МАЙСТЕР-КЛАС (Урок розроблено відповідно до посібника О.Гісь "Планета Міркувань".)
Мета: вчити встановлювати закономірність зміни фігур та вибирати серед запропонованих ту, яка є логічним продовженням виявленого учнем правила; розвивати уміння спостерігати, зіставляти, аналізувати, узагальнювати; виховувати уважність, дружелюбність.
Тип уроку: комбінований. Обладнання: Гісь О., посібник «Планета міркувань» 2 клас, с. 20—25.
Тип уроку: комбінований. Обладнання: Гісь О., посібник «Планета міркувань» 2 клас, с. 20—25.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку
Учитель. Щоб водити кораблі,
У космос літати —
Треба добре в школі
Логіку вивчати.
Учитель. Щоб водити кораблі,
У космос літати —
Треба добре в школі
Логіку вивчати.
ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок учнів
Гра «Хто сьогодні Містер (Міс) Увага?»
Гра «Хто сьогодні Містер (Міс) Увага?»
(Діти працюють парами: 1 - «професор», 2 - «студент». За сигналом учителя кожен «студент» показує числа у таблиці в порядку зростання. «Професор» спостерігає за правильністю. Коли минає 1 хв., учитель зупиняє роботу, а «професор» у посібнику «студента» позначає число, на якому той зупинився. Потім діти міняються ролями і виконують аналогічне завдання. По завершенні обирається переможець 1 та 2 турів гри «Містер чи Міс Увага».)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
Бесіда
- Багато речей (подій) навколо нас відбуваються за певними правилами, або ще кажуть — описуються певними законами. Так, наприклад, якщо падає дощ, то закономірно, що... (Діти продовжують: «Земля стає мокрою».)
Якщо Остапові зараз 6 років, то на наступний день народження йому виповниться... (Сім.)
Якщо сьогодні субота, то завтра настане... (Неділя.) (Учитель пропонує учням також навести приклади закономірностей із життя.)
Учитель. Таких прикладів із нашого життя можна навести надзвичайно багато.
Висновок. Те, що відбувається за певним правилом, законом, називається закономірністю.
Бесіда
- Багато речей (подій) навколо нас відбуваються за певними правилами, або ще кажуть — описуються певними законами. Так, наприклад, якщо падає дощ, то закономірно, що... (Діти продовжують: «Земля стає мокрою».)
Якщо Остапові зараз 6 років, то на наступний день народження йому виповниться... (Сім.)
Якщо сьогодні субота, то завтра настане... (Неділя.) (Учитель пропонує учням також навести приклади закономірностей із життя.)
Учитель. Таких прикладів із нашого життя можна навести надзвичайно багато.
Висновок. Те, що відбувається за певним правилом, законом, називається закономірністю.
IV. Робота над матеріалом уроку
Робота з посібником (с. 27—30)
а) Колективний розгляд завдань 1, 2
Учитель. Що особливого ви помітили?
- Яка тут діє закономірність? (Кожен наступний прямокутник більший від попереднього за розміром.)
- Який номер фігури, що може завершити ряд? (4)
- Яка закономірність діє у завданні 2? (Прямокутник вертикальний і горизонтальний збільшується за розміром.)
- Яка відповідь правильна? (4)
Учитель. Чому ти не обрав ось цю відповідь? (Відповіді дітей.)
(Завдання 3—13 учні опрацьовують у парах. Сильніші діти працюють індивідуально. Дітям, що завершили роботу і мають вільний час, пропонується вправа 2* (перший рядок) на розвиток уваги (с. 156).)Учитель. Закономірність — ми бачимо крапочки, розміщені вертикально і в кожному наступному стовпчику на одну крапочку більше, ніж у попередньому.
(Правильна відповідь 2.)
Учитель. Закономірність — кількість дужок повернених вліво збільшується на 1.
(Правильна відповідь 3.)
Учитель. Закономірність — у кожному наступному плюсику (хрестику) на один кружечок більше, ніжу попередньому.
(Правильна відповідь 3.)
Учитель. Закономірність — спочатку зображено чверть круга, потім дві чверті (половина), і нарешті три. Отже, далі має бути чотири чверті тобто цілий круг.
