Мета уроку:
1). Формування розуміння основних положень і природи електролітів,
2). Формування вмінь аналізувати, проводити порівняння, робити
висновки.
3). Удосконалювання вмінь написання формул і рівнянь хімічних реакцій у молекулярному й іонному видах.
4). Виховання культури хімічного експерименту:
- формування навичок роботи з лабораторним устаткуванням,
хімічними реактивами, індикаторами,
- Дотримання правил техніки безпеки на робочому місці.
5). Виховання почуття товариства й умінь роботи в команді.
Завдання: Вчитися проводити хім. реакції, записувати рівняння реакцій у молекулярної, повних і скороченої іонної формах, відрізняти електроліти від неелектролітів, сильні електроліти від слабких.
Реактиви: розчини НCL, Н2SО4, NaОН, Ва( NО3)2, NaCL, Na2CO3, Na2SO4, СаО, лакмус, фенолфталеїн.
Обладнання: піддон, штатив із пробірками, піпетки для набору розчинів, Періодична таблиця хім. елементів, таблиця розчинності, Таблиця зміни кольорів індикаторів.
Дидактичний роздавальний матеріал:
1). Таблиця: «Електроліти й неелектроліти»
2). Тест відповідності за правилами техніки безпеки.
3). Завдання до практичної роботи
4). Завдання.
Тип уроку: КОМБІНОВАНИЙ УРОК
Хід уроку
1). Організаційний момент.
2). Перевірка Д/З.
3). Актуалізація знань:
1).фронтальне опитування.
2).сам. робота з таблиці: «Електроліти й
неелектроліти».
4). Практична робота:
а) Пояснення завдання: Ви повинні довести або спростувати основні об положення ТЕД. Для цього кожна з 3-х груп обмірковує своє завдання,
потім 1 учень проводить хім. реакцію, пояснює вибір вихідних - речовин, коментує спостережувану ознаку РІО, робить висновки,
2 учень, у цей час, пише на дошці рівняння можливої РІО
(у молекулярному й іонному видах) і неможливої (пояснює причину).
б) Тест на відповідність заборонного знака й правила техніки
безпеки .
г). виконання практичної частини:
До дошки йде 1-я група зі своїм набором реактивів.
У зошит ми записуємо тільки молекулярні рівняння, але залишаємо 2 рядка для іонних ( Д/З). Перевіряємо правильність запису рівнянь на дошці.
Слухаємо 2-ю групу. Перевіряємо правильність запису рівнянь на дошці.
Слухаємо 3-ю групу. Перевіряємо правильність запису рівнянь на дошці
5. Робимо узагальнюючі теоретичні висновки.
1. РІО відбуваються в напрямку зв'язування іонів.
2. РІО можливі у випадках, якщо утворяться слабкий електроліт у вигляді:
-нерозчинної речовини,
- -газоподібної речовини,
- -слабкий електроліт - вода.
6. Рішення завдань. Тепер ми повинні застосувати отримані знання при рішенні розрахункових завдань.
Завдання № 1 Вирішуємо , перевіряємо по кодоскопу.
Завдання № 2 ---і ---і ---і ---і ---і« ---і ---і ---і ---і ---і-
7.Підведення підсумків уроку.: найкращий доказнай швидше й правильне рішення завдання-
8. Виставляння оцінок.
9. Д/З : повторити § 8,9 , завдання: Визначити масу сульфату барію, що виходить
При взаємодії 300р. 7%- ого розчину сірної
кислоти з розчином хлориду барію, що містить 2 моль
цієї солі.
Завдання № 1:
Визначити масу осаду, що утворився при зливанні розчину, що містить
83,2 р. нітрати алюмінію з розчином, що містить 32 р. гідроксида натрію.
Завдання № 2:
Визначити об'єм газу, що виділиться при зливанні 300 р. 10 % - ого розчину
Соляної кислоти з 0,5 моль розчину карбонату натрію.
Практичне завдання 1 групи:
Дано наступні речовини:
Ва( NО3)2, NаNO3, НСl , Н2 SО4, Са ПРО, З12Н 22ПРО11 .
