Тема: Усне додавання виду 38 + 52. Розв’язування задач на зустрічний рух.
Мета: ознайомити учнів з додаванням виду 38 + 52; дати уявлення про задачі на зустрічний рух; формувати уміння розв’язувати задачі на дві дії;розвивати логічне мислення, пам'ять, увагу, уяву, зв’язне мовлення;виховувати любов до природи, старанність.
Обладнання:
Тип уроку:комбінований
Хід уроку
І.Організація учнів до уроку
-Доброго дня!
Пролунав уже дзвінок
Починається урок
На уроці не куняй
Математику вивчай.
- Звати мене Віта Сергіївнаі сьогодні урок математики у вас буду проводити я.
- Любі діти!Щоб наш урок минув не марно,подивімось одне на одного й посміхнімося!
- Роботи в нас на уроці дуже багато.А ще нас чекає багато сюрпризів та несподіванок,тому що до нас у гості прийдуть герої мультфільмів із різними завданнями.
- Тож сьогодні необхідно:
Міркувати-швидко!
Відповідати-правильно!
Лічити -точно!
Писати-гарно!
ІІ. Контроль, корекція та закріплення знань учнів
2.1Перевірка домашнього завдання
- І ось перший гість до нас завітав Буратіно,якому потрібна допомога.
- Буратіно до школи не ходив,
Бо дуже захворів.
Не читав і не писав
І домашнього завдання не виконав.
А ви виконали домашнє завдання?Допоможемо Буратіно?
- Тоді обміняйтеся швиденько зошитами і перевірте в свого сусіда наявність домашнього завдання.
- Діти,чи всі з вас виконали домашнє завдання?
- Дуже добре,молодці!
2.2.Гра «Ромашка»
-А тепер навчимо Буратіно рахувати усно. Покажемо,як ми вміємо грати в гру «Ромашка»?
Вам потрібно до чисел,що знаходяться в пелюстках додати цифру 3
2.3.Каліграфічна хвилинка
- А зараз ми проведемо математичний диктант,але спочатку розгорніть свої робочі зошити,відступіть від останнього запису 4 клітинки вниз і посередині запишіть сьогоднішнє число. Сьогодні:
8 листопада
Класна робота
- Урок продовжимо без зупинки з каліграфічної хвилинки .А підготував її для вас казковий їжачок. Він завітав до нас на урок ,щоб зібрати урожай-ваші знання. Діти,а давайте покажемо їжачкові,що ми вміємо.
- Слухайте уважно.
1). Записати цифрами числа: дванадцять, тридцять п’ять, сорок три, дев’яносто, сто.
2). Запишіть сусідів числа 56.
3). Записати число яке на одиницю більше числа 40.
4). Записати число яке містить 5 дес. 3 од., 8 дес. 1 од.
5). Записати число, яке на 6 більше за число 13.
Відповідь: 12, 35, 43, 90, 100, 55, 57, 41, 53, 81, 19.
2.4.Робота з картками
- Наступне завдання дуже цікаве. Виконаємо невеличку роботу з картками,які знаходяться у вас на парті.
Самостійно працювати
Лисичка-Сестричка пропонує нам.
Приклади й нерівності всі розв’язати ,
Успіхів бажає вам!
І варіант
- Обчислити
37 + 3
44 + 6
54 + 6
46 – 4
2.Вставити знак >,< або =
27+8 36
ІІ варіант
- Обчислити
63 + 7
49 + 10
49 + 1
67 – 3
2.Вставити знак >,< або =
35+17 50
-Перевіримо ваші відповіді
І варіант
1.40,49,59,42
2.<
ІІ.варіант
1.70,59,50,64
- >
- Отже, Буратіно вдячний вам за допомогу і прощається з вами.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивування нового матеріалу
- - Діти, сьогодні на уроці ми навчимося додавати двоцифрові числа з переходом через десяток та розв’язувати задачі на зустрічний рух,а потім ці знання ми використаємо в ході роботи під час розв’язування прикладів та задач.
IV.Вивчення нового матеріалу
- Діти, ви чули хтось стукнув у віконечко?
- Це весела краплинка,яка зветься Капітошка.
-А хто бачив мультик про Капітошку?
- Саме Капітошка приготував всі завдання,які принесли веселі краплинки на вивчення нового матеріалу.
4.1.Підготовча робота на основі наочного матеріалу
28 + 42 =
20 + 40 = 60
8 + 2 = 10
60 + 10 = 70
– Під час обчислення прикладів ми десятки додаємо до десятків, одиниці до одиниць. Отже, перший і другий доданки розкладаємо на десятки і одиниці.
- 20 і 8
- 40 і 2
- Тепер десятки додаємо до десятків, одиниці до одиниць:
20 + 40 = 60
8 + 2 = 10
– Отримані суми додаємо:
60 + 10 = 70
– Отже, в результаті додавання чисел 28 і 42 ми отримали суму 70.
