Образи природи, тварин, людей у мистецтві
(Урок з образотворчого мистецтв, 4 клас)
Тема. Наші друзі — дельфіни.
Мета. Формувати вміння створювати динамічну і статичну композиції, компонувати фігури тварин у просторі, відтворювати цілісність.
Розвивати увагу, творчу уяву, фантазію, естетичні смаки.
Розвивати почуття толерантності, вміння працювати в парі.
Виховувати старанність, акуратність, любов до тварин.
Тип. Урок формування знань, умінь, навичок з елементами інтеграції.
Обладнання. "Асоціативний куб", презентація, послідовність зображення дельфіна; альбом, фарби, пензлі, стаканчики, нитки, мильний розчин, коктельні трубочки, ганчірки.
Хід уроку
- Організаційний момент.
— Діти, пролунав дзвінок, отож пора розпочинати наш урок. А урок ми з вами почнемо з перевірки вашої готовності.
- Актуалізація опорних та повідомлення нових знань.
Всі ви любите грати, тому давайте пограємо у гру "Асоціативний куб".
Я буду вам показувати фань куба, ви читаєте слово і кажете мені асоціації з цим словом. Потім учні, які працювали в "Довідковому бюро" доповнять вашу інформацію: море; мариніст; анімаліст; морські тварини; дельфін.
Інформація довідкового бюро.
Якщо ви бували біля моря, а тим більше занурювалися під воду, ви напевно бачили дельфінів. І, звичайно, всім нам з дитинства знайома добра усмішка дельфінів — всі бачили її на фотографіях, картинках і в мультиках. Завдяки фільмам і мультфільмам у кожного з нас склався свій образ, свій уявний "портрет" дельфіна. А що ми знаємо про справжніх дельфінів? Давайте познайомимося з цими дивними створіннями ближче.
Дельфіни не є рибами — це ссавці. Вони теплокровні, живородні, вигодовують своїх дитинчат молоком, мають легені і дихають повітрям.
У дельфінів є волосяний покрив — одна з основних рис, яку тварини придбали на суші. Правда, волосяний покрив дельфінів мінімальний.
Дельфіни мають дивну фізіологічну схожість з людьми. У них таке ж чотирикамерне серце, дуже близький склад крові і температура тіла. Розмір мозку цього ссавця цілком можна порівняти з розміром мозку людини (хоча він трохи перевищує людський).
У дельфінів є зір, слух, дотик — словом, всі ті ж відчуття, що й у людини, за винятком нюху. Дельфіни не розрізняють запахів. На відміну від більшості морських тварин, у дельфінів немає ніздрів, але зате у них є вуха, і вони мають чудовий слух. Вуха розташовані позаду очей і виглядають як два невеличких отвори.
Мова дельфінів досить складна і різноманітна. Нині відомо, що вони використовують під час спілкування 32 види свисту (як виявилося, кожен свист означає певну фразу і несе в собі повідомлення, наприклад привітання, сигнал болю, сигнал тривоги тощо), і близько 180 комунікаційних знаків. За словами учених, мова дельфінів має ще багато загадок і до кінця не розшифрована.
Кожен дельфін має власне ім'я. Як не дивно, але це є факт. А ще більш шокуючим є те, що ім'я дається дельфінові ще при народжені, такого висновку дійшли фахівці з штату Флорида (США). На певне ім’я відгукується конкретна особина.
Дельфіни, також як кити і тюлені, не розрізняють синій колір. Завдяки цьому вони бачать під водою так само, як ми на суші.
Дельфіни затримують дихання на 5—7 хвилин, іноді можуть перебувати під водою до 10—15 хвилин. Дельфіни можуть пірнати на глибину 200 метрів і, перебуваючи під водою, сповільнювати своє серцебиття. Максимальна зареєстрована глибина занурення дельфіна — 300 метрів.
Тривалість життя дельфінів залежить від виду Афаліни живуть у середньому 35—40 років. Вік дельфіна можна визначити по зубах. У дорослого дельфіна в середньому від 80 до 100 зубів. Правда, їжу дельфіни не пережовують — рибу вони заковтують цілою, і вона перетравлюється у них в шлунку. Зуби ж їм потрібні для полювання і, іноді, для самооборони.
