Фрагмент уроку українознавства "Я люблю Україну” 2 клас
Тема. Народна символіка. Вінок.
Мета. Ознайомити учнів із вінком як елементом українського національного костюма, розкрити значення квітів та стрічок як чудодійних оберегів нашого життя; пробуджувати пізнавальний інтерес до українських традицій, бажання їх зберігати та примножувати;
сприяти розвитку творчих здібностей дітей, уваги, пам'яті;
виховувати почуття любові до національних цінностей; повагу до культурного та історичного минулого України.
Обладнання: мультимедійна система, ноутбук, презентація, віночок, стрічки.
Тип уроку: засвоєння нових знань, умінь і навичок.
Хід уроку
- Організація учнів до уроку.
Хвилинка гарного настрою.
- — Добрий день, діти! Доторкніться один до одного долоньками, подаруйте почуття впевненості в тому, що сьогодні в нас все вдасться. Подаруйте свою усмішку товаришу 3 цим прекрасним настроєм я пропоную розпочати наш урок.
- Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
- — А про що ми будемо говорити, ви дізнаєтеся, відгадавши загадку
Ой цвіте в Україні красне літо,
Ой збирають різнобарвні в гаю квіти,
В'яжуть стрічку й квіточку в стібок,
Щоб до танцю вбратись у ... (в і н о к).
- — Сьогодні ми ознайомимося з одним із народних символів — віночком.
- — До нас на урок знову завітали Оксанка і Тарасик, щоб навчатися разом із нами. Подивіться, будь ласка, на обкладинку зошита. Вони одягнуті в український національний одяг.
- — Що на голові в Оксанки? (Віночок).
III. Засвоєння нових знань, умінь і навичок.
- Опрацювання тексту (І частина) про український віночок: робота із зошитом Г4. с. 441 та презентацією — технологічний прийом "Листания” Г71.
А) Розповідь учителя.
Український вінок — це справжнє диво нашого народу, адже кожна квіточка не лише прикрашала голову дівчини, а й слугувала оберегом, дарувала їй свою силу та вроду. Щоб сплести вінок, потрібно було знати властивості та символіку кожної квітки.
Б) Читання тексту.
Починали носити віночок дівчатка з трьох років. Перший — для трирічної дівчинки - плела мама, змочувала в росах, коли на небі сонце зійде. І купала його в росах сім днів, а тоді до скрині клала. У віночок вплітала чорнобривці, незабудки, барвінок, ромашки.
У чотири роки доплітали безсмертник... Для семирічної дівчинки плели вінок із семи квіточок. І вперше вплітали цвіт яблуні.
В)Ознайомлення з репродукцією картини Костянтина Трутовського «Одягають вінок».
--- Діти, кого ми бачимо на картині? (Відповіді учнів).
--- На картині відомого українського художники Костянтина Трутовського "Одягають вінок" зображена мати з донькою і сином. Мама одягає на донечку віночок. Він дуже гарний і личить їй. Дівчинка дивиться в дзеркало. На її обличчі подив та захоплення.
Із творчістю цього художника ми ознайомимося детальніше у 4 класі.
Г) Розповідь учителя, робота з презентацією.
До українського віночка вплітали різноманітні квіти. Всього в одному вінку могло бути до 12 різних квіток. Кожна з них щось символізувала.
У найперший віночок дівчатам вплітали чорнобривці, щоб гарними на вроду були, чорнобровими.
Ці квіти, ніби мамині руки, — ніжні і теплі. Тому, напевно, немає в Україні хати, де б не сіяли чорнобривці.
Калина у віночку — символ краси та дівочої вроди, символ нашої України. Як каже прислів'я: "Без верби і калини — нема України". Квітки і ягоди цієї чудової рослини вишивають на рушниках, серветках, на одязі.
Безсмертник у віночку дарує здоров'я.
Барвінок — символ життя. Вічнозелена трав'яниста рослина, листя якої зберігає зелений колір навіть під снігом. Немає в Україні такого села чи міста, де б не ріс барвінок. Тому нашу Батьківщину ще називають барвінковим краєм.
Одне із найпочесніших місць у вінку займає деревій — квітка, схожа на квітуче деревце. Це досить невибаглива рослина, вона росте всюди, куди занесе вітер її насіння. Атому вважається символом нескореності та непоборності.
Чудова й гарна квітка ромашка. Вона приносить не лише здоров'я, а й добробут.
Ще до віночка вплітали цвіт вишні чи яблуні як символ материнської любові, бо батьки найрідніші люди для кожної дитини.
Любисток символізує любов і відданість.
Ружа, мальва і півонія, за давньою легендою, — це три сестри, які символізують віру, надію і любов.
Ще у віночок вплітали квіти ніжно-синього кольору, ніби очі дівчини. Це волошки. Здавна люблять у народі цю рослину. Вона росте на полі серед жита, пшениці.
Хміль (вусики) — символ гнучкості та розуму.
Незабудки - символ постійності й вірності.
