УКРАЇНСЬКА МОВА, 2 КЛАС
Мета: удосконалювати навички каліграфічного написання літери Дд, складів і слів із нею; учити складати речення, прислів'я; учити визначати слова, що відповідають на питання що роблять?; учити розуміти почуття інших, підвищувати впевненість у собі; коригувати моделі поведінки.
Обладнання: зразки написання літер; предметні малюнки (дятел, дуб, дині); таблиця «Дієслово»; записи прислів'їв; лінійні малюнки; іграшка гномик. Хід заняття
 
І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Активізація уваги
- Чи знаєте ви вірш про гномиків?
Добрий гном і гном лихий —
Кожен дім прикрасив свій.
Перехожий вмить впізнає,
Де який з них проживає.
 
ІІІ. Актуалізація опорних знань
- Розгляньте малюнок. Як ви здогадалися, у якому будинку мешкає добрий гном, а у якому — злий?
- Про що може розповісти колір? (Про стан природи, про погоду, про настрій людини, про її характер...)
- Що таке характер? (Певні якості людини)
- Як ми можемо дізнатися, які якості має людина? (За поведінкою, спілкуванням)
- Які якості характеру ви знаєте? (Діти називають позитивні й негативні якості.)
- Який вираз обличчя, рухи у доброї людини, коли вона задоволена? (Діти зображують.)
- Який вираз обличчя, рухи у людини, коли вона розгнівана? (Діти зображують.)

ІV. Повідомлення теми і мети заняття
- Сьогодні ми пригадаємо слова, що називають дію, навчимося ставити запитання до них і вирізняти їх з-поміж інших слів. А також, як завжди, повторимо каліграфічне написання однієї із літер.

V. Робота над темою заняття
1. Робота в зошиті
- Спробуймо дібрати слова, що означатимуть дію доброго гнома в один рядок, а злого — в інший.
Завдання 1. Продовжте речення і запишіть його в зошити.
Сьогодні добрий гном (що зробив?)...
Поганий гном щодня (що робить?) ...
Слова для довідок: прибирав, допомагав, веселив, будував, збирав, бився, лінувався, обманював, ображав, насміхався.
- Отже, ми назвали і виписали слова, що означають дії предметів. Ми називаємо їх дієсловами.

2. Вправа «Закінчи речення»
Добра людина — це людина, яка...
- Який вираз обличчя, жести (рухи) у людини, коли вона добра? (Діти зображують.)
- Який вираз обличчя, жести (рухи) у людини, коли вона зла? (Діти зображують.)

3. Гра «Розгнівались — пересердилися»
За сигналом «розгнівались» діти напружують тіло, стискають кулачки, а за сигналом «пересердилися» — розслабляються й усміхаються.
- Сьогодні ми вже багато разів чули слова добрий, доброта, добро. Що є спільного у цих словах? (Літера «де»)
- Наше завдання сьогодні — повторити, як вона каліграфічно пишеться. Адже вона починає таке гарне слово!

4. Повторення алгоритму написання літери Дд («де»)
- Рядкову літеру д («де») починаємо писати трішки нижче від верхньої рядкової лінії, ведемо ліворуч угору до верхньої рядкової лінії, заокруглюємо біля неї на півовал, торкаємося нижньої рядкової лінії.
Торкаючись овал а, ведемо пряму похилу вниз, біля міжрядкової лінії заокруглюємо її на петлю і закінчуємо, перетинаючи нижню рядкову лінію.
Велику літеру Д («де») починаємо писати від міжрядкової лінії прямою, похилою подовженою лінією, яку біля нижньої рядкової лінії заокруглюємо ліворуч угору, праворуч і вниз, описуючи петлю («рибку»). Біля нижньої рядкової лінії заокруглюємо ліворуч угору, описуючи великий правий півовал, що торкається міжрядкової лінії, закінчуємо його нижче від лінії, ліворуч від прямої похилої. (Звертається увага на те, що петля має знаходитися на нижній рядковій лінії.)

5. Каліграфічна хвилинка
Завдання 2. Письмо літери Дд, складів і слів із нею.
Дд дд бд дб вд де
Дзвінко дим діда джміль

Фізкультхвилинка

VI. Закріплення вивченого матеріалу
1. Гра «Упіймай звук»
Дятел, дощ, виноград, сонце, ліс, дід, діти, борщ, булка, смородина.

2. Робота в зошиті
Завдання 3. Складання та запис речень за малюнками (групова робота).
1-й ряд — дятел.
2-й ряд — диня.
3-й ряд — дуб.
Колективна перевірка написаного.
Представники різних груп зачитують речення, члени груп їх доповнюють, визначають команду, яка впоралась із завданням найкраще.

Завдання 4. Складання прислів'їв та їх запис.
Хочеш їсти калачі - ...                            того і наберешся,
З ким поведешся - ...                             то дощів не просять,
Як сіно косять...                                    слово пам'ятається,
Удар забувається, а...                             не сиди на печі.

- Підкресліть дієслова.

3. Творчий диктант
- Допишіть потрібні за змістом слова — назви дій.
(Настала) тепла весна. Ранкове сонечко (світить) лагідно, ласкаво. На деревах незабаром (з'являться) листочки. Ми так (любимо) весну!

4. Гра «Хто більше?»
- До назв предметів доберіть по кілька назв дій.
Сніг (що робить?)... (іде, сипле, падає, валить, кружляє). Мороз (що робить?)... (щипає, кусає, пече, тріщить). Вітер (що робить?)... (гуде свище, завиває, віє, шумить). Сонце (що робить?)... (пече, гріє, світить, сяє). Дощ (що робить?)... (ллє, періщить, іде, шумить, накрапає).
- Як називають слова, що ми дібрали до слова мороз? (Слова, близькі за значенням.)

VI. Підсумок заняття
- Наше заняття добігає кінця, і вдячний гномик-чарівник хоче вас навчити однієї таємничої гри «Зустріч з доброю твариною».

Діти утворюють коло. Інструктують тихим, таємничим голосом: «Утворіть коло і візьміться за руки. Ми — одна велика добра тварина. Послухаймо, як вона дихає! А тепер подихаємо разом. На вдих - робимо крок уперед, на видих — крок назад. А тепер на вдих робимо два кроки вперед, на видих — два кроки назад. Так не тільки дихає тварина, так само чітко і рівно б'ється її велике добре серце, Стукіт - крок уперед, стукіт — крок назад. Ми всі беремо подих і стукіт серця цієї тварини собі, запам'ятаємо завжди, що бути добрим — це прекрасно!».
 
Навчальне видання «КОРЕКЦІЙНІ ЗАНЯТТЯ. 2 КЛАС». Серія «Бібліотека журналу "Початкове навчання та виховання"», випуск 9 (129), Харків, Видавнича група «Основа», 2014