Тема: Культурне життя в Україні в 2-й половині 1940 - початку 1950 рр.
Мета: Схарактеризувати розвиток культури України у повоєнний час. Наголосити на процесі ідеологічного наступу на українську культуру. Показати здобутки української культури в даний період.
Розвивати критичне мислення , вміння узагальнювати та систематизувати матеріал .
Виховувати в учнів інтерес до культурних надбань українського народу.
Тип уроку: Комбінований.
Обладнання: Підручник, роздатковий матеріал, документи.
Основні поняття: „Ждановщина", „лисенківщина".
Хід уроку
1. Орг. момент.
2. Перевірка домашнього завдання. Фронтальне опитування.
- Якими методами здійснювалася радінізація на західно-українських землях?
- З якою метою було ліквідовано УГКЦ?
- Як би ви оцінили боротьбу ОУН-УПА у 40-50 рр?
- Чи можна вважати боротьбу ОУН-УПА на західно-українських землях громадянською війною?
- Чи було зумовлено проведення операції „Вісла"?
- Які наслідки радінізації на західно-українських землях?
3. Актуалізація опорних знань:
- Які зміни в суспільній свідомості відбулися після війни?
- Як вони могли відобразитись на розвитку культури в повоєнні роки?
4. Мотивація навчальної діяльності. Вивчення нового матеріалу:
- Історичні умови розвитку культури в повоєнний час.
- Розвиток освіти і науки.
- Розвиток літератури та мистецтва.
- „Ждановщина" в Україні, „лисенківщина".
Історичні умови розвитку культури в повоєнний час.
Вчитель, розглядаючи питання, наголошує на думці, що зміцнення тотаритарної системи відбувалося шляхом її самоконсервації та посилення контролю за суспільством. Вчитель пропонує учням доповнити інформацію , подану вчителем і записати в зошит.
Розвиток освіти і науки.
Вчитель пропонує самостійно опрацювати пункт підручника і виділити основні закономірності розвитку освіти і науки в повоєнний час. По закінченню роботи вчитель викликає одного учня до дошки, який звітує про виконане завдання. Решта доповнюють.
Розвиток літератури та мистецтва.
Вчитель наголошує на тому, що основний мистецький напрямок, в рамках якого дозволено було творити - це соціалістичний реалізм. Вчитель пропонує учня записати в зошит найбільш відомі твори українських письменників його періоду, серед них виділяє В. Сосюру, вірш якого „Любіть Україну" був засуджений радянською владою як націоналістичний. А також приводить приклади визначних діячів інших мистецьких напрямків, характеризує їхню творчість.
„Ждановщина" в Україні, „лисенківщина".
Вчитель наголошує на тому, що в повоєнний період в Радянському союзі в цілому та в Україні зокрема відбувається ідеологічний наступ сталінізму на радянське суспільство, визначаючи його причину. Також вчитель характеризує такі поняття як „ждановщина" та „лисенківщина" , які учні фіксують в зошиті.
5. Закріплення нових знань.
Вчитель пропонує учням скласти структурно-логічну схему „Ждановщина".
6. Пояснення домашнього завдання.
Опрацювати пар.16, готуватись до тематичної атестації.