МАЙСТЕР-КЛАС (Урок розроблено відповідно до посібника О.Гісь "Планета Міркувань".)

Мета уроку:
  • навчити визначати зайве із запропонованого переліку (слова, звуки, предмети, малюнки);
  • закріпити знання про овочі, фрукти, свійських та диких тварин, дерева, одяг, час, пори року, транспорт, предмети побуту;
  • розвивати мислення, пам'ять, уміння доводити свою думку; тренувати швидкість реакції; викликати інтерес до уроку;
  • виховувати вміння працювати в групі та індивідуально; пробуджувати інтерес до навчання; формувати акуратність, наполегливість.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку
Учитель. Доброго дня, діти! Знову ми зустрілися на цікавому уроці, який, я сподіваюся, ви з нетерпінням чекали. Пригадаємо правила роботи на уроці мислення:
- уважно слухати;
- піднімати руку;
- виконувати завдання вчасно;
- якщо не зрозумів чи не встигаєш — подати сигнал;
- працювати в команді дружно;
- допомагати товаришам із дозволу вчителя.
 
ІІ. Актуалізація опорних знань
Учитель. Діти, пригадаймо, що таке овочі? (Відповіді дітей.)
- Що таке фрукти? (Відповіді дітей.)
- Які види тварин ви знаєте? (Звірі, риби, птахи, павуки, раки, комахи.)
(Учитель демонструє зображення фруктів, овочів та груп тварин.)
 
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
(Учні кожної групи повинні назвати слова з цієї теми, передаючи одне одному мікрофон.)
Група 1 — назви транспорту.
Група 2 — назви одягу.
Група 3 — назви взуття.
Група 4 — назви дерев.
Група 5 — назви дій.
Група 6 — продуктів.
 
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Повідомлення теми та мети уроку
Учитель. У руках я тримаю чарівний мішечок, у якому заховані предмети. (Учні витягують листочки різних дерев, називають дерев і складають з рослин букет. Серед них є одна квітка.)
- Чи не помітили ви щось зайве? (Діти відповідають, що зайва квітка, та пояснюють, чому так вважають. До уваги беруться всі аргументи дітей.)
Учитель. Сьогодні на уроці ми будемо вчитися впізнавати та виокремлювати зайвий звук, зайве слово, зайвий предмет чи зайву подію.

IV. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу
Робота з підручником (с. 42, завдання 8.1)
Учитель. На уроках математики та російської мови ви вже вчилися виправляти помилки в роботах товаришів. Сьогодні ми також спробуємо знайти та виправити помилки, навмисне зроблені автором підручника. Уявіть себе вчителем та зверніть увагу на те, що він не наводить правильну відповідь, а злегка закреслює неправильний варіант червоним кольором. Ви також зараз будете вчителями. Візьміть у руки олівці червоного кольору та розпочинайте працювати.
(Діти знайомляться з умовами завдання. Обговорюють приклад, наведений у підручнику.)
Наприклад: яблука, груші, сливи, морква, абрикоси.
Зайве слово «морква», бо це овоч, а решта — фрукти.
(Учитель демонструє картки зі словами. Учні визначають зайве слово, аргументують свій вибір.)

Колективне виконання завдання
Учні, які зрозуміли умови завдання і працюватимуть самостійно, повідомляють про вибір форми виконання завдання табличкою «Я працюю сам». Відповіді записані на дошці завчасно і перевіряються після виконання завдання 8.1.2.
? Вовк, лисиця, тигр, корова, пантера;
(Зайве слово «корова», бо це свійська тварина, решта — дикі.)
? курка, півень, лебідь, гуска, індик;
? рак, щука, карась, окунь, камбала;
? вівця, карась, корова, курка, індик.
(Зайві слова: лебідь, камбала, карась.)
(Учитель прикріплює до дошки картки із записаними на них правильними відповідями, або відповідні зображення. Потім пропонує учням визначити, що спільного між обраними словами. Діти визначають, що це — тварини.)

Робота з підручником (с. 42, завдання 8.2)
Учитель. Перенесімося до Країни овочів, фруктів та ягід.
(Це завдання учні можуть виконати самостійно з подальшою перевіркою.)
? Яблуко, малина, груша, слива, апельсин;
? груша, кабачок, морква, буряк, цибуля;
? малина, суниці, аґрус, чорниці, горіхи;
? баклажан, кріп, помідор, кабачок, огірок.
(Зайві слова: малина, груша, горіхи, кріп.)

