Урок, розвитку зв’язного мовлення
Тема. Твір-міркування "Кого я вважаю своїм другом?"
Мета. Закріплювати навички правильно будувати текст-міркування, вчити усвідомлювати абстрактно-загальні поняття; розвивати зв'язне мовлення, увагу, пам'ять, мислення, уміння логічно й послідовно викладати думки на папері, словесно передавати свої почуття й переживання; виховувати людяність, гуманізм у стосунках, великодушність, скромність, бережливе ставлення до природи.
Обладнання: презентація, музичний запис, портрети відомих людей, "Пам'ятки", картки для індивідуальної роботи, таблиці з української мови.
Хід уроку
- Організація класу. Створення позитивного
настрою.
- 1. Слухання вірша (Слайд)
Всі сідайте, діти, тихо,
Домовляймось — не шуміти...
Щоб не було нам мороки, —
Всі готові до уроку?
То ж гаразд, часу не гаємо,
І урок розпочинаємо.
- Мотивація навчальної діяльності.
- 1. Вправа "Мікрофон". (Слайд).
- — На сьогоднішній урок ми візьмемо... (старанність, охайність, спостережливість, працьовитість, доброзичливість, товариськість, спритність, гарний настрій...)
- 2. Ознайомлення з гаслом уроку
- — А працювати ми будемо під гаслом: (Слайд).
Думати і міркувати,
Твори гарно написати!
- Актуалізація опорних знань учнів.
Бесіда.
- — Що таке текст?
- — Які типи текстів знаєте?
- — Яке питання можна поставити до тсксту-розповіді, тексту-опису, тексту-міркування?
- — З яких частин складається текст-міркування? {Слайд).
твердження |
доказ |
висновок |
- Повідомлення теми уроку.
— Сьогодні ми будемо вчитися писати твір-міркування за темою "Кого я вважаю своїм другом?"
4.1. Вправа "Гронування". Робота в групах (Слайд).
будує |
|||
|
навчає |
||
доглядає |
літає |
||
співає |
|||
годує піклується |
щебече |
||
|
Які слова спадають тобі на думку, коли чуєш слово друг?
- — Давайте напишемо ці слова на промінчиках сонця. (Слайд).
4.2. Огляд виставки відомих людей рідного краю. України, світу.
— Пригадайте прізвища людей, яких знають у всьому світі за їхні чудові добрі справи. (Т.Г. Шевченко, Леся Українка, К.Білокур, С.Ротару, Л Каде- нюк, О.Лісогор...)
Тарас Григорович Шевченко - український поет, письменник (драматург, прозаїк), художник (живописець, грапер), громадський та політичний діяч, фольклорист, етнограф... (Кращий учень розповідає про геній великого Тараса).
Леся Українка народилася 25 лютого 1871 року у місті Звягель на Волині (тепер Новоград-Волинський). Леся вже змалку виявила свій талант: ше коли мала дев'ять років, написала перший свій віршик. У своїх творах вона закликає земляків боротися за кращу долю, палко любити свій народ і батьківщину. Вона навчає нас відважності, сміливості й завзяття, - "сором хилитися, долі коритися"
Катерина Білокур. Життєвий і творчий шлях К.Білокур був нелегким. Народилася вона 7 грудня 1900 року в селі Богданівці Пирятинського повіту (Полтавщина, нині Яготинський район Київської області) в бідній селянській родині. Безрадісно пройшли її дитячі та юнацькі роки. Читати і писати вона навчилася за букварем, який хтось їй подарував. "На цьому моя освіта початкова, середня і вища закінчилася", - з сумом писала Катерина Білокур, згадуючи своє нелегке минуле.
Ім'я Катерини Білокур, самобутньої художниці з народу, яка о своїх чудових полотнах втілила невмирущу красу яскравої української природи, назавжди вписане в історію народного мистецтва.
Софія Ротару. Народилася 7 серпня 1947 року в селі Маршинці Новоселицького району Чернівецької області А багатодітній родині. Почала співати з першого класу, брала участь у шкільному і церковному хорах. У юності займалася в драмгуртку, співала народні пісні у художній самодіяльності, перемагаючи в районних і республіканських конкурсах. Українська естрадна співачка. Народна артистка України…
Леонід Костянтинович Колонок (народився 23 січня 1951 р., Клішківці) - перший космонавт незалежної України, народний депутат України 4-го скликання. Народний посол України, Герой України.
Олег Володимирович Лісогор - український плавець, майстер спорту міжнародного класу, Неодноразово ставав призером і чемпіоном світу, переможцем першості Європи. Закінчив Київський університет фізкультури і спорту
- До чого закликав у своєму оповіданні В.О.Су- хомлннськнй "Який слід повинна залишити людина на землі"? {Відповіді дітей, спираючись па слайд).
- Отже, ми живемо для того, щоб творити добро на землі. Це можуть бути великі і молі справи, але дуже необхідні тим, хто мешкає поруч із нами.
- 3 Прочитайте байку Езопа “Двоє приятелів і ведмідь" у зошиті, с. 36. (Слайд).
- Знайдіть і підкресліть головну думку тексту.
- Придумайте і залишіть свій заголовок до тексту.
- Які твори про дружбу тобі доводилося читати?
- 4 Робота в парах. Гра "Наповни скарбницю".
-Людина - великий маг-чародій, творець добра. І про це ми можемо почерпнути з бездонної криниці народної мудрості.
- З'єднайте праву і ліву колонки слів та словосполучень так, щоб утворилося прислів'я.
