НАМ МІРИ ЧАСУ - І ХВИЛИНИ, І РОКИ - ПРО СЛАВНИХ НАГАДАЮТЬ ЗЕМЛЯКІВ
Урок математики у 4-му класі
Тема. Одиниці вимірювання часу. Розв’язування задач на обчислення тривалості події.
Мета. Систематизувати уявлення учнів про одиниці вимірювання часу та відношення між ними. Навчити перетворювати дані одиниці вимірювання в інші. Вдосконалювати обчислювальні навички. Вчити розв’язувати задачі на відношення. Закріпити уявлення про Сонячну систему. Розвивати творче та логічне мислення, уяву, математичне мовлення, пізнавальну активність дітей. Виховувати бережливе ставлення до часу, повагу до людей інтелектуальної праці, любов до Батьківщини та гордість за талановитих людей України.
Матеріали та обладнання: мультимедійний комплект, презентація з теми, підручник “Математика. 4 клас” (авт. М. Богданович), тлумачний словник, таблиця для 4-го класу “Міри часу"; сигнальні картки зеленого і червоного кольорів; картки для індивідуальної роботи “Перевірка предметних компетентностей. Математика. 4 клас” (авт. Н. Листопад); табель-календар дня роботи в парах; картки-блискавки; набір геометричних фігур для роботи в парах; зірочки з картону.
Хід уроку
І. Організаційний момент. Емоційне налаштування на роботу (2-3 хв)
- Привітання
Рада, діти, вас вітати. Математику вивчати,
Нумо разом працювати: інтелект свій розвивати.
- Завдання ‘‘Розв’яжи приклад — відкрий букву”
- — Як ви гадаєте, що таке інтелект?
- — Кого називають інтелектуалом?
Вислухавши міркування учнів, педагог пропонує
прочитати визначення слів у тлумачному словнику.
- — Розв’яжіть приклади і дізнайтеся, де сьогодні пройде наш урок.
Учитель демонструє слайд з прикладом. У разі правильної відповіді відкривається певна буква. Один з учнів записує її на дошці. Після виконання завдання зачитують словосполучення, що утворилося. (Клуб "інтелект").
Орієнтовний зміст завдання
180 + 20-5 = |
(К) |
420: 7 = |
(Т) |
300 - 300 : 2 = |
(Л) |
90-1000 = |
(Є) |
48000 :8:3 = |
(У) |
8000: 10 = |
(Л) |
300• 7 + 3 = |
(Б) |
200 : 5 = |
(Е) |
300• 5 = |
(Н) |
6000:20 = |
(Т) |
ІІ. Повідомлення теми і завдань уроку (3-4 хв)
- “Відкриття" теми уроку
- — Отже, розпочинаємо засідання клубу “інтелект". Якщо під час роботи ви проявите уважність, розум, організованість і кмітливість, то станете справжніми інтелектуалами. Але спочатку відгадайте загадку.
Вправно йде, хоч ніг не має,
“Цоки-цок”, — усім співає.
І секунди, і хвилини
Нам рахує він щоднини.
(Годинник)
- — Для чого ми використовуємо годинник?
- Завдання на вибір заданого елемента
- — Оберіть одиниці вимірювання, що позначають час. Учитель демонструє запис на слайді.
2 т, 1 рік, 6 ц, 5хв, 1 дм,
7 год, 3 м, 20 с, 1 ст.
Діти називають одиниці вимірювання часу. Вони залишаються на слайді, інші — зникають.
- Повідомлення завдань уроку
- — Ви добре визначаєте одиниці вимірювання часу. Сьогодні ми закріпимо ці знання. Виконуючи завдання, ви відкриватимете числа, пов’язані з видатними українцями, які своєю працею та інтелектуальними здібностями прославили нашу країну. Кожен з них — яскрава зірка, що сяє у сузір’ї українських винахідників, адже їхніми відкриттями користується весь світ.
ІІІ. Актуалізація знань і вмінь учнів(6-7хв)
- Математична розминка
- — Та перш ніж ми дізнаємося, які відкриття зробили наші співвітчизники, потренуймося і виконаймо завдання математичної розминки.
Фронтальне опитування
- — З множини слів вилучіть зайве.
Педагог демонструє слова на слайді, учні читають, відповідаючи, пояснюють свій вибір.
