Мета: познайомити учнів з рухом молекул; ввести поняття дифузії та показати важливість даного поняття.
Хід уроку
I. Організаційна частина.
II. Актуалізація набутих знань.
- Для чого потрібно знати будову речовини?
- Як змінюється об’єм із зміною температури?
- Які явища показують, що речовини складаються з частинок між якими є проміжки?
- Що називають молекулою?
- Властивості молекули
№2 ст.18 зошита.
V=0,003 мм3
S=300 см2
l=d
_____________
d - ?
III. Вивчення нового матеріалу.
Дослід з бензином.
Молекули бензину рухаються і безладно переміщуючись, розлітаються по кімнаті.
Дослід з мідним купоросом.
Взаємне проникнення речовини однієї в одну при безпосередньому стикані, зумовлене безладним рухом частинок речовини називається дифузією – “поширення”.
Пояснення! Мал. 16.
Молекули рухаються безперервно і безладно.
В рідинах дифузія відбувається повільніше ніж у газах. В твердих тілах ще повільніше. Пояснюється це тим, що відстані між молекулами різні.
Значення дифузії:
- кисень
- паяння
- соління
IV. Закріплення вивченого.
- Що називають дифузією?
- Як відбувається дифузія в рідинах, газах, твердих тілах?
- Чому запах квітів ми відчуваємо на відстані?
- Кальмар при нападі на нього викидає темно-синю рідину. Чому простір, який заповнений цією рідиною, навіть у спокійній воді через деякий час стає прозорим?
- Чому білу і чорну тканину не можна прати разом?
- Яку роль відіграє дифузія в очищенні повітря від газів димових труб?
- Чи вірно, що при дифузії молекули однієї речовини проникають в молекули іншої речовини?
- Чому оселедець робиться менш солоним у воді чи олоці?
- Яка різниця між броунівським рухом і дифузією?
V. Домашнє завдання. Вчити §8, запитання. №3,4 ст. 19(зошит)