Запис і читання трицифрових чисел. Випадки додавання і віднімання, пов’язані з нумерацією чисел. МАТЕМАТИКА. ЗАНЯТТЯ 8
 
Мета: вправляти учнів у записі й читанні трицифрових чисел; формувати вміння розкладати їх на розрядні доданки; удосконалювати знання учнями мір довжини та маси; виховувати допитливість.
Обладнання: таблиці («Одиниці довжини», «Одиниці маси»); нумераційна таблиця.

Хід заняття

І. Організаційний момент
Ось і дзвоник пролунав,
На заняття всіх позвав.
Всі ви сіли рівно, вправно,
І робота піде славно.
 
ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Усна лічба «Ланцюжок»
100 + 20 + 7 =
200 + 10 + 30 + 9 =
300 + 30 + 20 + 4 =
400 + 10 + 20 + 30 + 8 =
 
2. Фронтальне опитування
- Назвіть число, у якому:
1 сот. 2 дес. 4 од.;
1 сот. 5 дес. 3 од.;
4 сот. 9 дес.;
7 сот. 9 од.

3. Гра «Мікрофон»
Діти висловлюють думки, передаючи мікрофон та обґрунтовуючи відповідь, наприклад:
36 : 9 = 4, тому 4 • 9 = 36
18 : 9 = 27 : 9 =
36 : 4 = 45 : 9 =
54 : 9 = 63 : 9 =
72 : 9 = 81 : 9 =
 
ІІІ. Повідомлення теми та мети заняття
 
IV. Робота над темою заняття

1. Каліграфічна хвилинка
- Запишіть усі трицифрові числа, використовуючи цифри 0,1.

2. Гра «Віконечка»
- Вставте пропущені числа.
121, ?, ?, 124, ?, 126, ?, ?.

3. Гра «Сума»
- Запишіть числа у вигляді суми розрядних доданків.
138, 345, 161, 213, 684.

4. Коментоване розв'язування прикладів
500 + 100 – 200                             300 - 1 + 100
676 - 70 + 100                               199 + 1 + 300

5. Аналіз і розв'язування задачі
Тарас виготовив 18 підставок для олівців, а Миколка — удвічі менше. Усі підставки хлоп'ята розставили на трьох поличках порівну. Скільки підставок поставили на кожну поличку?
 
6. Фізкультхвилинка
Щоб продовжити урок,
Із-за парт мерщій на крок.
Стали рівно, мов дуби.
Потім всі знайшли гриби.
Піднялися, мов смереки,
Потягнулися далеко,
Руки ставимо у боки,
І скачемо, мов сороки.
І прогнулись, мов берізки,
Потім витерли геть слізки.
Всі плечима повели,
Втомлені мов й не були.
 
7. Відновлення нерівностей
- Вставте пропущені числа.
3 дм 3 см = ? см                                 ? м 7 дм = 97 дм
4 м 01 см = ? см                                 3 дм ? см = 32 см
1 м 04 см = ? см                                 ? м 6 дм = 96 дм
3 см 8 мм = ? мм                                3 м ? дм = 39 дм
 
8. Перетворення іменованих чисел
- Запишіть у кілограмах: 5 ц; 3 ц; 4 ц.
- Запишіть у центнерах: 300 кг; 600 кг; 400 кг.

9. Релаксаційна вправа «Бурулька»
- Підведіться, заплющте очі, руки підніміть угору. Уявіть себе бурулькою. Напружте всі м'язи свого тіла. Запам'ятайте ці відчуття. Необхідно застигнути у цій позі на 1-2 хвилини. Потім уявіть, що під дією сонячного тепла починаєте поволі танути, розслаблюючи поступово кисті рук, потім — м'язи плечей, шиї, тулубу, ніг. Запам'ятайте свої відчуття у стані розслаблення.

10. Гра «Хто швидше?»
Сашко і Миколка замислили число, виконали з ним різні дії та отримали 10 і 50. Складіть обернені операції та знайдіть замислене число.
Сашко                                   Миколка
• 2                                          • 9
- 8                                          - 5
• 9                                          : 8
- 45                                       + 67
: 5                                          : 8
+ 21                                      • 4
: 3                                         + 14

11. Робота з геометричним матеріалом
- Що означає, якщо трикутник умістився всередині чотирикутника?
 
V. Підсумок уроку
- Чи сподобалося вам заняття? Чим саме?
 
 
Навчальне видання «КОРЕКЦІЙНІ ЗАНЯТТЯ. 3 КЛАС».
Серія «Бібліотека журналу "Початкове навчання та виховання"»,
випуск 10 (130), Харків, Видавнича група «Основа», 2014