Клас |
|
|
|
Дата |
|
|
|
Урок №___
Тема: Поняття про технологію. Правила безпечної праці.
Мета: освітня: формування поняття виробнича технологія, технологічне обладнання; формування знань про правила безпечної роботи та поведінки у майстерні;
виховна:формування позитивного ставлення до праці;
розвиваюча: розвиток пам’яті та логічного мислення.
Обладнання: плакати з правилами безпечної роботи, зразки виробів та знарядь праці.
Тип уроку: комбінований.
План уроку
- 1.Організаційна частина. (10 хв)
1.1 Перевірка присутніх та спецодягу.
1.2 Призначення чергових.
- 2.Актуалізація опорних знань. (10 хв)
- 1.З якими матеріалами ви працювали у 1-4 класах?
- 2.(прийом Мікрофон) Що ви вже умієте виготовляти та допомагаєте батькам?
- 3.Вивчення нового матеріалу. (20 хв)
- Повідомлення теми та освітньої мети уроку.
- Вивчення нового матеріалу.
А. Поняття про технологію
Виготовлення будь-якого виробу потребує затрат енергії, матеріалів та використання обладнання. Виготовити один і той самий виріб можна з різними витратами енергії та матеріалів. Витрати енергії залежать від стану сировини, обраного обладнання, форми та розмірів виробів.
Перераховані вище проблеми розглядає технологія. Термін походить від двох давньогрецьких слів і буквально звучить як «наука про майстерність, уміння». Питаннями технології займається багато наукових установ, підприємств.
Існують різні технології. Ми будемо розглядати технологію у виробництві.
Технологія – це сукупність прийомів і способів обробки та переробки сировини, матеріалів з метою отримання виробів або напівфабрикатів.
У побуті використовують ремонтні технології: сантехнічні, будівельні (ремонт приміщень), харчові тощо.
Для виготовлення виробів або виконання ремонтних робіт завжди використовують знаряддя праці: молоток, ножиці, гайкові ключі, електродриль, верстати тощо. Знаряддя праці, які необхідні для виконання певної роботи можна назвати технологічним обладнанням.
Б. Правила безпечної роботи та поведінки у майстерні
Навчальні майстерні є приміщеннями з підвищеними ризиком отримати травму через насиченість верстатами та іншими обладнанням для виконання роботи з великою кількістю виступаючих рукояток та інших частин. Для виконання робіт використовують гострі або важкі інструменти, якими можна поранитися або поранити однокласника. Тому для забезпечення нормальної та безпечної роботи та перебування у навчальній майстерні слід дотримуватися правил.
- 1.Заходити у майстерню можна тільки з дозволу учителя.
- 2.Одягнути спецодяг, застібнути його на усі ґудзики та зав’язати на усі зав’язки.
- 3.Дістати необхідні речі для виконання теоретичних або практичних робіт. Непотрібні речі слід прибрати.
- 4.Працювати тільки справними інструментами.
- 5.Виконувати тільки ті роботи, які задав учитель на своєму робочому місці.
- 6.Інструментами працювати обережно та бережливо.
- 7.Використовувати інструменти та технологічне обладнання лише за призначенням.
- 8.Не чіпати без дозволу учителя верстати, не натискати кнопки та не крутити рукоятки.
- 9.Під час роботи не розмовляти, не заважати іншим.
- 10.Стружку ні в якому разі не здувати, її слід обережно змітати спеціальною щіткою.
- 11.Робоче місце залишити після роботи чистим, інструменти складеними.
- 12.Про всі нестандартні ситуації (травми, вихід з ладу верстатів, поламка інструментів) відразу доповідати учителя для вжиття необхідних заходів
- 4.Підсумок уроку. (5 хв)
- Рефлексія. Прийом мікрофон. Що нового ти дізнався на уроці?
- Домашнє завдання: вивчити правила безпечної праці та поведінки у майстерні. Вивчити записані поняття.
Клас |
|
|
|
Дата |
|
|
|
Урок №___
Тема: Планування роботи з виготовлення виробу. Художньо-конструкторська діяльність.
Мета: освітня: формування знань про необхідність планування діяльності; ознайомлення учнів з етапами виготовлення виробу; формування знань про художнє конструювання; ознайомлення учнів з біоформами;
виховна:формування естетичного смаку;
розвиваюча: розвиток пам’яті, логічного мислення.
Обладнання: зразки виробів з біоформами, плакат «Планування роботи»
Тип уроку: комбінований.
План уроку
- 1.Організаційна частина. (5 хв)
1.3 Перевірка присутніх та спецодягу.
1.4 Призначення чергових.
- 2.Актуалізація опорних знань. (10 хв)
Що називають технологією у виробництві?
Які технології застосовують у побуті?
Яких правил безпечної роботи слід дотримуватися під час виготовлення виробів?
- 3.Вивчення нового матеріалу. (15 хв)
- Повідомлення теми та освітньої мети уроку.
- Вивчення нового матеріалу.
А.Планування роботи
Виготовлення будь-якого виробу або виконання роботи проводиться з дотриманням певної послідовності дій. Таку послідовність називають плануванням роботи.
Виготовлення виробу буде проходити за наступним планом:
- організаційний етап
- §вибір виробу для виготовлення
- конструкторський етап
- §розробка робочих малюнків
- §вибір конструкційних матеріалів для виробу
- §вибір інструментів для виготовлення виробу
- технологічний етап
- §виготовлення виробу
- §оздоблення виробу
- заключний етап
- §презентація виробу.
Учитель демонструє та розповідає про вироби, які можна виготовити з фанери. Учні розглядають запропоновані учителем варіанти виробів та обирають за допомогою голосування або іншим способом. У записаному плані навпроти першого рядка записують назву виробу та обводять колом цифру 1.
Б. Поняття про художньо-конструкторську діяльність
Виріб оцінюється за різними показниками: вартість, естетичність, здатність виконувати своє призначення тощо.
Естетичність залежить від форми та кольору виробу або його деталей. Обов’язковою умовою художнього конструювання (дизайну) є розробка малюнків, моделей, зображень оздоблення. Цінність багатьох виробів підвищується, якщо вони мають оригінальну форму, яка відрізняє їх від усіх інших виробів.
Одним із способів творення оригінальної, нової форми є запозичення з живої природи форм, кольорів, конструкцій. Такі форми називають біоформами.
Людей, які працюють на створенням форми виробів називають дизайнерами або художниками-конструкторами.
Учитель демонструє вироби які мають біоформи. Учні зазначають, які аналоги живої природи можна побачити у формі деталей.
- 4.Практична робота. (10 хв)
Практична робота. Виконати малюнок деталі виробу з використанням біоформ.
- 5.Підсумок уроку. (5 хв)
- Перевірка результатів виконання практичного завдання.
- Рефлексія. Що цікавого ти дізнався на уроці?
- Домашнє завдання: вивчити конспект.
Умовні позначення
- розповідь учителя
- матеріал для запису
- демонстрація учителем