Робота з підручником (с. 42, завдання 8.3)
Учитель. Діти, наведіть приклади імен, а тепер — прізвищ. (Відповіді дітей.)
Зараз ми попрацюємо з іменами та прізвищами.
? Олена, Михайло, Ольга, Надія, Анна;
? Остап, Володимир, Ігор, Олексієнко, Михайло;
? Галинка, Надійка, Анничка, Наталочка, Марія.
(Зайві слова: Михайло, Олексієнко, Марія.)
(Спосіб виконання наступних завдань учитель обирає залежно від рівня підготовки учнів: з коментуванням, самостійно. Учитель також визначає рівень необхідної допомоги.)

Робота з підручником (с. 42, завдання 8.4)
? Кава, чай, сік, компот, вода;
? молоко, сир, сметана, сало, кефір;
? торт, тістечко, цукерки, кекс, картопля;
? котлети, шоколад, голубці, хліб, сало.
(Зайві слова: вода, сало, картопля, шоколад.)
Учитель. Як одним словом можна назвати ці речі? (Продукти.)
 
Робота з підручником (с. 43 завдання 8.5)
? Віз, будинок, трактор, автомобіль, літак;
? шафа, табуретка, стілець, диван, крісло;
? річка, озеро, море, міст, болото;
? річка, риба, море, океан, озеро.
(Зайві слова — будинок, шафа, міст, риба.)

Робота з підручником (с. 43, завдання 8.6)
? Число, ділення, віднімання, додавання, множення;
? крапка, кома, тире, літера, двокрапка;
? двійка,трійка, п'ятірка, оцінка, четвірка;
? коло, трикутник, чотирикутник, вказівка, квадрат.
(Зайві слова: число, літера, оцінка,вказівка.)

Робота з підручником (с. 43, завдання 8.7)
? Хустина, спідниця, шалик, пальто, чоботи;
? кепка, берет, шалик, шапка, капелюх;
? чоботи, черевики, туфлі, колготки, кеди;
? спідниця, штани, блузка, купальник, піджак.
(Зайві слова: чоботи, шалик, колготки, купальник.)
Учитель. Діти, які слова для вас є незрозумілими? Шалик — це шарф.

Робота з підручником (с. 43, завдання 8.8)
? Літо, весна, рік, осінь, зима;
? вересень, липень, січень, травень, весна;
? рік, тиждень, час, доба, місяць;
? хвилина, година, секунда, доба, вечір.
(Зайві слова: рік, весна, доба, вечір.)

Робота з підручником (с. 43, завдання 8.9)
? Береза, сосна, дерево, вільха, дуб;
? смерека, дуб, ялина, бузок, клен;
? тополя, сосна, бук, каштан, верба;
? тюльпан, лілія, квасоля, ромашка, фіалка.
(Зайві слова: дерево, бузок сосна, квасоля.)
 
Офтальмологічна хвилинка
Ми зайшли в зелений ліс
Повен звірів та пригод.
Наліво — берези, направо — дубки.
Зверху сонце світить залюбки.
Знизу повзають мурашки.
Десь далеко пролетіла пташка.
Очі заплющили — відкрили
І за парти тихо сіли.
 
Робота з підручником (с. 44, завдання 8.10)
? Іти, повзти, бігти, лежати, гнатися;
? писати, рубати, шити, думати, кувати;
? сидіти, стояти, лежати, бігти, знати;
? думати, мріяти, їсти, уявляти, спостерігати.
(Зайві слова: лежати, думати, знати, їсти.)
 
Робота з підручником (с. 44, завдання 8.11)
? Автобус, бензин, трамвай, тролейбус, мотоцикл;
? лялька, скакалка, пісок, м'яч, лопатка;
? пісні, салют, танці, концерт, прання;
? лікар, шприц, бинт, голка, таблетка.
(Зайві слова: бензин, пісок, прання, лікар.)

Учитель. Діти, з виконанням яких завдань у вас виникли труднощі?
 
Робота з підручником (с. 44, завдання 8.12)
? Літак, ракета, вертоліт, дельтаплан, комета;
? кавун, апельсин, глобус, цвях, м'яч;
? окуляри, шибка, ласти, склянка, дзеркало;
? ліхтарик, тарілка, свічка, лампочка, вогнище.
(Зайві слова: комета, цвях (інші предмети круглі), ласти, тарілка, слимаки.)
 
