Вода — найпоширеніша та одна з найважливіших речовин на Землі.Про неї є навіть прислів’я: «Хліб — батько, вода — мати», «Будь здоровий, як вода». Однак ця вода ніколи не знаходиться в одному місці і в одному стані — під впливом певних явищ вона любить видозмінюватися і подорожувати. Саме про ці особливості води у цьому матеріалі.

Мета:

  • закріплювати вміння учнів самостійно складати казку, поповнювати словниковий запас, систематизувати знання про колообіг води в природі;
  • розвивати уяву, фантазію;
  • виховувати любов до навколишнього світу природи.

Тип уроку: комбінований з використанням здоров'язбережувальної технології «ПіснеЗнайка».

Хід уроку

  • І. Організаційна частина
  • Учитель. Любі друзі! У наш клас
  • Завітали люди щирі.
  • Привітайте в добрий час
  • Гостей посмішкою й миром.
  • Ми Вам раді, добрі люди,
  • І вітаємо щиро Вас
  • Та запрошуємо ласкаво
  • На урок в четвертий клас.

ІІ. Актуалізація опорних знань

  • Учитель. День новий почався, діти,
  • Всі зібрались на урок.
  • Тож пора нам поспішати —
  • Кличе в подорож дзвінок.
  • Сьогодні в нас урок звичайний.
  • Та вчить багато нас чого,
  • Хай буде він для нас повчальним.
  • Корисним зробимо його,
  • Про кого нині говорити,
  • Одразу з вами ми дізнаємось,
  • Коли загадки відгадаємо.
  • Загадки
  • З небокраю, з-за діброви
  • Вийшли кралі чорноброві.
  • Принесли водиці жбан,
  • Полили селянський лан. (Хмари.)
  • Він скрізь: у полі і в саду,
  • А в дім не попаде.
  • І я тоді лиш з дому йду,
  • Коли він вже не йде. (Дощ.)
  • Відома здавна рідина,
  • Усяк ії вживає.
  • Буває хмаркою вона,
  • Сніжинкою буває,
  • Бува, як скло,
  • Крихка, тверда,
  • Звичайна... Підкажіть... (вода).

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

Учитель. Складання казки «Як подорожує краплинка води» — так звучить тема нашого уроку. Перш ніж розпочати роботу над складанням казки, ми з вами систематизуємо наші знання, здобуті на уроках природознавства, читання та української мови.

IV. Сприйняття та засвоєння матеріалу уроку

Бесіда

  • - Звідки береться дощ (Із хмар.)
  • - Чи всі хмари приносять дощ (Ні.)
  • - Які бувають хмари (Шаруваті, перисті, купчасті, купчасто-дощові.)

Перегляд ілюстрацій («ПіснеЗнайка»)

Учитель. Діти, зверніть увагу на ілюстрації на с. 54 і розгляньте, які бувають хмари і який вигляд вони мають.

Учитель. З яких хмар іде дощ (Із купчасто-дощових.)

  • - Чому іде дощ (Дрібненькі крапельки води скупчуються, утворюються більші, важчі і вони падають на землю.)
  • - Куди ще іде дощ (На поля, на річки, на квіти, на дерева, на озера.)

Демонстрація ілюстрацій і малюнків дітей

Учитель демонструє ілюстрації із зображеннями роси, дощу, туману, водойм. Учні розглядають зображення та коментують побачене. У ході роботи доходять висновку про різні стани води.

  • Читання вірша «Дощ»
  • Тихий дощик полив всі ліси і садочки
  • І добавив водички в озера й ставки.
  • Всі дороги помив і стежки, і горбочки,
  • А на ранок прокинулись вмиті квітки.
  • Усміхнулись до сонечка чисті, тендітні.
  • А земля вся пречиста і світла була.
  • Це було навесні, а точніше, у квітні —
  • Оживала природа, росла і цвіла.
  •                                             Н. Красоткіна

Цікаві повідомлення про дощ, про воду

Учитель. Діти, ви готували до уроку цікаві повідомлення про дощ. Ми із задоволенням послухаємо ваші розповіді. (Повідомлення підготовлених учнів.)

Щоб утворилася одна дощова краплинка, необхідно не менше мільйона мікроскопічних краплинок.

Скупчення чималої кількості таких крапель утворюють хмари. Із хмар влітку іде дощ, а взимку — сніг.

Хмари утворюються з водяної пари. Водяна пара — невидимий газ. Він не виказує себе, поки у повітрі не з'являться крихітні частинки пилу. Водяна пара осідає на них і перетворюється на маленькі краплинки, такі маленькі, що кожну окремо не побачиш. Вони і утворюють хмари.

Улітку після дощу утворюються калюжі. Тільки пригріє сонце — вони висихають. Куди ж зникає вода з калюж Сонячні промені нагрівають воду і перетворюють її на пару. Пара піднімається вгору. Там вона охолоджується і перетворюється на дрібненькі краплинки води. Із них утворюються хмари. Краплинки збільшуються в розмірах І падають на землю у вигляді дощу. Взимку з водяної пари утворюються сніжинки. Із настанням морозів вода в річках, озерах і ставках замерзає і перетворюється на лід. Сніг і лід — це вода у твердому стані.

Учитель. Як довго краплинки перебувають на землі (З'явиться сонечко, пригріє і краплинки перетворяться на пару, яка підніметься вгору.)

- Як називається це явище (Туман.)

Розповіді учнів про туман

(Повідомлення підготовлених учнів.)

У великих містах туман затримує у собі пил, вихлопні гази автомобілів, частинки диму. Такий брудний туман називають смогом. Смог небезпечний для людей, тварин, рослин.