метр, дециметр, кілометр,
кілограм, міліметр
- — Якою спільною назвою можна об’єднати слова, що залишилися?
- — Отже, на вас чекає математична розминка на повторення мір довжини та маси.
- — Якими одиницями вимірюють відстань?
- — Продовжте записи.
Учитель демонструє картки-блискавки з завданнями, учні мають якнайшвидше заповнити пропуски.
Орієнтовний зразок картки
1 м = ... дм,... см, ... мм.
- — У скільки разів 1 м більший за 1 дм? 1 см? 1 мм?
- — Яку одиницю довжини вважають основною?
- — Які одиниці використовують для вимірювання маси великих вантажів?
- — Один віслюк ніс 10 кг борошна, а інший — 10 кг вати. У кого вантаж був важчий? Чому?
Індивідуальна роботанакартахтабіля дошки
Троє учнів під час математичної розминки працюють на картках самостійно, після чого здійснюється перевірка.
Картка 1.Робота у зошиті(“Перевірка предметних компетентностей. Математика. 4 клас”, с. 10, завд. 4).
Виразіть висоту гори в кілометрах та метрах.
Говерла — 2061 м = ...
Близниця — 1883 м = ...
Петрос— 2020 м = ...
Стіг — 1704 м = ...
Картка 2.Розв’язування задачі (підручник, с. 55, №347).
Із 4 кг проса одержують 3 кг пшона. Скільки кілограмів пшона вийде з 1 ц 20 кг проса?
Картка 3. Обчислення значення виразу(біля дошки):
2016- 137= ...
Розповідь про Федора Пироцького
Після обчислення виразу на екрані з 'являється запис числа — 1879.
- — От ми й відкрили перше число, і в нашому сузір’ї засяяла перша зірочка. Вона розповість нам про видатного українського винахідника.
Тут і далі відкриваючи ім'я винахідника, педагог прикріплює на дошці зірочку. На екрані — портрет Ф. Пироцького і запис: у 1879 році Федір Пироцький відкрив світу електричний трамвай.
- — Справжнім інтелектуалом був український інженер Федір Пироцький. У 1870 році створений ним електричний трамвай вперше проїхав по рейках. Цим винаходом донині користуються мешканці багатьох міст.
На екрані — зображення першого трамваю.
- Хвилинка-цікавинка
- — Перейдімо без зупинки до хвилинки-цікавинки.
- — Яку цифру пишуть у небі льотчики? (8).
- — Скільки планет обертається навколо Сонця? (8).
- — За скільки хвилин сонячне світло досягає Землі? (За8хв).
- — Скільки вершин у куба? (8).
- — Скільки пішаків одного кольору на шаховій дошці? (8)
- — Намалюйте рукою в повітрі знак нескінченності. Яку цифру він нагадує? (8).
- — Сьогодні ми повторимо написання цифри 8, але для початку проведемо фізкультхвилинку.
- Фізкультхвилинка
Письмо в повітрі вісімки правою рукою, лівою, двома руками одночасно.
- — Руку праву підніміть, цифру 8 напишіть.
Потім ліву слід підняти — теж вісімку малювати.
Дружно обома руками пишем 8 разом з вами.
Три вісімки написали і руки не відривали!
Як незвично нам писати, якщо ліву долучати!
Фізкультпаузі кінець. Хто старався — молодець!
- Каліграфічне письмо цифри 8 (робота в зошитах)
Діти каліграфічно пишуть у зошитах цифру 8.
- Математичний диктант
- — Продовжимо роботу в зошиті. Без помилок написавши математичний диктант, ви дізнаєтесь, який винахід подарував людству Ігор Сікорський.
На екрані — портрет і. Сікорського.
Орієнтовний зміст диктанту
- Різницю чисел 85 і 27 поділити на 29.
- Знайди суму чисел 53 і 48.
- Додати четверту частину числа 600 і п’яту частину числа 350.
- Скільки разів число 7 вміщується у десятій частині числа 560.
- На скільки добуток чисел 33 і 3 більше за їх частки? Знайти половину суми чисел 35 і 23.
- Добуток чисел 20 і 5 зменшити на 42.
- Обчисліть периметр квадрата, якщо довжина його сторони 11 см.
- Знайдіть різницю чисел 2016 і 77.
Перевірка здійснюється прийомом “Мікрофон”.
Відповіді демонструються на слайді, кожному результату обчислення відповідає певна буква. Врешті учні складають з них слово “гелікоптер".
