6 клас

Тема: Салати в житті людини

Мета:

 навчальна: формування знань про салати, їх історію та класифікацію; виховна: охайність, почуття відповідальності;

розвиваюча: розвивати увагу, пам’ять, естетичні смаки

Дидактичне забезпечення: презентація «Оздоблення салатів», відео майстер-клас «Приготування салатів»,  підручник (Трудове навчання. Обслуговуючі види праці: Підруч. Для 6 кл. загальноосвіт. Навч. закладів /Л.І. Денисенко, О.П. Гнеденко, Н.А. Калініченко, А.І. Романчук, М.П. Туров/. – К.: Педагогічна думка, 2006. – 176 с.: іл.)

Література:  Трудове навчання. Обслуговуючі види праці: Підруч. Дл я 6 кл. загальноосвіт. Навч. закладів /Л.І. Денисенко, О.П. Гнеденко, Н.А. Калініченко, А.І. Романчук, М.П. Туров/. – К.: Педагогічна думка, 2006. – 176 с.: іл.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Час: 45 хв.

 Структура уроку

1. Організаційна частина…………………………………………………...2

2. Актуалізація опорних знань і вмінь…………..………………………..2

3. Повідомлення теми, мети, завдань уроку………..……………………2

4. Мотивація навчально – трудової діяльності……………….………….2

5. Вивчення нового матеріалу…………………………………….………18

6. Закріплення нового матеріалу…………………………………….……5

7. Підведення підсумків (рефлексія)………….………………..…….……7

8. Домашнє завдання…………………………………………………….…7

1. Організаційна частина

-  Привітатися

-  Відмітити відсутніх за рапортом чергових

-  Перевірити готовність учнів до уроку

2. Актуалізація опорних знань

Методи: змагання.

Форми організації: фронтальна.

1. Які прості форми нарізування овочів ви знаєте?(Прості форми нарізування: соломка, брусочки, кружальця,скибочки, дольки, кубики).

2. На попередньому уроці ми обєдналися в команди, давайте проведемо з вами змагання, і згадаємо те, що ми вивчили на минулому уроці. Кожній підгрупі дано завдання, ви його повинні виконати дотримуючись технологічних, технічних норм та правил техніки безпеки. Після виконання, підгрупи обміняються виконаними роботами та оцінять їх за дванадцятибальною системою. На виконання завдання дається 3 хвилини.

3. Повідомлення теми, мети, завдань уроку

Тема нашого уроку: Приготування  салатів (записати на дошці)

Мета: ознайомитися з особливостями приготування салатів

Завдання:

1. Дізнатись які страви готують з овочів.

2. Зясувати, які страви відносяться до салатів, і як вони класифікуються.

3. Ознайомитись з різновидом заправок для салатів.

4. Ознайомитись з посудом для приготування салатів.

5. Засвоювати послідовність приготування салатів (Відео)

4. Мотивація навчально – трудової діяльності

Презентація «Оздоблення салатів» (10 слайдів)Додаток Б

Салати є надзвичайно корисною стравою, яка містить вітаміни, мінеральні солі, вуглеводи, а також речовини, які вбивають хвороботворні мікроби. Поживні цінності салату залежать від того, які продукти входять до його складу.

Споживання салатів, особливо із сирих овочів та зелені, покращує травлення і збуджує апетит. Саме тому салати їдять перед основними стравами. Таким чином, білки, жири, вуглеводи, що містяться в перших чи других стравах, легше перетравлюються організмом. Часом салат використовують і як гарнір до риби чи м'яса.

5. Вивчення нового матеріалу

Методи: розповідь, бесіда,пояснення

План:

1. Страви які готують з овочів.

2. Салати і  їх класифікація.

3. Різновиди заправок для салатів.

4. Посуд для приготування салатів.

5. Прикрашання салатів.

6. Приготування салатів (Відео).

Овочі можна споживати в сирому вигляді, а також піддавати різним видам кулінарної обробки — варити, смажити, тушкувати, запікати. З овочів готують найрізноманітніші холодні й гарячі страви. Це — закуски (салати, бутерброди).

