ТВОРЧА ЛАБОРАТОРІЯ
1-й КЛАС
Тема. Склад числа 10. Послідовність чисел у межах 10. Складання й розв'язування прикладів на додавання.
Мета: розглянути різні випадки складу числа 10; формувати навички, складання і розв'язування прикладів на додавання на основі знання складу числа 10; закріплювати обчислювальні навички; розвивати логічне мислення, кмітливість; виховувати любов до математики. Обладнання: малюнок Королеви Математики, зірочки з назвами, малюнки звірят, таблиця складу числа 10, перфокарти, таблиці-будинки, таблиця з геометричним матеріалом.
Мета: розглянути різні випадки складу числа 10; формувати навички, складання і розв'язування прикладів на додавання на основі знання складу числа 10; закріплювати обчислювальні навички; розвивати логічне мислення, кмітливість; виховувати любов до математики. Обладнання: малюнок Королеви Математики, зірочки з назвами, малюнки звірят, таблиця складу числа 10, перфокарти, таблиці-будинки, таблиця з геометричним матеріалом.
Хід уроку
І. Організація класу
Учитель. Діти! Давайте разом із Марією Познанською щиро привітаємо одне одного.
Я всміхаюся сонечку.
Учні. Здрастуй, золоте!
Учитель. Я всміхаюся квіточці.
Учні. Хай вона росте.
Учитель. Я всміхаюся дощику!
Учні. Лийся, мов із відра.
Учитель. Друзям усміхаюся!
Учні. Зичу їм добра.
Учитель. Тепер поверніться й подаруйте усмішку своєму товаришеві. Починаємо урок математики. Хто з вас любить математику?
Цей предмет треба не лише любити, а й добре знати.
Математика — наука точна і серйозна. Прожити без неї нам навіть дня не можна.
З давніх-давен люди називають математику царицею наук. А це тому, що математику застосовують скрізь і всюди.
І ось сьогодні цариця всіх наук, сама Королева Математика, завітала до нас на урок. (Учитель прикріплює малюнок із зображенням Королеви Математики.) Привітайте її оплесками.
Погляньте на дошку.
Вона, ніби вечірнє небо, густо всіяне зірочками. Ці зірочки незвичайні, на них завдання, які ми повинні виконати.
- Скільки всього зірочок? (10.) Ми повинні відкрити ці зірочки. Тож сміливо вибирайте свою зірочку щастя, розвивайте мислення, пам'ять. Хто буде активними на уроці, добре працюватиме — Королева Математика прийме тих у свою чарівну країну.
Тому:
Думаємо — швидко!
Відповідаємо — чітко!
Сидимо — правильно!
Пишемо — охайно!
ІІ. Актуалізація опорних знань
Перша зірочка
«Математична розминка»
- Порахуйте від 1 до 10. від 10 до 1 кількісною лічбою.
- Порахуйте від 1 до 10 порядковою лічбою.
- Який сьогодні день тижня? Який він по порядку? А який п'ятий день тижня?
Гра «Мовчанка» (відповіді показують на числах «математичного віяла»)
- Яке число передує числу 8?
- Яке число наступне після числа 9?
- Показати сусідів чисел 3,7.
- Веселий рахунок.
- Скільки сонечок на небі?
- Скільки очей у сови?
- Скільки вогників у світлофора?
- Скільки коліс у машині?
- Скільки кольорів у веселці?
Лісова школа
(Учитель прикріплює до дошки зображення Зайчика, Левенятка.)
?Зайчику треба розв'язати приклади з відповіддю 5, а Левенятку з відповіддю 8.
4+1 3+2 7+1
6+2 5+3
(Учитель прикріплює до дошки зображення Зайчика, Левенятка.)
?Зайчику треба розв'язати приклади з відповіддю 5, а Левенятку з відповіддю 8.
4+1 3+2 7+1
6+2 5+3
Хорові відповіді
Кошенят двох хлопчик взяв.
Молока їм в мисці дав,
Вісім в кошику сидять,
Їсти хочуть та нявчать.
Годувати треба всіх —
Скільки разом буде їх?
Посадив ведмідь в лісочку
Шість берізок, три дубочки
Та не може полічить.
Ану ж, ви допоможіть!
Руку вгору підніміть
І почнемо всі лічить.
Скільки пальців на руці?
Хором скажемо усі.
