Урок української мови (5 клас)
Тема: Позначення звуків на письмі. Алфавіт. Співвідношення звуків та букв. Звукове значення літер ю, я, є, ї.
Мета:
- навчальна: повторити і закріпити знання українського алфавіту, виробити навички розмежування понять «звук» і «буква»; розвивати навички правопису;
- розвивальна: розвивати вміння працювати колективно та самостійно; логічне мислення; вдосконалювати мовленнєві навички;
- виховна: виховування почуття дружби, товариськості, взаємодопомоги.
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку.
- Доброго дня, шановні діти. Підніміть руку ті, хто любить казку. Я й не сумнівалась, що майже всі читають казки та захоплюються ними. А чому казка вам подобається? (відповіді учнів, підсумок підводить учитель). Звісно, казка допомагає нам бути добрішими, учить правилам справжньої дружби. Вона робить світ кращим. Зрештою, казка – це і є дитинство. Тому сьогодні пропоную вам подорож у казку. Зараз
Один одному всміхніться і уважно подивіться:
Дошка зміниться ураз, бо чекає казка нас.
(слайд 2) Казка про звуки.
- У казковій країні Фонетиці жили Голосні й Приголосні звуки. Тривалий час серед них панувала злагода й порядок. Але одного дня, якраз напередодні свята,звуки вирішили вишикуватися на парад. І ось виникло непорозуміння. Пересварилися звуки між собою, розбіглися в різні кутки країни й перестали спілкуватися. Тоді цариця Фонетика прийняла рішення… (Учителя перебиває учениця, яка запізнюється. Вона передає листа від цариці Фонетики зі словами «Вибачте, я запізнилася. На подвір’ї школи мене зустрів листоноша, запитав, чи не в 5-А я вчуся, передав якийсь дивний і великий лист.»)
- Дякую, Даночко, присядь на своє місце, а я з вашого дозволу прочитаю листа. (Читає напис на конверті, виймає і читає лист)
Доброго дня, шановні п’ятикласники!
Ви вже знаєте, що трапилося у моєму царстві. Навіть не знаю, як бути і що робити. Тому вирішила звернутися до вас за допомогою. Надіюсь на розуміння та прихильність.
Нам разом якось треба примирити Голосні та Приголосні, бо без них не буде вимовлено жодного слова! І ми не зможемо спілкуватися!
Звісно, щоб помирити колись дружний колектив, треба докласти зусиль, пройти певні перешкоди, дізнатися щось нове.
Та я впевнена, що ви всі разом на відмінно упораєтеся з усіма завданнями, бо ви є єдиний колектив, друзі, які не б’ють глеки. Як мої Голосні й Приголосні.
Обіцяю вам сюрприз у кінці уроку. Хай допоможе вам розум, увага, уміння й дружба.
04 грудня 2013року З повагою,
цариця Фонетика
(Прочитавши листа, каже учням):
II. Мотивація навчальної діяльності.
- Ну що ж, учні, доведеться допомогти цариці. Для цього потрібно бути зосередженими, активними, не боятися долати труднощі, адже гурт – це велика сила. Щоб зробити мандрівку захоплюючою, пропоную поділитися на дві команди і швиденько обрати капітана. Гадаю, що із усіма завданнями впораємося і допоможемо буквам помиритися, тим більше, що тема сьогоднішнього уроку цьому сприятиме. Тому (слайд 3) записуємо в зошит дату, класна робота, тему уроку. Сьогодні ми з вами, учні, повинні удосконалювати й поглибити свої знання про знаки письма, алфавіт, звернути увагу на співвідношення букв і звуків, навчитися чітко розрізняти звукове значення літер я, ю, є, ї, бути дружними, активними і обов’язково допомогти цариці Фонетиці, вона ж обіцяла нам сюрприз у кінці уроку.
III. Актуалізація опорних знань. (слайд 4.)
Лінгвістичний двобій (по черзі до кожної команди за кожну правильну відповідь команда отримує по 1 балу та букву…)
- Що фонетика?
- Що таке звук?
- У чому відмінність між звуком і буквою?
- Як утворюються звуки мови?
- Чому є голосні й приголосні звуки?
- Приголосні поділяються на …
- Звучання слова записують у …
- Скільки голосних звуків є в українській мові… (робить висновки, наклеює букву).
Ребуси (слайд 5) (слова «буква», «літера»).
Запитання: якщо розмістити літери у певному порядку, то що у нас вийде? (правильно, алфавіт (слайд 6)
Веселе місто Алфавіт.
Йому сьогодні нам привіт.
До нього нам лягає путь, -
У ньому літери живуть.
Веселе місто Алфавіт.
В нім кожне слово – цілий світ
В нім кожна літера жива –
Із них складаються слова.
Т.Коломієць
- Згадуємо порядок розташування літер у алфавіті (слайд 7) виконуємо вправу №1
Колективна робота.
Учні, усі впізнали, хто на цих світлинах? Так, так, це учні нашого класу. Увага, завдання: записати їх прізвища з іменами в алфавітному порядку. (слайд 8, час виконання 2-3 хвилини).
Звіряються із ключем (слайд №9) коментують помилки (дати букву).
IV. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу.
Робота з теоретичним матеріалом.
Коментар учителя (теорія). (слайд10).
- В українській мові, окрім літер, існують ще такі знаки письма: не буквені (апостроф, дефіс, знаки наголосу, переносу) та розділові знаки (крапка, кома, двокрапка, тире, знаки питання та оклику, крапка з комою).
- Систему знаків, що позначають звуки на письмі, вивчає графіка (слайд 11).
- Ми вже знаємо, що в української мові 38 звуків. І найчастіше звук позначається відповідно буквою. Проте повної схожості між звуками та буквами немає. (слайд 12).
Аналіз опорної таблиці. Вона вміщена і у підручнику (§ 22, сторінка 128). Робота з таблицею (слайд №13).
- V. Виконання вправ на закріплення вивченого матеріалу.
Робота з текстом.
- Уважно прочитати вголос текст, визначити тему, основну думку. Виписати слова для першої команди, у яких букв більше ніж звуків, для другої, навпаки, букв менше, ніж звуків (колективно). Вправа 2 (слайд 14, ключ, слайд15)
Підказка в обох команд має вийти по 7 слів (дати букву).
Творча робота. (слайд16).
- Дібрати слова, які у вас асоціюються з поняттям «дружба», по 4 від кожної команди, записати їх у фонетичній транскрипції (дати букву).
- VI. Підбиття підсумків уроку.
Метод «Мікрофон»
- ? що нового дізнався на уроці…
- ? які букви завжди позначають два звуки, а які лише за певних умов…
- ? настрій від уроку…
Те, що ми справилася із завданням, свідчать слова, що є на дошці.
ДРУГ КЛАС
- ? Який би ви знак між ними поставили (дорівнює).
VII. Оцінювання.
VIII. Домашнє завдання (слайд17).
- IX. Обіцяний сюрприз (відеоролик про 5-А клас)
Підготувала вчитель Хустської гімназії-інтернату Юрик Лариса Петрівна, кваліфікаційна категорія «Спеціаліст вищої категорії», звання «Старший учитель»