Мак — символ дівочої краси. Червоний колір квітки символізує чисті й щирі почуття.
Дзвоник польовий — символ вдячності.
- Робота з ілюстративним матеріалом.
— Розгляньте в зошиті зображення квітів і подумайте, назви яких з них починаються на ті ж букви, що й ваші імена (Матвій — мальва, Денис — деревій, Поліна — півонія).
- Опрацювання тексту (11 частина) про стрічки: робота із зошитом [4. с. 44]та презентацією.
Розповідь учителя.
Вінок — це не тільки сплетені в коло квіти, гілочки. Який же віночок без стрічок? Та не можна прив'язувати до віночка будь-які стрічки. Кожна стрічка у вінку теж має своє значення, тому треба знати послідовність вплітання стрічок у віночку.
Б) Читання тексту.
— Знайдіть і підкресліть у тексті зошита [4, с. 45] слова про кольори стрічок, які вплітали у віночок.
Робота з роздавальним матеріалом.
(Дівчатка по черзі зав'язують заздалегідь підготовлені стрічки на віночок, учитель розповідає про символіку стрічок).
До дівочого віночка в'яжуть світло-коричневу стрічку: символ землі-матінки.
Зліва і справа від неї — дві жовті — символ сонця. За ними ідуть з різних сторін зелена світла і зелена темна — символ живої природи, краси і юності.
Далі синя і голуба — небо і вода. Вони дають силу і здоров'я.
Потім з однієї сторони жовтогаряча — символ хліба, а з другого боку фіолетова — символ розуму.
А за ними — малинова як символ щирості та рожева — багатства і достатку.
По краях вінка в'язали білі стрічки — символ чистоти. Але на кожній з них вишивали або малювали золотом чи сріблом сонце і місяць, на лівому кінці — сонце, а на правому — місяць.
— Отже, український вінок є частиною національного костюма. А про національний костюм ми будемо говорити пізніше.
(Одягнути віночок зі стрічками на дівчинку).
IV.Фізкультхвилинка. "Гра з віночком" [5, с. 46].
Одна дівчина у віночку стає в середині кола, всі інші ходять кругом неї і говорять:
Ми віночок цей взяли І на (ім'я дитини)... одягли. Ти в віночку потанцюй, Потім іншим подаруй.
Дівчина з кола вибирає хлопчика, і вони танцюють під музику, наприклад, український народний танець "Гопак".
Усі плещуть у долоні. Потім дівчинка знімає віночок і каже:
- Я дарую віночок ... (ім'я дитини). Гра продовжується.
ІІІ. Узагальнення та систематизація знань.
- Робота в зошиті [5. с. 45],
А) Із розсипаних складів зберіть квіти у віночок. Замалюйте кожне слово окремим кольором. Запишіть ці слова.
(Барвінок, ружа, чорнобривці, ромашка).
Б) Розфарбуйте віночок.
- Гра "Віночок": технологічний прийом "Анімована сорбонка" [6].
— А тепер перевіримо, чи ви все запам’ятали.
Починаю я, а закінчимо всі ми.
Не забудь, будь ласка, друже,
У вінку найперша ... (ружа).
Друга квітка теж не зайва,
Друга квітка зветься ... (мальва).
Щоб була гармонія —
Третя в нас — ... (півонія).
А барвінку попередник.
У вінку, то наш ... (безсмертник).
Як перлина між перлинок —
Так між квітами ... (барвінок).
Цвіт квітневий, цвіт травневий,
Цвіт весняний, цвіт... (вишневий).
Як згадав ти цвіт вишневий —
Не забудь і... (яблуневий).
Цвіт самої України —
Це, звичайно, цвіт... (калини).
Ось на небо схожа трошки. До вінка прийшла ... (волошка).
Не останній він за змістом, Зелененький наш... (любисток).
Плести я віночок вмію —
Зараз черга... (деревію).
А чого ж в вінку три жмені?
Ну, звичайно, — лише ... (хмелю).
- Літературна сторінка. Опрацювання вірша Людмили Савчук "Український віночок".
- Сьогодні ми не будемо читати вірш, а послухає» пісню "Український віночок" на слова поетеси Людмили Савчук у виконанні Наталії Бойчук (відео).
Подумайте над запитанням:
- 3 яких квітів плели віночки? Що про це сказано у пісні?
- Рефлексія навчальної діяльності.
--- Хто в давнину носив вінок?
--- Які квіти вплітали у вінок?
--- Якого кольору стрічки в'яжуть до віночка?
---Частинкою чого є український вінок?
Джерело : науково-методичний журнал «Початкова школа» № 5, 2017, Марія Чабайовська, доцент кафедри української мови та методики навчання факультету педагогіки і психології НПУ імені М.П.Драгоманова; Наталя Омельченко, вчитель вищої категорії, вчитель-методист НВК «Гімназія – ЗНЗ І ступеня м. Обухова ім. Володимира Мельника» с.12 -15