Тема: Вступ
Урок: Що вивчає фізика. Фізичні явища.
Мета: В загальних рисах ознайомити учнів з предметом науки фізики, що вона вивчає і деякими поняттями.
Хід уроку
I. Організаційна частина.
II. Мотивація навчання.
Ознайомити учнів з правилами поведінки в фізичному кабінеті, з технікою безпеки. Повідомити які підручники і зошити вони повинні мати, як користуватись підручником, які записи і як робити в зошитах.
III. Вивчення нового матеріалу.
Фізика – найцікавіший предмет.
- Корисність (техніка, наука)
- Красота (логічно побудована; ясність мови, формул; нескінченність пізнання навколишнього середовища)
Фізика ¬¬¬– наука про природу. Одна з найдревніших наук.
Стародавня Греція. Філософи – “люблячі мудрість”. Філософи вивчали математику, астрономію, фізику.
Арістотель родився в Македонії. Виховувався в школі Платона. Був наставником Олександра Македонського. Коли той став царем, заснував власну школу – Ліцей. У працях вченого з’явилось слово “фізика” – “фюзіс” – “природа”.
В російську мову це слово ввів Ломоносов, коли видав перший підручник фізики.
Зв’язок з науками.
Медицина Астрономія
Фізика Хімія
Геологія Зоологія Географія
У навколишньому світі відбуваються різноманітні явища.
Фізичні явища
Механічні летить літак
Теплові тає лід
Звукові шелест листя
Світлові блискавка
Електричні ручка
Магнітні цвях притягується до магніту
Явища в живих організмах
На основі простих явищ виводяться загальні закони.
Завдання фізики – відкрити ці закони, знайти причини і зв’язки явищ.
Спеціальні слова – терміни.
Фізичне тіло – приклади.
Матерія – все, що є в світі.
Матерія
Речовина Фізичне тіло Поле
___________ ___________ __________
Алюміній Олівець Світло
Вода Машина Радіохвилі
Повітря Зірка
Реальність – радіохвилі існують, але ми їх не бачимо.
IV. Домашнє завдання.
Вчити § 1,2 - запитання
– Навести приклади фізичних явищ, які ви спостерігаєте на кухні під час приготування їжі.
– Тіла на робочому столі. Визначити речовину з якої вони виготовлені.