УРОК РОЗВИТКУ ЗВ'ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ

Тема. Самостійне написання твору "Пробудження весняної природи» на основі твору  В.Сухомлинського, О.Копиленка, Ю.Старостенка і з власних спостережень дітей.

Мета. Вчити дітей самостійно описувати весняну природу, правильно і влучно висловлювати свої думки, розвивати образне мислення, мовлення (усне і письмове), творчі й естетичні смаки, виховувати любов до рідної природи, охайність у виконанні письмових робіт.

Хід уроку

  1. Організаційна частина.
  2. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку.

Вчитель. Ніяк не хоче покинути нашу землю, зима — довга, сонна, некваплива, вона стоїть на порозі й чогось нашорошено притихла...

(Звучить музика, чути спів птахів. Входить дівчи­на)

— Як ви вважаєте, хто ця красуня, яка розбудила землю від зимового сну, озвучила цією стоголосою симфонією?

Учень. Це — Весна.

Дівчина. Якщо ви мене впізнали, розкажу я вам казку.

Жив-був король Сонце. Його палац знаходився за найвищими хмарами. Король ніколи не спускався на землю, але посилав до людей своїх доньок - Зиму, Весну, Літо й Осінь.Найбільше король любив наймолодшу красуню Весну. Але те, що вона була такою гарною, знав тільки батько, а люди були зайняті своєю роботою й не хотіли цього помічати.І тоді,король попросив письменників, поетів, художників допомогти Весні. Вони прихопили з собою олівці, пензлі й фарби і пішли на Землю помилуватися красою природи для того, щоб потім розповісти про неї людям

Вчитель. Так ось звідки у письменників такий дар. Чи хотіли б ви стати письменниками й скласти цікаву казку чи оповідання?

Учні. Так, хотіли б.

Вчитель. Дякуємо тобі, Весно, за цікаву казку. Ми з вами спробуємо поринути у красу весни - природи, прислухатися до весняної симфонії, роздивитися весняні барви, відчути чарівні пахощі Весни.

Ви спробуєте своє перо, щоб відобразити перші подихи рідної землі. Ви складатимете письмовий твір на тему «Пробудження весняної природи». На уроці ви будете самостійно описувати весну, вчитися правильно і влучно висловлювати свої думки

  1. Актуалізація опорних знань. Підготовча робота до написання твору.

Вчитель. Згадайте, з творами яких письмен­ників ми ознайомлювались на уроках позакласного читання, готуючись до сьогоднішнього уроку?

Учні .Ми читали твори Олександра Копиленка,Василя Сухомлинського, Юрія Старостенка.

Вчитель. На що звертали увагу читаючи ці оповідання?

Учні. На майстерність змалювання краси рідної землі навесні, визначали художні засоби, використані письменниками у творах.

Вчитель. Ось і ми з вами спробуємо очима ху­дожника побачити красу  Весни й відобразити її у своїх творах. Пригадайте, із скількох частин складається текст? Назвіть їх.

Учні. Текст складається із трьох частин: зачин, основна частина, кінцівка.

Вчитель.Повно розкрити тему й послідовно викласти свої думки вам допоможе план. Я пропо­ную вам цитатний план, що складається з трьох пунктів:

  1. Зима «не спинить буйного ходу весни».
  2. «І прокидається все в природі...»
  3. «Ласкаво просимо, весно!»

Прочитайте перший пункт плану . Як ви думаєте, про що тут слід написати?

Учні. Тут слід написати про те,як виходить Зима, і на землю спускається чарівна красуня Весна.

Вчитель. Зачитайте з творів, як про це пишуть Олександр Копиленко,Василь Сухомлинський, Юрій Старостенко.

(Учні зачитують уривки з творів).

Назвіть дієслова, прикметники  які використовують письменники щоб найбільш яскраво відобразити прихід весни.

(Учні називають, а вчитель записує на дошці)

Весна прийшла, прилетіла, чарівна,тепла,припливла,різнобарвна.

- Ян орфограми в словах?

(Діти називають орфограми)

-Коли ми можемо сказати,що весна прилетіла?

Учні. Ми говоримо,що весна прилетіла,коли її на крилах несуть пташки чи вітер.А припливла,коли прийшла з повінню,з теплим дощем,припливла на крижині.

Вчитель. Прочитаймо другий пункт плану.Про що напишемо в основній частині?

Учні. Ми будемо говорити про пробудження природи навесні:про весняне сонечко,річку,струмок.

Вчитель. Як О.Копиленко описує весняне сонечко?Які дієслова використовує автор?Які прикметники?

(Діти зачитують уривки й записують слова)

-Весну називають найгомінкою,найголоснішою порою року,бо дзвенить вона не тільки водою,а й пташиним співом.Пригайде оповідання Олександра Копиленка «Веснянка». Як називає тато весняних пташок?

Учні. Весняними гостями.

Вчитель. Зачитайте з твору. Які дієслова і прикметники використовує письменник?

(Учні виписують слова,працюють над орфограмою)

- У ваших творах можуть зустрітися однорідні члени речення. Пригадайте,коли потрібно ставити кому?

- Якщо не знаєте як пишеться слово звертайтесь до словника.

Бажано,щоб у кінці твору  ви написали про свої власні спостереження. Можливо,ви помітили щось таке,на що не звернули увагу письменники. Отже,користуючись художніми творами,своїми власними спостереженнями,спробуйте на папері відобразити перші продихи рідної землі. Я пропоную вам 3 групи завдань:

1.Самостійно скласти план і розписати твір за ним.

2.Самостійно написати твір за планом,поданим вчителем.

3.Кому будуть важкі завдання 1,2 пропоную поширити речення,подані на картках:

1.Прийшла весна.

2.Засяяло сонечко.

3.Задзюркатіло струмочки.

4.Прокинулась річка.

5.Повернулися птахи.

4.Фізкультхвилинка.

5.Робота в зошитах. Написання творів.

Вчитель. Музика,яка звучатиме,надасть вам творчого натхнення.

6.Самоперевірка.Взаємоперевірка.Зачитування творів.

Вчитель. Хто закінчив роботу,скористайтеся карткою.Вона допоможе вам перевірити написане.Не забувайте про охайність виправлення в зошитах.

Чи були помилки у змісті?Мовленнєві?

(Зачитування речень і виправлення помилок).

7.Підсумок уроку.

Вчитель. Сьогодні ви багато читали,звертаючи увагу на художні засоби,якими користуються письменники,склали словничок весни,а головне – спробували себе в ролі письменників.

Чого ж ми навчилися,виконуючи цю роботу?

Учні. Ми вчилися бачити красу природи,змальовуючи її у своїх творах,вчились правильно ї влучно висловлювати свої думки.

 

Джерело: Наталія Кругла, вчителька СШ №36    м. Херсона