Абетка. Голосні й приголосні звуки. Списування з друкованого тексту. Літери Аа, Бб («бе»)УКРАЇНСЬКА МОВА, 2 КЛАС. ЗАНЯТТЯ 1
 
Мета: повторити навички каліграфічного написання літер Аа, Бб, складів із ними; повторити правила поділу слів на склади; удосконалювати вміння складати речення за схемами, навички списування з друкованого тексту, виховувати охайність, старанність.
Обладнання: картки зі схемами речень та цифровими комбінаціями; предметні малюнки; тексти для списування.
 
Хід заняття
 
І. Організаційний момент
Ось дзвінок нам дав сигнал,
Працювати час настав.
Тож і ви часу не гайте,
Працювати починайте.
Сядьте рівно, не крутіться,
Одне одному всміхніться.
Скажем дружно: «Добрий день!»
Хай щастя принесе цей день.
 

ІІ. Вступна бесіда

1. Повідомлення вчителя
- Діти, у першому класі ми часто вживали у своєму мовленні слово «каліграфія». Хто з вас знає, що означає це слово?
Якщо перекласти буквально, то каліграфія — це красиве письмо, або краснопис. Поцікавимося історією слова письмо та дізнаємося багато цікавого. Ще в давні часи писати означало « прикрашати що-небудь, робити його строкатим». Навіть у наш час існують вирази: розписувати посуд, писати картину, писати писанку, писана врода (тобто гарна, ніби намальована). Отже, спочатку люди навчилися малювати, а потім зображення почали виконувати роль письма. Звісно, гарний малюнок милує наше око. Тому зрозуміло, що й письмо повинно бути красивим.
Для цього ми будемо продовжувати вчитися писати каліграфічно, щоб наше письмо милувало наші очі та очі тих, хто його читає. Також ми будемо розвивати мовлення, складати тексти за малюнками, списувати з друкованих текстів.

2. Робота за таблицею «Абетка»
- Скільки літер в українській абетці? (33)
- Назвіть літери української абетки.
- Прочитайте літери, що позначають приголосні звуки.

3. Відгадування загадок. Визначення у словах-відгадках кількості голосних і приголосних звуків
? Не стулить і на мить очей —
Вночі полює на мишей,
Зате удень відпочива,
Ні, це не кішка, а... (сова).
? Дає здоров'я спорт,
Вагу — солодкий торт,
Мед — працьовиті бджоли,
Знання глибокі —... (школа).
 
ІІІ. Повідомлення теми і мети заняття
 
З букви А почнем, малята,
Рідну азбуку вивчати.
А яка ж то буква А?
Що нагадує вона? (Відповіді дітей.)
 
IV. Робота над темою заняття

1. Повторення алгоритму написання літери Аа
- Починаємо писати рядкову літеру а нижче від верхньої рядкової лінії, ведемо вгору до лінії, заокруглюючи ліворуч, потім — униз, також заокруглюючи. Біля нижньої рядкової лінії заокруглюємо праворуч і ведемо вгору до початку овалу. Потім від верхньої рядкової лінії, торкаючись овалу, ведемо вниз пряму похилу лінію, що біля нижньої рядкової лінії заокруглюємо праворуч і закінчуємо посередині рядка.
Велику літеру А починаємо писати знизу, трохи вище, ніж нижня рядкова лінія, угору до міжрядкової лінії. Потім, не відриваючи руки, ведемо таку саму лінію, тільки вниз, до нижньої рядкової лінії, та заокруглюємо. Перекреслюємо ці лінії третьою лінією, що лежить на верхній рядковій лінії.

2. Робота в зошиті
Завдання 1. Письмо літери Аа, складів і слів із нею.
Аа аа аАа Ам ма ае еа ащ ща
Ма ад жа аж Аїла Галя ананас акваріум грамота

3. Складання речень за схемами
 
а) Порівняйте за розміром слона і черепаху.
Черепаха - ___________, а слон - ___________.

б) Як ручаються кінь і черепаха?
Кінь - ___________, а черепаха - ___________.

