Тема: Проголошення Автономної України

Мета: Проаналізувати діяльність ЦР, опрацювати документ «Перший Універсал».

Продовжувати вчити дітей аналізувати, узагальнювати й систематизувати  історичний матеріал, оцінювати діяльність людей в історичному процесі, аналізувати історичні документи й робити висновки.

Виховувати патріотичне почуття.

Тип уроку: Комбінований.

Обладнання: підручник «Історія України» 10 кл. Турченко,  карта України в 1917-1918рр., документи - підручник Турченко.

Основні поняття: Універсал, автономія.

 Хід уроку

І. Бесіда по вивченому матеріалу.

Робота  групами: клас поділяється на 3 групи:

І група - автономісти;

ІІ група - самостійники;

ІІІ група - історики-аналітики.

Історики-аналітики дають невелике повідомлення про становище в світі і в Російській  імперії взимку 1917р. Автономісти і самостійники викладають свої політичні погляди, задають питання один одному, висловлюють свої непогодження по тим чи іншим питанням, працюють з документами. Історики-аналітики задають додаткові питання. Роблять підсумки і висновок.

Слабкі учні працюють по картках письмово. В опитуванні намагаюсь задіяти весь клас.

ІІ. Актуалізація і визначення мети уроку.

Проблемне питання: Чому період квітня-червня 1917р. можна охарактеризувати, як початок Українського державотворення?

 

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

1. Розташування політичних сил  весна 1917 р.

 Діти, які вдома готували це питання, з допомогою вчителя дають характеристику розташування політичних сил і складають логічну схему.

2. Перший універсіал Центральної влади

Розповідь вчителя.

Робота з документами 1,2,3 стор. 26, підручник Турченко.

Питання класу:  Чому ЦР пішла на проголошення автономії і не    проголосила  самостійність України?

3. Створення Генерального секретаріату

Повідомлення учня: «Винниченко - український  письменник, політичний діяч».

ІV. Закріплення матеріалу.

Бесіда з класом.

-        В чому історичне значення Всеукраїнського національного конгресу?

-        Охарактеризуйте відносини між ЦР та Т.У.

-        В чому полягає історичне значення Першого універсалу ЦР?

Обговорення проблемного питання: Чому період квітень-червень 1917р. можна характеризувати як початок Українського державотворення?

V. Домашнє завдання.

1. стор. 19-22 чит.

2. документи стор.26 опрацювати, пит. стор.27.

3. учні, які навчаються на 8-12 балів отримують випереджаюче завдання: опрацювати документ на стор.27 (Другий Універсал ).