МАЙСТЕР-КЛАС (Урок розроблено відповідно до посібника О.Гісь "Планета Міркувань".)
Мета: навчити дітей розрізняти овочі та фрукти, ягідні рослини; вчити порівнювати, активізувати пізнавальну діяльність учнів; сприяти розвитку уваги, мислення, пам'яті, вміння аналізувати; виховувати прагнення бути активним під час роботи, вміння працювати у групі, в парі.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Повідомлення теми і мети уроку
Учитель. Сьогодні ми здійснимо уявну мандрівку-гостину до родини овочів та фруктів, а також навчимося їх розрізняти. Але спочатку ми маємо відгадати загадки від Цибуліно.
Учитель. Сьогодні ми здійснимо уявну мандрівку-гостину до родини овочів та фруктів, а також навчимося їх розрізняти. Але спочатку ми маємо відгадати загадки від Цибуліно.
ІІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів
Розумова розминка
Учитель. Загадка — до мудрості кладка.
Розумова розминка
Учитель. Загадка — до мудрості кладка.
Вузлувата і листата,
А доспіє — головата.
На нозі стоїть одній,
Сто сорочок є на ній. (Капуста.)
А доспіє — головата.
На нозі стоїть одній,
Сто сорочок є на ній. (Капуста.)
Сидить баба на грядках
У закутаних хустках,
Має шкір сім
Та витискає сльози всім. (Цибуля.)
У закутаних хустках,
Має шкір сім
Та витискає сльози всім. (Цибуля.)
А що то за коні на припоні:
Довгасті, голчасті, зеленої масті,
Нікого не возять,
Лише солі просять. (Огірки.)
Довгасті, голчасті, зеленої масті,
Нікого не возять,
Лише солі просять. (Огірки.)
Товстий Гнат —
При землі не впізнають,
А як вирвеш, борщик звариш,
Тоді і його похвалиш. (Буряк.)
При землі не впізнають,
А як вирвеш, борщик звариш,
Тоді і його похвалиш. (Буряк.)
Під землею вогонь горить,
А вгорі видно. (Морква.)
А вгорі видно. (Морква.)
Учитель. Як одним словом можна назвати слова-відгадки? (Овочі.)
Учитель. Де вони ростуть? (На городі.)
Весною — цвіт.
Весни — плід,
На дереві гойдається.
Червонобоким називається. (Яблуко.)
Весни — плід,
На дереві гойдається.
Червонобоким називається. (Яблуко.)
І примітив мене, привітав мене.
Як дістав би мене, то вкусив би мене,
За медок-солодок похвалив би мене. (Груша.)
Як дістав би мене, то вкусив би мене,
За медок-солодок похвалив би мене. (Груша.)
Учитель. Як одним словом можна назвати слова-відгадки? (Фрукти.)
Учитель. Де вони ростуть? (На дереві.)
Учитель. Де вони ростуть? (На дереві.)
Ці дві сестрички рідні
Зеленими подібні.
помідор
Такі обидві схожі,
Що й відрізнить не зможеш.
А потім щось подіється
І сестри розподіляться:
Одна почервоніє,
А друга — почорніє. (Малина, ожина.)
Зеленими подібні.
помідор
Такі обидві схожі,
Що й відрізнить не зможеш.
А потім щось подіється
І сестри розподіляться:
Одна почервоніє,
А друга — почорніє. (Малина, ожина.)
Низький та колючий,
Солодкий, непахучий.
Ягідку зірвеш —
То руку обдереш. (Аґрус.)
Солодкий, непахучий.
Ягідку зірвеш —
То руку обдереш. (Аґрус.)
Учитель. Як називаються разом ці слова-відгадки? (Ягоди.)
Учитель. На чому вони ростуть? (На кущиках у городі, в саду або лісі.)
Торбинка цікавих завдань
1. Якщо помідор — це конкретне поняття, а овочі — загальне поняття, то поняття «яблуко» — це:
а) конкретне поняття;
б) загальне поняття.
2. Спробуйте розпізнати види понять. З'єднайте відповідні назви.
