МАТЕМАТИКА. ЗАНЯТТЯ 13
Мета: закріплювати прийоми множення одноцифрового числа на двоцифрове, множення виду 320 • 3; удосконалювати обчислювальні навички множення і ділення в межах 1000; формувати вміння розв'язувати задачі на збільшення (зменшення) числа у кілька разів; розвивати кмітливість, спостережливість; виховувати старанність, упевненість у собі.
Обладнання: картки для усної лічби; картки з геометричним матеріалом; предметні малюнки; схеми задач.
Обладнання: картки для усної лічби; картки з геометричним матеріалом; предметні малюнки; схеми задач.
Хід заняття
І. Організаційний момент
Ясне сонечко проміння
Посилає щедро в клас.
Це воно, напевно, знає:
Почалось заняття в нас.
Посилає щедро в клас.
Це воно, напевно, знає:
Почалось заняття в нас.
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Усні обчислення
1) Математичний диктант.
? Знайдіть суму чисел 27 і 18;
? зменшуване 120, від'ємник 30, знайдіть різницю;
? число 520 зменште на 500;
? число 23 збільште втричі.
? зменшуване 120, від'ємник 30, знайдіть різницю;
? число 520 зменште на 500;
? число 23 збільште втричі.
2) Гра «Знайди пару».
16 : 8 25 : 5
24 : 6 32 : 4
21 : 3 36 : 9
72 : 9 56 : 8
10 : 5 35 : 7
24 : 6 32 : 4
21 : 3 36 : 9
72 : 9 56 : 8
10 : 5 35 : 7
2. Робота за індивідуальними картками
Картка 1
1) Обчисліть у два способи.
3 • (2 + 3); 4 • (3 + 5); 7 • (2 + 4); 8 • (4 + 5).
2) Дівчинка читала книжку. 5 днів вона читала по 20 сторінок, а потім ще прочитала 30 сторінок. Скільки сторінок прочитала дівчинка?
Картка 2
1) Обчисліть у зручний спосіб.
15 • (4 + 6); 7 • (20 + 3); 4 • (5 + 5).
2) На спортивні змагання поїхало 15 дівчаток, а хлопчиків — удвічі більше. Скільки всього дітей поїхало на змагання?
ІІІ. Робота над темою заняття
1. Гра «Знайдіть помилки»
21 • 2 = 44 32 • 3 = 96 12 • 4 = 46
37 • 2 = 74 41 • 3 = 103 25 • 2 = 52
15 • 6 = 90 44 • 2 = 88
2. Обчислення за зразком
50 • 8 = 400 320 : 4 = 80
5 дес. • 8 = 40 дес. 32 дес. : 4 = 8 дес.
70 • 7 = 560 : 8 =
60 • 6 = 540 : 9 =
- Обчисліть: 20 • 5; 300 • 3; 200 • 4; 40 • 2.
4. Фізкультхвилинка
Вже втомились ми учитись!
Треба трішки відпочити.
Всі з-за парти підвелись
І навшпиньки потяглись.
Руки вгору, руки в боки,
Уперед прогнулись трохи,
Руки в ліктях всі зігнули
І коліном їх торкнули.
А тепер присіли, встали,
У долоні поплескали,
В різні боки поскакали.
Ще раз дружно всі присіли
І за парти тихо сіли.
Треба трішки відпочити.
Всі з-за парти підвелись
І навшпиньки потяглись.
Руки вгору, руки в боки,
Уперед прогнулись трохи,
Руки в ліктях всі зігнули
І коліном їх торкнули.
А тепер присіли, встали,
У долоні поплескали,
В різні боки поскакали.
Ще раз дружно всі присіли
І за парти тихо сіли.
5. Розв'язування задач
На дошці прикріплено скорочені записи задач.
1) Посіяли 180 кг ячменю, а проса — утричі менше, ніж ячменю. Скільки кілограмів проса і ячменю посіяли разом?
На дошці прикріплено скорочені записи задач.
1) Посіяли 180 кг ячменю, а проса — утричі менше, ніж ячменю. Скільки кілограмів проса і ячменю посіяли разом?
2) Посіяли 180 кг ячменю, проса — утричі менше, ніж ячменю, а кукурудзи — удвічі більше, ніж проса та ячменю разом. Скільки посіяли кукурудзи?
6. Робота в зошитах
1) Розставте намистинки у порядку зростання відповідей прикладів, записаних на них.
2) Розв'яжіть задачу.
? Перше число 35, а друге — утричі більше. Знайдіть друге число. Знайдіть суму цих чисел.
? Перше число 180, а друге — утричі менше. Знайдіть суму цих чисел.
? Перше число 35, а друге — утричі більше. Знайдіть друге число. Знайдіть суму цих чисел.
? Перше число 180, а друге — утричі менше. Знайдіть суму цих чисел.
3) Виміряйте сторони кожного трикутника та обчисліть периметр.
7. Вправа «Конячки» (гімнастика для пальців)
Ось помічники мої,
Їх, як хочеш, поверни.
По дорозі рівній скачуть
Наші пальці, як конячки:
Цок-цок-цок, цок-цок-цок.
Їх, як хочеш, поверни.
По дорозі рівній скачуть
Наші пальці, як конячки:
Цок-цок-цок, цок-цок-цок.
Діти сидять за партами, руки перед собою парті, долонями вниз. Почергово просувають уперед то лівою, то правою рукою з одночасним згинанням і розгинанням пальців.
8. Гра «Назви число»
Учитель тримає у руках два м'ячі різного розміру. Кидаючи м'яч, він називає числа (наприклад, 300). Якщо м'яч великий, то дитина має помножити це число на інше, що вона замислила (наприклад, 3), якщо м'яч маленький, то це число слід поділити на 3.
IV. Підсумок заняття
- Чи сподобалося вам заняття?
- Що здалося складним? Чому?
Навчальне видання «КОРЕКЦІЙНІ ЗАНЯТТЯ. 3 КЛАС».
Серія «Бібліотека журналу "Початкове навчання та виховання"»,
випуск 10 (130), Харків, Видавнича група «Основа», 2014
Серія «Бібліотека журналу "Початкове навчання та виховання"»,
випуск 10 (130), Харків, Видавнича група «Основа», 2014