Тема. Користування телевізором, комп'ютером, мобільним телефоном.
Практична робота. Створення пам'ятки щодо перегляду телевізійних передач, користування комп'ютером і мобільним телефоном.
Мета. Ознайомити учнів з правилами безпечного користування сучасною технікою (телевізором, комп'ютером, мобільним телефоном); формувати вміння практично застосовувати пам'ятки щодо безпечного користування телевізором, комп’ютером та мобільним телефоном; виховувати відповідальність за власне здоров'я.
Формувати в учнів ключові компетентності:
- — вміння вчитися — організовувати та контролювати свою навчальну діяльність; виконувати розумові операції і практичні дії; прагнення здобувати нові знання;
- — інформаційно-комунікативну компетентність — здатність учня орієнтуватися в інформаційному просторі, володіти і оперувати інформацією; уміння здобувати нові знання на основі наявних; уміння формувати власну точку зору й доводити власну позицію;
- — здоров'язбережувальну компетентність — уявлення і поняття про здоров'я; здоровий спосіб життя та безпечну поведінку; усвідомлення здоров'я як вищої життєвої цінності:
- — соціальну компетентність — продуктивно співпрацювати з різними партнерами в парі; виявляти ініціативу.
Обладнання: картки з номерами 101, 102, 103,104; зображення автомобілів (швидка допомога, поліція, пожежна служба, газова служба); картки з прислів'ями; куб із запитаннями; сигнальні картки (червоного і зеленого кольорів), картки.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організація класу.
- Встаньте, діти, всі рівненько,
- Посміхніться всі гарненько.
- Продзвенів уже дзвінок,
Починається урок. - Добрий день вам, любі діти!
- Цим життям вам слід радіти!
- Не на день і не на рік,
- А на довгий-довгий вік!
Слайд 1. Девіз уроку: "Хто здоровий, той сміється. Все йому в житті вдається".
Слайд 2. Епіграф: "Здорові діти — здорова нація". — Здоров'я — це найголовніше, що є в житті. Щоб бути здоровим, потрібно мати гарний настрій. Подаруйте, будь ласка, один одному гарний настрій. І я бажаю вам, щоб цей настрій залишився у вас до кінця уроку. А зараз давайте заглянемо у нашу чарівну скриньку.
Учень читає запитання із скриньки, на яке потрібно відповісти у кінці уроку: Що цікавого дізнався на уроці?
- — Актуалізація опорних знань.
- Віршоване повторення телефонних номерів рятувальних служб. (Вчитель прикріплює на дошку картки з номерами 101, 102, 103, 104).
- Запах газу йде з квартири —
- Треба номер 104!
- А поліція —102!
- Всяке у житті бува.
- Лиха стережіться, діти,
- Та при цьому не губіться!
- Ще якась біда біжить —
- На "швидку" хутчіш дзвоніть!
- Швидко номер набирайте —
- Це 103! Запам'ятайте!
- А прийшла пожежа вмить —
- Не ховайтесь, а дзвоніть!
- Кожна донечка і син Знає — номер 101!
- Відгадування загадок. (Вчитель прикріплює на дошку малюнки автомобілів з кодами).
- Спішить, сурмить:
- — Дорогу дай!
- Моргає синім оком.
- Приїде вчасно — І біда
- Людей обійде боком (Пожежна машина).
- Поспішає ця машина
З крестом червоним на боку, - Пропусти машину швидко,
І попередиш ти біду. - (Машина швидкої допомоги).
- Машині цій треба дуже поспішати.
- Порушників вчасно їй слід наздогнати.
В ній люди в погонах та формі сидять,
Обов'язок їх — повсякчас слідкувать, - Щоб скрізь - будь то місто чи просто село -
Життя наше завжди безпечним було. - (Поліцейська машина).
— Діти, скажіть, будь ласка, автомобіль якої служби приїде на ваш виклик, якщо ви відчули запах газу? (Автомобіль газової служби).
- Гра "Кодування”.
