Тема: Зміна клімату. Люди і клімат.

Мета: познайомити зі зміною клімату в часі і його вплив на господарську діяльність людини, виховувати дбайливе ставлення до стану повітря та екології довкілля, закріплення здобутих знань.

Обладнання: діафільм «Охорона атмосфери», географічне лото

Хід уроку:

1.Організаційний момент.

2. Актуалізація опорних знань.

Понятійний диктант. «Географічне доміно»

3. Мотивація навчальної діяльності.

Історію Землі нараховує сотні мільйонів років, ому було б дивно, якби клімат увесь час залишався незмінним. Змінювалися кількість і місце розташування материків й океанів, на місці рівнин виникали гори, ділянки суходолу перетворювалися на морське дно тощо. Усі ці процеси впливали на зміну клімату в різних районах.

4. Вивчення нового матеріалу.

Археологи, що веди дослідження у Антарктиді, під великою товщею льоду знайшли залишки рослин та тварин, що мешкали у тропічному та помірному кліматі. Межі сучасної території пустелі Сахара на багато більші ніж були багато тисяч років потому.

Але були періоди, коли кліматичні показники мінялися на всій території Землі. Так близько млн. років тому на планеті сталося похолодання, льодовики «рушили» з полярних областей і високогір’їв та «захопили» північ Євразії і Північної Америки. У період потепління льодовики відступили, залишили за собою «водяний слід» й особливі, льодовикові форми рельєфу. Останній наступ льодовиків закінчився 10 тис. років тому. Протягом останнього тисячоліття клімат був сталим, а коливання температур складали близько 2*С.

Давні зледеніння і коливання температур у цей час були зумовлені природними причинами.  На початку 20 ст. господарська діяльність людей досягла таких розмірів, що стала впливати на клімат не тільки окремих районів Землі, але і всієї планети.

Зміни клімату спричинює винищення лісів, оранка величезних територій, будівництво міст. Але найгірше впливає спалювання різних видів палива. Це призводить до збільшення вмісту вуглецю в атмосфері. Цей газ разом із водяною парою може зумовити значне підвищення температури повітря, і як результат – глобальне потепління.

5. Закріплення.

Демонстрація діафільму «Забруднення атмосфери»

6. Домашнє завдання.