УКРАЇНСЬКА МОВА.
КОРЕКЦІЙНІ ЗАНЯТТЯ. 4 КЛАС
КОРЕКЦІЙНІ ЗАНЯТТЯ. 4 КЛАС
Мета: узагальнити знання учнів про ознаки дієслова; закріплювати навички розпізнавання часових форм дієслів; повторити правопис особових закінчень теперішнього і майбутнього часу, формувати вміння змінювати дієслово за часами, особами (родами), визначати дієвідміну; розвивати творчі здібності, образне мислення, почуття прекрасного; прищеплювати любов і дбайливе ставлення до природи.
Хід заняття
І. Організаційний момент
Звучить весняна мелодія.
ІІ. Основна частина
1. Повідомлення теми та мети заняття
- Ми розпочали урок з гарної весняної пісні. До нас справді стрімко наближається квітуча весна. Ми з нетерпінням чекаємо на її настання, дуже хочемо, щоб вона завітала і до нас.
Дещо з інтер'єру нашого класу вже змінилося для зустрічі весни. Але на своїх столах ви бачите зимові голі гілочки. Утім, перетворити ці гілки на розкішний весняний букет цілком у наших силах. А допоможуть нам у цьому знання про дієслово та інші частини мови. Кожне правильно виконане вами завдання додасть нову квіточку засохлій гілочці. Чим більше завдань ми виконаємо, тим багатшим і яскравішим стане наш букет. Кожне завдання заховалося за окрему квіточку. Відгадайте, про яку квітку йдеться, і знайдете потрібне завдання.
2. Узагальнення й систематизація знань
?? Хвилинка грамоти, або малюнковий диктант
Ці квіточки ніжні
Такі білосніжні!
З під снігу виглядають,
Весну вітають. (Підсніжники)
?? Вправа 1
- Отже, першим нашим завданням буде малюнковий диктант.
Учитель демонструє картки з малюнками (за власним вибором), учні записують.
- Обміняйтеся зошитами. Перевірте одне одного. (Учитель демонструє правильний запис слів на звороті карток.)
- Шукаємо підсніжники у себе на столі, прикрашаємо наші гілочки квіточками і працюємо далі. (Аналогічно прикрашається дерево після кожного наступного виконаного завдання.)
?? Вправа 2
- Пропоную вам послухати казку.
ЛЕГЕНДА ПРО ФІАЛКИ
Був у матері один-єдиний син. Виріс він, і подався у далекі краї щастя-долі шукати. Добре йому там велося, та ніяк не міг він зібратися приїхати провідати матір. Усе думав, що незабаром уже поїде, і все відкладав.
Одного разу зустрів чоловіка зі свого села. Той розповів йому, як сумує його мати без сина, як часто стоїть біля вікна і вдивляється в далину своїми синіми очима, чекаючи на нього. Зібрався нарешті син додому, та, приїхавши, не застав матір — померла вона. А коли прийшов на могилу, побачив на ній маленькі синенькі квіти, подібні до маминих очей, які докірливо хитали голівками.
- Як ви гадаєте, що це за квіти? (Відповіді учнів.)
Учитель демонструє зображення фіалки й оголошує завдання, що заховалося на пелюсточках квітки.
?? Каліграфічна хвилинка
Ввв Вв ве ес на весна
- Доберіть до цього слова спільнокореневі. (Веснянка, веснувати)
- Якою частиною мови є слово веснувати?
?? «Мозковий штурм»
- Що таке дієслово?
- Які часові форми мають дієслова?
- На що вказують дієслова минулого часу? теперішнього? майбутнього?
- Як змінюються дієслова в теперішньому часі? майбутньому? у минулому?
- Яку дію можуть позначати дієслова? (Завершену і незавершену)
- Скільки існує дієвідмін?
- З якою частиною мови найчастіше пов'язані дієслова?
?? Вправа 3
- Утворіть словосполучення «дієслово + іменник».
Працює, попросить, задумали, сідали, сховатись, шепочеш, з'їсти, слухати.
?? Вправа 4
- Послухайте ще одну легенду про квітку.