- — Молодці, ви правильно виконали завдання і відкрили ще одну зірочку у сузір’ї українських винахідників. А число 1939 повідомляє нам рік, коли у небо піднявся перший гелікоптер, розроблений видатним українським авіаконструктором Ігорем Сікорським.
На екрані — фотографія гелікоптера,
- IV, Сприйняття й осмислення нового матеріалу (10-12xв)
- Вправа “Закінчи твердження”
- — Одиниці вимірювання часу пов’язані з рухом планети Земля навколо Сонця, Місяця навколо Землі й Землі навколо своєї осі. Пригадайте, що ви знаєте про рух небесних тіл з уроків природознавства, і закінчіть твердження.
Орієнтовний зміст тверджень
- Земля здійснює один оберт навколо Сонця за ____діб, (За 365 або (у високосному році) за 366 діб).
- 365діб — це 1 ... (рік).
- Рік поділяють на __ місяців. (12).
- Роботазтабелем-календарем
- — 1 місяць — це скільки діб?
- — Назвіть місяці, що мають ЗО діб.
- — Який місяць року найкоротший? Чому?
- Робота з макетом годинника
- — За який проміжок часу Земля обертається навколо своєї осі?
- — Година поділяється на 60 рівних частин — хвилин, а хвилина — на 60 секунд. Яка стрілка годинника вказує на години, а яка на хвилини?
- Робота з підручником (С. 56)
- № 350 — самостійно прочитати інформацію,
- №351.1 — ознайомитись із таблицею основних одиниць вимірювання часу.
На дошці вчитель демонструє таблицю "Міри часу”.
- — Розгляньмо таблицю основних одиниць вимірювання часу. Запам’ятаймо їх скорочений запис.
1 р. = 235 (366) діб = 12 міс.
1 міс. = 30/31 д.
1 доба = 24 год
1 год = 60 хв
1 хв = 60 с
- № 351.2 — один учень працює біля дошки, коментує запис, решта пишуть у зошитах,
- Розкриття поняття “століття”, вправляння у визначенні століть(є. 56-57 підручника)
- — Погляньте на таблицю. Яку одиницю часу ми не згадали?
- — Найбільшими проміжками часу є століття, і тисячоліття.
1 століття = 100 років
1 тисячоліття = 1000 років
- — Наше завдання — навчитися визначати, в яких століттях жили видатні українські лікарі-хірурги.
На екрані — слайд з портретами і датами життя.
- — Видатний український лікар-хірург Микола Пирогов народився 1810 року.
- — Скільки всього сотень у числі 1810?( 18 сотень).
- — Отже, до моменту народження Пирогова минуло 18 століть і ще 10 років.
- — У якому столітті народився і жив Микола Іванович Пирогов? (У XIX).
- — Микола Іванович Пирогов рятував життя багатьом людям. Він винайшов гіпсову пов’язку, яку використовують для правильного зрощування зламаних кісток і в нашому XXI столітті.
- — Микола Амосов (1913-2002 рр.) — лікар-хірург, кардіолог, лікував хвороби серця.
- — У якому році народився М. Амосов? (У 1913).
- — Скільки всього сотень у числі 1913? (19).
- — Скільки століть минуло до народження Миколи Амосова? (19).
- — Яке століття було у 1913 році? (ХХ). Чому?
- — У якому році скінчилося життя цього видатного лікаря? (У 2002).
- — Визначте самостійно, яке це століття. (XXI).
- — Клініка ім, М. Амосова працює в м. Києві. У ній допомагають людям з вадами серця. Отже, добра справа лікаря Амосова продовжується.
- — Що ми вчилися визначати на цьому етапі уроку?
- — Який зараз рік?
- — У якому столітті ми живемо?
- — Дякую за роботу. Ви дізналися про видатних лікарів і їхні досягнення, ознайомилися з поняттям “століття” й додали до сузір’я видатних українців ще дві зірочки.
- Музична фізкультхвилинка
- Розповідь про відкриття компакт-диска.
Педагог демонструє компакт-диск.
- — Назвіть предмет, який я тримаю.
- — Саме на ньому записана фізкультхвилинка, яку ви щойно виконали. А винайшов компакт-диск у 1960році В’ячеслав Петров — науковий співробітник Інституту кібернетики імені Б. М. Гпушкова (м. Київ).
