Мета: закріпити поняття «природа», «нежива природа», «жива природа»; формувати уявлення про моральну, естетичну, пізнавальну, валеологічну, практичну цінність природи для людей

  • навчати учнів вести фенологічні спостереження; помічати сезонні Зміни у живій і неживій природі; розрізняти предмети неживої і живої природи та предмети, зроблені людьми; розширити уявлення про те, що загрожує природі, про шляхи збереження природних багатств і правила поведінки у природі; формувати вміння робити схематичні записи (моделювати), спостерігати за живою і неживою природою; робити висновки на основі влас­них спостережень;
  • розвивати пізнавальний інтерес до вивчення природи;
  • виховувати почуття відповідальності за природу рідного краю, країни, прагнення берегти, примножувати, охороняти природу.

Тип уроку: урок закріплення знань, умінь і навичок.

Методи і прийоми: словесний (бесіда, інструктаж, пояснення, розповідь, використання загадок), наглядний (демонстраційний матеріал), практичний (практична робота).

Обладнання: ілюстрації із зображенням представників царств живої природи; предмети неживої природи, малюнки із зображенням рослин різних видів, кросворди, мультимедійна презентація.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

ІІ. Актуалізація опорних знань та умінь учнів

  • Хвилинка спостережень
  • Учитель. Сьогодні до нас у гості завітав Лісовичок, який буде супроводжувати нас протягом усього уроку. Він хоче подивитися, як учні нашого класу люблять і оберігають природу.
  • У нього для вас кілька питань.
  • - Яка пора року надворі?
  • - Який зараз місяць?
  • - Якою погодою зустріла нас сьогодні природа?
  • - Що ви можете сказати про тривалість дня, ночі?
  • - Як змінився колір неба?
  • - Чи падав дощ?
  • Повторити значення слова «синоптик».
  • Учитель. Початок осені є завжди чарівним. За нашим календарем осінь настає 1 вересня. А в природі вона починається у різний час — то раніше, то пізніше.
  • Спробуйте відгадати загадку:
  • Хто золотом дерева вкриває, а потім його зриває. (Осінь.)

Перевірка домашнього завдання

  • Бесіда
  • - Що таке ґрунт?
  • - Які складові ґрунту ви знаєте?
  • - Як утворюється ґрунт?
  • Учитель. А тепер давайте проведемо тест. Лісовичок буде читати запитання.
  • Тест
  • Запишіть відповіді: так чи ні.
  • 1. Верхній шар землі, на якому ростуть рослини, називається ґрунтом.
  • 2. Родючість — головна властивість ґрунту.
  • 3. Що більше у ґрунті перегною, то він бідніший.
  • 4. Ґрунт буде більш родючим, якщо в нього вносити органічні та мінеральні добрива.
  • 5. До складу ґрунту входять лише пісок і глина.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Проблемне завдання

Учитель. Наш Лісовичок дуже любить складати кросворди. І зараз він для вас приніс свій новий витвір. Якщо ви його розгадаєте, ви дізнаєтесь про що буде наш урок.

20.10.2014-1-1

  • 1. Це весняний чорний птах,
  • Називають його... (Шпак).
  • 2. За вікном сніжок,
  • Піднялася віхола,
  • Та не страшно пташці,
  • Що сидить під стріхою. (Горобець.)
  • 3. Хитра кума сліди замела. (Лисиця.)
  • 4. Вправні будівельники
  • Майструють дашок
  • З соснових гілок. (Мурахи.)
  • 5. Я найперша квітка в гаю,
  • Синім цвітом зацвітаю. (Пролісок.)
  • 6. Влітку наїдається,
  • Взимку відсипається. (Ведмідь.)
  • 7. Білі дзвіночки висять, гойдаються,
  • Як вони називаються? (Конвалїі.)

Відтворення учнями знань, умінь і навичок, які потрібні для завдань

Учитель. А зараз давайте об'єднаємось у чотири команди й спробуємо відповісти на питання. Лісовичок буде слухати, а потім вибере переможця.

Використовуємо методи інтерактивного навчання «Мікрофон» і «Мозковий штурм». («Що належить до природи?».)

Учитель. Яка прекрасна природа навколо нас! Безмежне поєднання форм і кольорів, дивовижна гармонія зелених барв оточує нас повсякчас. Природа не знає порожнечі. Кожна її частка насичена життям. Майже скрізь ростуть різноманітні рослини. Усі вони змінюються протягом року і прикрашають Землю по-своєму.