ЛЕГЕНДА ПРО ПРОЛІСКИ
Що це не тільки перші весняні квіти, а взагалі перші з'явилися на Землі. Коли Адама та Єву вигнали з раю, була зима, стояли морози. Єва ступала босоніж по холодному снігу і гірко плакала. Не так від болю і холоду, як від жалю за загубленим раєм, де завжди світило сонце і співали пташки, цвіли квіти. Зглянувся Господь і перетворив кілька Євиних сльозинок на ніжні квіти, аби утішити її, аби вона зрозуміла, що Бог не залишив своїх дітей.
- Про яку квітку ця легенда? (Про пролісок)
Учитель демонструє зображення проліска та оголошує завдання.
- Випишіть із легенди дієслова і визначте їх особу та час. (Коментоване письмо.)
?? Фізкультхвилинка (веснянка)
Гра «Колом квіточка іде»
Учні передають квіточку в групі, виконуючи завдання: ставлячи дієслово чекати у певній особовій формі (наприклад: у 3-й особі множини теперішнього часу, у 2-й особі однини майбутнього часу).
?? Вправа 5
- Наступне завдання повідомить нам квітка, назву якої підкаже загадка.
У зеленім місті
Виросло дівчатко.
Має білі війки,
Золоті оченятка. (Ромашка)
Виросло дівчатко.
Має білі війки,
Золоті оченятка. (Ромашка)
Учитель демонструє зображення ромашки та оголошує завдання.
?? Вправа 6
Гра «Синоніми-антоніми»
Кожен учень отримує квітку із написаними на пелюстках словами.
І варіант. Доберіть синоніми до поданих дієслів.
Синоніми: ходити, говорити, гніватися, втекти, просити.
II варіант. Доберіть антоніми до поданих дієслів.
Антоніми: працює, будуємо, говорять, заборонила.
Фронтальна перевірка.
?? Вправа 7
Гра «Пряме — переносне»
- Відгадайте, ім'я якої квітки походить від перського слова тюрбан — назви головного убору в східних народів.
Учитель демонструє зображення тюльпана й оголошує завдання.
- Придумайте по одному реченню з дієсловом у прямому і переносному значеннях. (Завдання виконують у парах, по одному дієслову на кожну пару, й індивідуально на дошці, по одному дієслову на учня.)
? Розбігаються діти; розбігаються очі.
? Впасти у воду; впасти в око.
? Повісити картину; повісити носа.
? Викинути з портфеля; викинути з голови.
- Ці квіти мають дуже цікаву форму. Своїм дзвоном вони славлять настання весни. (Дзвіночки)
Учитель демонструє зображення дзвіночків й оголошує наступне завдання.
Гра «З'єднай частини цілого»
- З'єднайте частини прислів'їв, визначте форми дієслів.
- З'єднайте частини прислів'їв, визначте форми дієслів.
Весна — наша мати, а... Весна багата на квітки, а... У березні погода один день блисне, а...
Мокрий квітень, сухий май — ... |
сім кисне. буде добрий урожай. як не посієш — не будеш збирати. хліба в осені позичає. |
?? Релаксаційна вправа «Добра тварина»
- Діти, як чудово, за допомогою наших старань і знань ми перетворили суху гілочку на квітучу. Наші серця почали битися радісно і впевнено. Спробуймо перетворитися на величезну і дуже добру істоту.
Візьмімося за руки. Ми одна велика, добра тварина. Послухаймо, як вона дихає! (Усі прислухаються до свого дихання і дихання сусідів.) А тепер подихаймо разом! (Видих — усі роблять два кроки назад. Вдих — два кроки вперед). Так не тільки дихає тварина, так чітко й рівно б'ється її велике, добре серце. Стук — крок уперед, стук — крок назад. Ми всі беремо дихання та стук серця цієї тварини собі. Ми — єдине ціле. Її доброту ми сьогодні понесемо у великий світ, і подаруймо радість іншим.
Навчальне видання «Корекційні заняття. 4 клас» / Упоряд.
Муращик Е. М. – К66 Х. : Вид. група «Основа», 2014. – 94,[2]с. –
(Б-ка журн. «Початкове навчання та виховання»; Вип. 11 (131)).
Муращик Е. М. – К66 Х. : Вид. група «Основа», 2014. – 94,[2]с. –
(Б-ка журн. «Початкове навчання та виховання»; Вип. 11 (131)).