Дельфіни харчуються кількома видами риби і головоногими молюсками (кальмарами, восьминогами). Проте в середньому, 250-кілограмовий дельфін зазвичай з'їдає від 10 до 22,5 кілограмів риби надень.
Дельфіни не сплять так, як ми, тому що процес дихання у них свідомий, контрольований мозком. Якщо дельфін засне, він перестане дихати і задихнеться чи потоне. Щоб цього не сталося, одна півкуля мозку дельфіна завжди не спить.
Дельфіни не можуть пити солону морську воду. Тому необхідну їм рідину дельфіни отримують з їжі.
Дельфіни належать до числа небагатьох тварин, які впізнають себе в дзеркалі. Крім них на таке здатні шимпанзе, орангутанги, горили і слони.
У дельфінів немає рук, але вони здатні жестикулювати: те, як вони рухаються, рухи їхніх грудних плавників, дотики один до одного і положення голови — все це несе певне смислове навантаження.
Дельфіни не вміють посміхатися. Вони відкривають рот не для посмішки, а щоб краще чути.
- Повідомлення теми і мети уроку.
- — Як ви вже зрозуміли, тема сьогоднішнього уроку "Наші друзі — дельфіни".
Чого ви очікуєте від цього уроку?
На сьогоднішньому уроці ми з вами будемо вчитися створювати статичну та динамічну композиції, компонувати тварин у відкритому просторі, відтворювати цілісність.
Працювати ви сьогодні будете в парах, а для цього потрібно почуття толерантності.
- Практична робота.
- — А зараз я вам пропоную познайомитися з картинами Христиана Ріеса Лассена — головного художника-мариніста Гавайїв.
У дитинстві його родина переїхала на Гавай- ський острів Мауі, і з тих пір океан став частиною життя Христиана. За допомогою акрилових та олійних фарб, емалей Лассен зображує різних мешканців океанських глибин: сліпучу рибу-метелика, морську черепаху, грайливих дельфінів, величних китів...
Будучи серфінгістом світового класу, Христиан об’їздив усю земну кулю в пошуках досконалої хвилі.
"Тільки постійно спостерігаючи за океаном, я можу зобразити його красу та велич," — говорить він.
Фізкультхвилинка.
Самостійна робота в групах (супроводжується музикою зі звуками дельфінів).
Повідомлення завдання:
Сьогодні на уроці ми будемо створювати анімалістичну композицію "Дельфіни".
Розбір особливостей зображення дельфіна олівцем: Що вам нагадує тіло дельфіна? Якої форми хвіст? Які плавці?
Розбір особливостей зображення дельфіна в кольорі: Що ви можете сказати про забарвлення цієї тварини? Погляньте, як красиво, переходом від темного до світлого, переливається тіло дельфіна.
Розбір шляхів реалізації створення простору за допомогою унаочнення (клас поділений на дві половини: І — водний простір створює в техніці наб- ризку, II — за допомогою мильних бульбашок; дно — поролон або палець, водорості — ниткографія).
Самостійна робота учнів (контроль за роботою учнів).
- Підведення підсумків — оцінювання робіт учнів.
- Підсумок уроку.
Чи зуміли ми досягнути очікуваних результатів? Чи справдились ваші сподівання?
Дельфінотерапія — новий напрямок реабілітації, що працює в Україні не більше 5 років. За кордоном цей напрямок розвивається з 70-х років минулого століття.
Дослідники вважають, що спілкування з дельфінами приносить не лише естетичну насолоду, а й користь для здоров’я: емоції, які при цьому відчуває людина, загоюють душевні рани й нормалізують психічний стан. За деякими припущеннями, таким сприятливим чином впливають ультразвукові хвилі, які виходять від дельфінів.
Спробуємо передати ваші враження від уроку за допомогою сенкана. Наприклад:
Дельфін.
Розумний, грайливий,чудовий.
Пірнає, лікує, не спить.
Дельфіни — наші морські друзі.
Море.
Джерело : науково-методичний журнал «Початкова школа» №5 2017р., Ірина Клєпікова,учитель початкових класів Білоцерківського навчально-виховного об’єднання «Звитяга», Київська обл.