Руки вгору підніміть,
Пальці швидко полічіть.
Зліва 5 і справа 5,
Скільки разом? Як сказать?
Пальці швидко полічіть.
Зліва 5 і справа 5,
Скільки разом? Як сказать?
Яблука в саду поспіли,
Ми покуштувати їх хотіли.
П'ять червонобоких, жовтих три
Скільки разом їх усіх?
Ми покуштувати їх хотіли.
П'ять червонобоких, жовтих три
Скільки разом їх усіх?
Друга зірочка «Каліграфічна»
Зошит я ось так відкрию
І, як треба, покладу,
І від вас не приховаю.
Ручку я ось так тримаю,
Сяду прямо, не зігнусь,
До роботи я берусь.
Зошит я ось так відкрию
І, як треба, покладу,
І від вас не приховаю.
Ручку я ось так тримаю,
Сяду прямо, не зігнусь,
До роботи я берусь.
Завдання. Написати в один рядок число 10.
Фізкультхвилинка
Всі з-за парти піднялися,
Ручки вгору й потяглися.
Вправо, вліво нахилились,
У віконце подивились,
Пострибали,пострибали
І за парту посідали.
Всі з-за парти піднялися,
Ручки вгору й потяглися.
Вправо, вліво нахилились,
У віконце подивились,
Пострибали,пострибали
І за парту посідали.
Математичний диктант
- Запишіть числа 5, 9, 1, 8, 10, 2.
- Запишіть число, яке передує числу 7.
- Запишіть числа, які стоять між числами 2 і 5.
- Напишіть число, яке отримаємо, коли до 9 додамо 1.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
Повідомлення теми, мети уроку
Третя зірочка «Дізнайко»
Учитель. Сьогодні на уроці ми розглянемо різні випадки складу числа 10.
Хто добре вивчить таблицю, складу числа 10 з двох менших чисел, той швидко складатиме і правильно виконуватиме приклади на додавання.
IV. Сприйняття та засвоєння матеріалу уроку
1. Учні читають із дошки таблицю складу числа 10.
2. Робота в парах.
Діти розказують одне одному таблицю складу числа 10.
Робота з роздатковим матеріалом
Складають приклади на додавання з відповіддю 10.
Четверта зірочка
Робота в зошитах
Складання прикладів на додавання за таблицею складу числа 10, запис їх на дошці та в зошитах.
1 + 9 = 10 4 + 6 = 10 7 + 3 = 10
2 + 8 = 10 5 + 5 = 10 8 + 2 = 10
3 + 7 = 10 6 + 4 = 10 9 + 1 = 10
П'ята зірочка
Робота з підручником.
Завдання 1 (усно)
8 + 2 = 10 4 + 6 = 10
Шоста зірочка
Фізкультхвилинка під музику
Сьома зірочка
Робота з перфокартами
У пусті кружечки записати числа, щоб вони доповнювали подані до 10.
Двоє учнів працюють біля дошки.
Повідомлення теми, мети уроку
Третя зірочка «Дізнайко»
Учитель. Сьогодні на уроці ми розглянемо різні випадки складу числа 10.
Хто добре вивчить таблицю, складу числа 10 з двох менших чисел, той швидко складатиме і правильно виконуватиме приклади на додавання.
IV. Сприйняття та засвоєння матеріалу уроку
1. Учні читають із дошки таблицю складу числа 10.
2. Робота в парах.
Діти розказують одне одному таблицю складу числа 10.
Робота з роздатковим матеріалом
Складають приклади на додавання з відповіддю 10.
Четверта зірочка
Робота в зошитах
Складання прикладів на додавання за таблицею складу числа 10, запис їх на дошці та в зошитах.
1 + 9 = 10 4 + 6 = 10 7 + 3 = 10
2 + 8 = 10 5 + 5 = 10 8 + 2 = 10
3 + 7 = 10 6 + 4 = 10 9 + 1 = 10
П'ята зірочка
Робота з підручником.
Завдання 1 (усно)
8 + 2 = 10 4 + 6 = 10
Шоста зірочка
Фізкультхвилинка під музику
Сьома зірочка
Робота з перфокартами
У пусті кружечки записати числа, щоб вони доповнювали подані до 10.
Двоє учнів працюють біля дошки.
