Гарно того вчити,хто хоче багато знати

Урок-шоу 4 клас

Тема. Вживання м'якого знака перед закінченням прикметників чоловічого і середнього роду в родовому, давальному і місцевому відмінках однини.

Мета. У захоплюючій формі на основі спостережень за прикметниковими формами показати учням залежність відмінкових закінчень від кінцевого приголосного основи. Розвивати мовний слух (фонетичний), увагу до виражальних засобів у художніх текстах, мислення. Удосконалювати навички грамотного, каліграфічного письма. Виховувати почуття взаємодопомоги.

Хід уроку

І.Організаційна частина.

Дорогі діти, сьогодні в клас я завітала не сама, а в поміч взяла зернята мудрості. І під кінець уроку хай серце ваше запалає великою любов’ю до слова рідного, до української мови.

Сьогодні нам треба виконати багато завдань. А для того щоб із цим справитися, повторити пройдений матеріал.

II Актуалізація опорних знань учнів.

І. Загадка.

Маленьке, кругленьке,

Всьому світу миленьке. (Сонце)

Які слова вам допомогли відгадати загадку?

До якої частини мови вони належать?

Доберіть ще прикметники до слова «сонце».

3 якою частиною мови зв’язаний прикмет­ник?

За чим змінюється прикметник?

  1. Провідміняти за родами: лісовий — чудовий — свіжий

III Мотивація навчальної діяльності.

 Зацікавлення дітей виучуваним матеріалом.

 Оголошення теми і мети уроку.

Клас поділений на команди.

1команда — «Сонце».

2команда — «Місяць».

На дошці зашифроване прислів’я.

Пташка красна своїм пір’ям, а людина знаннями.

1 2 3 4 5 6 7

Протягом уроку учні повинні виконати 7 завдань. Та група учнів, яка першою правильно виконає завдання, одержить зашифроване слово, яке під тим номером, що відповідає номеру завданні

За кількістю перемог, а в результаті і за бліц опитуванням кількістю слів переможе команда.

IV Робота над темою.

Записати слова та визначити в них основу

1команда — Домашній, красиве.

2команда — Раннє, спілий.

Назвіть прикметники з основою на твердий приголосний; на м’який приголосний.

Поставте ці слова в родовому, давальному місцевому відмінках.

Назвіть закінчення. Виділіть його.

А тепер прочитайте правило, що стосується завдання, яке ми щойно виконали.

А тепер простежимо, чи можна застосувати правило для прикметників жіночого роду.

Провідміняйте такі словосполучення:

1команда — Давня дружба.

2команда — Приємна розмова.

Подані прикметники записати в родовому відмінку однини: вечірній, ранній, осінній, синій художній, літній, житній.

Що спільного в цих словах?

До прикметника «синій» (І команда) та до слова «літній» (II команда) доберіть якомога більше іменників.

(Синій — олівець, зошит, рушник, альбом, прапор, годинник, гребінець...

Літній — день, час, вечір, халат, костюм, чоловік...)

Музична фізкультхвилинка.

Робота в групах.

Поставити прикметники в орудному відмінку однини.

II команда незабутня — чудова — правдива — братня — весняна — всесвітня — чиста — прозора — літня — добра —

Чи вживали ви м’який знак при відмінюванні прикметників? Коли?

Гра «Подай сигнал»

За допомогою сигнальних карток показати наявність або відсутність м’якого знака перед закінченнями при відмінюванні:

Чорний, світлий, пізній, добрий, чужий, дружній, широкий, порожній, шкільний, городній.

  1. Підведення підсумків

— Як ви розумієте такі прислів’я?

  А які ще ви знаєте прислів’я мудрість і вчення?

Мудрим ніхто не вродився, а навчився.

Вік живи - вік учись.

Не краса красить, а розум.

Гарно того вчити, хто хоче багато знати.

Джерело:Г.В.Штих,Вчитель,м.Стрий,Львівська область,Журнал«Розкажіть онуку» 7-8 видання