Скажіть, а які перші страви готують з овочів? (борщі, щі, супи (картопляні, овочеві), розсольники).

Назвіть другі страви з овочів (овочеві рагу, голубці, оладки, запіканки),

Які напої готують з овочів?(соки, компоти, киселі) та ін..

Зараз учениця вашого класу (Хоменко Марина) розповість нам історію виникнення салатів.

(Салати були відомі стародавнім римлянам ще 2500 років тому, але розуміли під цим словом тільки рослинну їжу. До салатів входила зелень та овочі. Найчастіше до салату потрапляло соковите листя рослини латук. Саме тому цю рослину пізніше стали називати салатом.

Лише у 19 ст. почали готувати зовсім нові види салатів із вареної картоплі, моркви, буряку, а також солоних огірків, капусти або грибів. Тоді ж з'явився і вінегрет один із різновидів салату. До вінегрету обов'язково входить буряк.

У наш, час в різних національних кухнях зустрічається багато оригінальних рецептів салатів з додаванням продуктів моря, фруктів, макаронних виробів тощо).

Скажіть, як ви розумієте термін салат? (Салат — це страва із дрібно покришених шматочків сирих чи варених овочів та інших продуктів (яєць, м'яса, риби) з додаванням різних заправок, прянощів. Продукти в салаті мають бути охолодженими).

Запишіть термін «салат».

Запишіть класифікацію салатів

Салати класифікуються:

1. Салати з сирих овочів.

2. Салати із варених овочів, вінегрети.

3. Салати із додаванням продуктів тваринного походження

4. Салати-коктейлі.

До кожного салату добирається відповідна заправа: олія, різноманітні соуси, сік лимону тощо. Несмачна, неякісна або невідповідна даним продуктам заправа може зіпсувати салат. Небажане використання для заправи оцту, оскільки він подразнює стінки шлунку. Краще використовувати для підкислення сік натуральних овочів чи фруктів (лимону, томатів, кизилу, аличі, гранату тощо).

Салат має добре поєднуватися з іншими стравами, що будуть подаватися до столу. До молочного супу не варто готувати овочеву закуску. Бажано також, щоб продукти в салаті не повторювали ті, які будуть в інших стравах. Так, якщо на обід зварили капусняк, то недоцільно подавати металів салат із капусти.

Для приготування і подавання салату використовують скляні, емальовані, пластмасові, дерев'яні або керамічні тарілки. Посуд із сплавів різних (алюмінію, заліза, міді) для цього не годиться. При взаємодії овочевих і фруктових соків з металом виникає неприємний металевий присмак, до того ж можуть утворюватися шкідливі речовини.

Нарізають овочі для салату однакової форми. Форма нарізання (кубики, часточки, соломка, кружальця, кільця, півкільця) залежить від виду овочів і конкретного салату. Для оздоблення салатів виконують фігурне нарізання (тих овочів, що входять до складу даного салату).

Для прикраси салату, як правило, використовують продукти, що входять в його склад і мають красиву форму, забарвлення і добрий смак. В деяких випадках можна використовувати продукти, яких немає в салаті, — якщо вони поєднуються за смаком. Так, наприклад, салати з яблук і селери можна прикрашати помідорами (слід зазначити, що ні яблука, ні селера для прикраси не годяться — вони темніють на повітрі). Взимку для прикраси можна використовувати багаті вітамінами овочеві консерви.

Відео майстер-клас «Приготування салату Мімоза» (Час 2.56 хв.)Додаток В

Відео майстер-клас «Приготування салату Олівє» (Час 4 хв.)Додаток Г

6. Закріплення нового матеріалу

Метод гра «Хрестики, нулики» (Додаток З )

7. Підведення підсумків уроку (рефлексія)

Інтерактивний метод мікрофон

Уявіть, що у вас в руках мікрофон і вам потрібно висловити думку, щодо уроку. Що вдалось вам на цьому уроці, чи не вдалось; дізнались чи навчились нового. Говорить тільки той, у кого "уявний" мікрофон;
Подані відповіді не коментуються і не оцінюються
.