- Роби добро. а людина місце,
- Майстром ніхто не вродився, й малого діла не зробиш,
- Для нашого Федота воно добром вернеться,
- Без старання а людина – розумом,
- Птах сильний крильми, не страшна робота,
- Не місце красить людину, а зробився,
- Перший крок до добра - радість,
- Подаруй іншому не робити зла.
4.5. Робота а зошиті, с.37 (з'єднай частини прислів'їв)
- - Яке з цих прислів’їв відповідає тексту Л.Толстого "Два товариші"? (Слайди).
- 6. Поетична хвилинка.
- Добрі справи оточують нас скрізь. Це: посаджене дерево, почищене джерело, пошитий одяг,випечений запашний хліб, відремонтований тролейбус, підклеєна книжка, подарована усмішка, прослуханий музичний твір, допомога старенькій бабусі ...тощо.
- Багато постів закликали нас творити добрі справи, чемно ставитись до друзів, допомагати у біді своїм товаришам. Можливо, хтось пригадає і прочитає напам'ять вірш.
- На доброті існує світ.
І добротою пахне хліб,
І мирне небо, в школу йти —
Це також вияв доброти...
І до людей любов свята —
Це чистота і доброта. (Д.Павличко),
- Усі багато друзів мають.
Але найкращий в них один.
Вій завжди все про друга знає
І не покине у біді.
Він завжди скаже тепле слово.
Це буде правда, не брехня.
А ти все ж маєш вірить другу.
Бо вій — це теж твоя рідня.
- Якщо в мене є цукерка — (Слайд)
Півцукерки другу дам.
Якщо груша є у мене.
Значить грушу пополам.
...Я зізнаюсь вам відверто.
Що боюся злющих псів.
Тільки раз на мого друга
Пес кудлатий налетів.
Мав він зуби, як у вовка.
Знай підстрибує, гаса.
Та не думаючи довго.
Кинувсь я на того пса.
Відганяв його сміливо,
Нелегке було те діло.
Не боявся я тоді.
Бо хіба ж покинеш друга,
Якшо друг твій у біді!
4.7. Попрацюємо разом!
- Кого можна вважати справжнім другом?
- Чи є у вас друзі?
- Чому ви вважаєте їх друзями?
Твердження |
|
Доказ |
|
Висновок |
- Особливо добре, якщо є кращий друг. Що означає кращий?
Це той товариш, який завжди зрозуміє, не залишить у біді і допоможе. Саме таку людину треба цінувати і поважати. Але ще дуже важливо оцінювати і себе. Іноді варто замислюватися про те, чи є я хорошим другом, що я готовий і можу зробити для свого кращого друга. Не варто вимагати від інших, потрібно вимагати від себе.
- От і для нас настав час стати письменниками і закласти на папері твір-міркування на тему "Кого я вважаю своїм другом?"
- Підготовка до написаная.
5.1.Робота над пам' яткою.
У кожного з вас на парті є пам'ятка. Прочитайте її мовчки і пригадайте умови написання твору- міркування. {Діти читають мовчки).
Пам'ятка
- 1 Кожну частину тексту писати з абзацу.
- 2 Речення будувати невеликі.
- 3 Послідовно викладати свої думки.
- 4 Наводити приклади, докази.
- 5 Стежити за мовою.
- 6 Уникати повторів слів.
- 7 Під час написання складних слів користуватися орфографічним словником.
5.2. Мовленнєва підготовка до написання твору.
- Якими словами можна замінити слово друг? (Товариш, він, його, однокласник...)
- Усне складання твору.
- "Спроба власного пера". Написання твору.
Ми приходимо у світ, щоб творити добро, учитись його любити, доки ще малі. Про це напишіть у своїх творах
Працюй наполегливо, швидко, старанно.
Щоб кожну хвилину не втратити марно.
7.1. Самостійна робота учнів.
7.2. Індивідуальна допомога слабшим учням.
- Перевірка виконаної роботи.
8.1. Самоперевірка
8.2. Зачитування 2-3 робіт.
- Підсумок уроку.
Даруйте людям добро, радість, не чекайте віддачі. Робіть добро тим, із ким ви, можливо, зустрінетесь лише раз у житті .Пам'ятайте,що все повергається, як бумеранг.
Я вірю в силу доброти.
Добро завжди сильніше злого.
Дає наснагу, щоб цвісти
І світлу обирать дорогу.
Я вірю в силу доброти.
Що має долю роботящих.
Що хоче, щоб і я, і ти,
І все було у світі кращим.
(В.Крищенко). (Слайд).
Орієнтовний текст.
Є дуже відоме прислів'я “Друг пізнається в біді", і, чесно зізнатися, я не усвідомлював, що коли-небудь мене зворушить зміст цієї фрази. Поясню чому
У мене є такий друг, його звати Назарій. Ми з ним дружимо дуже давно.
Так вже вийшло, що я не вмів плавати. Нехай це виглядає соромно, але я боявся води. У ранньому віці я ледве не потонув в озері, коли пробував плавати сам. Відтоді я просто не переношу воду. Мої знайомі вирішили все виправити і тому закинули мене в воду. Я почав тонути, просив про допомогу але ніхто, абсолютно ніхто не став мені допомагати. Назарій у цей час пішов по воду і не знав, що відбувається. Але коли він підійшов до озера і побачив, що діється, він миттєво кинувся у воду і поплив до мене. Як гарно, що все закінчилося добре, він встиг мене витягнути і тим самим врятував мені життя.
Я дуже вдячний йому і саме цей випадок підтверджує прислів'я.
Тамара Куракіна вчителька Білоцерківського навчально-виховног об'єднання"Звитяга"