4. Читання скоромовки та її заучування
Боб і бобенятко в бубон втишали.
Гриб і грибенятко бігали-стрибали
 
5.Фонетична зарядка
Бі-бі-бі — на високому горбі.
Ба-ба-ба — старезна верба.
Уб-уб-уб — там росте і дуб.
Бо-бо-бо — тягнеться у небо.
Уб-уб-уб — розболівся зуб.
Бе-бе-бе — як жаль себе.
 
- Який звук ми найчастіше зустрічали у попередніх вправах?
- Якою літерою він позначається на письмі?

6. Повторення алгоритму написання літери Бб («бе»)
- Рядкову лінію літери б («бе») починаємо писати, як рядкову а, не підриваючи руки, проводимо другу її частину вгору за верхню рядкову лінію до міжрядкової з плавним поворотом праворуч.
Велика літера Б («бе») складається з трьох елементів. Два перших нам знайомі з великих літер Г («ге»), Я («йа»). Третій елемент зустрічається у великій літері В («ве»).
Велику літеру Б («бе») починаємо писати так само, додаючи третій елемент — знайомий нам правий півовал. Він починається майже на верхній рядковій лінії, посередині першого елемента, і закріплюється на правий півовал, що своєю нижньою частиною майже торкається першого елемента.

7. Робота у зошиті
 
Завдання 1. Письмо літери Бб, складів і слів із нею.
Бб Бб Ба аб бд б бв бууб об бо Бабця білка Белла Богдан барабан

Завдання 2. Повторення правила про поділ слів на склади.
- Запишіть слова та поділіть їх на склади.
Брат, бе-ре-за, бе-рег, біл-ка, ба-ня, ба-ран, бо-бер, ба-ра-бо-ля, ба-ра-бан.

?? Фізкультхвилинка
 
Раз, два! Всі присіли,
Потім вгору підлетіли.
Три! Чотири! Нахилились,
Із струмочка гарно вмились.
П'ять! Шість! Всі веселі
Летимо на каруселі.
Сім! Вісім! В потяг сіли,
Ніжками затупотіли.
Дев'ять! Десять! Відпочили
І за парти дружно сіли.
 
V. Закріплення вивченого матеріалу

?? Робота в зошиті
 
1. Вправа на розвиток слухової пам'яті
- Уважно послухайте і спробуйте запам'ятати слова.
Будинок, лялька, дерево, струмок, ліс, собака, мотоцикл, струмок, пиріг, квітка, сніг, горобець.
- Тепер запишіть слова, що запам'ятали. Кожне слово принесе вам один бал.

2. Гра «Добери словечко»
- До поданих слів доберіть слова — назви предметів із довідки. Запишіть та поясніть, як можна переносити дібрані слова.
Видовжена, жовта... Круглий, червоний... Довгий, зелений... Довга, оранжева...
Слова для довідок: диня, огірок, морква, помідор.

3. Робота в парах. Гра «Хто більше?»
- Запишіть слова з літерою «бе». З двома словами за вибором складіть і запишіть речення.

4. Робота над загадкою
Я — веселенький звірок:
Плиг з ялинки на дубок.
 
- Виконайте звуко-буквений аналіз слова-відгадки. (Хто з учнів упорався із завданням, того білочка нагороджує подарунком.)

5. Списування з друкованого тексту
 
РАННЯ ОСІНЬ
 
Минуло тепле літо. Настала осінь. На деревах листя пожовкло, почервоніло... Пташки відлітають у теплі краї. У школах почалось навчання.
- Підкресліть слова, у яких зустрічаються літери Аа, Бб.

VI. Підсумок заняття

- Наше заняття добігає кінця. Я пропоную вам гру «Роби, як я».

Умови гри. Обирають ведучого. Решта дітей беруться за руки, водять хоровод зі словами:
 
У дядька Тимофія було семеро дітей.
Вони не їли і не пили,
Одне на одного дивились
І робили, як я.
 
Усі наслідують рухи ведучого. Той, хто наслідуватиме жести найправильніше, — стає ведучим.
- Ця вправа навчить вас бути спостережливими і уважними. Тож ви можете у неї грати із друзями, і у своїх родинах.
 
 
 
Навчальне видання «КОРЕКЦІЙНІ ЗАНЯТТЯ. 2 КЛАС».
Серія «Бібліотека журналу "Початкове навчання та виховання"»,
випуск 9 (129), Харків, Видавнича група «Основа», 2014