Робота в групах «Зима», «Весна», «Літо», «Осінь»

Учитель. Розкажіть про свої спостереження за рослинним світом у різні пори року.

Надзвичайно багатий і тваринний світ Землі. Кожної пори року змінюється життя тварин. (Учні у групах «Зими», «Весна». «Літо», «Осінь» пригадують, як змінюється життя тварин протягом року.) Планета Земля, на якій ми живемо, освітлюється й обігрівається Сонцем. Без сонячного тепла і світла не було б життя. На планеті Земля багато гір, морів, річок, океанів. Є ліси, степи, пустелі. По небу пливуть пухнасті хмаринки. Усі живі організми не можуть жити без повітря. Усе це належить до природи. А людина? Людина — теж частина природи. Але вона — істота розумна. Тільки вона здатна створювати те, чого ніколи не було у природі.

По завершенні діти підсумовують: «Ця інформація дає змогу нам зробити висновок: усе, що нас оточує, і сама людина належить до природи; крім того, до природи належить й те, що зроблено людиною».

IV. Сприйняття та засвоєння матеріалу уроку

  • Бесіда про предмети живої і неживої природи
  • Читання учнями віршів
  • - Де ти, білочко, живеш?
  • Що ти, білочко, гризеш?
  • - У зеленому ліску,
  • У дуплі, у соснячку
  • Я гризу горішки,
  • І гриби, і шишки.
  • - А в морози люті, злі
  • Ти не мерзнеш у дуплі?
  • - Мене добре зігріва
  • Моя шубка хутрова.
  • І тому зимові дні
  • Мені зовсім не страшні.
  •                              (Г. Демченко)

Учитель. Перелічіть усе, що належить до живої природи (у вірші).

Назвіть предмети живої природи, що знаходяться навколо вас.

  • Зійшли сніги, шумить вода,
  • Весною повіва,
  • Земля квіточки викида,
  • Буяє травка молода;
  • Все мертве ожива.
  • Веселе сонечко блищить,
  • Проміння щедро ллє,
  • Гайок привітно шелестить,
  • Неначе кличе пригостить;
  • Струмочок виграє...
  •                              (П. Грабовський)

- Перелічіть усе, що належить до неживої природи (у вірші).

- Що ще належить до неживої природи?

А зараз ми з котом пропонуємо вам пограти у гру.

Гра «Жива і нежива природа»

Об'єднати клас у дві команди. Назвати відмінності між тваринами і рослинами, розплутавши плутанинки. Перемагає та команда, яка швидше виконає завдання.

Учитель. Давайте розгадаємо плутанки.

Вправа «Плутанки»

Знайди перший кружечок, і тоді за лініями прочитаєш, чим відрізняються тварини від рослин.

20.10.2014-1-3

20.10.2014-1-4

Бесіда «Якою буває природа»

Учитель. Кіт бачить, що ви стомилися, давайте відпочинемо.

Фізкультхвилинка

  •        Веселе сонечко
  • Стало вранці ясне сонечко,
  • Зазирнуло у віконце.
  • Ми до нього потяглися,
  • Ми всі дружно піднялися,
  • Будем дружно присідати,
  • Сонечко розвеселяти.
  • Встали-сіли, встали-сіли,
  • Бачте, як розвеселили!
  • Стало сонце танцювати,
  • Нас до танцю припрошати.
  • Нумо разом, нумо всі,
  • Потанцюймо по росі!

V. Закріплення та систематизація знань

  • Зупинись! Природі боляче!
  • Читання учнем вірша
  • Всією душею, всім своїм серденьком
  • Люблю тебе, рідний край, земленько рідненька.
  • І вас люблю, гори, ліси та гайочки,
  • І вас, ріки повноводні, маленькі струмочки...
  • Бо в тих ріках і струмочках — в чистій тій водиці —
  • Бачу тебе, рідний краю, дорога землице!
  • Ти мене годуєш, як свою дитину,
  • Тому люблю тебе, земле, люблю Україну!

Учитель. Зараз ми вам розповімо про нашу Батьківщину. Немає у світі кращої землі, ніж наша Україна! Ми любимо її родючу землю, води Чорного моря, зелені верховини Карпат, розлогі ниви, тихі озера, бистрі ріки, темні діброви. Любимо тебе, Україно, наш тихий земний рай!

Сьогодні Україна — це одна з екологічно забруднених країн. Трагедією у житті всього українського народу стала аварія на Чорнобильській АЕС. Значна кількість радіаційних продуктів потрапила у навколишнє середовище після аварії, згубно вплинули на все живе, на здоров'я людей. Значно підвищилася захворюваність, особливо серед дітей віком до 14 років.