Необхідно з'єднати телефонні номери - 101,102, 103, 104 — з відповідними автомобілями
- Робота в парах. Гра "З'єднай прислів'я".
- ряд
У здоровому тілі — то й світ не милий
Як немає сили, здоровий дух.
Здоров я — який він багатий.
Здоровий не знає, найбільше багатство.
- ряд
Де дружні — щасливі батьки.
Здорові діти — там і сильні.
Ходи більше — всьому голова.
Здоров'я — проживеш довше.
- Гра "Кубування”.
- — Треба дотримуватися правил особистої... (гігієни).
- — Треба мити руки перед... (уживанням їжі).
- — Треба постійно займатися... (спортом).
- — Треба проводити багато часу на свіжому ... (повітрі).
- — Треба дотримуватися розпорядку ... (дня).
- — Треба двічі на день чистити ... (зуби).
- Гра «Так чи Ні».
- Використовуємо сигнальну картку червоного і синього кольорів.
- От схотілось чоловіку Телевізор ми включили:
- Під сосною навесні Мультики там і пісні.
- Вогнище зробить велике. Йдете гратись, все лишили.
Там палити можна? Так і треба, діти? - — Ні! - Ні!
- Дружити з водою і милом. Дотримуватись режиму дня.
- -Так! -Так!
- Із квартири запах газу, Лягати слати коли завгодно
- Що зробити треба зразу? - Ні!
- Світло там вімкнуть мені? Часто бувати на свіжому повітрі.
- - Ні -Так!
- Сірником черкнути? Цілими днями дивитись телевізор.
- - Ні! - Ні!
- Щодня робити зарядку. Все куштувати на смак.
- --Так! --Ні!
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Слайд 3.
---- Сьогодні ви дізнаєтеся про шкідливий вплив на здоров'я телевізора, комп'ютера , мобільного телефону, а також одержите пам'ятку безпечного користування ними.
IV. Мотивація навчальної діяльності.
----Телевізор, комп'ютер, телефон - корисні речі. Але тим, хто неправильно ними користується, вони не залишають часу для навчання, прогулянок і допомоги батькам. А ще можуть зіпсувати зір, поставу і навіть спричинити залежність. Тому сьогодні ми опрацюємо пам’ятку безпечного користування сучасною технікою, а наприкінці уроку кожен її отримає, щоб техніка була для вас не шкідливою, а корисною.
V. Вивчення нового матеріалу.
Слайд 4 Телевізор.
1.Загадка
От так дім — одне вікно
Кожен день в вікні кіно.
(Телевізор).
2.Мозковий штурм.
---Для чого потрібен телевізор?
--- У кого є телевізор?
--- Які ваші улюблені телепередачі?
--- Який мультфільм ви бачили нещодавно?
3.Розповідь учителя.
Є дуже багато різних видів телевізорів, але основне їх завдання — показ інформації. Однак, чим більше ви дивитесь телевізор, тим менше залишається у вас часу на рух. Деякі телепередачі можуть травмувати вашу психіку. Коли надто близько сидите біля телевізора, чи погане освітлення, то псується зір. Надто голосне звучання псує слух. А сидіння в одній позі тривалий час призводить до викривлення хребта. Дітям телевізор можна дивитися до 21 00
4.Фізкультхвилинка (під музичний супровід)
5.Робота з текстом. (Додаток І).
Самостійне читання.
---Чого не можна робити?
--- Чи дотримуємося ми правій перегляду телевізора'1
Слайд 5. Комп'ютер.
6.Загадка.
- Учитись він допомагає,
- Інформацію зберігає,
- В ігри він з тобою грає,
- З дисків музика лунає.
- (Комп'ютер).
---У кого вдома е комп'ютер?
---Чому комп'ютер - це корисна річ (Друкуємо, слухаємо музику, переглядаємо фільми, граємо в ігри, спілкуємося з родичами, користуємось Інтернетом).
7. Розповідь учителя.
