Підсумкове заняття з української мовиУКРАЇНСЬКА МОВА. ЗАНЯТТЯ 17
 
Мета: узагальнити знання та вміння учнів; розвивати увагу, пам'ять, мислення учнів, рухову активність; виховувати повагу одне до одного, самостійність.
Обладнання: чарівний вогник; «мікрофон»; м'ячик; картки для роботи в парах; кружечки зеленого, червоного, жовтого кольору.
 
Хід заняття
 
І. Організаційний момент

1. Привітання
Пролунав дзвінок,
Нас покликав на урок.
Тож і ми часу не гаймо,
Працювати починаймо.
Сіли в коло, посміхнулись,
Ліворуч, праворуч повернулись.
Одне одному всміхнулись
Піднялись і потягнулись.
Щоб до сонця дотягтись,
Треба добре вчитись.
 
 
2. Вправа «Побажання»
- Талісманом сьогоднішнього заняття буде чарівний вогник, який ми передаватимемо з долоньки в долоньку, щоб зігріти ним свого товариша, який сидить поруч. Водночас промовлятимемо слова побажання, щоб швидше зігріти друзів: « Я бажаю тобі...»
- Подякуємо оплесками за такі гарні побажання.

3. Повторення правил
- Намалюйте правила, яких ми будемо дотримувати на заняттях. (Діти на великому аркуші малюють символи правил.)

4. Гра «Мікрофон»
- Що ми робили на попередніх заняттях?
- Чи сподобалися вони вам?
- Чи хочете ще дізнатися нового?

ІІ. Робота над темою заняття.

1. Гра «М'ячик»
- Підведіться! Пограймо у гру! У кого буде м'ячик, той дає відповідь на запитання.
Доберіть антоніми до слів байдужий, прудкий, безтурботний, глибокий, потворний, мілкий, привабливий.

2. Робота за картками

Картка 1
? Перетворити хибні судження на правильні.
? У слові щавель звуків менше, ніж літер.
? У слові вальс звуків стільки ж, скільки й літер.

Картка 2
Перебудувати подані речення так, щоб правильним було судження: «Ці речення спонукальні».
? Не можна переходити дорогу, коли горить червоне світло.
? Не можна кричати в лісі навесні.
? Дітям заборонено гратися із сірниками.

Картка 3
Знайти фразеологізми, що мають протилежний зміст.
Попасти пальцем у небо; розводити руками; обминати гострі кути; пекти раків; набрати води в рот; накивати п'ятами; тримати язик за зубами; позичити в Сірка очі; шукати пригод на голову; в око влучити; наводити туман; узяти ноги на плечі; замилювати очі; розводити руками.

Картка 4
Змінити літеру, утворити нові слова.
Сила (вила, шила, мила, била...)
Б_лка (у, і, а)
Рак (мак, лак, так, бак...)
Жук (бук, сук, гук, лук...)
Рік (сік, тік, бік, лік...)
Чайка (майка, байка, гайка...)
Каша (наша, ваша, Маша, Саша...)
Пити (мити, лити, шити, рити...)

Картка 5
Утворити нові частини мови.
Від поданих слів утворити нові слова інших частин мови (спільнокореневі).
Смачний
Багатий
Голосний
Високий
Ясний
Синій

Картка 6
З літер одного слова утворити найбільше слів.
Соловейко (сало, воло, коло, колесо, косо...)
Листоноша (лист, сто, лин, ноша, нота, лис, тон...)
Жайворонок (жар, ворона, нора, край, рак, ранок, кора...)
Ластівка (лава, тік, сік, віл, ласка, стіл, вістка, світ...)
Рибалка (риба, рак, лак, бак, балка...)

?? Фізкультхвилинка
Вправа «Слон» сприяє поліпшенню координації рука — очі, слухової перцепції, рівноваги, організованості, концентрації, уваги і пам'яті (особливо на цифри).
 
ХІД ВПРАВИ
 
Стояти вільно, ноги на невеликій відстані одна від одної, коліна розслаблені (для того, щоб розслабити коліна, спробувати їх трошки зігнути). Витягнути вперед руку, вказуючи на центр уявної лінії вісімки, притуляти вухо до плеча (тієї руки, що витягнули вперед) і креслити у повітрі ліниву вісімку (завжди починати малювати ліниву вісімку від центра ліворуч уверх). Вправу повторити 3-4 рази окремо кожною рукою.

3. Робота в групах
Групи об'єднуються за кольором: червоні, жовті, зелені. У кого світле волосся, той буде інформатором, у кого найтемніше, — секретарем, а решта — лаборантами.