На екрані світлина В. Петрова.
- — У якому столітті це сталося? (у XX).
- — Наш інтелект значною мірою залежить від стану здоров’я. Але не тільки фізичні вправи зміцнюють організм людини, а й праця. Продовжімо засідання клубу "Інтелект”.
- Закріплення та осмислення знань (8-10хв)
- Перетворення одиниць часу (робота в групах) Завдання за підручником (с. 57, № 354).
Зміст завдання
Записати в секундах; у хвилинах; у годинах.
1 група: 2хв = ...(120 с); 3 хв12с= (192 с).
2група: 4 год=... (240хв);300 с= ...(5хв).
З група:3 доби = (72 год); 180 хв = (Згод).
Перевірка та аналіз виконання завдань, оцінювання.
- Робота надзадачами
Вправа “Вчитель”
Учень біля дошки читає задачу № 355.1, ставить однокласникам запитання за її змістом, розв’язує з поясненням.
Зміст завдання
За 1 год турист пройшов 4 км. За скільки хвилин він пройде 5 км?
Самостійна робота
Задачу №355.2учні розв’язують самостійно, колективно перевіряють, пояснюючи вибір дій.
Зміст завдання
Хлопчик пробіг ЗО м за 6 с. Скільки метрів він пробігав за 1 с?
- * Діти розв’язують за варіантами.
І варіант ІІ варіант
2408-Х = 385 9758-Х = 7745
На екрані вчитель демонструє відповіді. Учні піднімають сигнальні картки: зелену, якщо правильно виконали завдання, червону — якщо помилилися.
- — Останнє число — 2013— привело нас до ще однієї зірочки. У 2013 році український школяр Іван Селезньов із Луганська представив на Міжнародному науково-технічному ярмарку свій проект “Ультразвукова рукавичка для просторової орієнтації людей з вадами зору”. Пристрій посилає ультразвукові хвилі, і якщо попереду є перешкода, рукавичка повідомляє про це. Винахід потрапив до трійки кращих винаходів світу в 2014 році. Іван отримав не тільки грошову винагороду, а й запрошення до співпраці від кількох компаній.
Учитель демонструє фотографії винаходу та його автора.
- VI, Розвиток математичних знань, умінь та навичок учнів(3-5 хв)
- — За допомогою яких одиниць можна визначити тривалість уроку? А перерви?
- Бліц-опитування “Ерудит”
- Учні були на екскурсії 1 год 20 хв. Скільки всього хвилин тривала екскурсія? (80хв).
- Урок музики розпочався о 10 год. 25 хв. і тривав 40 хв. О котрій годині закінчився урок? (Об 11 год. 5хв.).
- Для того щоб бути здоровою, я кожного ранку роблю 12 вправ за 1 хв. Скільки вправ я роблю за 5 хв? А за тиждень? (60 впр., 420 впр.).
- 2, Гра "Стомахіон”
Учні отримують конверти з геометричними фігурами, на яких відповіді до прикладів.
- — Останнє завдання — усно обчислити приклади, знайти відповідні геометричні фігури, з яких ви повинні скласти космічний корабель. Зробивши це, ви дізнаєтеся ім’я видатного українського винахідника, конструктора супутника Землі та космічного корабля.
Орієнтовний зміст завдання
60-2 = ...(120) 200-128 = ...(72)
81000: 1000 = ...(81) 400 :100 = ... (4)
80 : 4 = ... (20) 3200- 1252= ...(1958)
- — Так, число 1958 привело нас у рік, коли Сергій Павлович Корольов створив перший супутник Землі та міжконтинентальну ракету. А в сузір’ї українських винахідників засяяла ще одна зірочка.! це лише невелика кількість наших славних “зірочок”, адже Україна має великий інтелектуальний потенціал, і можливо, серед вас знайдуться ті, хто з роками теж увійде до сузір’я відомих українських винахідників.
VІІ. Домашнє завдання (1-2хв)
- * Підручник, с. 57, № 356.
- 3 геометричних фігур скласти власну модель транспортного засобу.
VIII. Підсумок уроку (2-3 хв)
- 1, Заключна бесіда
- — Подивіться на наш годинник. Котра зараз година?
- — Скільки тривав урок?
- — Бережіть час і витрачайте його розумно.
Джерело: «Учитель початкової школи», 2017, № 6