Збільшився ріст екологічних захворювань. Заводи і фабрики завдають великої шкоди навколишньому середовищу.

Майбутнє землі у небезпеці! Людство стоїть на порозі екологічної катастрофи, виникла проблема чистої води, йдуть кислотні дощі, люди хворіють на рак...

У пам'яті спливають слова Тараса Шевченка: «Схаменіться, будьте люде, бо лихо вам буде».

Ліси на нашій планеті зникають зі швидкістю. 20 га/хв. Зникають цінні види тварин, птахів, рослин, гине риба, потоки автомашин отруюють повітря, яким ми дихаємо. І тому ми повинні бити на сполох, щоб врятувати нашу Землю.

А зараз до нас завітали екологи, щоб розповісти про ситуацію у нашій країні.

Виступ екологів

Новина 1. «Берегти природу - значить берегти життя», - у цих словах закладено глибокий зміст, адже кожен із нас — це частинка всього живого на землі, і вона — наш спільний Дім.

Новина 2. Природа, як поранений птах, кричить, благає нас допомогти. Ми повинні знати, як можна зберегти природні багатства для тих, хто живе й житиме на Землі.

Новина 3. Дехто вважає:«Нічого не станеться, якщо я зламаю гілочку, зірву квітку, знищу метелика, нап'юся березового соку».

Але природі буде гірше! Адже кожна зламана гілка, кожна зірвана квітка, кожний знищений метелик — це маленька трагедія, рана, яку ви завдали природі.

Новино 4. Запам’ятайте, якщо ви щось узяли від землі, то маєте віддати їй. Посадіть дерево, вичистіть джерельце, підгодуйте птахів. Тільки тоді збережеться неповторна краса природи.

Новина 5. Щоб зберегти ті види нашої природи, яким загрожує повне знищення, учені всього світу об’єдналися у Міжнародну спілку охорони природи. Тварин і рослин, комах і птахів, які можуть зникнути назавжди, вчені стали записувати її у Червону книгу.

Новина 6. Червона книга — це сигнал небезпеки, це заклик для дорослих і дітей: «Допоможіть!».

Новина 7. На всій планеті Земля люди не байдужі до того, як на ній живеться і яку планету ми залишимо у спадок наступним поколінням.

Невже у майбутньому на світі

Не будуть квітнуть дивні квіти,

Конвалії й фіалки ніжні

і вісник березня — підсніжник?!

Ні! Ні! Бо в Червону книгу вчені занесли

Світ неповторний і чудесний,

Що поступово вимирає

Й давно рятунку в нас благає!

Новина 8. Назва книги — «Червона», адже вона, подібно до червоного сигналу світлофора, має будити у людей тривогу за долю природи.

Новина 9. «Зупинись, людино! Подумай! Будь обережною». Червона сторінка сповіщає, що видові загрожує загибель. Біла сторінка сповіщає, що вид ще не щез, але він дедалі меншає і меншає.

А зелена сторінка — то сторінка надії. Сюди із червоних і білих переводять ті види, яким завдяки піклуванню людей більше не загрожує знищення.

Новина 10. У 1980 р. випущено Червону книгу України.

Новина 11. В Україні створено 13 заповідників, у яких ще є рідкісні рослини і тварини. На Львівщині є Майданський заповідник, заповідник Асканія-Нова, Канівський заповідник, Карпатський заповідник.

Вікторина

  • - Які ти знаєш рослини твоєї місцевості, занесені до Червоної книги України?
  • - Назвати тварин, які мешкають у твоїй місцевості, що занесені до Червоної книги України.
  • - Які птахи, комахи занесені до Червоної книги?
  • - Назвати лікарські рослини твоєї місцевості, які занесені до Червоної книги.

Учитель. Лісовичку дуже сподобався наш урок. Він сказав мені, що залюбки прийде до нас у гості у наступному місяці, якщо ми його запросимо. Запросимо його?

VI. Підсумок уроку

  • - Який найдорожчий скарб у світі?
  • - Хто повинен охороняти природу?
  • - Які справи щодо охорони природи може виконувати кожен із вас?
Тетяна КОВАЛЬ, учитель початкових класів Києво-Печерського ліцею № 171 «Лідер», м. Київ. Всеукраїнська газета для вчителів початкових класів «Початкова освіта» № 14 (734), липень 2014