УКРАЇНСЬКА МОВА, 2 КЛАС. ЗАНЯТТЯ 10
Мета: сприяти виробленню навичок каліграфічного написання літер Жж, Зз, складів і слів із ними; розвивати вміння складати текст за запропонованим початком; розвивати мовлення учнів; виховувати любов до усної народної творчості, культури мовлення.
Обладнання: зразки написання літер; малюнки до казки.
Обладнання: зразки написання літер; малюнки до казки.
Хід заняття
І. Організаційний момент
- Уроки бувають різними: короткими й довгими, цікавими й не дуже, сумними й веселими. Я хочу подарувати вам добрий урок, що вчить нас жити за законами краси, за законами добра.
Якщо людина добре серце має,
Вона іде у світ добро творить.
В її очах любов і ласка сяє,
Така людина сонечком горить!
Вона іде у світ добро творить.
В її очах любов і ласка сяє,
Така людина сонечком горить!
- Запрошую вас до співпраці. Пропоную вам вивчити нові слова, послухати, поговорити, пограти, поміркувати.
Девіз уроку (запис на дошці):
Девіз уроку (запис на дошці):
Не ламай, не вбивай,
Не рубай, не губи.
По?алій, захисти,
Напої, о?иви.
Не рубай, не губи.
По?алій, захисти,
Напої, о?иви.
- Хто звертається з таким проханням до вас? (Матінка-природа)
- Яка літера пропущена в словах?
- Яка літера пропущена в словах?
ІІ. Робота над темою заняття
1. Робота над загадкою
Спробуй відгадай
Довгі ноги, довгий ніс,
Прилетів — обід приніс:
Смачних жабеняток
Для своїх маляток. (Журавель)
Прилетів — обід приніс:
Смачних жабеняток
Для своїх маляток. (Журавель)
2. Гра «Упіймай звук [ж]»
Жив жучок між бур'янами,
Жив без тата і без мами,
Жовтим листям ворушив,
Жив і жив, і не тужив.
Жаба квакнула: «Попався!»
Жук завмер — так налякався.
Жив без тата і без мами,
Жовтим листям ворушив,
Жив і жив, і не тужив.
Жаба квакнула: «Попався!»
Жук завмер — так налякався.
3. Графічний аналіз літери Жж
Бо я літера така —
Дуже схожа на жука.
Тільки ти жука згадаєш —
Мене одразу упізнаєш.
Дуже схожа на жука.
Тільки ти жука згадаєш —
Мене одразу упізнаєш.
Я узяв нитки червоні
І зв'язав дві букви «К» —
Вмить з'явилась на долоні
Буква, схожа на жука.
Т. Коломієць
І зв'язав дві букви «К» —
Вмить з'явилась на долоні
Буква, схожа на жука.
Т. Коломієць
4. Робота над чистомовкою
Жа-жа-жа — ми побачили вужа.
Жу-жу-жу — круживо в'яжу.
Жі-жі-жі — татко купив лижі.
Же-же-же — коник ірже.
Жи-жи-жи — дружбу бережи.
Аж-аж-аж — загубився багаж.
Уж-уж-уж — у лісі живе вуж.
Иж-иж-иж — у сільце попався чиж.
Іж-іж-іж — гострий ніж.
Ож-ож-ож — нас чекає подорож.
Еж-еж-еж — бережіть ліс від пожеж.
Жу-жу-жу — круживо в'яжу.
Жі-жі-жі — татко купив лижі.
Же-же-же — коник ірже.
Жи-жи-жи — дружбу бережи.
Аж-аж-аж — загубився багаж.
Уж-уж-уж — у лісі живе вуж.
Иж-иж-иж — у сільце попався чиж.
Іж-іж-іж — гострий ніж.
Ож-ож-ож — нас чекає подорож.
Еж-еж-еж — бережіть ліс від пожеж.
5. Робота над загадкою
Стало біло навкруги —
Я розтрушую сніги,
Наганяю холоди,
Води сковую в льоди,
В дружбі з дітьми я всіма.
Здогадались? Я — ... (зима).
Я розтрушую сніги,
Наганяю холоди,
Води сковую в льоди,
В дружбі з дітьми я всіма.
Здогадались? Я — ... (зима).
6. Гра «Упіймай звук [з]»
Зима морозяна надворі
Замети білі на землі.
Зоріють в небі ясні зорі,
Заснули зайчики малі.
Н. Забіла
Замети білі на землі.
Зоріють в небі ясні зорі,
Заснули зайчики малі.
Н. Забіла
7. Графічний аналіз літери Зз
Збоку, знизу і згори —
Схожа «з» на цифру «три».
Є три зуба в букви «з»,
Ними все вона гризе.
В.Гринько
Схожа «з» на цифру «три».