V. Розвиток математичних знань
Восьма зірочка
Робота в групах
Гра «Засели числами будиночки»
Восьма зірочка
Робота в групах
Гра «Засели числами будиночки»
Дев'ята зірочка «Геометрична»
Учитель. Знання геометрії дуже важливі для конструкторів і винахідників. Будьте уважними, спостережливими.
Назвіть геометричні фігури, які зображені на таблиці.
Покажіть трикутники, з яких складена ялинка. Підрахуйте їх.
Учитель. Знання геометрії дуже важливі для конструкторів і винахідників. Будьте уважними, спостережливими.
Назвіть геометричні фігури, які зображені на таблиці.
Покажіть трикутники, з яких складена ялинка. Підрахуйте їх.
VI. Підсумок уроку
Десята зірочка
Учитель. Що нового ви дізналися на уроці? Що найбільше сподобалося? З яких двох менших чисел можна скласти число 10.
(За допомогою лічильного матеріалу учні повторюють склад числа 10.)
Учитель. Ви всі добре працювали на уроці, і Королева Математики приймає вас усіх у свою чудову країну та кожному дарує маленьку, яскраву зірочку щастя, яка освітлюватиме шлях у вашій подорожі у прекрасну загадкову країну, назва якої — Математика.
4-й КЛАС
Тема. Розв'язування задач на знаходження дробу від числа
Мета: закріплювати в учнів уміння розв'язувати задачі на знаходження дробу від числа; розвивати швидкі та точні обчислювальні навички, логічне мислення, пам'ять, увагу; виховувати уміння працювати самостійно, берегти кожну хвилину уроку.
Обладнання: таблиці для усного рахунку, на знаходження дробу від числа, з логічними завданнями, встановлення закономірності, графічні схеми до задач.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку
Учитель. Сьогодні на уроці вашими вірними друзями мають стати уважність, кмітливість, швидкість мислення і вибір точних і правильних дій. Кожен із вас повинен чітко виконати правило нашого уроку:
Дружбу і серце в роботу вклади,
Кожну хвилину в труді бережи.
ІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів
Розумова гімнастика
1. За описом відгадай число:
- двоцифрове, парне, є найкращим балом;
- найменше з двоцифрових чисел;
- двоцифрове, кругле, число десятків більше від числа одиниць на 5 (50);
- найбільше двоцифрове (99);
- число третього десятка, в якому одиниць на 3 більше за число десятків (36).
2. Задача. Годинник із боєм робить два удари за 3 секунди. За скільки секунд він зробить 3 удари? (4,5 с)
Хвилинка каліграфії
? 407 777
? 900 277
1. Охарактеризуйте кожне з цих чисел.
(407 777 це шестицифрове число, яке складається з класу одиниць і класу тисяч, попереднє 407 776, наступне 407 778, десятків 40777, сотень 4077, тисяч 407.)
2. Назвіть число, яке на 200 менше за друге число.
3. Чому дорівнює сума цифр першого числа? (32.)
4. Яка цифра найбільше повторюється в першому числі?
5. Число 7 — магічне (так вважали в давнину). Воно означає кількість сузір'їв, через які проходить Сонце за рік. Особливими вважалися ті сузір'я, через які проходило Сонце на час сільськогосподарських робіт. їх було 7.
Учитель. Сьогодні на уроці вашими вірними друзями мають стати уважність, кмітливість, швидкість мислення і вибір точних і правильних дій. Кожен із вас повинен чітко виконати правило нашого уроку:
Дружбу і серце в роботу вклади,
Кожну хвилину в труді бережи.
ІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів
Розумова гімнастика
1. За описом відгадай число:
- двоцифрове, парне, є найкращим балом;
- найменше з двоцифрових чисел;
- двоцифрове, кругле, число десятків більше від числа одиниць на 5 (50);
- найбільше двоцифрове (99);
- число третього десятка, в якому одиниць на 3 більше за число десятків (36).
2. Задача. Годинник із боєм робить два удари за 3 секунди. За скільки секунд він зробить 3 удари? (4,5 с)
Хвилинка каліграфії
? 407 777
? 900 277
1. Охарактеризуйте кожне з цих чисел.
(407 777 це шестицифрове число, яке складається з класу одиниць і класу тисяч, попереднє 407 776, наступне 407 778, десятків 40777, сотень 4077, тисяч 407.)
