ЗДОРОВ'Я ДІТЕЙ – БАГАТСТВО НАЦІЇ.
 РОЗРОБКИ ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ ДО УРОКІВ КУРСУ «ОСНОВИ ЗДОРОВ'Я»
Мета: ознайомити учнів із правилами особистої гігієни (догляд за очима); навчити виконувати правила особистої гігієни в повсякденному житті; розширити знання про орган зору; розвивати спостережливість, мовлення, уважність; виховувати дбайливе ставлення до свого організму.
Обладнання: демонстраційний матеріал; таблиця «Орган зору»; малюнки; люстерка.
Хід заняття
І. Організаційний момент
Дзвоник нас усіх покликав,
Бо до праці час настав.
Тож і ми часу не гаймо,
На урок з охорони життя поспішаймо,
Бо здоров'я — основа усього на світі,
Здоровими бажають бути всі діти.
Посміхніться всім довкола:
Небу, сонцю, квітам, людям.
І тоді обов'язково
День для вас здоровим буде.
 
II. Актуалізація опорних знань
Робота над загадками
? Круглі озерця ніколи не замерзнуть. (Очі)
? Два віконця маємо,
Добре про них дбаємо. (Очі)
? Маленьке, кругленьке, а весь світ бачить. (Око)
? Два брати через гору живуть, та ніколи один до одного в гості не
ходять. (Очі)
- Скільки очей має людина? Навіщо людині очі?
- Навіщо люди носять окуляри?
- Чи зможете ви із заплющеними очима пояснити, що я роблю? Чому?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми та завдань заняття
- Очі відіграють велику роль у житті людини, адже без них людина не може жити повноцінним життям. Завдяки органам зору ми можемо бачити прекрасне.
Сьогодні на уроці ми дізнаємося про основні правила гігієни зору, адже без знання цих правил життя неможливе.
- До нашого класу ласкаво зазирнуло у віконечко сонечко. Покличмо його на урок!
Сонечко,сонечко
Визирни у віконечко!
Завітай на наш урок,
Щоб цікаво ж нам було.
- Сонечко принесло нам на своїх промінчиках завдання.
1) Розширити свої знання про органи зору, їх призначення для загального здоров'я.
2) Навчитися дотримувати правил гігієни зору.
3) Удосконалювати навички особистої гігієни кожного.

IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу На дошці — таблиця «Орган зору» та два малюнки.
І. Розповідь учителя з елементами бесіди.
- Діти, порівняйте ці малюнки. За допомогою якого органу ви змоги побачити колір, розмір, форму, а також дізнатися: далеко воно чи близько, рухаються чи нерухомі? (За допомогою очей)
- Перший промінчик підготував матеріал про призначення органу зору. Очі — один з найважливіших органів людини. Завдяки зору ми дізнаємося про те, що діється довкола: про колір, розмір, і форму предметів, їхнє розташування; про те, що роблять твої друзі та як вони виглядають; якого кольору рослини, сонечко, вода і багато іншого.

Тематичний словник школяра пояснює, що око — це орган зору у людини, тварини.
- Діти, спробуйте відгадати загадку.
? Горщик сім діток має і завдяки їм все знає. (Голова)
- Правильно. Це голова. У черепній коробці знаходиться головний мозок. Він управляє всім організмом, а також і органами зору. Очі розміщуються в очних ямках черепа. У куточку кожного ока є залоза.

Відгадавши загадку, дізнаємося про роботу цієї залози.
? Солоне, а не сіль, біжить, а не річка, блищить, а не золото. (Сльози)
- Так, це сльози. Залоза виділяє сльозу. Якщо в око потрапляє порошинка, сльоза змиває її.
- Діти, чи полюбляєте ви фотографуватися?
- Яку будову має фотоапарат? (Відповіді учнів.)
- Приблизно таку будову мають і очі людини — її органи зору. Виконавши декілька дій, ми дізнаємося більше про це:

 Практична робота
1) 3аплющте очі. Уявіть, що об'єктив фотоапарата закритий. Він чекає, коли натиснуть кнопку. Я натискаю на кнопку фотоапарата. Розплющте очі. Що ви бачите? (Відповіді учнів.)
2) Погляньте в люстерко і підніміть брови. Вони охороняють очі, коли з лоба тече піт. Тепер, дивлячись у люстерко, поступово заплющуйте очі. Покліпайте повіками. Навіщо потрібні вії та повіки?
3) Погляньте ще раз у люстерко. Що ви помітили посередині ока?
(Темну цяточку) Це зіниця ока. Вона є найголовнішою в органі зору, адже крізь неї промені світла потрапляють усередину ока й «малюють» усе, що ми бачимо.
 
