Прислівник як частина мовиУКРАЇНСЬКА МОВА.
КОРЕКЦІЙНІ ЗАНЯТТЯ. 4 КЛАС
 
Мета: повторити основні граматичні особливості прислівників та їх правопис; продовжувати формувати загальнопізнавальні вміння знаходити прислівники в текстах, визначати їх морфологічні ознаки; розвивати вміння використовувати прислівники у власних висловлюваннях, увагу, пам'ять; виховувати бережливе ставлення до природи, повагу до народної творчості.
Обладнання: сім різнокольорових пелюсток із завданнями; жовта серединка; картки з прислів'ями.

Хід заняття

І. Організаційний момент

?? Вправа «Промінчики добра»

- Добрий день, діти! Погляньте мені у вічі, подивіться одне на одного й усміхніться. Із цих промінчиків добра, що заіскрилися на ваших обличчях, ми розпочнемо заняття.

ІІ. Узагальнення знань та навичок

1. Гра «Квітка-семицвітка»

На столі розкладено пелюстки різного кольору із завданнями на звороті . На дошці прикріплено серединку квітки із записом «Прислівник». Діти по черзі виходять до стола, обирають пелюстки, зачитують завдання, дають на них відповіді та прикріплюють пелюстку на дошку, утворюючи квітку.
 
06.03.2015-1рр          06.03.2015-1ррр

- На які запитання відповідають прислівники?
- Якою є головна ознака прислівника?
- Яким членом речення є прислівник?
- Що ви пам'ятаєте про правопис прислівників?
- Продовжте речення: «Прислівники бувають такими...».
- Чи мають прислівники закінчення?
- Як пишуться прислівники з не?

2. Повторення знань про прислівник

?? Гра «Закінчіть речення»

 
Ознаку дії називає,
А також місце, ..., ... (час, причину)
Цієї дії визначає,
І кожен цю частину ... (знає).
Бо це прислівник — всім відомий.
Незмінна ця частина ... (мови),
На запитання як? ... (коли?)
Готова всім відповісти.
Сміється сонце як? — ... (ласкаво);
Мандрує небом величаво,
А небо голубіє дивно,
Пливуть хмаринки тихо, ... (мрійно).
Дзвенить кохана мова чисто,
А кожне слово — урочисто;
Земля стрічає нас святково,
Сміються зорі загадково.
Сади цвітуть коли? — ... (Весною),
Улітку трав моря шовкові,
А восени врожай ... (збирають),
Узимку снігу всі чекають.
Прислівників багато в мові,
Усі яскраві, всі чудові!
Щоб здобути знань основи,
Вивчи цю частину мови!
                                       К. Лужецька
 
- Отже, прислівник — це незмінна самостійна частина мови.

3. Слухання вірша. Робота над змістом
 
                ПРИСЛІВНИК

Наш Дієслово — майстер на всі руки:
Зведе будову, вивчить всі науки,
Буде співати, грати, працювати,
Поля орати, в хаті прибирати!
Та сталася біда останнім часом —
Все валиться із рук у цього аса.
Не ладиться робота в дієслова
І мріє він: «Оце було б чудово,
Якби з'явився в мене друг сердечний —
Мені такий потрібен доконечно!
Бо самотою тяжко в світі жити:
Нема кому роботу оцінити,
Як щось погане — то переробити».
І знов робота не іде на славу!
Тренує бігать зайця й черепаху —
І знов невдача в нашого бідаки!
Швидкий, як куля, довговухий заєць
Біжить повільно, як в кайданах бранець!
Вчив дієслово сокола літати —
Не може птаха в небесах ширяти!
Хто допоможе майстру Дієслову?
Іде невдаха до цариці Мови.
Вона говорить: «Лікар зробить спробу
Здолати твої біди і хвороби »,
Так, справді, лікар підсобив —
Помічника-Прислівника створив.
Для цього у Прикметника взяв силу,
Слова створивши мудрі і красиві.
Зайчисько швидко бігати почав,
Автомобіль стрілою вдаль помчав,
Птахи почали високо літати,
Вода у річці взимку — замерзати,
Питання «Як?», «Коли?», «Куди?», «Де?» —
І кожен завжди відповідь знайде!
Бо Дієслову допоміг дослівно
Його товариш, рятівник — Прислівник!
 
- Про що розповідає вірш?
- Які слова та словосполучення, що характеризують Дієслово, ви чули в вірші?
- Хто допоміг Дієслову?
- На які питання відповідає прислівник?
- Назвіть прислівники, що є в тексті вірша.

4. Каліграфічна хвилинка

Ш ш шв шу ши шт аш иш ше уш яш

Гарбузи живуть серед людей здавна. Вони були для людей і їжею, і посудом, і складом для зерна. З-поміж родини гарбузових є не лише такі, до яких ми звикли, круглі або довгасті. Є й схожі на грушу, і на пляшку, і на змію, і на яйце.
 
06.03.2015-1с          06.03.2015-1сс

- Розберіть за членами речення перше речення, визначте частини мови.
- Розберіть за будовою слово довгасті.