3. Доберіть до визначення відповідні поняття:
Учитель. До якої родини належить кожна назва? (Калина — ягода, лимон — фрукт, помідор - овоч.)
Гра «Яке слово зайве?»
Учитель демонструє ілюстрації із зображенням груп предметів. Діти називають зображення, визначають зайве, пояснюють свій вибір.
? Яблуко, груша, слива, морква, абрикос. (Морква.)
? Помідор, квасоля, гранат, редиска, буряк. (Гранат.)
? Полуниця, смородина,малина, абрикос, аґрус (Абрикос.)
Учитель демонструє ілюстрації із зображенням груп предметів. Діти називають зображення, визначають зайве, пояснюють свій вибір.
? Яблуко, груша, слива, морква, абрикос. (Морква.)
? Помідор, квасоля, гранат, редиска, буряк. (Гранат.)
? Полуниця, смородина,малина, абрикос, аґрус (Абрикос.)
Гра «Недоречна поява» (робота в групах)
Учитель. Діти, розгляньте малюнки, на яких зображено овочі, фрукти та ягоди. Усі вони — з однієї родини, а одне найменування — з іншої. Воно прийшло без запрошення і не відчуває, що його поява тут недоречна. Шепніть на вушко, що овоч (фрукт, ягода) помилився номером квартири, коли йшов у гості.
(Малюнки овочів (фруктів, ягід) з 1 зайвим (у колонці).)
IV. Робота з посібником (с. 13—15)
(Учні працюють фронтально, ланцюжком. Кожний учень має олівець зеленого і червоного кольору. Тримаючи розгорнутий посібник перед класом, учитель пояснює завдання, починаючи з часнику і лимона.)
Учитель. Що це: овоч чи фрукт?
— Чому художник зафарбував кружечок біля часнику зеленим кольором, а біля лимона — червоним?
(Учні працюють фронтально, ланцюжком. Кожний учень має олівець зеленого і червоного кольору. Тримаючи розгорнутий посібник перед класом, учитель пояснює завдання, починаючи з часнику і лимона.)
Учитель. Що це: овоч чи фрукт?
— Чому художник зафарбував кружечок біля часнику зеленим кольором, а біля лимона — червоним?
(Працюючи на с. 15, повторити, що ягоди ростуть на кущах, підказати, що на с. 9 зображені різні ягоди. Виконати завдання самостійно з подальшою перевіркою і, якщо треба, аналізом.)
Учитель. Обведи ягоди.
У гостях у Розмалюйка. Кроки до пізнання світу
До Розмалюйка кожен раз
Вирушати буде клас.
Отже, розпочнемо ми, часу не гаючи,
Пізнавати радість, труднощі долаючи.
До Розмалюйка кожен раз
Вирушати буде клас.
Отже, розпочнемо ми, часу не гаючи,
Пізнавати радість, труднощі долаючи.
Робота в парах
Учитель. Визначивши закономірність, домалюйте, чого бракує в порожніх квадратиках кожного рядка. (Розгляньте в таблиці малюнки і доповніть кожний рядок пропущеним малюнком.)
Учитель. Визначивши закономірність, домалюйте, чого бракує в порожніх квадратиках кожного рядка. (Розгляньте в таблиці малюнки і доповніть кожний рядок пропущеним малюнком.)
V. Підсумок уроку
Учитель. Цибуліно дякує за те, що ви вмієте розрізняти овочі, фрукти, ягоди та знаєте їхні родини. Наостанок він просить виконати таке завдання: Катруся з дуба груші рвала, у кошик складала: дві татові й дві матусі, три братику й три Катрусі. Скільки всього було груш? (Груші на дубі не ростуть.)
Учитель. Цибуліно дякує за те, що ви вмієте розрізняти овочі, фрукти, ягоди та знаєте їхні родини. Наостанок він просить виконати таке завдання: Катруся з дуба груші рвала, у кошик складала: дві татові й дві матусі, три братику й три Катрусі. Скільки всього було груш? (Груші на дубі не ростуть.)
Надія БАЛУК, учитель початкових класів Львівської СЗШ І ст. № 53. Всеукраїнська газета для вчителів початкових класів «Початкова освіта» № 2 (722), січень 2014