Тема: Кліматичні пояси і головні типи клімату Землі: екваторіальний, тропічний, помірний, полярний.
Мета: формувати знання про основні і перехідні кліматичні пояси, дати уявлення про типи погоди і кліматичні області, розвивати просторове уявлення і логічне мислення.
Обладнання: атлас, карта півкуль, кліматична карта.
Хід уроку:
1. Організаційний момент.
2. Актуалізація опорних знань.
Бесіда.
- Що таке клімат?
- Чому кут падіння сонячних променів є головним чинником формування клімату?
- Чому в горах із висотою температура знижується?
- Які теплові пояси ви знаєте?
- Який тепловий пояс одержує найбільшу кількість сонячного тепла і світла? Найменшу?
- Від чого залежить розподіл сонячного тепла і світла територією нашої планети?
- Що таке полярні кола?
Робота з «Географічним доміно».
3. Мотивація навчальної діяльності.
Настав час підвести підсумки нашого дослідження атмосфери. Ми повинні зібрати все, що знаємо про закономірності в розподілі на земній кулі температур, атмосферного тиску, опадів, у переміщенні повітряних мас.
Із «мозаїки» елементів, що характеризують погоду й клімат, необхідно скласти цілісну картину світу. Якщо правильно підберете й об’єднаєте елементи «мозаїки», то перед вами постане новий «портрет» Землі, відображений на карті «Кліматичні пояси».
В основі цього «портрета» лежить відоме вам твердження: клімат залежить від географічної широти, а значить, і змінюється він із широтою.
4. Вивчення нового матеріалу.
Землю умовно поділили на величезні широтні смуги – кліматичні пояси, вздовж умовних ліній на карті. Виділяють сім основних кліматичних поясів, що відповідають територіям формування екваторіальних, тропічних, помірних, арктичних та антарктичних повітряних мас. Так само називаються й основні кліматичні пояси, кожному з яких відповідає певний тип клімату.
Міні-конкурс.
Уявіть, що ви живите в певному поясі і любите свій край. Розповісти про нього ви маєте цікаво, захоплююче, звернувши увагу на особливості. (повітряні маси, температура, вологість) По одному учню від групи розповідає про кліматичний пояс. Інші складають з допомогою вчителя короткий запис характеристики кліматичних поясів.
ЕквКП – ЕквПМ --+ 24*С – 1000-2000 мм ( клім. областей нема) ТрКП – ТрПМ – завжди + темп. – опадів мало ( обл.. – континентальна та морська) ПКП – ППМ – зміна за сезонами – опади за сезонами (обл.. – морська, помірно-континентальна, різкоконтинентальна, мусонна) АрКП та АнтКП –АрПМ та АнтПМ --- дуже холодні --- опадів мало (обл.. – нема)
Крім основних, розділяють перехідні пояси, над якими не формуються постійні повітряні маси ( як у сезонах літо та зима – основні, осінь та весна – перехідні). Повітряні маси тимчасово «переходять» із сусідніх – основних поясів у зв’язку зі зміною кута падіння сонячних променів.
У субЕквКП почерзі господарюють Екв ПМ та ТрПМ, субТрКП – ТрПМ та ППМ, субАрКП та субАнтКП – ПППМ , АнтПМ та АрПМ самостійна робота з текстом підручника з конспектуванням.
Назва кліматичної області Особливості (температура, опади)
Морська-Помірно-континетальна
Різко континентальна-Мусонна
5. Закріплення.
Гра «Вірю – не вірю»
- 1.Океан пом’якшує клімат.
- Поблизу океану формується помірно-континентальний тип клімату.
- 2.Амплітуда температур повітря морського типа клімату велика.
- Часто буває хмарна погода із зливами .
- 3.Теплі течії зігрівають повітря.
- Повітряні маси тому стають посушливими.
- 4.Континентальний клімат посушливий.
- Амплітуда температур невелика.
- 5.Навітряний схил хребта більш посушливий ніж підвітровий.
- Перевалив через хребет, повітряні маси стають вологими.
- 6.Мусонний тип клімату характеризується сезонними вітрами.
- Літо –сухе та теплі, зима – волога та холодна.
6. Домашнє завдання.