Мета: удосконалювати навички каліграфічного написання літер Лл, Мм, складів, слів з ними; учити добирати слова зі звуками [л], [м], складати з ними речення, правильно вживати службові слова у реченнях; розвивати мовлення учнів; виховувати любов до природи.
Обладнання: зразок написання літер; предметні малюнки.
Хід заняття
І. Організаційний момент
- Діти, привітайте одне одного, посміхніться, побажайте гарного настрою на весь день.
Я всміхаюсь сонечку:
— Здрастуй, золоте!
Я всміхаюсь квіточці:
Хай собі росте!
Я всміхаюсь дощику:
Лийся, мов з відра!
Друзям усміхаюся!
Зичу їм добра!
— Здрастуй, золоте!
Я всміхаюсь квіточці:
Хай собі росте!
Я всміхаюсь дощику:
Лийся, мов з відра!
Друзям усміхаюся!
Зичу їм добра!
ІІ. Робота над темою заняття
1. Робота над загадками
Під стріхою хату має,
Багато комах з'їдає.(Ластівка)
Багато комах з'їдає.(Ластівка)
Живу лише влітку,
Шовкові крильця маю,
Із квіточки на квіточку
В садочку я літаю. (Метелик)
Шовкові крильця маю,
Із квіточки на квіточку
В садочку я літаю. (Метелик)
- Як одним словом назвати ці слова-відгадки? (Тварини)
- Який звук чуємо на початку слів ластівка, метелик?
- Який звук чуємо на початку слів ластівка, метелик?
2. Каліграфічна хвилинка
Повторення алгоритму написання літер Лл, Мм
Ллла астівка ластівка
Мм ме те лик метелик
Повторення алгоритму написання літер Лл, Мм
Ллла астівка ластівка
Мм ме те лик метелик
3. Вибіркове списування
- Випишіть слова з літерами «ел», «ем».
Полуниці, собачка, морква, санчата, малина, калина, річка.
- Як одним словом можна назвати виписані слова? (Рослини)
4. Складання речення зі словом на вибір
5. Звуко-буквений аналіз вибраного слова
Фізкультхвилинка
Сонце спить, небо спить,
Навіть вітер не шумить.
(Діти заплющують очі.)
Рано-вранці сонце встало
(Розплющують очі та підводять голови.)
І проміння всім послало.
(Стають навшпиньки,
руки підносять вгору, розводять їх у сторони.)
Навіть вітер не шумить.
(Діти заплющують очі.)
Рано-вранці сонце встало
(Розплющують очі та підводять голови.)
І проміння всім послало.
(Стають навшпиньки,
руки підносять вгору, розводять їх у сторони.)
6. Складання речення із «розсипанок» та запис їх у зошити
заклекотіла, до, Летіла, лелеченят, лелека.
(Летіла лелека, заклекотіла до лелеченят.)
заклекотіла, до, Летіла, лелеченят, лелека.
(Летіла лелека, заклекотіла до лелеченят.)
- Який звук найчастіше зустрічається у реченні?
- Прочитайте скоромовку повільно; швидко; ще швидше.
7. Гра «Упіймай слова зі звуками [л], [м]»
БІЛОЧКА
Сидить білочка в дуплі
В тихому затишку.
І читає білченяті
З малюнками книжку.
Сидить білочка в дуплі
В тихому затишку.
І читає білченяті
З малюнками книжку.
- Про кого йдеться у вірші?
8. Повторення визначення службових слів
Читання правила. Перевірка засвоєння змісту.
- Про які слова розповіло вам правило?
- Навіщо потрібні службові слова?
- Чи можна поставити до цих слів питання?
Педагог пояснює, що службові слова учні можуть знайти в рамочках у підручнику та на картках на дошці. Вони чітко та виразно називають службові слова: на, від, під, до, над, за, та, і, в, у, перед, через, по тощо.
Робота з прислів'ям
Учитель вивішує плакат, на якому написані народні прислів'я. Учні читають їх.
Хто дбає, той і має. (1) З чужої біди не смійся. (2) Сонце блищить, а мороз тріщить. (3)
- Яке з прислів'їв, на вашу думку, було б доречно нагадати тому, хто сміявся з хлопчика, який послизнувся й упав? (Учні обирають друге прислів'я та дають відповідні пояснення.)
- Назвіть службові частини в цих прислів'ях. Поясніть їх призначення в реченнях.
ІІІ. Розвиток зв'язного мовлення
1. Розглядання малюнка білочки
2. Читання опису білочки вчителем
3. Складання розповіді учнями
4. Бесіда
- Як часто вам доводиться бувати у лісі?
- Що потрібно знати, коли йдете до лісу?
IV. Підсумок заняття
- Написання яких літер повторили?
- Хто запам'ятав скоромовку, що вивчали на уроці?
Читання правила. Перевірка засвоєння змісту.
- Про які слова розповіло вам правило?
- Навіщо потрібні службові слова?
- Чи можна поставити до цих слів питання?
Педагог пояснює, що службові слова учні можуть знайти в рамочках у підручнику та на картках на дошці. Вони чітко та виразно називають службові слова: на, від, під, до, над, за, та, і, в, у, перед, через, по тощо.
Робота з прислів'ям
Учитель вивішує плакат, на якому написані народні прислів'я. Учні читають їх.
Хто дбає, той і має. (1) З чужої біди не смійся. (2) Сонце блищить, а мороз тріщить. (3)
- Яке з прислів'їв, на вашу думку, було б доречно нагадати тому, хто сміявся з хлопчика, який послизнувся й упав? (Учні обирають друге прислів'я та дають відповідні пояснення.)
- Назвіть службові частини в цих прислів'ях. Поясніть їх призначення в реченнях.
ІІІ. Розвиток зв'язного мовлення
1. Розглядання малюнка білочки
2. Читання опису білочки вчителем
3. Складання розповіді учнями
4. Бесіда
- Як часто вам доводиться бувати у лісі?
- Що потрібно знати, коли йдете до лісу?
IV. Підсумок заняття
- Написання яких літер повторили?
- Хто запам'ятав скоромовку, що вивчали на уроці?
Навчальне видання «КОРЕКЦІЙНІ ЗАНЯТТЯ. 2 КЛАС».
Серія «Бібліотека журналу "Початкове навчання та виховання"»,
випуск 9 (129), Харків, Видавнича група «Основа», 2014
Серія «Бібліотека журналу "Початкове навчання та виховання"»,
випуск 9 (129), Харків, Видавнича група «Основа», 2014