Робота з підручником (с. 44, завдання 9)
Учитель. Діти, пригадайте, з чого складаються слова? А склади? Що ми чуємо? Які бувають звуки? (Відповіді дітей.) На якому уроці ми вже вивчали цей матеріал? Зараз ми попрацюємо зі складами та словами. У кожному рядку викресли зайві літери, склади або слова.
1. О, У, М, А, Е.
2. А, Ю, Е, О, 1.
3. ОА, УА, ОИ, ІЕ, СО.
4. АК, ОК, КИ, УК, ЕК.
5. МО, МА, МЕ, УМ, МІ.
6. ТРУ, ЗОК, ВА, ФЕГ, ДРО.
7. МОК, КЕС, ЗАМ, ВУЛ, ІНД.
8. РПО, ВЛЕ, НФУ, МІЯ, КМА.
(Зайве: 1 — м, 2 — ю, 3 — со, 4 — ки, 5 — ум, 6 — ва, 7 — інд, 8 — мія.)
 
Фізкультхвилинка
Трави ростуть низько-низько.
Дерева ростуть високі-високі.
А ми йдемо по лісу тихо-тихо,
Щоб не зробити нікому лиха.
Вітер дує сильно-сильно.
Дерева хитає невпинно.
А нам у класі так затишно,
Ми до роботи знову готові.

V. Закріплення вивченого матеріалу
Робота з підручником (с. 45, завдання 10)
Учитель. Розгляньте малюнок. Чому закреслено саме ці предмети?
Учитель. Які слова після двокрапки помилково потрапили до рядка?
Білка: горішки, шишка, гриби, морозиво, огірок. (Морозиво та огірок, бо білочка їх не їсть.)
Суп: цибуля, рис, сіль, капуста, цукор, груша, ананас, картопля. (Груша, цукор та ананас, бо їх не кладуть у суп.)
Компот: яблуко, цукор, вода, перець, картопля, ягоди. (Перець та картопля, бо їх не кладуть у компот.)
Печиво: дріжджі, олівець, молоко, яйця, тісто, ключ, масло, цукор, сопілка. (Олівець, ключ та сопілка, бо їх не використовують під час виготовлення печива.)
Школа: парта, дзвінок, ракета, крейда, море, книжка, урок. (Ракета та море, бо їх немає у школі.)
Лікарня: шприц, купальник, таблетки, лікар, ліжко, хворий, ролики. (Купальник та ролики не використовуються в лікарні.)
Кішка: молоко, мишка, морква, сметана, жолуді, горішки, капуста, «Віскас», риба, цукерка. (Морква, жолуді, горішки, капуста та цукерка, бо кішка їх не їсть.)
Шиття: тканина, молоток, ґудзики, ножиці, виделка, нитки, наперсток, голка. (Молоток та виделка, бо вони не для шиття.)

Робота з підручником (с. 45, завдання 11)
Учитель. Діти, це найскладніше завдання на сьогоднішньому уроці. Виконати його можна, лише уважно звіривши літери в першому слові та у словах після двокрапки. У кожному рядку знайдіть одне слово, в якому є зайві літери.
11*. У кожному рядку лише одне слово після двокрапки «зайве». Ти здогадаєшся, якщо уважно подивишся, з яких літер складаються виділені слова.
Математика: тема, мак, мука, мама, так, тека, мета. (Усі слова, що містяться справа від двокрапки, складаються з літер, які є у виділеному слові зліва. Зайве слово «мука», бо літери «у» нема у слові «математика».)
Електроніка: трон, електрон, рот, рік, кіт, ролики, клекіт, ріка. (Ролики.)
Природознавство: природа, город, пора, пиво, сода, вода, вид. (Город.)
Астрономія: трос, ніс, ріст, роса, матрос, сором, мороз, рот, сон. (Мороз.)
Макулатура: лак, мак, тура, рак, папір, кума, мука, рука, рама. (Папір.)
 
Робота в парах
Учитель. Діти, а зараз попрацюємо в парах. Один учень пропонує 5 своїх слів — назв, одна з яких зайва. Сусід по парті повинен впізнати зайве слово. Після цього він пропонує своє завдання.

VI. Підсумок уроку
Учитель. Діти, чи всі завдання ви виконали без помилок? (Відповіді дітей.)
- Які з них були складними? (Відповіді дітей.)
- Які найцікавішими? (Відповіді дітей.)
- Чи сподобались вам завдання товаришів? (Відповіді дітей.)
Учитель. Наш урок мислення добіг кінця. Дякую за активну працю. (Відбувається нагородження найактивніших учнів та тих, хто виконав завдання самостійно, зірочками знань.)
 
Тетяна ГУРКО, вчитель Харківської гімназії № 1
Всеукраїнська газета для вчителів початкових класів «Початкова освіта» № 2 (722), січень 2014