Тема: Наростання політичної боротьби у липні-жовтні 1917 року
Мета: Проаналізувати політичну ситуацію в липні-жовтні 1917р., опрацювати документи, визначити прорахунки ЦР.
Продовжувати формувати вміння аналізувати історичний матеріал, робити висновки, розглядати суспільні явища в розвитку і конкретно-історичних умовах.
Основні поняття: універсал, автономія, федерація.
Хід уроку
І. Опитування домашнього завдання шляхом рольової гри.
Клас поділяється на 4 групи:
- представники тимчасового уряду,
- представники ЦР,
- представники РСДРП( б ),
- історики-аналітики.
Кожна з груп дає стислу характеристику своїм політичним поглядам, аналізує цілі своєї діяльності і шляхи їх досягнення. Представники груп задають один одному питання. Історики-аналітики узагальнюють повідомлення і роблять висновки.
ІІ. Визначення мети уроку.
Сьогодні на уроці необхідно проаналізувати події літа-осені 1917 року і спробувати визначити прорахунки Центральної Ради.
ІІІ. Вивчення нової теми.
Вчитель: Таким чином, ми прийшли до висновку, що ситуація в Російській імперії була досить напружена. ЦР і Т.У. хотіли утримати владу, РСДРП (б) боролася за владу. Тимчасовий уряд був незадоволений свавіллям Центральної Ради і засудив І Універсіал.
1. Другий Універсіал.
Учні, які готували випереджаюче домашнє завдання, розповідають про видання ІІ Універсіалу. Учні аналізують документ стор. 47 підручника , порівнюють І і ІІ Універсали, висловлюють своє ставлення до такого кроку ЦР.
2. Наростання політичної боротьби літо 1917 р.
а) VІ з'їзд РСДРП (б) - його рішення.
б) «Тимчасова інструкція Генеральному секретаріатові Тимчасового уряду на Україні».
Форма роботи:
- розповідь вчителя;
- аналіз документів 1, 2, 3 стор. 35 підручника.
3. Корніловський заколот.
а) об'єднання лівих сил;
б) зростання впливу більшовиків.
Форма роботи:
- розповідь вчителя;
- бесіда з учнями.
4. З'їзд народів Росії.
Учні працюють з матеріалом підручника, вивчають мету і рішення з'їзду.
Наприкінці уроку в ході бесіди учні визначають прорахунки ЦР, вчитель записує їх на дошці. Далі вчитель разом з учнями систематизує відповіді.
Учні роблять висновки.
ІV. Домашнє завдання: стор. 23-34 чит., документи стор. 26, 35.
Повторити з матеріалу Всесвітньої історії:
- більшовицький переворот жовтень 1917 року;
- письмово скласти логічну схему;
- розташування політичних сил жовтень 1917.