Туман — це скупчення мілких водяних крапель, що понижують горизонтальну видимість до 1 км. Туман із водяних крапель спостерігається при температурах не нижче — 20 °С. Видимість у тумані залежить від розміру час­тинок і від його водянистості.

Перегляд ілюстрацій про туман

«ПіснеЗнайка». Всесвіт. І частина

Читання вірша

с. 54 («ПіснеЗнайка»)

  • В царстві повітрянім пара ще є водяна,
  • Високо вгору злітає й холоне вона.
  • З пари народиться хмара і небом гуляє,
  • Сивим туманом вона до Землі припадає.

Учитель. Що станеться з туманом, коли він підніметься вгору (Перетвориться на краплинки води.)

Розповіді учнів про колообіг води в природі

(Повідомлення підготовлених учнів)

Під впливом сонячного тепла з поверхонь річок, ставків, озер, морів, океанів, ґрунту і рослин випаровується вода. Легка водяна пара піднімається високо вгору. Там набагато холодніше, ніж біля поверхні Землі. Якщо температура повітря вища від 0 °С, то водяна пара вгорі охолоджується і перетворюється на дрібненькі краплинки води. Із них утворюються дощові хмари. У хмарах краплинки зливаються. Вони стають важкими і падають у вигляді дощу.

Пізньої осені та взимку холоднішає. Стовпчик термометра опускається нижче 0°С. Настають морози, випадає сніг. Сніжинки утворюються з водяної пари високо над землею. Спочатку це дуже маленькі кришталики- крижинки, схожі на шестикутні зірочки. Падаючи вниз, вони збільшуються. Це відбувається тому, що в повітрі є водяна пара, яка осідає на їх поверхні й замерзає.

Отже, вода, що випарувалася, повертається на землю у вигляді опадів (дощу, снігу, граду). Частина цієї води просочується в ґрунт, потрапляє в озера, ставки і річки, а з них — у моря й океани. Решта води знову випаровується з поверхонь суходолу, водойм і рослин. У вигляді пари вона піднімається вгору.  Вода в природі постійно рухається. Перетворення води в природі з одного стану в інший називають колообігом води. Таким чином, вода в природі не утворюється з нічого і нікуди не зникає.

Слухання і виконання пісні

  • с. 75 («ПіснеЗнайка»)
  • З роси, з морів, річок і плес
  • Вода, як перейде у пару,
  • Одразу ж лине до небес,
  • Щоб утворити в небі хмару.
  • І впасти з хмар на ниви
  • Як сніг, як град, як злива.
  • Знов перейти у пару
  • І повернутись в хмари
  • І впасти з хмар на ниви
  • Як сніг, як град, як злива.
  • Цей шлях, що вона робить,
  • І зветься колообіг.

Робота зі схемою «Колообіг води у природі»

19.09.2014-1-4

Релаксація

Перегляд слайдів «Дощові краплинки» під музичний супровід.

Складання казки в ігровій формі

(Діти по черзі виходять до дошки. Кожен із них прикріплює відповідний предмет. Спочатку з'являється хмарка. Потім краплинки води. Вони падають на яблучка, грибочки, квіточки)

Учитель. Чи назавжди залишаться вони там жити (Ні.)

А де вони подінуться (Пригріє сонечко і вони повернуться назад.)

(З'являється сонечко.)

Фізкультхвилинка

  • Із-за парти мить устали,
  • Гарно спинки підрівняли.
  • Стали дружно всі у коло
  • Тихо ходимо по колу.
  • Потім тягнемось усі
  • Мов трава в дрібній росі.
  • Потім дружно всі присіли
  • Ніби ніжки заболіли.
  • Потім встали, руки в боки
  • І зробили два підскоки.
  • Каблучками цок, цок, цок
  • І продовжимо урок.

V. Застосування набутих знань

Учитель. А тепер ви самостійно складете казку «Як подорожує краплинка води», проявляючи свою фантазію, увагу і використовуючи набуті знання. Під нас роботи зверніть увагу на написання окремих слів.

Словникова робота

Тлумачення значень слів, спостереження за написанням і вимовою, утворення різних форм наведених слів.

Колообіг, спускається, піднімається, з'явилося.

Учитель. Складаючи казку, пам'ятайте про частини тексту. Пригадаємо, як можна розпочати казку. (Жили собі...).

- Про що будемо говорити в основній частині

- Яка кінцівка казки

Самостійна робота

Презентацій учнівських робіт

Високо у небі пропливала хмаринка. На ній сиділи краплинки і з цікавістю поглядали на землю. Одна з них зіскочила з хмаринки і полетіла на землю. Потрапила вона у струмочок. А потім помандрувала до річки. З річковою водою потрапила до моря. І раптом Сонечко простягнуло їй свої промінчики. Краплинка зраділа. Стрибнула на один промінчик і піднялася вгору. Там вона зустрілася зі своїми сестричками. їм разом було радісно.

Мелещенко Світлана

Жила — була в озері Краплинка. Вона була зовсім маленька. Одного разу до неї завітало Сонечко, ласкаво пригріло її своїми промінцями. Краплинка не помітила, як на радощах піднялася в небо. По дорозі вона зустрілася з іншими краплинками. Всі вони зібралися разом і утворили хмарку, з хмаринки вони знову повернулися на землю. З тих пір краплинки з задоволенням подорожують.

Сідлецька Яна

Оформлення титульної сторінки

Учитель. Користуючись кольоровими олівцями, ви можете виконати малюнок відповідно до змісту казки.

VI. Підсумок уроку

  • - Чи сподобався вам урок
  • - Що цікавого було на уроці

Наталія РОМАНЕНКО, вчитель початкових класів Новосілківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ст., Макарівський р-н, Київська обл. Перша всеукраїнська газета для першого вчителя «Початкова освіта» № 8 (728), квітень 2014