1) Аналіз роботи учнів протягом уроку.

2) Оголошення оцінок.

3) Загальна характеристика заняття.

8. Повідомлення домашнього завдання

Вивчити конспект уроку. Прочитати за підручником  параграф 26          стр. 133- 137. Повторити правила безпечної праці стр. 131 за підручником. На наступний урок з собою мати спецодяг; яскраву панчоху, шматок білої тканини (15?15), ножиці, швейні нитки білого кольору, голку швейну, вату, або синтіпон для наповнення ляльки, дрібні бусини, рожевий олівець, тоненьку стрічку 20 см.

6 клас

Тема: Приготування салатів

Мета:

 навчальна: формування вмінь готувати салати;

виховна: охайність, почуття відповідальності;

розвиваюча: розвивати увагу, пам’ять, естетичні смаки

Дидактичне забезпечення: технологічні картки,  підручник (Трудове навчання. Обслуговуючі види праці: Підруч. Для 6 кл. загальноосвіт. Навч. закладів /Л.І. Денисенко, О.П. Гнеденко, Н.А. Калініченко, А.І. Романчук, М.П. Туров/. – К.: Педагогічна думка, 2006. – 176 с.: іл.)

Література:  Трудове навчання. Обслуговуючі види праці: Підруч. Дл я 6 кл. загальноосвіт. Навч. закладів /Л.І. Денисенко, О.П. Гнеденко, Н.А. Калініченко, А.І. Романчук, М.П. Туров/. – К.: Педагогічна думка, 2006. – 176 с.: іл.

Тип уроку:  формування умінь та навичок.

Час: 45 хв.

Структура уроку:

1. Організаційна частина…………………………………………………...2

2. Актуалізація опорних знань і вмінь…………..………………………..2

3. Повідомлення теми, мети, завдань уроку………..……………………2

4. Мотивація……………………………………………………………….2

5. Практична робота………………………………………………………28

- вступний інструктаж

- самостійна робота учнів, поточний інструктаж

- заключний інструктаж

6. Підведення підсумків уроку…………………………………….………5

7. Домашнє завдання…………………………………………………….…2

8. Прибирання робочих місць……………………………………………2

1. Організаційна частина

-  Привітатися

-  Відмітити відсутніх за рапортом чергових

-  Перевірити готовність учнів до уроку

2. Актуалізація опорних знань

Методи: усне опитування.

Форми організації: фронтальна.

 1. 1.Як класифікуються салати? (Салати з сирих овочів. Салати із варених овочів, вінегрети. Салати із додаванням продуктів тваринного походження. Салати-коктейлі.)
 2. 2.Дайте визначення поняттю «салат» (Салат — це страва із дрібно покришених шматочків сирих чи варених овочів та інших продуктів (яєць, м'яса, риби) з додаванням різних заправок, прянощів).
 3. 3.Чому не можна прикрашати салати яблуками та селерою? (слід зазначити, що ні яблука, ні селера для прикраси не годяться — вони темніють на повітрі)

3. Повідомлення теми, мети, завдань уроку

Тема: Приготування салатів.

Мета: Ознайомитись з послідовністю приготування салатів. Навчатись готувати салати

Завдання:

1. Опрацювати картку (технологічну)

2. Зробити первинну обробку овочів.

3. Приготувати салат.

Запишіть тему та завдання уроку.

 1. 4.Мотивація

Салати є надзвичайно корисною стравою, яка містить вітаміни, мінеральні солі, вуглеводи, а також речовини, які вбивають хвороботворні мікроби. Поживні цінності салату залежать від того, які продукти входять до його складу.

Споживання салатів, особливо із сирих овочів та зелені, покращує травлення і збуджує апетит. Саме тому салати їдять перед основними стравами. Таким чином, білки, жири, вуглеводи, що містяться в перших чи других стравах, легше перетравлюються організмом. Часом салат використовують і як гарнір до риби чи м'яса.

