Тема: Особливості національної кухні. Приготування дерунів.
Мета: Ознайомити учнів з історією розвитку української кухні; з загальною характеристикою харчових продуктів національної кухні; з національними стравами. Виховати повагу і любов до минулого, до традицій наших предків. Зформувати вміння та навички в приготуванні дерунів.
Тип заняття – комбінований.
Час: 2 години

План уроку:
І.        Організація учнів.
ІІ.      Повідомлення теми, мети заняття.
ІІІ.    Викладення нового матеріалу.
ІV.     Закріплення вивченого матеріалу.
V.    Вступний інструктаж.
VI.    Самостійна практична діяльність учнів, поточний інструктаж.
VII.    Заключний інструктаж.
VIII.    Підведення підсумків заняття.
IX.    Повідомлення домашнього завдання.
X.    Прибирання робочих місць.

Хід заняття:

І. Добрий день. Чергові, хто відсутній? Тепер налаштувалися на робочий лад. В усіх є зошити та ручки?

Пояснення.
ІІ. Тема нашого уроку – „Особливості національної кухні. Приготування дерунів”.
Запишемо тему в зошити. Сьогодні на уроці я вас ознайомлю з розвитком світової кулінарії, а також  і української кухні. Розповім вам про особливості страв української національної кухні. А на практичній частині заняття ми будемо готувати одну з національних наших страв – деруни.

Розповідь.
ІІІ. 1. Світовий розвиток кулінарії.
2. Історичний розвиток української кухні.
3. Особливості страв української національної кухні.

1) Батьком кулінарії вважається Азія. П’ятсот тисяч років тому в Китаї люди пізнали вогонь та почали готувати на ньому їжу. Слово Кулінарія походить від латинського слова Culina– кухня.
2) Як свідчать археологічні розкопки на території України, населення, що проживало в далекі часи на нашій землі мало змогу харчуватися як тваринними так і рослинними продуктами.
Вісім тисяч років тому населення правобережної України вирощувало зернові культури: пшеницю, ячмінь, просо, пізніше почали вирощувати жито. Поруч з хліборобством розвивалось скотарство, полювання, рибальство. Почали виготовляти глиняний посуд.
Значно пізніше, в княжих дворах та монастирях, приготування їжі вважалося окремим фахом.
Завдяки широким зв’язкам з іншими державами в середньовіччі відбувається вплив інших культур, що сприяє  розширенню асортименту страв української кухні.
Наприкінці ХІХ ст. українська кухня зазнала занепаду. А в 50-ті роки ХХ ст. В Україні відновилась рецептура страв, вивчались особливості їх приготування в Українських селах.

Бесіда.
3) Дівчатка, а які ви знаєте страви, що відносяться до національних? Які це національні страви? (Страви, характерні для тієї чи іншої країни).

Пояснення-розповідь.
Для приготування таких страв ми використовуємо рослинні та тваринні продукти. Раціональні способи приготування роблять страву смачною та поживною.
Українська кухня налічує тисячі рецептів. Їй характерна різноманітність продуктів для приготування страв та комбінована кількість видів теплової обробки (смаження, варіння, тушкування, запікання). Нашій кухні відому понад 30 способів варіння борщу, до складу якого може входити до 20-ти найменувань продуктів. Для багатьох страв характерне поєднання овочів, крупів, м’яса.

Бесіда.
Хто мені може назвати подібну страву?(Голубці).

Розповідь.
Особливим колоритом наділені страви запечені в горщиках (печеня, вареники); каші (пшоняна, гарбузяна, запіканки, бабки).
Раніше у вживанні не було такого слова, як їжа, а називали потрава. Таку ж назву ми зустрічаємо у відомому творі Івана Котляревського „Енеїда”.

Бесіда.
Зараз я вам зачитаю уривки з цього твору, а ви підрахуйте їх та які встигнете запишіть.
(Читання уривків).

Лекція.
Тепер запишемо класифікацію кулінарних страв:
1.    Перші страви (супи);
2.    Соуси;
3.    Гарячі другі страви;
4.    Холодні закуски;
5.    Холодні страви;
6.    Солодкі страви;
7.    Холодні та гарячі напої;
8.    Страви з борошна;
9.    Вироби з тіста.

Є запитання?
Нетрадиційний метод.

IV. Тепер перевіримо на скільки ви зрозуміли новий матеріал.
V. Тепер перейдемо до практичної частини заняття.
Як я вже вам говорила, ми будемо готувати деруни. Отже в кінці заняття ви маєте мені показати ваші деруни.
Отже, спочатку приготуємо картоплю для обробки.

Бесіда.
Первинну обробку ми вивчали на минулих уроках. Тепер розкажіть мені, з чого складається первинна обробка картоплі. (Вимити та почистити).

Пояснення.
Далі ми візьмемо наші терки і на дрібну терку натираємо нашу картоплю. Робимо це дуже обережно, щоб не пошкодити пальці. Потім, на цю ж терку натираємо невелику цибулину, додаємо яйця, сіль, приправи, розмішуємо і аж потім додаємо завчасно просіяне борошно. Тісто не можна довго витримувати, інакше воно потемніє. Якщо ви вкинете багато борошна, то ваші деруни будуть жорсткими, а яйця, навпаки, додають ніжності.
На сковороді розігрійте олію та викладіть суміш маленькими порціями. Ні в якому разі не розмазуйте його по поверхні сковорідки, інакше вони не будуть пухкими.
Є запитання?

Пояснення.
VI. Отже, приступайте до роботи.
Щоб ваші деруни не пригорали і рум’янились, на сковорідці повинно бути достатня кількість олії і смажити необхідно на слабкому вогні.
(Перевірка правилькості дій учнів, правил техніки безпеки).

VII. Підведення підсумків – перевірка якості виробів, демонстрація найкращих виробів. Виставлення оцінок.

VIII. Аналізується робота учнів протягом усього заняття, висвітлення помилок та пояснення способів їх уникнення.

ІХ. Запишіть домашнє завдання. Принести на наступний урок все необхідне для вишивання.

Х. Чергові приберіть приміщення.
До побачення.