Тема. Сервірування святкового столу.
Мета: Навчити правильно розташовувати посуд та столові прибори відповідно до правил етикету. Виховувати культуру та естетичний смак, індивідуальність при виконанні завдань практично-лабараторного заняття. Розвивати творчий підхід до роботи.
Дидактичні засоби: плакат „Варіанти сервірування столу тарілками”, „Схема сервірування столу приборами”. Методична література
Час: 2 години
Клас: 5
ПЛАН
1. Організаційний момент.
2. Повідомлення нової теми, мети заняття.
3. Викладення нового матеріалу.
4. Закріплення нового матеріалу.
5. Підведення підсумків заняття.
6. Повідомлення домашнього завдання.
ХІД УРОКУ
1. Добрий день. Чергові назвіть мені чергових. Добре , тепер перейдемо до вивчення нового матеріалу.
2. Ви, дівчата, майбутні господині. Колись у вас буде своя сім’я, своя оселя, де вас будуть відвідувати час-від-часу товариші, колеги по роботі. І ви їх неодмінно будете вітати смачним обідом. Але просто смачного обіду буде мало, треба вміти подавати цей обід так, щоб перетворити його на свято.
Тому і тема нашого сьогоднішнього уроку дуже важлива і звучить наступним чином: „Сервірування святкового столу”. Запишіть тему уроку до своїх зошитів.
3.бесіда
Як ви вважаєте, що таке сервірування столу? Так це підготовка столу до сніданку, обіду, вечері чи чаю і тому подібне. Тобто, це не, що інше, як правильно розташовані всі столові прибори, які ви використовуєте.
Розповідь з елементами бесіди.
Сервірування столу має відповідати наступним вимогам:
-відповідати заходу( сніданок, обід, вечеря);
-строго поєднуватися з меню закусок, що подаються, блюд і напоїв;
-бути естетичною, гармоніювати з формою столу, скатертиною, серветками (формою їх згортання), інтер’єром;
-відображати тематичну направленість свята (День народження, Новий рік);
-всі предмети сервірування повинні бути розміщені у відповідності з прийнятими правилами.
Запишемо ці вимоги.
Щоб навчитися правильно і красиво сервірувати стіл, необхідно запам’ятати багато предметів сервірування, їх назви, а головне – призначення того чи іншого прибору. Від, вас, майбутніх господинь, при цьому вимагається не лише охайність, але і художній смак, більше бажання зробити приємне всім учасникам трапези.
Розповідь з елементами лекції
При сервіруванні столу рекомендується дотримуватись певної послідовності. Запишемо:
• Спочатку накривають стіл скатертиною;
• Розташовують тарілки;
• Ставлять скляний посуд (кришталевий);
• Розкладають серветки;
• Розставляють прибори по спеціях, вази з квітами і т. д.
Розповідь.
Тепер все це розглянемо детальніше.
СКАТЕРТИНА. Добре випрасувану скатертину беремо беремо двома руками по ширині, різким рухом підіймаємо над поверхнею столу і, опустивши на стіл, підтягуємо її на себе. Між столом скатертиною виник повітряний прошарок, що допомагає нам легко рухати скатертину у потрібному напрямку по столу. Бажано при цьому, щоб кінці скатертини обвисали з усіх сторін приблизно на 25-30 см. Якщо скатертина буде обвисати нижче, то вона заважатиме сидячим за столом, а якщо вище, то буде мати неестетичний вигляд. Кожен кут скатертини повинен опускатися строго проти ніжок стола і закривати їх.
ТАРІЛКИ. Отже стіл ви накрили бездоганно чистою і відпрасованою скатертиною. Тепер перейдемо до розміщення тарілок.
Строго проти стільця ставимо закусочну тарілку, слідкуючи, щоб відстань від краю стола до краю тарілки становила приблизно 1.5-2 см. Подивіться на цей плакат. На ньому ми бачимо розташування тарілок відносно одна одної, відносно столу.