5. Практична робота

Робота виконується з використанням інтерактивних технологій «Робота в групах»

Ви поділились на дві підгрупи. Кожний з вас отримав технологічну картку, де описується приготування салату. Опрацювавши картку, ви готуєте салат.
- вступний інструктаж

Зворотній зв’язок

Давайте згадаємо правила безпечної праці та санітарно-гігієнічні вимоги під час первинної та теплової обробки овочів.

Згадаємо правила безпечної праці та санітарно-гігієнічні вимоги для збереження вітамінів в овочах під час їх кулінарної обробки.

-  Самостійна робота учнів і поточний інструктаж

Форма: фронтальна

Підготуйте ваші робочі місця для перевірки.

Цільові обходи робочих місць:

1-й обхід: перевірка організації робочих місць, початку роботи.

2-й обхід: перевірка правильності виконання трудових дій, прийомів, рухів.

3-й обхід: перевірка правильності виконання, самоконтролю.

Постійна перевірка виконання учнями правил техніки безпеки праці.

Прийняття та оцінка робіт учнів, видача додаткових робіт найбільш встигаючим учням.

-  Заключний інструктаж

1. Підведення підсумків практичної роботи, аналіз виконаних робіт, за наступними критеріями:

 • рівень застосування знань та умінь в практичній роботі; уміння користуватися різними видами конструкторсько-технологічної документації та іншими джерелами інформації;
 • дотримання технічних вимог у процесі виконання робіт (якість виробу);
 • уміння організовувати робоче місце і підтримувати порядок на ньому в процесі роботи;
 • рівень сформованості трудових прийомів і умінь виконувати технологічні операції;
 • дотримання правил безпечної праці та санітарно-гігієнічних вимог; дотримання норм часу на виготовлення виробу;
 • рівень самостійності у процесі організації і виконанні роботи (планування трудових процесів, самоконтроль і т. п.), виявлення елементів творчості;
 • Відповідність шкалі оцінки якості.

Таблиця 3.1. Оцінювання якості готових виробів

Оцінка

Ознака якості

«5»

страви і кулінарні вироби, які за зовнішнім виглядом, смаком, запахом, кольором і консистенцією відповідають установленим для них показникам і вимогам

«4»

страви і кулінарні вироби з відмінними смаковими показниками, але які мають відхилення у формі нарізування, недостатньо рум'яну кірочку, тріщини на поверхні, неповний набір сировини та інші незначні відхилення.

«3»

страви, які можна реалізовувати без перероблення, якщо смакові якості їх не відповідають усім установленим для них вимогам (наприклад, юшка молочна з легким присмаком горілого молока).

«2»

страви і кулінарні вироби з невластивим для них смаком і запахом, пересолені, дуже кислі, гіркі, гострі, які не мають потрібної форми, підгорілі, з ознаками псування тощо. В цьому випадку страву з реалізації знімають і направляють на перероблення. Якщо переробити страву не можна, складають акт, на основі якого з кухаря, який готував страву і допустив брак, вираховують вартість сировини. Кухарів, які систематично готують страви низької якості, позбавляють преміальної доплати.

 1. 6.Підведення підсумків уроку

 Інтерактивний метод мікрофон

Уявіть, що у вас в руках мікрофон і вам потрібно висловити думку, щодо уроку. Що вдалось вам на цьому уроці, чи не вдалось; дізнались чи навчились нового. Говорить тільки той, у кого "уявний" мікрофон;
Подані відповіді не коментуються і не оцінюються
.

1) Аналіз роботи учнів протягом уроку.

2) Оголошення оцінок.

3) Загальна характеристика заняття.

7. Повідомлення домашнього завдання

Вивчити конспект уроку. Прочитати за підручником  параграф 26          стр. 133- 137. Повторити правила безпечної праці стр. 131 за підручником. На наступний урок з собою мати спецодяг; яскраву панчоху, шматок білої тканини (15?15), ножиці, швейні нитки білого кольору, голку швейну, вату, або синтіпон для наповнення ляльки, дрібні бусини, рожевий олівець, тоненьку стрічку 20 см.

8. Прибирання робочих місць