)?
2. Для чого служить у тканині пруг? (з метою запобіганню обсипання тканини)
3. Як переплітаються нитки в полотняному переплетенні? (чергуючись через одну – на лицьовий бік тканини почергово виходить то основа, то утокова нитка)
4. Як визначити лицьовий і виворітний бік тканини?
5. Класифікація натуральних волокон.
7. Практична робота
Ми будемо виготовляти килимок зі смужок паперу полотняного переплетення. Давайте повторимо правила техніки безпеки та організація робочого місця.
- 1)Як потрібно передавати ножиці? (зімкнутими лезами кільцями від себе)
- 2)Де повинні зберігатися ножиці? (чохлі)
Організація робочого місця
1- килимок;
2- ножиці;
3- кольоровий папір;
4- клей, олівець, лінійка.
Вступний інструктаж: Для того щоб виготовити такий килимок нам потрібен кольоровий папір, клей та ножиці. На зеленому та блакитному папері креслимо олівцем лінії, відстань яких 1 см. Потім їх розрізаємо, але зверніть увагу, що на блакитному папері ми не дорізаємо до кінця на 1 см. Зелені смужки продіваємо крізь блакитні, так як у полотняному переплетені. Не забувайте обережно себе поводити з ножицями та зверніть увагу на своє робоче місце.
Поточний інструктаж:
- контроль якості виконуваних робіт;
- вказати на недоліки в роботі і шляхи усунення.
№ |
Можливий недолік |
Спосіб усунення |
1 |
Не рівно вирізані смужки |
Переробити |
2 |
Смужки розрізані більше ніж на 1 см |
Переробити або на розрізах доклеїти допоміжну смужку |
3 |
Неправильне чергування смужок |
Переробити |
4 |
Смужки не щільно прилягають одна до одної |
Переробити |
Заключний інструктаж:
- короткий аналіз виконаної роботи (всі уже виготовили, зараз ми будемо дивитися на те, як старанно ви працювали);
- аналіз кращих робіт учнів (подивіться як гарно вийшло в …);
- мотивація оцінок;
- оцінювання виконаної роботи;
8. Заключна частина:
Рефлексія.
1)Що нового ви дізналилися на сьогоднішньому уроці?
2) Де ви зможете використати ці знання?
3) Чи було вам цікаво?
Підсумок уроку.
Отже, на сьогоднішньому уроці ви дізналися багато нового і виготовили прекрасний килимок, який нагадує полотняне переплетення.
Прибирання робочих місць.
Домашнє завдання: