Мета: пояснити зв’язок між температурою тіла і швидкістю руху молекул.
Хід уроку.
I. Організаційна частина.
II. Перевірка домашнього завдання.
Фронтальне опитування за запитаннями:
- Що таке молекула?
- Які явища підтверджують, що молекули знаходяться в безперервному хаотичному русі?
- Що називають дифузією?
- Як пояснити дифузію з точки молекулярної будови?
- Що швидше: дифузія чи рух окремої молекули?
- Чому суха сливка набухає у воді?
- Привести приклади дифузії, які спостерігаються у житті?
III. Вивчення нового матеріалу.
- На якому явищі ґрунтується засолювання огірків? Як це відбувається?
- Чому засолені огірки рекомендують збргати у холооооодному місці?
- На чому ґрунтується явище розчинення цукру у чаї?
- Де цукор розчинеться швидше : у гарячій, теплій, чи холодній воді?
Отже,дифузія відбувається швидше при вищій температурі.
Це означає, що швидкість руху молекул і температура тіла пов’язані між собою.
Чим більша швидкість руху молекул, тим вища його температура і навпаки.
Молекули однакові!!!
- Ми кажемо: холодна, гаряча, тепла вода. Що характеризує це?
Термометр. Температура. Теплові явища.
- В чому виражають температуру? (оС)
- До XVII ст. Було 30 різних термометрів. Порівнювати за ними результати зміни температури було складно. В 1742 р. Шведський астроном Андерс Цельсій запропонував свою шкалу для виміру температури. Ця шкала складається з 100о. 0о – точка замерзання води, 100о – точка кипіння.
Ознайомити з термометром.
IV. Закріплення вивченого.
- Як відбувається дифузія при різній температурі?
- Як пов’язана температура з рухом молекул?
- Чим відрізняється рух молекул при температурі льоду -20оС і льоду при t=-7oC&
- Із зниженням температури рух молекул стає повільнішим. Чи можливо отримати такий стан, коли молекули зупиняться?
- Чому при підвищенні температури піднімається стовпчик ртуті в термометрі? Чи вірно, що це пояснюється збільшенням об’єму молекул при нагріванні?
- Чому запах духів не поширюється із швидкістю 300-700 м/с, якщо така швидкість газів, що входять до складу повітря?
V. Домашнє завдання. Вчити §9, запитання. Вправа 4(1,2)
Зошит стор.24