(Правильна відповідь 1)
Учитель. Закономірність — кількість кутів на наступному малюнку збільшується на один порівняно з попереднім.
(Правильна відповідь 3.)
Робота з посібником (с. 27—30)
а) Колективний розгляд завдань 1, 2
Учитель. Що особливого ви помітили?
- Яка тут діє закономірність? (Кожен наступний прямокутник більший від попереднього за розміром.)
- Який номер фігури, що може завершити ряд? (4)
- Яка закономірність діє у завданні 2? (Прямокутник вертикальний і горизонтальний збільшується за розміром.)
- Яка відповідь правильна? (4)
Учитель. Чому ти не обрав ось цю відповідь? (Відповіді дітей.)
(Завдання 3—13 учні опрацьовують у парах. Сильніші діти працюють індивідуально. Дітям, що завершили роботу і мають вільний час, пропонується вправа 2* (перший рядок) на розвиток уваги (с. 156).)Учитель. Закономірність — ми бачимо крапочки, розміщені вертикально і в кожному наступному стовпчику на одну крапочку більше, ніж у попередньому.
(Правильна відповідь 2.)
Учитель. Закономірність — кількість дужок повернених вліво збільшується на 1.
(Правильна відповідь 3.)
Учитель. Закономірність — у кожному наступному плюсику (хрестику) на один кружечок більше, ніжу попередньому.
(Правильна відповідь 3.)
Учитель. Закономірність — спочатку зображено чверть круга, потім дві чверті (половина), і нарешті три. Отже, далі має бути чотири чверті тобто цілий круг.
(Правильна відповідь 1)
Учитель. Закономірність — кількість кутів на наступному малюнку збільшується на один порівняно з попереднім.
(Правильна відповідь 3.)
Учитель. Закономірність — кількість кружечків у кінці кожного променя збільшується на один.
(Правильна відповідь 3.)
Учитель. Закономірність — мале коло поступово проникає всередину великого. Нарешті їх центри співпадають.
(Правильна відповідь І)
Учитель. Закономірність — ми бачимо спочатку круг. Потім він поділений на 2 рівні частини, потім — на 3 рівні частини і нарешті — на 4 рівні частини. Отже, наступний круг повинен бути поділений на 5 рівних частин.
(Правильна відповідь 4.)
(Правильна відповідь 3.)
Учитель. Закономірність — мале коло поступово проникає всередину великого. Нарешті їх центри співпадають.
(Правильна відповідь І)
Учитель. Закономірність — ми бачимо спочатку круг. Потім він поділений на 2 рівні частини, потім — на 3 рівні частини і нарешті — на 4 рівні частини. Отже, наступний круг повинен бути поділений на 5 рівних частин.
(Правильна відповідь 4.)
Учитель. Закономірність — віднімається послідовно по одному фрагменту на кожній наступній фігурі.
(Правильна відповідь 2.)
Учитель. Закономірність — збільшується кількість кутів і сторін у фігурі. Трикутник, квадрат (чотирикутник), п'ятикутник і нарешті шестикутник.
(Правильна відповідь 2.)
Учитель. Закономірність — зменшується кількість символів усередині кожного наступного квадрата на один. Три, два, один, нуль.
(Правильна відповідь 4.)
Робота в групах (с. 30—35)
№ 10 (завд.1, 2 — фронтально)
Учитель. Закономірність — у першій таблиці є три рядки і три стовпчики. Але у перших двох рядках і стовпчиках є «хвилька», «стрілка» і «круг». Це закономірність.
Яку фігуру потрібно поставити замість знаку питання? Чому?
(Правильна відповідь І)
(Правильна відповідь 2.)
Учитель. Закономірність — збільшується кількість кутів і сторін у фігурі. Трикутник, квадрат (чотирикутник), п'ятикутник і нарешті шестикутник.
(Правильна відповідь 2.)
Учитель. Закономірність — зменшується кількість символів усередині кожного наступного квадрата на один. Три, два, один, нуль.
(Правильна відповідь 4.)
Робота в групах (с. 30—35)
№ 10 (завд.1, 2 — фронтально)
Учитель. Закономірність — у першій таблиці є три рядки і три стовпчики. Але у перших двох рядках і стовпчиках є «хвилька», «стрілка» і «круг». Це закономірність.