Є три зуба в букви «з»,
Ними все вона гризе.
В.Гринько
8. Робота над чистомовкою
За-за-за — пасеться у городі коза.
зо-зо-зо — ми читали «Робінзона Крузо»
Зи-зи-зи — страшні морози.
зі-зі-зі — ми гралися в лузі.
Зе-зе-зе — потяг діток везе.
Зу-зу-зу — вітер зламав березу.
Аз-аз-аз — не забудьте закрити газ.
Оз-оз-оз — морозить мороз.
Из-из-из — заєць хмиз прогриз.
Із-із-із — чайний сервіз.
Ез-ез-ез — туман щез.
Уз-уз-уз — у городі росте гарбуз.
зо-зо-зо — ми читали «Робінзона Крузо»
Зи-зи-зи — страшні морози.
зі-зі-зі — ми гралися в лузі.
Зе-зе-зе — потяг діток везе.
Зу-зу-зу — вітер зламав березу.
Аз-аз-аз — не забудьте закрити газ.
Оз-оз-оз — морозить мороз.
Из-из-из — заєць хмиз прогриз.
Із-із-із — чайний сервіз.
Ез-ез-ез — туман щез.
Уз-уз-уз — у городі росте гарбуз.
- Діти, хтось дуже поспішає до нас на гостину! Хочете дізнатися, хто це? Слухайте!
Довгі вуха, куций хвіст —
Моркву і капусту їсть. (Зайчик)
Моркву і капусту їсть. (Зайчик)
- Які казки про зайчика вам відомі? Який він у казках?
ІІІ. Розвиток зв'язного мовлення
1. Ознайомлення з початком казки
- Сьогодні ви будете казкарями і спробуєте скласти свої казочки про зайчика, а я вам у цьому допоможу. Слухайте початок казки...
Жило в одному лісі Зайченя. Воно було ще зовсім малим, трохи неслухняним, а також непосидючим і дуже допитливим. Усе йому цікаво: і де сонечко спить, і скільки років старому дубові, й чому трава зелена, а небо синє...
Одного дня Зайченя зустріло жучка-сонечка...
- Що було далі?
2. Складання основної частини і кінцівки казки
3. Розповідання казки окремими учнями
?? Фізкультхвилинка
IV. Робота в зошиті
1. Каліграфічна хвилинка
ЖЖЖ жж жу уж жж оме жо жк жук
Жук жаба жито журнал жало
ЗзЗзЗ зооз у зз зв за оз зл зм
Зозуля заєць звірі зима зошит
2. Гра «Закінчи слова»
У траві сховався ву...
Розлили по столу ту...
Скільки у дворі калю...
Сірників, малий не ру...
Я піду гуляти те...
Нащо ти свій зошит мне...
Ми підем влітку на пля...
Хлопці, м'ячик цей не ва...
Розлили по столу ту...
Скільки у дворі калю...
Сірників, малий не ру...
Я піду гуляти те...
Нащо ти свій зошит мне...
Ми підем влітку на пля...
Хлопці, м'ячик цей не ва...
3. Робота над деформованим текстом
ХТО ЦЕ?
Узимку в __________ , як сніг. сірому
А влітку в _________ гуляє. довгі
Вловить його ніхто не зміг. білому
Бо __________ ноги має прудкі
___________ вуха, _________ зір. косий
А влітку в _________ гуляє. довгі
Вловить його ніхто не зміг. білому
Бо __________ ноги має прудкі
___________ вуха, _________ зір. косий
4. Запис складеної казки
Жило в одному лісі Зайченя. Воно було ще зовсім малим, трохи неслухняним, а також непосидючим і дуже допитливим. Усе йому цікаво: і де сонечко спить, і скільки років старому дубові, й чому трава зелена, а небо синє...
Одного дня Зайченя зустріло жучка-сонечка...
Жило в одному лісі Зайченя. Воно було ще зовсім малим, трохи неслухняним, а також непосидючим і дуже допитливим. Усе йому цікаво: і де сонечко спить, і скільки років старому дубові, й чому трава зелена, а небо синє...
Одного дня Зайченя зустріло жучка-сонечка...
5. Робота над помилками
V. Підсумок заняття
- Діти, вам сподобалося наше заняття?
- Які звуки повторили?
- Якими літерами їх позначають?
- Про кого складали казочку?
- Усі ваші казочки я відредагую та укладу збірочку «Казка про Зайчика і Жучка».
Навчальне видання «КОРЕКЦІЙНІ ЗАНЯТТЯ. 2 КЛАС».
Серія «Бібліотека журналу "Початкове навчання та виховання"»,
випуск 9 (129), Харків, Видавнича група «Основа», 2014
Серія «Бібліотека журналу "Початкове навчання та виховання"»,
випуск 9 (129), Харків, Видавнича група «Основа», 2014