1-ша група «Червоні» — згрупувати іменники за певною граматичною ознакою:
а) трамвай, машина, автомобіль, дорога, вулиця, світлофор.
б) ножиці, золото, штани, сало, молоко, санчата;
в) троянда, лисиця, береза, школярка, книга, ластівка.

2-га група «Зелені» — знайти «зайве» слово:
а) читав, думає, малюють, пише, вишиваємо, відповідаю, дихаєте;
б) прочитаю, подумаю, намалюю, писатиму, вишиватиму, дихаю,
відповім.

3-тя група «Жовті» — згрупувати слова за певною граматичною ознакою:
а) сніг, зима, холодний, морозний, вітер, крижаний;
б) читати, читач, лікар, писати, думати, телефон.

4. Робота в парах
- Відгадайте загадки.

1-ша пара
Маленька, менша від мачини,
Ні з ким не стану на борню,
А при читанні, коли треба,
Й людини мову зупиню. (Крапка)
 
2-га пара
Крапка з хвостиком укупі,
Щоб розділять слова у групі,
Щоб інтервали були в мові.
Гадаю, з нею ви знайомі. (Кома)
 
3-тя пара
Що за знак — стрункий, мов спис?
Він над крапкою завис,
Спонука до поклику.
Хто ж бо він? (Знак оклику)
 
4-та пара
Що то за гак такий зустрівся?
Він дуже з крапкою здружився,
Без неї він ніде не зустрічається,
Стоїть над нею й шанобливо так вклоняється. (Знак питання)
 
5-тя пара
Я такий же, як знак розділовий,
І відомий шкільній дітворі,
Та в словах української мови
Я пишусь не внизу, а вгорі.
Спробуй лиш написати ім'я —
Зразу стану потрібним і я. (Апостроф)
 
6-тя пара
Я цікавий дуже знак
Схожий на математичний,
Допоможу вам з'єднати
Два чарівних слова. (Дефіс)
 
7-ма пара
Ну, а ми завжди у парі
Допоможемо усім вам
Виділити слова ваші
Від усіх інших слів. (Лапки)

5. Гра «Замініть одним словом»
- Замініть словосполучення одним словом.
Сильний вітер — ... (буря).
Лісовий сторож — ... (лісник).
Керує літаком — ... (пілот).
Керівник школи — ... (директор).

6. Гра «Знайди пару»
Запишіть пари слів у зошит і доберіть свої варіанти слів.
Мишка                      хитра
Ведмідь                    сірий
Лисичка                   боягузка
Сорока                     вайлуватий
Зайчик                     білобока

7. Гра «Не помились!»
У дітей на картках записано слова. За командою ведучого виходять учні, які тримають картки з дієсловами, потім — з іменниками, з прикметниками. Слово слід прочитати і визначити число, відмінок, рід.

8. Хвилинка розвитку зв'язного мовлення
Учні отримують малюнки природи в різні пори року. Необхідно підписати ілюстрації.
- Які зміни відбулися?
- Про що розповідають вам малюнки?
- Складіть свою розповідь про вашу улюблену пору року.

9. Гра «Наскрізна абетка»
У кожного з вас на картках записано літери абетки в стовпчик. Вам необхідно записати словникові слова так, щоб кожна з написаних у стовпчик літер стала літерою в слові.
? автомобіль
? верблюд
? вогнище
? черговий
? дзиґа

ІІІ. Підсумок заняття

1. Гра «Продовж речення»
? Друзі пізнаються... (в біді).
? Усю силу віддай, а друга.... (з біди виручай).
? Чоловік без друга — ... (як їжа без солі).
? Дружба як скло... (розіб'єш — не складеш).
? Дружбу не купиш... (її потрібно заслужити).
? Не той друг, хто медом каже, а... (той, хто правду каже).
? Міцну дружбу і... (вогонь не спалить).
? Біда друзів... (випробовує).

2. Ритуал прощання
Підніміться друзі, вас прошу.
І за мною повторіть.
Любіть себе та інших поважайте,
Своє життя й здоров'я бережіть.
І правильну дорогу вибирайте,
Якщо ви довго хочете прожить.
 
- Тож посміхніться і будьте завжди здоровими!
 
 
Навчальне видання «КОРЕКЦІЙНІ ЗАНЯТТЯ. 3 КЛАС».
Серія «Бібліотека журналу "Початкове навчання та виховання"»,
випуск 10 (130), Харків, Видавнича група «Основа», 2014