– Також, цей приклад можна розв’язати застосовуючи прийом послідовного додавання:
28 + 42 =
40 2
28 + 40 = 68
68 + 2 = 70
4.2.Тренувальна вправа . (с.51 ,приклади 305)
- Розгорніть підручники на с.51 ,подивіться на приклади 305.Розвяжемо приклади з коментуванням.
26 +14=
20+10=30
6+4=10
30+10=40
(Пояснення за зразком вище)
Фізкультхвилинка
- Капітошка пропонуєте відпочити,
Фізкультпаузу зробити.
(Музична фізкультхвилинка)
4.3. Робота над задачею. (методичка,малюнок з методички на дошці)
Двоє ведмежат стоять на відстані 80 кроків одне від одного. Яка відстань буде між ними, якщо кожен зробить назустріч іншому 25 кроків?
- Послухайте задачу і спробуйте уявити про що в ній йдеться?
- Про що йдеться в задачі?(про ведмежат)
- Про що запитується в задачі? (Яка відстань буде між ведмежатками, якщо кожен зробить назустріч іншому 25 кроків?)
- Чи можемо ми одразу дати відповідь на запитання задачі?(Ні)
- Чому?(Тому,що не знаємо скільки кроків назустріч вони зроблять разом)
- А ми можемо про це дізнатися? (Так)
- Якою дією? (Додавання)
- Назвіть її.(25+25=50(кроків) - разом
- Що відомо про відстань між ведмежатами? (стоять на відстані 80 кроків одне від одного)
- Чи можемо ми дізнатися відстань яка стане між ними?(Так)
- Якою дією? (Віднімання)
- Назвіть її.(80-50=30(кр.))
- Запишіть розв’язання до зошитів( з коментуванням)
- Сформулюйте відповідь
1) 25 + 25 = 50( кроків) – разом
2) 80 – 50 = 30 (кроків)
Відповідь: якщо ведмежатка зроблять назустріч один одному 25 кроків, то між ними буде відстань 30 кроків.
4.4.Фізкультхвилинка
-Капітошка пропонуєте відпочити,
Фізкультпаузу зробити.
(Музична фізкультхвилинка)
V.Поглиблення знань та формування умінь і навичок учнів
5.1.Робота над задачею(методичка)
Двоє учнів стоять на відстані 8 кроків один від одного. Яка відстань стане між ними,якщо кожен зробить на зустріч іншому 5 кроків?
- Послухайте задачу і спробуйте уявити про що в ній йдеться?
- Про що йдеться в задачі?(про учнів)
- Про що запитується в задачі? (Яка відстань буде між ведмежатками, якщо кожен зробить назустріч іншому 5 кроків?)
- Чи можемо ми одразу дати відповідь на запитання задачі?(Ні)
- Чому?(Тому,що не знаємо скільки кроків назустріч вони зроблять разом)
- А ми можемо про це дізнатися? (Так)
- Якою дією? (Додавання)
- Назвіть її.(5+5=10(кроків)- разом
- Що відомо про відстань між ведмежатами? (стоять на відстані 8 кроків одне від одного)
- Чи можемо ми дізнатися відстань яка стане між ними?(Так)
- Якою дією? (Віднімання)
- Назвіть її.10-8=2(кроків)
- Запишіть розв’язання до зошитів( з коментуванням)
- Сформулюйте відповідь
1) 5 + 5 = 10( кроків) – разом
2) 10 – 8 = 2(кроків)
Відповідь: якщо учні зроблять назустріч один одному 5 кроків, то між ними буде відстань 2 кроків.
5.2.Самостійне виконання завдання 308
12 + 9 = 21 25 + 36 = 61
59 + 4 = 63 50 + 12 – 21 = 41
-А зараз попрацюємо самостійно над прикладами 308.
- Діти,перевіримо ,що ж за відповіді у вас отримались. Отже,перший приклад прочитає…
- Діти,а в кого інша відповідь?
VІ.Підбиття підсумків уроку
- Заглянуло Сонечко до нас на мить,
Дуже швидко час біжить.
Вже підсумки нам потрібно підбити,
Чого зуміли ми досягти?
- Над чим працювали на уроці?
- Що нового дізналися?
- Яке завдання сподобалося найбільше?А яке викликало труднощі?
- Всі ви добре працювали
На уроці не дрімали,
Гостей з мультфільмів гарно зустрічали
І всі завдання швидко розв’язали
VII. Домашнє завдання.
- Розгорніть щоденники,запишемо домашнє завдання.
с.51 з.309,пр.310
Ось і пролунав дзвінок,
Закінчився наш урок.
За роботу по заслузі
Щиро дякую вам ,друзі!
Підготувала:
Студентка 40 групи
КВНЗ « Олександрійський педагогічний коледж ім. В.О. Сухомлинського»
Гнучих Віта Сергіївна