Удосконалення написання літер Ве («ве») та Гг («ге»). Робота з деформованим текстомУКРАЇНСЬКА МОВА, 2 КЛАС. ЗАНЯТТЯ 2
 
Мета: удосконалювати навички каліграфічного письма літер Вв, Гг; учити визначати наголос у словах, добирати споріднені слова, виділяти корінь, працювати з деформованим текстом; розвивати артикуляційний апарат, мовлення учнів; виховувати культуру письма.
Обладнання: зразки написання літер; предметні малюнки; запис скоромовки.

Хід заняття

І. Організаційний момент

- Дорогі друзі! На сьогоднішньому занятті ми будемо працювати так, щоб відчувати підтримку і допомогу одне одного. Посміхніться одне одному і побажайте чогось гарного. (Учні передають одне одному квітку з побажаннями.)

ІІ. Актуалізація опорних знань

?? Гра «Складімо оповідання»
- Перед вами - ручка, гребінець, газета, капелюх. Пропоную вам за три хвилини скласти розповідь, що об'єднала б усі предмети. (Твір озвучують і редагують.)

ІІІ. Повідомлення теми і мети заняття

1. Робота над загадкою
Піднялися ворота —
Всьому світу любота.
Вийшла звідкись гарна дівка,
На ній — стрічка-семицвітка.
А де з річки воду брала,
Там коромисло зламала. (Веселка)
 
2. Бесіда
- З якого звука починається слово-відгадка?
- Яку літеру він позначає?
- Скільки кольорів має веселка?
- Які саме кольори?

3. Вивчення напам'ять вірша для запам'ятовування кольорів веселки
Чарівниця — червоний
Осінь — оранжевий
Жар-птаха — жовтий
Закликає — зелений
Бабин — блакитний
Сад — синій
Фарбувати — фіолетовий

IV. Практична робота

1. Повторення алгоритму написання літери Вв («ве»)
- Починаємо писати рядкову літеру в («ве») трохи нижче від верхньої рядкової лінії, ведемо з нахилом угору, заокруглюємо під міжрядковою лінією ліворуч і ведемо пряму похилу вниз, яку заокруглюємо біля нижньої рядкової лінії на овал. Велика літера В («ве») складається з двох елементів: прямої похилої лінії із заокруглення унизу і двох правих півовалів. Другий елемент починаємо писати ліворуч від першого елемента, заокруглюємо під міжрядковою лінією праворуч на півовал, що закінчується вище від верхньої рядкової без заокруглення вгору. Не відриваючи руки, рухом праворуч і вниз описуємо більший нижній правий овал, що торкається нижньої рядкової лінії.

2. Робота в зошиті

Завдання 1. Каліграфічна хвилинка. Письмо літери Вв, складів і слів із нею.
Ввв Ввв во ов вв вч вл вж вчить весна вміє зів'ялий

Завдання 2. Запис слів на літеру «ве» і визначення наголосу в них.
Волошка, ведмідь, весна, вила, віл, ворота, вересень, квіти, взуття, вода.

3. Робота з цифровою абеткою
- Відгадайте закодовані слова, запишіть їх та знайдіть літеру, що є у всіх словах, — і ви дізнаєтеся, написання якої літери ми сьогодні повторимо. (Використовують цифрову абетку.)
4, 21, 1; 3, 1, 4, 19, 18; 2, 12, 4; 4, 24, 22, 15, 1.

4. Повторення алгоритму написання літери Гг («ге»)
- Рядкову букву г («ге») починаємо писати нижче від верхньої рядкової лінії, заокруглюємо, торкаючись її, і ведемо пряму похилу до нижньої рядкової, де знову заокруглюємо праворуч.
Починаємо писати велику літеру Г («ге») згори вниз так, як писали велику літеру А.
Перший елемент — пряму похилу лінію — починаємо писати з міжрядкової лінії, ведемо до нижньої рядкової, заокруглюємо ліворуч, відриваємо перо і пишемо другу частину — «шапочку».

