ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 4-Й КЛАС
Мета: формувати в учнів поняття про загальнолюдські цінності; розвивати спостережливість, зв'язне мовлення; виховувати поважне ставлення до власної особистості.
Обладнання: плакати з добірки «Добрі вчинки»; твори за цією темою. Хід уроку
І. Організаційний момент
 
Ось і знов дзвінок лунає,
Мелодійно і срібно звучить.
Він до класу дітей закликає,
Щоб успішно і добре всіх вчить.
 
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Бесіда
  • - Як ви гадаєте, коли і як наші пращури дійшли розуміння того, що права людини слід захищати? (Відповіді учнів.)
  • - Що таке Декларація?
  • - Які права ви запам'ятали з «Абетки прав дитини»? (Учні називають права дитини.)
2. Робота над віршем
Вам часто хочеться робити,
Що вимагають правила життя?
Ні, краще буде відпочити,
Піти в кіно чи гол забити!
А тепер собі на мить
Що скажу я — уявіть!
- Що, на вашу думку, належить до загальнолюдських цінностей?

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
- Сьогодні на уроці ми знайдемо відповідь на це запитання.

IV. Робота над темою уроку
1. Словникова робота
Загальнолюдські цінності — моральні норми, що є спільними для різних народів та культур і які втілено в найкращих людських рисах та взаєминах, зокрема добро і краса.

2. Гра «У всесвіті Добра»
- Зрозуміти вам це допоможе гра.
Учні об'єднуються у 3 команди.
1-ша команда подорожує до планети «Батьки та діти»;
2-га команда — до планети «Милосердя»;
3-тя команда — до планети «Ввічливість».
Завдання: прочитавши тексти, охарактеризуйте героя, намалюйте його портрет, обміняйтесь з однокласниками враженнями, зробіть висновки про сутність загальнолюдських цінностей.
Читання текстів (див. додаток).

V. Фізкультхвилинка
Станьмо струнко! Руки в боки!
Пострибаємо, як сороки,
Як сороки-білобоки!
Стрибу-стрибу! Скоки-скоки!
А тепер, як жабенята,
Хочемо трохи пострибати.
Ква-ква-кна! Ква-ква-ква!
Щоб спочила голова.
 
VI. Продовження роботи над темою уроку
Обговорення текстів, роздуми учнів, висновки
Висновки: загальнолюдські цінності між людьми можна порівняти з годинником. Коли маятник надає руху великому коліщатку, що, повільно обертаючись, змушує: рухатися дрібніші, до яких прикріпленні стрілки. Маятник це прописи моралі, а коліщата — розум і серце.
Пробуджені мораллю, вони спонукають когось із нас оцінювати вчинки та слова, схвалювати або засуджувати їх. На нашу поведінку мораль впливає через норми (правила, приписи) та цінності, які ми сприймаємо як взірець.
Саме тому загальнолюдські цінності спонукають кожного з нас обирати між добром і злом, самому оцінювати свої вчинки. На сторожі цих учинків завжди совість.

VII. Закріплення вивченого матеріалу
1. Подорож «казковою стежкою»
- Які цінності називають загальнолюдськими? Наведіть кілька прикладів.
- На прикладі любої відомої української казки поясніть, які традиції українського народу бережуть моральні цінності суспільства? (Людяність, чесність, повага до батьків, працелюбність, справедливість)
- Як це впливає на вашу поведінку?
- Які висновки ви робите з казок?

2. Гра «Продовж речення»
? Батьківська любов є загальнолюдською цінністю, адже...
? Милосердя є загальнолюдською цінністю, тому що...
? Уміння пробачати є загальнолюдською цінністю, адже...

3. Робота над прислів'ями
Батькова та материна любов із морського дна рятує. (Українське прислів'я)
Добром за добро відплачує кожен, добром за зло — тільки справжня людина. (Татарське прислів'я)

4. Хвилинка творчості
- Напишіть твір-роздум-повчання, спираючись на одне обране вами прислів'я.

VIII. Підсумок уроку
- Які загальнолюдські цінності ви запам'ятали?

Додаток
1-ша група. Текст «Батьки і діти»
Коли моя бабуся вирушала провідати свою маму, вона відводила на це три дні. Один день ішов, щоб доїхати туди на бричці, запряженій кіньми, ще один аби розповісти і послухати останні новини, посидівши трохи в кухні, а трохи — у саду, і третій день — на дорогу назад.
Коли моя мати їздила до своєї мами, то їй потрібно було два дні. Вона добиралася потягом і, якщо їй пощастило з пересадками, приїжджала того ж самого дня під вечір. Мама розповідала бабусі останні вісті, вислуховувала новини навзаєм і наступного дня від'їжджала.
Мені, щоб провідати мою маму, потрібно лише півгодини. Я приїжджаю машиною, затримуюсь у неї десять хвилин і поспішаю назад, бо діти нудяться, а я завжди не встигаю зробити покупки у супермаркеті.
- Скільки ж часу потрібно буде моїй доньці, щоб відвідати мене?

2-га група. Текст «Милосердя» («Скорпіон»)
Один монах сидів на березі річки розмірковуючи. Коли розплющив очі, помітив скорпіона, який упав у воду і відчайдушно борсався, намагаючись зо всіх сил втриматися на поверхні води та врятуватися. Сповнений відчуття, монах занурив руку у воду. Зловив скорпіона і випустив його на берег. Скорпіон у відповідь несподівано боляче вжалив свого добродія. Монах повернувся до своїх роздумів, але, коли невдовзі розплющив очі, то побачив, що скорпіон знову звалився у воду.
Витягнув його вдруге монах. Але і цього разу скорпіон укусив свого рятівника, та так, що той аж скрикнув від болю.
І втретє сталося так само. У монаха від болю на очі навернулися сльози. Селянин, що спостерігав за цим, вигукнув:
- Чого ти вперто допомагаєш цьому нікчемному створінню, яке замість подяки завдає тобі страждання?
- Ми обидва підкоряємося голосу нашої природи, — відповів монах. — Скорпіон створений, аби жаліти, а я — щоб виявляти милосердя.

3-тя група. «Ввічливість»
Одного разу до старого мудреця прийшов у науку юнак.
- Навіщо тобі моя мудрість? — спитав старий.
- Хочу стати непереможним, — відповів юнак.
- Для цього не треба вчитися. Достатньо бути ввічливим, доброзичливим, уважним. Ввічливість та доброзичливість допоможуть тобі заслужити повагу в інших. Уважність дасть змогу помічати дрібниці й уникати суперечок та конфліктів. А це й зробить тебе непереможним.
- Чому?
- Тому, що тобі не буде з ким змагатися, ти не матимеш ворогів.
 
Навчальне видання «ПРАВА ДИТИНИ. Розробки уроків варіативного курсу. 4 клас» / Г. А. Артамонова, О. Д. Семикіна – Х. :Вид. група «Основа», 2014. – 176 с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання та виховання»; Вип. 5 (125)).