2. Робота в парах
- Другий промінчик підготував завдання. Погляньте уважно одне на одного і спробуйте описати очі свого сусіда.
- Третій промінчик сонечка хоче поговорити з вами. Дайте відповіді на запитання.
- Чому не можна витирати очі брудними руками?
- Чому не можна тривалий дивитися телевізор?
- Чи соромно носити окуляри?
- Чому слід обережно поводитися з гострими предметами? (Відповіді учнів.)
- Четвертий промінчик спробує допомогти вам дати правильні відповіді на ці запитання. Він розповість нам про гігієну зору. Гігієна — це наука про збереження та зміцнення особистого здоров'я. За допомогою зору людина здобуває багато інформації. У школі ви читаєте, пишете, удома виконуєте домашні завдання.

Недавно тьотя Ліза
Придбала телевізор.
Наче в клубі, вся рідня
Фільми дивиться щодня.
                                І. Кульська
 
- Діти, чи полюбляєте ви переглядати телепередачі?
- О якій порі ви це робите?
- Отже, упродовж дня ваші очі працюють. За відносного відпочинку інших органів очам доводиться працювати чи не найбільше. Тому вони можуть втомлюватися й навіть хворіти.
Уважають, що учні молодших класів можуть переглядати телепередачі не більше ніж 15-20 хвилин протягом дня. Перевищення цієї норми негативно позначається на зорі.
Увечері, перед сном, зранку та після прогулянок очі слід промивати чистою водою, починаючи від скронь.
- З якого боку від вашої парти знаходяться вікна? (З лівого)
- Працюючи за партою, чи столом, стежте за його правильним освітленням та своєю поставою. Слід сідати на стілець на все сидіння, а не на краєчок. Щоб зір не псувався, потрібно, щоб спина притулялася до спинки стільця, ноги були виправлені та спиралися на підлогу всією ступнею, плечі опущені, голова ледь нахилена.
- Діти, сядьте відповідно до правил про гігієну зору. Цих правил сидіння ви повинні дотримувати на кожному уроці.
Серед людей дуже така поширена хвороба очей як короткозорість. Хворіють не неї люди, які тривалий час напружують свій зір, розглядають дрібні предмети, літери, низько нахилившись над ними. Причинами короткозорості є: недостатня освітленість; зігнута поза під час читання, письма; часта зміна відстані від зошита чи книги; читання, писання на ходу, в транспорті; тривале сидіння перед телевізором і перегляд телепередач зблизька; неповноцінне харчування (недостатня кількість вітамінів) та ін.
- Що ми повинні їсти, щоб мати гарний зір? (Моркву, масло, яйця, помідори, печінку, адже в них міститься вітамін А, що сприяє поліпшенню зору.)
- Виявити короткозорість допоможе лікар. Часто людям, які мають короткозорість, приписують ліки. Відгадавши загадки, дізнаємося, що це за ліки.
? Що за верхівець: сам сидить верхом, а ноги за вухами? (Окуляри)
? Сидить Пахом на коні верхом,
Книги читає, а грамоти не знає. (Окуляри)
- Так, це окуляри. Саме вони допомагають нашим органам зору. Щоб їх придбати, потрібно обов'язково звернутися до лікаря.
Поставивши літери у порядку зростання чисел, ми дізнаємося назву лікаря, який лікує органи зору.
 

4

5

1

7

3

2

6

Л

І

0

Т

У

К

С

                                                                                                           (Окуліст)
- П'ятий промінчик підготував для вас сюрприз. Він запросив на урок лікаря-окуліста. (Виступ лікаря.)
- Шостий промінчик запрошує нас відпочити.
 