Важко уявити своє життя без комп’ютера. Однак , він негативно впливає на здоров’я людини. Дуже небезпечно сидіти перед комп’ютером, який вас опромінює. Після закінчення роботи на комп’ютері його необхідно вимкнути. У вас може вироблятися залежність від комп’ютера та від Інтернету. Медики склали список хвороб внаслідок неправильної роботи за комп’ютером: головний біль, болі в м’язах шиї, рук і спини, свербіж шкіри обличчя, безсоння, болі в очах.
8. Робота з текстом. (Додаток 2).
Мовчазне читання.
--- Скільки хвилин на день можна користуватися комп’ютером? (15 хв.)
--- Яка відстань повинна бути між очима і монітором? (50-70 см).
--- Чи можна працювати за комп’ютером у темній кімнаті?
9. Фізкультхвилинка для очей після перегляду комп’ютера.
Погляд угору, вниз, вліво, вправо, по колу, заплющити очі, відкрити.
10. Ситуації.
Ви граєте в цікаву гру, а мама просить провідати бабусю, занести їй хліб.
--- Які будуть ваші дії?
Ви переглядаєте цікавий фільм, а маленький братик кличе на допомогу.
--- Які будуть ваші дії?
Слайд 6. Телефон.
11. Загадка.
Є у мене вірний друг,
Має він чудовий слух
І говорить голосами
Моїх друзів, тата й мами.
як він зветься, хто нам скаже?
(Т е л е ф о н).
Якому телефону ви віддаєте перевагу?
12. Розповідь учителя.
Телефони – це сучасний засіб зв’язку. Але ми повинні пам’ятати, що від нього йде шкідливий потік енергії. Фахівці відзначають, що у дітей, які використовують мобільні телефони, можна очікувати таких розладів, як ослаблення пам’яті, зниження уваги, розумових і пізнавальних здібностей, дратівливість, порушення сну. Якщо дитина користується мобільним у семирічному віці, то до тридцяти років можлива схильність до пухлин мозку. Пам’ятайте : максимальне випромінювання йде, коли ви додзвонюєтеся до абонента і йдуть гудки. Коли ви додзвонилися, потужність випромінювання падає.
- Робота з текстом.(Додаток 3).
--- Що нового ви дізналися з тексту?
(Не варто хизуватися телефоном перед друзями. Не можна показувати його всім на вулиці).
VI. Узагальнення й систематизація знань.
1.Перечитування тексту у підручнику с.83.
--- Які проблеми чекають на тих, хто неправильно користується комп’ютером , телевізором чи мобільним телефоном? (Проблеми із здоров’ям: зором, слухом , поставою… ).
--- Як цього уникнути? (Необхідно дотримуватися правил безпечного користування сучасною технікою).
2.Вручення та опрацювання змісту Пам’яток.(Додаток 4).
- Робота на картках.
Гра «Роз’єднай слова ».
Комп’ютермишкасистемнийблок
Принтермоніторколонки
Пам'ятьпроцессордиск
4.Гра «Розгадай анаграми».
321 156748392 135792468
Фон\ле\те, к’ютпемро, тлвзресіо, (телефон, комп’ютер, телевізор).
VII.Підсумок уроку.
- 1.Гра «Мікрофон».
- --- Що нового ви дізналися на уроці?
- --- Що можна зробити із пам’яткою вдома? (Ознайомити із правилами всіх членів сім’ї).
- 2.Гра «Мій настрій».
- На кружечку намалюйте смайлик, який передасть ваш настрій, і прикріпіть його до сонечка, або до хмаринки.
- --- Діти, пам’ятайте, що ваш настрій впливає на ваше здоров’я, а здоров’я – це найдорожче, що є в людини. І його потрібно берегти.
VIII. Домашнє завдання.
Ознайомити членів своєї сім’ї з правилами безпечного користування комп’ютером, телевізором та мобільним телефоном.
Джерело : науково-методичний журнал «Початкова школа», №3, 2017р., Тетяна Кучер, учитель початкових класів Бужанської ЗОШ І-ІІІ ст. Лисянського р-ну Черкаської обл.