?? Фізкультхвилинка
 
Я намалюю зайчика для вас — раз.
(Роблять колові рухи руками над головою.)
Це у нього, бачите, голова — два.
(Руки кладуть на голову.)
Це у нього вуха догори — три.
(Піднімають руки вгору до вух.)
Це стирчить у нього хвостик сірий — чотири.
(Повертають тулуб праворуч, ліворуч.)
Це очиці весело говорять — п'ять.
(Прикладають руки до очей.)
Ротик, зубки — хай моркву їсть — шість.
(Імітують жування моркви зайцем.)
Шубка тепла хутряна на нім — сім.
(Плещуть у долоні.)
Ніжки довгі, щоб гасав він лісом — вісім.
(Підстрибують на місці.)
Ще навколо посаджу дерев я — дев'ять.
(«Садять дерева», «притоптують ямки».)
І хай сонце сяє з піднебесся — десять.
(Стають навшпиньки, руки вгору.)
 
5. Робота в парах

- З'єднайте частини прислів'їв.
 

Посієш вчасно, то...

Раді люди літу, а...

Посій в пору...

Буває март...

На новий рік прибавилось...

Мороз не велик...

Коли цвіте біб, тоді тяжко на хліб, а...

Трапляється і такий год, що...

У Петрівку день —...

Восени ложка води, а...

Узимку сонце світить, та...

Узимку деньок...

Зимова днина така: сюди тень, туди

тень...

В осінній час сім погод у нас: сіє, віє…

дня на заячий скік.

та стоять не велить.

за всіх варт.

будеш мати зерна гору.

вродить рясно.

бджоли — цвіту.

рік.

не гріє.

як мак, то не так.

на день по сім погод.

цебер грязі.

та й минув день.

туманіє, шумить, мете,

гуде і зверху йде.

як комарів носок.

 
 - Як ви розумієте зміст?

6. Гра на розвиток уваги

Діти грають попарно. Гра потребує щонайменше двох учасників.
 
Викладають на стіл різноманітні невеликі предмети — олівці, іграшки, картинки та ін. (загалом від 10 до 20 предметів; кількість предметів можна змінювати). Предмети накривають тканиною таким чином, щоб їх можна було чітко визначити під час розглядання, коли вони будуть знову відкриті. Один з учасників на 1-2 с піднімає тканину й відразу ж опускає її. Другий учасник має назвати всі предмети, розкладені на столі.

Гра ускладнюється, якщо перший учасник непомітно забирає (або додає) один або декілька предметів. Другий учасник повинен відзначити зміни, що відбулися. Можна поставити запитання: «Чи всі предмети на місці? ». Це спантеличує, адже, можливо, зі стола нічого не забиралося, а навпаки, додалося. Учні міняються місцями.

7. Коментоване письмо

?? Відгадування загадок, визначення прислівників, записування відгадок

? Узимку горою, а влітку водою. (Сніг)
? Що росте догори коренем? (Бурулька)
? Хто малюнок уночі зробив мені? (Мороз)
? Які ноги заввишки, такий ніс завдовжки. (Лелека)
? Удень вікно розбивається, а вночі вставляється. (Ополонка)

8. Гра «Протилежності»

- Прочитайте та запишіть подані слова. Доберіть прислівники, протилежні за значенням. Поясніть, чому саме так ви його написали.
Гарно, рано, увечері, близько, взимку, багато, тепло, весело, яскраво, швидко, радісно.

9. Гра «Упіймай мене»

Учитель зачитує текст. Коли звучить прислівник, діти плескають у долоні.

ПОСВІТ

Здавна в Україні по селах були в моді вечорниці. Їх ще називали досвідки, посвітки. Восени та взимку збиралася молодь в одній хаті. Там горіла лучина — посвіт. Цей засіб освітлення знаходився біля комина або посеред хати.

Довкола всідалися дівчата. Вони пряли, вишивали. Потім приходили хлопці. Світлиця наповнювалась піснями, іграми, танцями. Такі гулянки називали вечорницями, а вогонь — посвітом. Від нього й пішла назва таких гулянь — посвітки.

10. Гра «Доповни мене»

- Доберіть до дієслова один прислівник, що найбільше підходить за змістом.

Літає (як?) — високо, швидко, низько.
Світить (як?) — тьмяно, яскраво, барвисто.
Світить (де?) — високо, вгорі.
Ходить (як?) — легенько, непомітно, навшпиньки.
Цвіте (як?) — рясно, ледь-ледь, скрізь.
Росте (де?) — вдалині, навколо, навкруги.
Співає (як?) — радісно, тоненько, голосисто, урочисто, мелодійно.
Кружляє (як?) — тихо, таємниче, величаво, сумно.
Морозить (як?) — шалено, майстерно, мовчазно, іскристо.
Говорить (як?) — пошепки, несподівано, тихенько.
Віє (як?) — мрійливо, таємниче, здивовано.
 
ІІІ. Підсумок заняття

- Які знання повторили на занятті?
- Як ви оцінюєте свою роботу?
 
 
Навчальне видання «Корекційні заняття. 4 клас» / Упоряд.
Муращик Е. М. – К66 Х. : Вид. група «Основа», 2014. – 94,[2]с. –
(Б-ка журн. «Початкове навчання та виховання»; Вип. 11 (131)).