Яку фігуру потрібно поставити замість знаку питання? Чому?
(Правильна відповідь І)
(Поділ дітей на групи. Вибирання назв кожної групи дітьми (із записаних на дошці у колонки). Вибір правильної відповіді коментують учні або учитель, залежно від рівня підготовки класу.)
Група 1 працює на с. 31.
Учитель. Закономірність — ми бачимо в перших двох рядках три різні стрілки (одна показує напрям угору, інша — вниз, а третя — в обидва боки) і біля кожної з них по одній фігурі (коло, квадрат, прямокутник). У третьому рядку пропущено подвійну стрілку і квадрат біля неї.
(Правильна відповідь 4.)
Учитель. Закономірність — ми бачимо три рядки і три стовпці. У кожному з них є один, два або три кружечки. У перших двох стовпчиках стрілки розміщені зверху або знизу. В третьому — з обох сторін. Отже, пропущено дві стрілки і два кружечки.
(Правильна відповідь 2.)
Група 2 працює на с. 31-32.
Група 1 працює на с. 31.
Учитель. Закономірність — ми бачимо в перших двох рядках три різні стрілки (одна показує напрям угору, інша — вниз, а третя — в обидва боки) і біля кожної з них по одній фігурі (коло, квадрат, прямокутник). У третьому рядку пропущено подвійну стрілку і квадрат біля неї.
(Правильна відповідь 4.)
Учитель. Закономірність — ми бачимо три рядки і три стовпці. У кожному з них є один, два або три кружечки. У перших двох стовпчиках стрілки розміщені зверху або знизу. В третьому — з обох сторін. Отже, пропущено дві стрілки і два кружечки.
(Правильна відповідь 2.)
Група 2 працює на с. 31-32.
Учитель. Закономірність — ми бачимо три рядки і три стовпці. У кожному стовпчику і рядку є фігури: квадрат, ромб або накладені один на одного квадрат із ромбом. У другому рядку не вистачає ромба. Усередині цих фігур бачимо або червоний квадрат, або зелений, або синій. У другому рядку бракує червоного квадрата. Отже, у третьому стовпчику або у другому рядку пропущено ромб із червоним прямокутником усередині.
(Правильна відповідь 1)
(Правильна відповідь 1)
Учитель. Закономірність — ми бачимо три рядки і три стовпці. У кожному стовпчику і рядку є квадрат, трикутник і круг, кольори яких чергуються: червоний, синій і жовтий. У третьому стовпчику або у другому рядку пропущено квадрат жовтого кольору (оскільки є трикутник червоного кольору і круг синього кольору).
(Правильна відповідь 4.)
(Правильна відповідь 4.)
Учитель. Закономірність — у першому рядку бачимо цілий круг, три чверті круга і дві чверті (половина) зеленого кольору. У третьому — ті ж фігури, але уже синього кольору. У другому рядку є круг і його половина. Отже, пропущено три чверті круга червоного кольору.
(Правильна відповідь 2.)
(Правильна відповідь 2.)
Учитель. Закономірність — у першому рядку бачимо великі літери А у крузі, трикутнику і квадраті зеленого кольору. У другому рядку бачимо великі літери Б у крузі, трикутнику і квадраті жовтого кольору. У третьому — великі літери К у крузі і трикутнику фіолетового кольору. Отже, пропущено фіолетовий квадрат з великою літерою К.
(Правильна відповідь 2.)
Група 3 працює нас. 33-34.
Учитель. Закономірність — ми бачимо три рядки і три стовпці. У кожному стовпчику і рядку є одна, дві або три коми. У першому стовпчику або третьому рядку пропущено дві коми.
(Правильна відповідь 5.)
Учитель. Закономірність — на перше місце у перший стовпчик ставимо одну букву із третього стовпчика. На друге місце ставимо одну букву із другого стовпчика.
(Правильна відповідь 6.)
(Правильна відповідь 6.)
Учитель. Закономірність — третій стовпчик—дзеркальне відображення першого.
(Правильна відповідь 4.)