Фізкультхвилинка
Хто там, хто там вже втомився
І наліво похилився?
Треба всім нам дружно встати —
Фізкультпаузу почати.
Руки вгору, руки в боки —
І зроби чотири кроки.
Руки вгору, руки вниз —
На сусіда подивись,
Розведіть їх в сторони,
Плесніть, діти, кілька раз,
За роботу: все гаразд!
- Цікаве оповідання розповість сьомий промінчик.
В одному веселому містечку жило багато дітей. Усі вони були дуже швидкими та неслухняними, а ще гірше те, що вони не знали основних правил гігієни.
Одного разу, граючи на піску, хлопчикові в очі потрапили маленькі кришталики піску. Вони почали рухатися в оці, що спричиняло великий біль, але вилучити їх звідти було неможливо. Наш герой не знав, як можна завадити цьому лихові...
- Діти, що потрібно було зробити хлопчикові? (Відповіді дітей.)
- Покличмо на допомогу восьмий промінчик, що розповість нам про «Надання першої допомоги у разі потрапляння смітинки в око».
- Кожний орган людини має певний захист від дії зовнішнього середовища.
Око також має свій захист. Воно захищене повіками, по краях яких ростуть вії. (Під час розповіді учні опрацьовують таблицю «Орган зору».)
У разі потрапляння пилинок в очі рухами повік вони змиваються в куточки до перенісся. Таких дрібних пилинок ми не відчуваємо. Проте інколи в око потрапляють значно більші частинки. Виникає бажання видалити чужорідне тіло. Інколи потрапляння смітинки спричиняє гострий біль. Око починає виділяти велику кількість сліз. Часто смітинка видаляється зі сльозою. Через це не слід чіпати око (особливо брудними руками). Тим паче, що це може призвести до ще гірших наслідків. Необхідно потерпіти, очікуючи, коли око саме видалить смітинку.
Проте якщо минуло 3-5 хвилин, а смітинка залишається в оці, отже, вона має гострі краї. Ними смітинка могла зачепитися за тканину ока. Отже, необхідна допомога лікаря. Потрібно із чистої м'якої тканини приготувати пов'язку, накласти її на око, а потерпілого негайно доправити до лікаря.
- Дев'ятий промінчик розповість вам про гімнастику для очей.

Практична робота
Учні під керівництвом учителя виконують вправи для очей.
1) Заплющ очі, а потім розплющ їх. Повтори цю вправу 4-6 разів.
2) Погладжуй повіки подушечками пальців протягом 1 хвилини.
3) Роби такі колові рухи очима: ліворуч — догори — праворуч — донизу і навпаки. Повтори вправу 8-10 разів.
4) Простягни вперед руку. Стеж за нігтем великого пальця, повільно наближаючи його до носа, а потім так само віддаляючи його.
Повтори вправу 4-5 разів.
- Якщо ви виконуватимете ці правила, то ваші очі будуть здоровими, а постава правильною.
- Десятий промінчик приніс нам цікавинку про тварин.
- Чи знаєте ви, що кріль, заєць сплять із розплющеними очима?
- Такі тварини, як сова та кажан, можуть літати тільки вночі. Від сонячного світла вони сліпнуть.

V. Узагальнення й систематизація знань
1. Робота над прислів'ями та порівняннями
? В очі — лисицею, за очі — вовчицею.
? Очима світить, а боком душу тягне.
? В очі співає, а позаочі лає.
? Більше вір своїм очам, ніж чужим речам.
? В очі любить, а поза очі гудить.
- Коли і про кого так говорять?
? Водить очима, наче злодій по ярмарку.
? Лізе, як оса в очі.
? Очі, мов в орла.
? Бачить, ніби сова.
? Чистий, як сльоза.

Фізкультхвилинка
2. Гра «Що змінилося?»
За сигналом дитина заплющує очі. У цей час потрібно заховати якийсь предмет або переставити речі. Дитина має сказати, що змінилося.

3. Гра «Спостережливе око»
На дошці — три ряди малюнків. З кожного ряду слід вибрати «зайвий» малюнок. Відповідь обґрунтувати.

4. Гра «Фотограф»
На декілька секунд учитель показує малюнок. На цьому малюнку зображено багато різних предметів або речей. Після цього учні дають відповіді на поставлені запитання щодо зображеного.

5. Гра «Художник»
На дошці — малюнки, на яких бракує окремих частин предметів.
- Що забув домалювати художник?
 
6. Гра «Чи гостре твоє око?»
Потрібно проаналізувати малюнки та назвати їх одним словом.
Загадка
Я маленький, проворненький, із замком у дружбі ми.
Двері швидко відмикаю, бо чарівну силу маю. (Ключ)
- Яким є ключ від цього замка?
- Якого ключа бракує?

VI. Закріплення вивченого матеріалу
- Доповніть речення.
Проаналізувати малюнки та пограти в ігри нам допоміг орган... (зору). Орган зору відіграє в нашому житті значну роль, зокрема... Світло повинно падати на стіл з... боку. Щоранку ми... Орган зору схожий на... Лікаря, який лікує очі, називають...

VII. Підсумок заняття
- Про гігієну якого органу нам розповіло сонечко?
- Що вам найбільше сподобалося на занятті?
- Що вам не сподобалося на занятті?
- Подякуймо сонечку за цікаву розповідь.
У ч н і (разом)
Дякуємо, сонечко,
Лети у віконечко!
Та й про нас не забувай,
Частіше до класу залітай.
Навчальне видання «Здоров'я дітей – багатство нації», Ященко Л. В. - Х. : Вид. група «Основа», 2015. – 126, [2] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання та виховання»; Вип. 1 (133)).