2. Назвіть число, яке на 200 менше за друге число.
3. Чому дорівнює сума цифр першого числа? (32.)
4. Яка цифра найбільше повторюється в першому числі?
5. Число 7 — магічне (так вважали в давнину). Воно означає кількість сузір'їв, через які проходить Сонце за рік. Особливими вважалися ті сузір'я, через які проходило Сонце на час сільськогосподарських робіт. їх було 7.
Вправи на встановлення закономірності
Самостійна робота
1. Задача
І варіант
Обчислити площу прямокутної ділянки, довжина якої 15 м, а ширина на 7 м коротша.
15 ? 8 = 120 (м2)
ІІ варіант
Площа ділянки 1080 км2, ширина 30 м. Знайти довжину.
1080 : 30 = 36 (м)
Площа ділянки 1080 км2, ширина 30 м. Знайти довжину.
1080 : 30 = 36 (м)
2. Задача
Обчислити площу прямокутника ділянки зі сторонами 20 м і 30 м. (600 м2)
Робота біля дошки (4 учні)
Розв'язання рівняння:
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
Повідомлення теми, завдань уроку
Повторення про дроби, 3/4. Як зветься число над рискою? Чисельник показує, скільки взято рівних частин цілого. Як називається число під рискою? Знаменник дробу показує, на скільки рівних частин поділене ціле. Як знайти 3/4 від числа?
IV. Застосування набутих знань
Математичний диктант
? Скільки сантиметрів становить 2/5 метра?
? Скільки грамів становить 2/5 кілограма?
? Від добутку чисел 150 і 3 знайти 3/5.
? У класі 40 учнів. Із них 5/8 дівчаток. Скільки в класі хлопчиків?
? Скільки кілограмів борошна в 2 мішках, якщо в одному 1 ц, а в другому 1/2 ц?
Відповіді: 40 см, 400 г, 270, 75 хл., 75 кг.
Усний рахунок за таблицею
Вирази:
Вирази:
Розв'язування задач
Задача № 678
Аналітичний алгоритм
1. Щоб відповісти на головне запитання задачі (Яку площу займають кущі й дерева?), потрібно знати два числа: решту парку — це ми не знаємо, і яку частину парку займають кущі й дерева — це ми знаємо.
2. Щоб дізнатися решту — потрібно знати два числа: площу парку — це ми знаємо, і яку частину відведено під ігровий майданчик — цього ми не знаємо.
Задача № 678
Аналітичний алгоритм
1. Щоб відповісти на головне запитання задачі (Яку площу займають кущі й дерева?), потрібно знати два числа: решту парку — це ми не знаємо, і яку частину парку займають кущі й дерева — це ми знаємо.
2. Щоб дізнатися решту — потрібно знати два числа: площу парку — це ми знаємо, і яку частину відведено під ігровий майданчик — цього ми не знаємо.
1. Яка площа відведена під ігровий майданчик?
320 ? 1 = 3200 (м2)
2. Яка решта парку?
86000 - 32000 = 54000 (м2).
3. Яку площу займають кущі й дерева? 54000 : 4 ? 3 = 40500 (м2)
320 ? 1 = 3200 (м2)
2. Яка решта парку?
86000 - 32000 = 54000 (м2).
3. Яку площу займають кущі й дерева? 54000 : 4 ? 3 = 40500 (м2)
Група А
1. Скласти план розв'язання задачі № 677.
Скільки курей було на птахофермі?
8420 : 5 ? 3 = 5052 (курей).
2. Скільки гусей було на птахофермі?
8420 : 4 = 2105 (гусей).
3. Скільки курей і гусей разом?
5052 + 2105 = 7157 (курей і гусей).
4. Скільки качок було на птахофермі?
8420 - 7157 = 1263 (качок).
1. Скласти план розв'язання задачі № 677.
Скільки курей було на птахофермі?
8420 : 5 ? 3 = 5052 (курей).
2. Скільки гусей було на птахофермі?
8420 : 4 = 2105 (гусей).
3. Скільки курей і гусей разом?
5052 + 2105 = 7157 (курей і гусей).
4. Скільки качок було на птахофермі?
8420 - 7157 = 1263 (качок).
Група Б
Розв'язання задач аналітичним способом.
Літак за 3 години пролетів 2400 км. За першу годину 2 : 5, а за другу 1 : 3 всієї відстані. Скільки кілометрів пролетів літак за третю годину?