5. Робота в зошиті
Завдання 3. Каліграфічна хвилинка. Письмо літери Гг, складів і слів із нею.
Гг гг вг ге га аг га вг ге єг гууг

Завдання 4. Випишіть із вірша слова, що містять звук [г].
Гуси гучно ґелґотали,
Горобці зерно клювали.
Гонять гуси горобців.
Голубок на ґанок сів.
 
?? Фізкультхвилинка

Гра «Настрій і хода»
Мета: позбавити емоційного напруження, тривожності, м'язової скутості.
- Покапаємо як дрібний і частий дощик, а тепер — як важкі й повільні каплі. Політаємо, як горобчики, а тепер — як чайка, як орел. Походімо, як стара бабуся, пострибаймо, як веселий клоун, як маленька дитина, яка щойно навчилася ходити. А зараз підкрадімося, як кішка до пташки.
Пройдімося задумливо, як мудрі учні, які повертаються до занять.

6. Гра « Зберіть слова!»
Учитель пояснює завдання класу.
- Наступна ігрова вправа дасть вам змогу стати маленькими чарівниками. Уявіть, що ви потрапили до казкової країни, де пустотливі слова розпалися на окремі частини. Ці частини слів ви можете прочитати у блакитних рамочках. Але ж слова мають бути цілими!
Учні виконують завдання і записують групи слів.
Садок, садочок, садовий, садівник.
Лісок, лісочок, лісник, лісовий.
Мед, медок, медочок, медовий, медівник, медаль.
- Назвіть спільні частини цих груп слів. Як ми називаємо цю частину слова? Як позначаємо?
Учні визначають однозвучне слово медаль і пояснюють, що решта слів у цьому ряді об'єднані одним значенням (стосуються меду), а слово медаль, хоча і звучить подібно, але має інше значення.
Учитель звертає увагу класу на вимову та правопис слова медаль, поданого в рамочці.
- Чи погодитеся ви з тим, що зібрані вами споріднені слова — різні частини мови? Визначте ці частини мови за допомогою поставлених до них питань.

7. Гра «Справи чародійні». Побудова ряду споріднених слів за зразком
Учитель демонструє дітям пейзажний малюнок осіннього лісу.
- Жив на світі осінній чародій. Він допомагав своїй улюбленій порі року осені. Зелень листя вони перетворювали на золото. Ну дуже подобалося чародієві листочки золотити! І дерева перетворювалися на золоті, й далеко було видно їх золотисті крони.
Під час розповіді вчитель записує на дошці згадані однокореневі слова.
Золото, золотити, золоті, золотисті.
Учитель демонструє учням пейзаж, на якому зображений ліс узимку, і пропонує стати зимовими чародіями та утворити аналогічний ряд слів із коренем -сріб-.
Срібло, сріблити, срібні, сріблясті.
Один-двоє учнів виконують завдання біля дошки, даючи відповідні пояснення.
Окремі діти (за бажанням) можуть скласти подібну розповідь про справи зимового чародія, використовуючи дібрані однокореневі слова.

8. Робота з деформованим текстом

1) Читання і редагування речень. (Колективна робота).

Текст 1.
Осінь, тихо, у лузі, ходить. Змінилось, навкруги, все. Берізка, самотньо, стоїть. Вітерець, летить, тихо. Листочки, він, гонить, золоті.

Текст 2
Прочитати слова. Із окремих слів кожного рядка скласти і записати три речення. Підкреслити літеру, що позначає два звуки.
Сиділо, під, зайченя, кущем, ліщини. Із, щиглик, куща, вилетів. Злякалось, щиглика, зайченя.

2) Читання відредагованого тексту окремими учнями.

V. Підсумок заняття

- Ми дуже старанно працювали на занятті!
- З яким настроєм ви підбиваєте підсумок своєї роботи у зошиті? Оберіть відповідний смайлик і прикріпіть його на своєму зошиті.
 
 
Навчальне видання «КОРЕКЦІЙНІ ЗАНЯТТЯ. 2 КЛАС».
Серія «Бібліотека журналу "Початкове навчання та виховання"»,
випуск 9 (129), Харків, Видавнича група «Основа», 2014