УКРАЇНСЬКА МОВА. ЗАНЯТТЯ 4
Мета: виробляти вміння визначати значення слова в контексті; розширювати уявлення про значення слова та його використання н мовленні; учити добирати синонімічні слова з метою увиразнення мовлення; виховувати потребу точно висловлювати свої думки.
Обладнання: таблиця з прислів'ями; кошик.
Обладнання: таблиця з прислів'ями; кошик.
Хід заняття
І. Організаційний момент
?? Привітання
Учні
Тільки сонечко зійде,
Зазирне в вікно світанок,
До вікна ми підійдем
І промовим: «Добрий ранок!»
Зазирне в вікно світанок,
До вікна ми підійдем
І промовим: «Добрий ранок!»
Учитель
Доброго дня вам, любі малята,
Хлопчики милі мої і дівчатка!
Хлопчики милі мої і дівчатка!
Учні. Добрий день!
Учитель
Хай на ваших милих личках
Привітні розцвітуть усмішки.
Вліво, вправо поверніться
І сусідам посміхніться.
За руки один одного візьмемо
І дружно привітаймось
Привітні розцвітуть усмішки.
Вліво, вправо поверніться
І сусідам посміхніться.
За руки один одного візьмемо
І дружно привітаймось
Учні. Добрий день вам!
Учні утворюють коло, беруться за руки і промовляють:
Учні утворюють коло, беруться за руки і промовляють:
Ми стаєм усі у коло
І бажаєм всім довкола,
Щоб ріднішим стало коло,
Радості й тепла!
І бажаєм всім довкола,
Щоб ріднішим стало коло,
Радості й тепла!
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Хвилинка релаксації
- До нас у клас завітав сонячний промінчик. Упіймайте його!
2. Фонетична зарядка «Швидко відповідай: хто це? що це?»
Ніжна, лагідна, ласкава — ... (мама).
Сильний, мужній, добрий — ... (тато).
Чуйна, терпляча, лагідна — ... (бабуся).
Щаслива, дружна, міцна — ... (сім'я).
ІІІ. Робота над темою заняття
- Сьогодні ми говоритимемо про слова добрі, ніжні та протилежні до них за значенням.
1. Робота над прислів'ями
? Хто матір забуває, того бог карає.
? Не навчив батько, не навчить і дядько.
? Золото і срібло не старіють, батько й мати ціни не мають.
- Як ви розумієте ці прислів'я?
- Доберіть близькі за значенням слова.
1-ша група — до слова мама;
2-га група — до слова тато.
2. Фізкультхвилинка
Ходить садом цілий день (Ходьба на місці.)
Славний місяць вересень.
Вересень — рум'янець року,
Яблукам фарбує щоки.
(Діти розтирають щоки долонями.)
Груша боки підставляє —
(Нахили тулуба ліворуч, праворуч.)
Засмагать вона бажає.
Сливи довго не чекали
І у кошик пострибали. (Стрибки на обох ногах.)
Гарно вересень трудився
(Імітують обтрушування рук після роботи.)
І нітрохи не стомився.
З нього приклад беремо,
Працювати почнемо. (Сідають за парти.)
Славний місяць вересень.
Вересень — рум'янець року,
Яблукам фарбує щоки.
(Діти розтирають щоки долонями.)
Груша боки підставляє —
(Нахили тулуба ліворуч, праворуч.)
Засмагать вона бажає.
Сливи довго не чекали
І у кошик пострибали. (Стрибки на обох ногах.)
Гарно вересень трудився
(Імітують обтрушування рук після роботи.)
І нітрохи не стомився.
З нього приклад беремо,
Працювати почнемо. (Сідають за парти.)
3. Робота в зошиті
?? Гра «Знайди "зайве" слово»
- Випишіть "зайве" слово.
? Огорожа, паркан, ворота, тин.
? Заметіль, віхола, завірюха, сніг, хурделиця.
? Говорити, розмовляти, балакати, співати, базікати.
? Сміятися, реготати, співати, хіхікати.
?? Гра «Знайди "зайве" слово»
- Випишіть "зайве" слово.
? Огорожа, паркан, ворота, тин.
? Заметіль, віхола, завірюха, сніг, хурделиця.
? Говорити, розмовляти, балакати, співати, базікати.
? Сміятися, реготати, співати, хіхікати.
4. Словниковий диктант
- Діти, послухайте загадки, а відгадки запишіть у зошит.
Без ніг, а ходить, без голосу, а шумить, не страшний, а лякає. (Годинник)
- Як годинник може ходити?
- Запам'ятайте написання цього слова.
? Кольорове коромисло через річку повисло. (Веселка)
? Хто на зиму роздягається, а на літо одягається? (Дерева)
? Грамоти не знаю, а цілий рік пишу. (Перо)
Завдання:
? поставити наголос;
? виділити ненаголошені звуки [е], [и] в корені;
? зробити звуко-буквений аналіз слова годинник.
5. Гра «Хто більше?»
- З поданих віршів випишіть слова, що звучать і пишуться однаково.
Гей, стрільці, хапайте луки
Та біжіть бігом на луки!
Комарня там вельми сита —
Настріляйте зо три сита!
Та біжіть бігом на луки!
Комарня там вельми сита —
Настріляйте зо три сита!
С. Павленко
Песик з поля волошку ніс
І поранив собі ніс.
Ну й охочий брат мій Ігор
До усяких жвавих ігор.
Де яка у світі гра є,
Залюбки у неї грає.
І поранив собі ніс.
Ну й охочий брат мій Ігор
До усяких жвавих ігор.
Де яка у світі гра є,
Залюбки у неї грає.
Я візьму легенький прут,
Пожену гусят на Прут.
Хоч купатиму не в милі,
Стануть чисті всі та милі.
Пожену гусят на Прут.
Хоч купатиму не в милі,
Стануть чисті всі та милі.
6. Лінгвістична естафета
- Швидко назвіть антонім до поданих слів. (У разі затримки відповідає наступний гравець.)
- Швидко назвіть антонім до поданих слів. (У разі затримки відповідає наступний гравець.)
Радість — цікаво —
чисто — голосно —
мороз — важкий —
сміється — високий —
чисто — голосно —
мороз — важкий —
сміється — високий —
IV. Підсумок заняття
1. Робота над прислів'ями
Вік живи — ... вилетить не впіймаєш.
Не пером пишуть, а ... і лід розмерзає.
Слово не горобець —... розумом.
Від теплого слова... вік учись.
- Як ви розумієте прислів'я «Гостре словечко коле сердечко»?
2. Вправа «Скарбничка приємних слів»
- Виявляється, є такі слова, сказавши які в потрібний момент, ми можемо поліпшити настрій людині. Спробуймо зібрати слова у цей кошик.
(Діти записують по одному слову на папірці та кладуть його до кошика.)
Навчальне видання «КОРЕКЦІЙНІ ЗАНЯТТЯ. 3 КЛАС».
Серія «Бібліотека журналу "Початкове навчання та виховання"»,
випуск 10 (130), Харків, Видавнича група «Основа», 2014
Серія «Бібліотека журналу "Початкове навчання та виховання"»,
випуск 10 (130), Харків, Видавнича група «Основа», 2014