Розв'язання задач аналітичним способом.
Літак за 3 години пролетів 2400 км. За першу годину 2 : 5, а за другу 1 : 3 всієї відстані. Скільки кілометрів пролетів літак за третю годину?
1. 2400 : 5 ? 2 = 960 (км) — за першу годину.
2. 2400 : 3 = 800 (км) — за другу годину.
3. 960 + 800 = 1760 (км) — за 1 і 2 години.
4. 2400 - 1760 = 640 (км) — за третю годину.
2. 2400 : 3 = 800 (км) — за другу годину.
3. 960 + 800 = 1760 (км) — за 1 і 2 години.
4. 2400 - 1760 = 640 (км) — за третю годину.
Група В
Розв'язання задач за графічною схемою.
Школа одержала 1350 зошитів у лінійку, а в клітинку в 3 рази менше. Усі зошити передали учням початкових класів. Скільки зошитів одержали учні початкових класів?
Розв'язання задач за графічною схемою.
Школа одержала 1350 зошитів у лінійку, а в клітинку в 3 рази менше. Усі зошити передали учням початкових класів. Скільки зошитів одержали учні початкових класів?
Самостійна робота
Обчислення прикладів (вільний вибір).
Знайти:
2/7 від 36 309; 4/9 від 127 044;
2/7 від 658.
V. Підсумки уроку
Яке головне завдання було і чи виконали ми його?
Що, на ваш погляд, слід знати і вміти, щоб правильно розв'язувати такі задачі?
Яке головне завдання було і чи виконали ми його?
Що, на ваш погляд, слід знати і вміти, щоб правильно розв'язувати такі задачі?
Домашнє завдання
Задача № 681, приклади № 680.
Задача № 681, приклади № 680.
Додаткові задачі
1. Кажуть, для того, щоб запам'ятати одне іноземне слово, його треба повторити в різних реченнях в середньому 65 разів. Скільки разів доведеться повторювати англійські слова бідолазі-учневі, якщо в курсі англійської мови близько 5000 слів?
65 ? 5000 = 325000 (разів.)
1. Кажуть, для того, щоб запам'ятати одне іноземне слово, його треба повторити в різних реченнях в середньому 65 разів. Скільки разів доведеться повторювати англійські слова бідолазі-учневі, якщо в курсі англійської мови близько 5000 слів?
65 ? 5000 = 325000 (разів.)
2. Саша робив математику4 години. За цей час він 18 разів по 5 хвилин дивився у вікно, 3 рази ходив на кілька хвилин пити воду, 9 разів по 15 хвилин малював у зошиті, щоб не було так сумно робити домашнє завдання. Решту часу він витратив на задачі і приклади. Скільки часу Саша навчався по-справжньому?
1) 5 ? 18 = 90 (хв.) — дивився у вікно;
2) 2 ? 3 = 6 (хв.) — пив воду;
3) 15 ? 9 = 135 (хв.) — малював;
4) 135 + 90 + 6 = 231 (хв.) — разом;
5) 240 - 231 = 9 (хв.).
1) 5 ? 18 = 90 (хв.) — дивився у вікно;
2) 2 ? 3 = 6 (хв.) — пив воду;
3) 15 ? 9 = 135 (хв.) — малював;
4) 135 + 90 + 6 = 231 (хв.) — разом;
5) 240 - 231 = 9 (хв.).
3. Вирішили ведмеді жити такою сім'єю, як бджоли. Але у ведмежій сім'ї батько, мати й ведмежата, а в бджолиній 12000 бджіл. Скільки таких ведмежих сімей треба зібрати, щоб ведмедів стало стільки ж, скільки бджіл?
12000/3 = 4000 (с.)
4. Найшвидша черепаха лісу вирішила брати участь в олімпійських іграх. Швидкість черепахи становить 15 м за хвилину. Марафонська дистанція на олімпіаді 42 км 195 м. Через який час черепаха досягне фінішу?
42195 : 15 = 2813 (хв.)
2813 : 60 = 46 год. 53 хв.
Ольга ГОЛЯК вчитель початкових класів спеціалізованої школи № 211 Оболонського району м. Києва Всеукраїнська газета для вчителів початкових класів «Початкова освіта» № 3 (723), лютий 2014