Учитель. Закономірність — у кожному рядку і стовпці є три, чотири або п'ять кружечків. У першому рядку фіолетовий кружечок розміщений знизу. У третьому зверху. В другому рядку з обох боків. Оскільки у другому рядку зображено три і п'ять кружечків, значить пропущено чотири.
(Правильна відповідь 1)
Група 4 працює на с 34-35.
Учитель. Закономірність — у першому рядку бачимо квадрат, круг та шестикутник червоного кольору у квадраті. У другому рядку ті самі фігури зеленого кольору у крузі. У третьому рядку квадрат і круг оранжевого кольору у шестикутнику. Отже, пропущено шестикутник оранжевого кольору у шестикутнику.
(Правильна відповідь 4.)
(Правильна відповідь 4.)
Учитель. Закономірність — у кожному рядку і стовпці є три, чотири або п'ять кружечків. У першому рядку фіолетовий кружечок розміщений знизу. У третьому зверху. В другому рядку з обох боків. Оскільки у другому рядку зображено три і п'ять кружечків, значить пропущено чотири.
(Правильна відповідь 1)
Група 4 працює на с 34-35.
Учитель. Закономірність — у першому рядку бачимо квадрат, круг та шестикутник червоного кольору у квадраті. У другому рядку ті самі фігури зеленого кольору у крузі. У третьому рядку квадрат і круг оранжевого кольору у шестикутнику. Отже, пропущено шестикутник оранжевого кольору у шестикутнику.
(Правильна відповідь 4.)
Учитель. Закономірність — ми бачимо три рядки і три стовпці. У кожному з них є символи: зірочки, плюсики та кружечки. У третьому рядку бракує плюсиків. Цих символів може бути один, два або три. У третьому рядку бракує числа 1, оскільки там уже є два кружечка і три зірочки. Отже, цим пропущеним символом є один плюсик.
(Правильна відповідь 2.)
Учитель. Закономірність — у перших двох стовпчиках лінії мають додаткові фігури зверху або знизу. У третьому — з обох сторін.
(Правильна відповідь 2.)
Учитель. Закономірність — ми бачимо три рядки. У першому рядку є коло, трикутник і квадрат з однією, двома і трьома горизонтальними лініями. У другому рядку є трикутник, квадрат і коло з однією, двома і трьома вертикальними лініями. У третьому рядку є квадрат та коло, отже пропущено трикутник з лініями всередині, що накладаються (з першого і другого рядків). Тобто всередині має бути перетин трьох горизонтальних та трьох вертикальних ліній.
(Правильна відповідь 2.)
(Діти міркують над завданнями. Після вибору своїх відповідей представник групи записує результати у колонки на дошці, пояснюючи свій вибір усьому класу. За кожну правильну відповідь група отримує «плюсик». Перемагає група, яка дала найбільшу кількість правильних відповідей.)
V. Підсумок уроку
Учитель. Назвіть кілька закономірностей побудови геометричних фігур.
(Правильна відповідь 2.)
Учитель. Закономірність — у перших двох стовпчиках лінії мають додаткові фігури зверху або знизу. У третьому — з обох сторін.
(Правильна відповідь 2.)
Учитель. Закономірність — ми бачимо три рядки. У першому рядку є коло, трикутник і квадрат з однією, двома і трьома горизонтальними лініями. У другому рядку є трикутник, квадрат і коло з однією, двома і трьома вертикальними лініями. У третьому рядку є квадрат та коло, отже пропущено трикутник з лініями всередині, що накладаються (з першого і другого рядків). Тобто всередині має бути перетин трьох горизонтальних та трьох вертикальних ліній.
(Правильна відповідь 2.)
(Діти міркують над завданнями. Після вибору своїх відповідей представник групи записує результати у колонки на дошці, пояснюючи свій вибір усьому класу. За кожну правильну відповідь група отримує «плюсик». Перемагає група, яка дала найбільшу кількість правильних відповідей.)
V. Підсумок уроку
Учитель. Назвіть кілька закономірностей побудови геометричних фігур.
Ольга СМЕРЕКА, учитель початкових класів ЗСШ І ст. № 53, м. Львів. Всеукраїнська газета для вчителів початкових класів «Початкова освіта» № 2 (722), січень 2014