ПРИБОРИ. Кількість ножів, що використовуються, а також виделок і ложок, залежить від складу меню сніданку. Обіду. Чи вечері. Праворуч від тарілок (закусочних, чи мілких столових) розкладаємо ножі в наступному порядку. Знову звертаємося до плакату, на якому зображено розміщення ножів. Як ви бачите ближче до тарілки – найдовший ніж – столовий, поряд з ним – рибний, він має широке недовге лезо і ручку і останній – закусочний ніж. Запам’ятайте – всі ножі повинні бути повернуті лезом до тарілки. Якщо ви хочете подати суп, то між закусочним і рибним ножами необхідно покласти ложку. Якщо рибне блюдо не передбачене меню, то ложку кладуть між столовим та закусочним ножем.
Ліворуч від тарілок розміщуємо відповідні ножам виделки, причому зубцями вверх. Це також зображено на нашому плакаті. Відстань між тарілкою і прибором, а також між самими приборами повинна бути приблизно 0.5 см.
СКЛО. КРИШТАЛЬ. Здавна невід’ємним атрибутом святкового столу являлись різноманітні напої. Для їх вживання зазвичай використовували скляний, чи кришталевий посуд. Його кількість і асортимент залежить від того, які напої ви плануєте подавати своїм гостям.
На таблиці „Центрове і правостороннє розміщення фужерів” ви бачите правильне розміщення фужерів, якщо ви плануєте подавати лише воду.
І, нарешті, на цьому плакаті ви бачите повне сервірування святкового столу для одного учасника бенкету.
Бесіда
Хто нам поясне цей плакат? А хто з вас може сказати чого нам не вистачає для повного сервірування святкового столу? (серветки, квіти, спеції).
СЕРВЕТКИ. Серветки є невід’ємним предметом сервірованого столу. Адже без серветки не можливо дотримуватись чистоти і охайності за столом. Крім того, добре відпрасована і красиво складена полотняна серветка є неабиякою прикрасою столу.
показ
На цьому плакаті ми бачимо різні способи складання серветок. Уважно розгляньте їх. У кожної з вас є по одній серветці, спробуйте за схемою скласти серветку одним із способів.
Показати кращі роботи.
Такі згорнуті серветки ви повинні покласти кожному гостю на закусочну тарілку.
Розповідь.
Отже серветки ви поклали, залишилось квіти та спеції. Необхідно перевірити, щоб спеції були сухими і легко висипались із маленьких отворів закритих солянок і перечниць.
У святкових випадках сіль і перець ставлять у відкритих посудинах. А на кожен прибор кладеться ложка опуклістю вверх. Прибори із сіллю та перцем ставлять посередині столу на спеціальних підставках.
Прекрасною прикрасою є квіти.
Невисокі вазони із квітами (3-7 шт.) розміщують, зазвичай, в центрі столу. Вазони з великими квітами ставити не рекомендується, бо вони можуть закривати собою блюда та сидячих за столом.
У когось виникли запитання?
4. Тепер я перевірю, як ви засвоїли матеріал.
У мене є необхідні прибори, посуд і склянки. Розташуйте їх у правильній послідовності.
Розкажіть послідовність сервірування столу.
Назвіть основні вимоги до сервірування столу.
Які квіти підходять найкраще до святкового столу?
5. Добре. Напевне матеріал вас зацікавив. Що ви так добре його засвоїли. Принесіть мені свої щоденники, я виставлю вам оцінки.
6. На наступний раз знайдіть матеріал про приготування бутербродів і візьміть все необхідне для їх приготування. А також, попереджую, щоб кожна мала спецодяг, його відсутність негативно вплине на вашу оцінку.
До побачення.
Сервірування святкового столу.
- Деталі
- Батьківська категорія: План-конспекти уроків
- Категорія: Уроки з Трудового навчання