Довести, що взаємодія між електролітами можливо, якщо утвориться слабкий електроліт у вигляді нерозчинної сполуки.
Практичне завдання 2 групи:
Даны наступні речовини:
NаNO3, НСl, Nа 2СO3, NаОН, СаО, З12Н22ПРО11.
Довести, що взаємодія між електролітами можливо, якщо утвориться
слабкий електроліт у вигляді газоподібної сполуки.
Практичне завдання 3 групи:
Даны наступні речовини:
NаNO3, НСl , Nа2 SО4, NаОН, З12Н22ПРО11, фенолфталеїн, лакмус.
Довести, що взаємодія між електролітами можливо, якщо утвориться слабкий електроліт, наприклад, вода.
Завдання № 1:
Визначити масу осаду, що утворився при зливанні розчину, що містить
83,2 р. нітрати алюмінію з розчином, що містить 32 р. гідроксида натрію.
Завдання № 2:
Визначити об'єм газу, що виділиться при зливанні 300 р. 10 % - ого розчину
Соляної кислоти з 0,5 моль розчину карбонату натрію.
Завдання № 1:
Визначити масу осаду, що утворився при зливанні розчину, що містить
83,2 р. нітрати алюмінію з розчином, що містить 32 р. гідроксида натрію.
Завдання № 2:
Визначити об'єм газу, що виділиться при зливанні 300 р. 10 % - ого розчину
Соляної кислоти з 0,5 моль розчину карбонату натрію.
Завдання № 1:
Визначити масу осаду, що утворився при зливанні розчину, що містить
83,2 р. нітрати алюмінію з розчином, що містить 32 р. гідроксида натрію.
Завдання № 2:
Визначити об'єм газу, що виділиться при зливанні 300 р. 10 % - ого розчину
Соляної кислоти з 0,5 моль розчину карбонату натрію.
Завдання № 1:
Визначити масу осаду, що утворився при зливанні розчину, що містить
83,2 р. нітрати алюмінію з розчином, що містить 32 р. гідроксида натрію.
Завдання № 2:
Визначити об'єм газу, що виділиться при зливанні 300 р. 10 % - ого розчину
Соляної кислоти з 0,5 моль розчину карбонату натрію.
Завдання № 1:
Визначити масу осаду, що утворився при зливанні розчину, що містить
83,2 р. нітрати алюмінію з розчином, що містить 32 р. гідроксида натрію.
Завдання № 2:
Визначити об'єм газу, що виділиться при зливанні 300 р. 10 % - ого розчину
Соляної кислоти з 0,5 моль розчину карбонату натрію.
Завдання № 1:
Визначити масу осаду, що утворився при зливанні розчину, що містить
83,2 р. нітрати алюмінію з розчином, що містить 32 р. гідроксида натрію.
Завдання № 2:
Визначити об'єм газу, що виділиться при зливанні 300 р. 10 % - ого розчину
Соляної кислоти з 0,5 моль розчину карбонату натрію.
Завдання 1-й групі:
Дано наступні речовини:
Ва( NО3)2, NаNO3, НСl , Н2 SО4, Са ПРО, З12Н 22ПРО11 .
Довести, що взаємодія між електролітами можливо, якщо утвориться слабкий електроліт у вигляді нерозчинної сполуки.
Завдання2 -й групі:
Даны наступні речовини:
NаNO3, НСl, Nа 2СO3, NаОН, СаО, З12Н22ПРО11.
Довести, що взаємодія між електролітами можливо, якщо утвориться
слабкий електроліт у вигляді газоподібної сполуки.
Завдання3 -й групі:
Даны наступні речовини:
NаNO3, НСl , Nа2 SО4, NаОН, З12Н22ПРО11, фенолфталеїн, лакмус.
Довести, що взаємодія між електролітами можливо, якщо утвориться слабкий електроліт, наприклад, вода.
Завдання № 1:
Визначити масу осаду, що утворився при зливанні розчину, що містить
83,2 р. нітрати алюмінію з розчином, що містить 32 р. гідроксида натрію.
Завдання № 2:
Визначити об'єм газу, що виділиться при зливанні 300 р. 10 % - ого розчину
Соляної кислоти з 0,5 моль розчину карбонату натрію.