УКРАЇНСЬКА МОВА, 2 КЛАС
Мета: удосконалювати навички написання літер и, І і, складів та слів з ними; закріплювати вміння складати речення за малюнками; розвивати зв'язне мовлення учнів; учити будувати описи птахів; виховувати любов до птахів, дбайливе ставлення до всього живого.
Обладнання: малюнки птахів, що зимують; індивідуальні картки із зображенням синиці; таблиця написання літер. Хід заняття
І. Організаційний момент
Посідали всі тихенько,
Спинки підтягли рівненько,
Одне одному всміхнулись
І до мене повернулись.
 
ІІ. Робота над темою заняття
1. Робота над загадкою
Прилетіла зимувати в українськії ліси.
Ти їй крихіток і сала в годівничку віднеси.
Ця пташина невеличка, а зовуть її... (синичка).
- Саме про синичку, про цю чудову пташку, ми сьогодні говоритимемо.
 
2. Актуалізація опорних знань
- Діти, а що вам відомо про синичку?
- Народна мудрість говорить: «Де багато синичок — там немає комашок». Адже одна синичка за добу з'їдає стільки комашок, скільки важить сама. Які прислів'я про синичок ви знаєте?
1-й у ч е н ь . Синичка маленька, а скільки користі приносить!
2-й у ч е н ь . Синиця пищить — зиму віщить.
3-й у ч е н ь . Краще синиця в руках, ніж журавель у небі.

3. Музична хвилинка
- Молодці! Наші дівчатка підготували пісеньку про синичку на слова А. Грицай.
Синичко-сестричко,
Умий своє личко
Дощиком, росою,
Ніжною рукою.

Заспівай веснянку,
Розбуди до ранку.
Відчини віконце,
Щоб впіймати сонце.

Забринить промінчик
Там, де я і Мурчик.
З котиком вусатим
Візьми погуляти.
 
- Хто з вас заспіває свою пісеньку про цю чудову невгамовну трудівницю?
Я — синичка, я маленька
Високо літаю.
Бачу все навколо себе,
Все я помічаю.
Що за пташечка така
Все літа коло вікна?
Жовтогруда, білолиця.
Ну, звичайно, це синиця.
І по шибці стук,стук,стук.
Я ж насиплю трішки круп,
І зерняток,і сальця,
Щоб їла красуня ця.
Як до школи я іду,
Бачу подругу свою.
Вона весело пурхає,
Вдячно крильцями махає.
 
4. Словникова робота
- Дуже гарні й веселі пісеньки! Які слова ми запишемо до словничка? (Білолиця, жовтогруда, красуня, пурхає)
- Що любить синичка з їжі? (Сало)
- А горобчик? (Крихти, насіння)
- А снігур? (Ягоди горобини)
- А що ви можете взагалі сказати про синичку? Які яскраві слова використаєте? (Синичка-невеличка, жовтогрудочка, трудівниця, знищує комах, селиться ближче до житла людей.)
- Які прикметники доцільно використати, щоб описати синичку? Яке у неї пір'ячко? (Трішки сіреньке, жовтеньке, біленьке)
- Який у неї хвостик? (Ніби загострений трикутник)
- А дзьобик? (Маленький, гостренький)
- А ніжки? (Тоненькі)
- Хто з вас чув, як вона співає? Ось послухайте!
Звучить аудіозапис голосу синички.
 
Фізкультхвилинка
Раз! Два! Час вставати!
Будемо відпочивати.
Три! Чотири! Присідаймо.
Швидко втому проганяймо.
П'ять! Шість! Засміялись!
Кілька раз понахилялись.
І синички прямо в клас
Завітали в вільний час.
Будем бігати, стрибати,
Лиш синичок не чіпати.
Прудко пташечка стріляє
І промінчиками грає.
Сім! Вісім! Час настав
Повернутись нам до справ.
 
5. Складання опису пташки
- Сьогодні на уроці ми складатимемо художній опис синички за планом і малюнками.
 План
1. Синичка — невеличка за розміром пташка.
2. Яка в неї голівка, очі?
3. Який дзьобик?
4. Яка спинка?
5. Які крила?
6. Яка грудка?
7. Які ніжки, кігтики?
8. Який хвостик?
9. Яка синичка?
   Зразок
Синичка — це невеличка за розміром пташка. Голівка в неї чорна. А оченята жваві, наче вуглинки. Дзьобик маленький, гостренький. Спинка у пташки зеленкувата. Крила вкриті білими та синіми смужками, а грудка у синички жовтенька. Ніжки тоненькі, з гострими кігтиками. Хвостик — ніби трикутник. Синичка — дуже гарна пташка.
 
6. Повторення написання літер І і, и
- Діти, уважно послухайте слова: синиця, котики, хвостики, кігтики.
- Який звук ви найчастіше чуєте?
- Так, де звук [и]. Якою літерою на письмі він позначається?
- Як писати літеру и?
Гачечки з вудочок зніми,
На зошит поряд поклади
І ручкою їх обведи —
От і напишеш букву и.
 
Повторення алгоритму написання літери и.
Гра «Знайди спільний звук у поданих словах»
Ірина, Ігор, ікра, кіно, лікар, синиці, снігурі.
Буква і — неначе свічка,
З ясним вогником вгорі.
А погасне — чорний гнотик,
Стане крапкою над «і».
 
Повторення написання алгоритму літери І і.
ІІІ. Робота в зошиті

1. Каліграфічна хвилинка
и и и
ин си ич синичка снігурі
I I I ііі ін ів іч ніч лікар
Ігор Ірина Іван іриси ліс ніс

2. Гра «Пропуски»
Сл_ва, с_к, гн_здо, син_чка, с__ль, з_ма, в_зок.

3. Складання речень за малюнками синички

4. Записування опису синички

5. Робота над помилками
 
IV. Підсумок заняття
- Якими є ваші враження від уроку?
- Яку пташку описували? (Синичку)

Вправа «Криголами»
Завдання. За початковими літерами охарактеризувати синичку.

Л — лагідна
А — активна
Ж — жовтогруда
В — весела
Н — невеличка
Ж — жвава
П — працьовита
М — маленька
 
Навчальне видання «КОРЕКЦІЙНІ ЗАНЯТТЯ. 2 КЛАС». Серія «Бібліотека журналу "Початкове навчання та виховання"», випуск 9 (129), Харків, Видавнича група «Основа», 2014